7.6.2024 | Svátek má Iveta, Slavoj


USA: Navrtaná americká důvěra

1.7.2010

Možná jste viděli film Armagedon s Brucem Willisem. Film začíná scénou z běžného života na vrtné plošině. Tým specialistů a dělníků z této plošiny se poté spojí s vědci a dokáže velikou věc: navrtat přilétající asteroid, položit nálož a zachránit tak pozemský život před zničením. Američané stejně jako příznivci USA po celém světe si nyní kladou otázku: Dokáže být tváří tvář ekologické katastrofě prezident Obama skutečným vůdcem národa?

Co veřejnost, partneři a komentátoři vyčítají prezidentovi v případě ekologické katastrofy, která nastala po havárii vrtné plošiny Deepwater Horizon?

Šestiměsíční moratorium provádění hlubinných vrtů u pobřeží. Čas se má využít pro analýzu havárie a přípravu nových předpisů. Zákaz připraví o práci tisíce lidí, zrovna ve státech postižených kontaminací unikající ropou. Kromě katastrofy ekologické připravuje prezident katastrofu ekonomickou. Ačkoliv soud rozhodl a vyhodnotil tento zákaz za neoprávněný (nejsou žádné předpoklady domnívat se, že by ostatní vrty měly být v nepořádku) Obamova administrativa se odvolala. Navíc vše ukazuje na to, že opět jen státní inspekční orgány nevyužívaly stávající předpisy – prováděly práci nedůsledně. Jsou na místě otázky jako: Když dojde k leteckému neštěstí a spadne letadlo, nezakáže Obama na půl roku všechny lety na území USA? Zdá se, že to není nemožné.

Projev proti spoječnosti BP z Oválné pracovny Bílého domu. Přehnané gesto. Odtud se vyhlašuje válka. Ačkoliv se společnost již nejmenuje British Petroleum a není britským státním podnikem, vazba BP na Británii je stale velká; velkou část akcií drží například britské penzijní fondy. Británie byla vždy loajálním spojencem USA, což se pozná v těžkých dobách, jako například v průběhu války s Írákem. Rozumí prezident Obama Británii, Evropě, západní civilizaci, zahraniční politice? Jsou určité pochyby. Mimochodem, pracovníci BP na plošině (kteří budou pravděpodobně obviněni) jsou z drtivé většiny Američané.

Kam vítr, tam plášť. Na počátku roku prezident dovolil rozšíření pobřežní těžby. Nyní je horlivě proti.

Složení vyšetřovací komise. V komisi, která má vyšetřit příčiny katastrofy vrtné plošiny, není žádný odborník na podmožskou těžbu ropy, vrtání, žádný geolog ani materiálový inženýr. Namátkou je tam ekolog, lobbista, politik, který si dělá PR na kritice pobřežní těžby, a do počtu jeden fyzik. Připomíná nám to český folklór parlamentních vyšetřovacích komisí, které nemají za úkol vyšetřovat: Mají za úkol celou věc rozmáznout, poplivat a zhanobit protivníky.

Nic z prezidentových akcí nezastaví ropu. Americká civilizace je založena na pozitivním přístupu k řešení problémů: “can-do-attitude”. V Evropě prostě něco nejde, protože to a to…. v americkém pojetí vše lze vyřešit. Stačí zapojit prezidenta, sebrat tým nejlepších z nejlepších, a vrt prostě ucpat, zavalit, izolovat. Do jisté míry je to vůči prezidentovi nespravedlivé: Vše se jednoduše vyřešit nedá. Ovšem různá možná odvážná technická řešení skutečně existují.* Proč je prezident nezvážil? Neschopnost? Lenost? Neodvaha? Byznys? Ideologická zaslepenost?

Jednoznačným přínosem Ronalda Reagana je, že vytáhl Ameriku z pesimismu k opětnému sebevědomí – a dodnes na něj vzpomínají jako na nejlepšího prezidenta.

Prezident Obama se naopak snaží přesvědčit Američany, že jsou slabí: USA již prý nejsou světovým hegemonem, dolar nemusí být světovou rezervní měnou, s Čínou je třeba kamarádit, Írán si v klidu může vyrábět nukleární hlavice, prezident nemá autoritu u tajných služeb ani u generálů armády, stranická politika a kongresové koňské handly jsou prezidentu nade vše… a místo toho, aby zastavil proud ropy… vytváří jakési komise.

Převzato z Harok.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora

Vojtěch Harok