30.9.2020 | Svátek má Jeroným, Ráchel


39 do voleb

6.4.2019

Devětatřicet subjektů usiluje o uplatnění v Evropském parlamentu. Posledně to bylo o jedno uskupení méně, účastnilo se osmnáct procent voličů. Ta čísla nabízejí groteskní interpretace. Je příliš laciné se k nim uchýlit. 

Zájem o volby, to je to, čemu se dříve říkalo census. Všeobecné volební právo, to bylo něco, o co se sto let bojovalo a byli i mrtví a mnoho žalářovaných. Dnes, a není to všude dlouho, je to samozřejmost. Někde je dokonce uzákoněná volební povinnost. I to je diskutabilní otázka. Je právo nehlasovat v arzenálu občanských práv? Osobně si myslím, že ano. Ale úplně přesvědčený o tom nejsem. Ten původní census – klasicky bylo: volební právo pro muže platící daně od určité výšky nahoru – byl racionální, nicméně vedl ke společenskému napětí. Všeobecným volebním právem se výrazně snížilo. Nezmizelo – a nikdy nezmizí. Zmírnilo by se všeobecnou volební povinností? Nedovedu odpovědět.

Eurovolby posledně nezaujaly ani jednoho Čecha z pěti. Když se konaly, celkem se nic nedělo. Od té doby se toho ale stalo hodně. Současná doposud vládnoucí skvadra dovedla Unii na okraj rozpadu. Odchází Británie, v podstatě vyštvaná neochotou k dohodě. Kde jsou vize o rozšíření – plán přijmout Turecko, to je dneska agresivní protizápadní mocnost, která vede válku proti Sýrii a podniká genocidní akce proti Kurdům. Plán přijmout Ukrajinu a Gruzii vedl k válkám a zbídačení a konfliktům. Ne snad, že by k  nim nedošlo i jinak vzhledem k vrozené agresivitě Ruska, ale pomohlo to. Tyto projekty padly, jsou dnes v podstatě zapomenuty, idea nadnárodní unifikace ale zůstala a vede k přesunu obyvatelstva z Východu na Západ a, hlavně, k brexitu.

Nadcházející volby jsou tudíž důležité, protože Evropa je skutečně ve velmi bouřlivé situaci. Změna agendy je důležitá a k ní mohou svými 21 hlasy přispět i čeští poslanci. Kdo to bude, rozhodnou voliči.

Je to už tak dané, že budeme volit strany, respektive uskupení a nikoli jednotlivce. Nad tím můžeme zaplakat, ale nezměníme to. Volební účast bude asi vyšší než posledně, ale horentní nebude. O to je větší hodnota každého hlasu ve volbách s malým počtem voličů a velkým počtem uchazečů.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.