12.7.2020 | Svátek má Bořek


Opět ta trapná nejistota

26.6.2019

Čekatel postu na ministra kultury Michal Šmarda se dočkal audience u prezidenta Miloše Zemana. Rozhovor se odehrál o pauze při Zemanově cestě za lidem, tentokrát do bylo v obci Rytířsko na Jihlavsku. Ani Šmarda, ani viceprezident Ovčáček nesdělili žádnou informaci o výsledku audience. 

Otázka je, zda Zeman vůbec něco Šmardovi řekl. Kdyby totiž řekl něco konkrétního, jako například že si bude počínat jako řádný státní úředník a bude respektovat ústavu, Šmarda by se jistě prozradil svými rozzářenými očíčky. Kdyby naopak řekl „zapuzuji tě, zapuzuji tě, zapuzuji tě“, hned by se to poznalo podle Šmardova protáhlého obličeje. Navíc, zábavné je to napínání, nikoli rozhodování.

V každém případě ten geniální tah s odvoláním ministra nahrál Zemanovi na smeč a on musí bodovat v každém případě. Pokud Šmardu odmítne a bude pokračovat v podpoře Antonína Staňka, od přívrženců získá potlesk, že to zase jednou těm kavárníkům a havlistům natřel. Pokud Šmardu připustí, bude to prezentovat jako moudrý státnický čin. V poslední době si přece buduje obraz velebného vladaře usmiřujícího rozvaděné strany.

Smysl jedno i druhé má jen jeden: baví ho to.

Výsledek bychom se měli dozvědět do konce týdne. V těchto vedrech asi nebude mnoho lidí, kteří na něj netrpělivě čekají. Přitom Jan Hamáček na to vsadil zbytek prestiže. Pokud by opravdu stáhl stranu z vlády, kdyby Zeman Staňka podržel, Zeman by byl opět na koni.

Jako vždycky, když pišišvoři dělají politiku.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.