4.12.2023 | Svátek má Barbora


Já vás předvádím, pane

3.5.2006

Už to je na pováženou, že z policejních odposlechů vzešla divadelní fraška. Zatím se nikdo nedozvěděl, jakými – doslova – kanály se záznamy dostaly ven. Větší fraška totiž je v podstatě úniku samého: že policie, kterou platíme proto, aby zabraňovala nepravostem jiných, není schopna ochránit ani sama sebe.

Poslední příspěvek k obveselení publika je videozáznam takzvaného zásahu policie proti Kateřině Jacques v souvislosti s pokojným protestem proti neonacistické demonstraci. Sám policejní zákrok humorný není. Na záznamu vidíme zběsilce, který očividně nemá u policie co dělat. Fraška začíná v okamžiku, kdy na scénu vešla další figura. Ať to je kdokoli, je to občan, který se snažil napadené ženě pomoci před běsnícím psychopatem.

V tuto chvíli už jistě sedí pilní lidé u klávesnic počítačů a napínají uši, aby ze změti hlasů ve zvukovém záznamu vytáhli výroky policisty, který je duchovně spřízněn s domorodci z džunglí Nové Guineje. Ti totiž žijí v přesvědčení, že fotoaparát jim pozře duši. I tento muž, který se podivuhodným řízením osudu ocitl v policejní uniformě, namítá hlavně proti tomu, že jeho tvář zachytil objektiv videokamery.

Mediální odborníci by – kromě humoristů – měli jeho výpovědi věnovat bedlivou pozornost. Věta „já vás předvádím, pane,“ se stane heslem těchto dnů. Milujeme takzvané hlášky. Kolik jich po sobě zachoval největší z Čechů, polyhistor Jára da Cimrman! Hláška „já vás předvádím, pane“ má v sobě hluboký obsah. Policista se chová jako idiot, to je podtext. Pak je tu vrstva tréningu: oslovuje buzerovaného občana „pane“ a používá zdeúřední hantýrku, proto slovo „předvádím“. A pokud by buzerovaný náhodou nevěděl, oč policistovi jde, následuje vysvětlení: „já nebudu nikde kurva na internetu“. Žádný strach před velkými zvířaty! Nebojíme se zveřejnění v novinách, nebojíme se televize. Noviny, to je jedna fotka a zítra je utrum, v televizi se každý mihne na pár vteřin. Ale internet, panečku, to je něco, tam člověk visí a visí a konce nedohlédnout!

Ano, humoristům nezbude než otrocky přepsat výroky domorodce z policejní služebny a lidé se budou válet smíchy.

Pokud si neuvědomí, že frašku platí svými penězi. A taky to, že tahle fraška by se měla jmenovat „Totální absence profesionality“.