5.12.2021 | Svátek má Jitka


Na svatého Jiří

25.4.2008

Samý interesantní věci! Kdo si dneska vzpomene, kdy je svatého Jiří? A vůbec na podobný průpovídky. To tak ještě chataři vědí, že „svatá Anna –chladna z rána“ a že „svatý Martin přijíždí na bílém koni“ a to je tak vše. Myslí si mnozí, to je vše ,co nám zbylo z vědomostí našich předků.

No, není to tak úplně pravda. Ani to, že jsme úplní beznabozi. Kdekdo, stále ještě když spatří něco, nad čím by se měl podivit, vykřikuje a bere jméno boží nadarmo slovy „ježíšikriste“, „himlhergot“ a podobně. Máme v sobě schováno víc, než si myslíme. .

Ale více než padesát let diktatur na nás zanechalo svůj otisk. Staří pamětníci ještě vědí, jak se místo evropské, světové a vůbec historie, jak bylo zvykem v prvorepublikové škole, začali najednou povinně učit „Adolf Hitler war geboren….“

A my mladší jsme se učili, že američtí imperialisté okrádají ubohou dělnickou třídu, což bylo většinou téměř doslova opsáno z protektorátních učebnic. Až na vynechání slov „židobolševičtí„ a jejich nahrazení slovy „sionističtí„… A to zůstalo v hlavách učitelek, novinářů a kavárenských intošů dodnes.

Skutečný dějepis, skutečný zeměpis, učení jazyků se dodnes na českých školách moc nenosí. Stačí se podívat do učebnic. Zdá se, že socanům, komunistům a zeleným to moc nevadí. Odeesáci pak nemají na školy čas, mílovými kroky dohánějí Západ. Ovšem jak ho chtějí dohnat s tímhle školstvím, to nevím.

Nevzdělané obyvatelstvo je lehce ovladatelné. A bez budoucnosti. Tak jako třeba levičáky obdivované „přírodní národy“, které neznají ani svoji skutečnou minulost, ani nechápou příští budoucnost. Ideální materiál pro politiky milující stav, kdy jen oni rozhodují, co je správné a co špatné.

Vzdělání a informace znamenají, že se jen tak nedáte nachytat. Stačí se podívat na ono staré rčení: „Na svatého Jiří, vylézají ze země hadi a ŠTÍŘI.“ A už nemusíte mnoho studovat další podklady, abyste sami zjistili, že doba posledních padesáti let nebyla žádným teplotním „ideálem“, jak tvrdí zelení, Al Gore a jistý „panel OSN“, ale co se týče nás obdobím mimořádně chladným. Takže pokud se u nás oteplí, vrátí se počasí do normálu.

Ti, co prožili osobně „socialismus“, vědí, že na 1. máje vícekrát sněžilo a pršelo a bylo kolem 6 až 8 stupňů než teplých dnů. Tedy počasí, za kterého hadi rozhodně ze země nevylézají. Za našeho života vylézali vždycky spíše až tak o měsíc později. Koncem května.

No, pokud by se chtěli nadšenci pro myšlenku „nebezpečného“ oteplování hádat, že to není pravda, že bylo vedro a tak vůbec, nehádejme se. Ta obyčejná lidová říkánka nám podává další, tentokrát nezvratný důkaz.

Prý 24. dubna vylézají ze země i štíři. Tvrdí lidová pranostika. Ovšem dneska ty nebezpečné potvůrky s jedovatým bodcem u nás už dávno, až na výjimky jako je jižní Morava, nežijí. Ne proto, že by je ten „hnusný moderní člověk“ vyhubil, ale proto, že je u nás na ně zima. Dneska se vyskytují štíři někde tak jižněji od maďarských „puszt“, v Chorvatsku, Itálii a podobně. Ten štírek, co jej nakreslil Mikoláš Aleš na slavném obrázku z 19. století s touto říkánkou, u nás za posledních 150 let vyhynul. Zimou. No a v době, od kdy byl v Česku prokazatelně hojný, tj. do dob Karla IV. a kdy u nás bylo tak teplo jako dneska někde u Záhřebu, tehdy nebyly žádné továrny, ani stroje spalující naftu, ani žádný průmysl. Takže z čeho bylo to teplo, způsobované prý hlavně tím strašlivým oxidem, v kterém se u nás dařilo štírům, milí oteplovači?

Už chápete, proč si myslím že se máme učit skutečné dějiny, skutečný dějepis, skutečnou matematiku (bez šílenosti zvané množiny)? Prostě proto, aby nás milovníci všech možných diktatur, vždy oblečení do pláště lásky k lidu, pracujícím, zvířátkům atd., nemohli tak lehce oblbnout.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.