1.10.2023 | Svátek má Igor


Oni si můžou dovolit všechno

30.3.2022

Prezident republiky Miloš Zeman udělil milost Miloši Balákovi. Šéfa Lesní správy Lány soud poslal na tři roky do vězení, udělil mu pokutu 1,8 milionu a čtyřletý zákaz činnosti. Odůvodnění si můžete přečíst zde. Ta věc je tak přímočará a jasná, že je těžko k tomu dodat něco jiného, než že je to až ohromující zneužití moci. 

Jestliže sám Zeman před devíti lety odmítal udílení milosti jako monarchický přežitek, pak je třeba připomenout, že něco podobného by žádný monarcha neudělal už proto, že by se nechtěl zesměšnit a společensky znemožnit. Pán Hradu s rudými trenýrkami na střeše se už víc zesměšnit a znemožnit nemůže, než jak to opakovaně konal po celou dobu svého úřadování ve vrcholné státní funkci. Takže mu to může být jedno.

Dvě poznámky

První poznámka: Ke skandálnímu prezidentovu činu se vyjádřili snad všichni politici, bez výjimky unisono milost velmi rychle odsoudili. S odstupem se vyjádřil Andrej Babiš, že z toho nemá dobrý pocit. Jaké stanovisko zaujme Tomio Okamura, kterého jsou plná média? Psáno v úterý v jedenáct v noci. Což už je docela dost času na postoj.

Druhá poznámka. Ve zdůvodnění podepsaném Jiřím Ovčáčkem je zajímavá poslední věta: Po seznámení se s rozsudkem prvoinstančního soudu, který byl potvrzen odvolacím soudem, dospěl k závěru, že pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povaha činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná. Jak tomu rozumět? Prezident se domnívá, že na lidi pracující v okruhu kanceláře Hradu klade speciálně přísná měřítka? Server Deník citoval loni v květnu Miloše Baláka takto: Sedím tu na židli, která sice není v žádném případě politickou pozicí, přesto jsme součástí Kanceláře prezidenta republiky. Pro mě je to bezprecedentní zásah a porušení principů jakékoli demokracie. To je tedy nota, na kterou zahrál prezident republiky. Bez důkazu obvinil naše soudy ze zaujatosti.

Doufejme, že hradnímu gangu, který jak vidno si může dovolit všechno, se nepodaří skartovat všechny dokumenty své činnost a až v březnu příštího roku to hnusné divadlo skončí, bude možno oponu odhrnout a ten chlív prozkoumat.

Leda že si čeští občané zvolí ještě někoho horšího a ten to definitivně zahraje do autu, eventuálně v tom bude pokračovat.

Aston Ondřej Neff