14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MUDr Jiří Kilian 12.3.2008 11:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Léky jsou normální zboží!

:-))

Ladislav N. 12.3.2008 11:41

... Re: Poplatky u lékařů

Nevím, jakým způsobem jsou poplatky zahrnuty do příjmů lékařů či zařízení a zda probíhá zpětný odpočet u zdravotních pojišťoven či ne. Neumím tedy posoudit vliv na výši příjmů lékařů. Chápu jejich zavedení jako zápornou zpětnovazební motivaci (omezuje množství výkonů a tím i plateb z pojišťoven).

MUDr Jiří Kilian 12.3.2008 11:39

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Léky

Je jisté rčení " podle sebe soudím teb " a vyjadřuje poměrně obecný jev, snad i aplikovatelný na Váš postoj právě zde. Medicína je vědní disciplína

prouky 12.3.2008 11:35

Re: Re: Pro i proti

Hele Aleš, nedělejte si starosti. Oni je masírují i výrobci generik.

Ladislav N. 12.3.2008 11:34

Re: Re: Re: Zásadní stanovisko

Nadpis svému příspěvku jste dal "zásadní stanovisko", ale že ČSSD (Rath prostřednictvím nasazených vlastních lidí) omezil či zastavil financování přípravy elektronických zdravotních knížek (VZP),  ignorujete.

Bez ohledu  na  know-how jsou generika  testována atd., viz ranní příspěvky a odkaz na definici - GENERIKA - a podmínek jejich certifikace jako plnohodnotného ekvivalentu (stejné účinky jako originál).

Poplatek má zpětnovazební regulační funkci a vede přes relativně malé částky k významným úsporám v počtu provedených (a snad i zbytečných) lékařských vyšetření a zákroků. Jeho funkce by vám měla být jasná a princip DPH také. Daň to rozhodně není, poněvadž je přísně vázán na konkrétní poskytnutou službu - ne na výši příjmu pacienta.

Vzorec výpoštu bez podrobného výkladu, jak byl vytvořen a s jakým cílem, nemá smysl posuzovat.

prouky 12.3.2008 11:30

Re: Re: Diletant Cikrt

Vysvětlím. 25 let se léčím na vysoký tlak a srdeční potíže. Doktor mi předepisuje léky na dva měsíce. Na moji námitku, že se stav už roky nemění a že bych raději chodil jednou za půl roku, pravil: "Já Vás chci každé 2 měsíce vidět!"

Takže: Obvoďák mě chce vidět každé 2 měsíce. Nesmí mi však předepsat jeden z potřebných léků. To smí jen kardiolog. Ten mě chce vidět každé 3 měsíce. Plicař na astma mě chce vidět každé 2 měsíce, ortoped na nohy mě chce vidět každé 3 měsíce, zubař mě chce vidět 2x za rok avšak nebude se zabývat parodontózou. Parodontolog mě chce vidět 2x za rok. Oční pravil, že kdo si v mém věku nenechá alespoň jednou za rok změřit nitrooční tlak je hazardér. Dále nyní ke kožaři, s jakýmsi krvácivým novotvarem v nose a k ušnímu, kvůli pocitu zhoršujícího se sluchu - prý moc křičím, říkají partneři v hovoru.

Už víte, proč chodíme tak často k lékaři? Mě by stačil každý jednou za rok, ale na rok mi prý nesmějí předepsat léky. Hergot když mě "chtějí vidět", tak ať si to zaplatí!!

NP 12.3.2008 11:29

Re: Normální lidi

Inteligenci p. Cikrta bych v žádném případě nepodceňoval. Jenom se mu nějak do vysvětlování toho nového zdravotního systému moc nechce. Asi to nebude žádné voňavé zboží. Hillary Clintonová by mohla vyprávět. Už dvanáct let se ho snaží změnit.

povídám 12.3.2008 11:27

Re: Normální lidi

Mně připomíná spíš zamindrákovaného Shreka,nebo žabáka.

povídám 12.3.2008 11:26

Re: Re: elektronická zdravotní karta

Ale nepíšete,kdo si na tom projektu chtěl pořádně namastit kapsu.Nebyl to náhodou p.Julínek?

Oldřich S. 12.3.2008 11:24

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Poplatky u lékařů

V první větě máte pravdu, ale nesnažte se mě namluvit že soukromá praxe obv. lékaře nebo specialisty je nějaký prazvláštní druh podnikání na které musím já přispívat někomu odměnami.Všichni platíme nějaké nájmy.energie,pojištění a další režii tohoto podnikání. Navíc se soukromým lékařům zvýšily platby od zdrav. pojišťoven. Ve veřejném stravování funguji a švédské stoly neprovozuji. K tomu mě nikdo nenutí. To je absolutně absurdní a scestné přirovnání. Investovat v záplavě všelijakých nařízení zákonů z Ev. unie a potažmo naší byrokracie musíme investovat mnohdy více než v lék. praxi sokromý doktor. Já to vidím tak ,že tito lékaři jsou velmi dobrými potencionálními voliči. Není jich málo. Samozřejmě jako vždy jsou peníze až na prvním místě. Jsem pro aby se platilo větší zdravotní pojištění 

prouky 12.3.2008 11:16

Re: Diletant Cikrt

Jéžišmarjá Diano, Cikrt si to nevymyslel. Cikrt dělá svou práci, za kterou bere plat. Dokonce mu ten text asi napsal někdo jiný, nebo alespoň argumentační osnovu! Proberte se!

Ladislav N. 12.3.2008 11:14

Re: Re: Léky jsou normální zboží!

Ovšem pokud by i levný a prokazatelně účinný lék měl být zásadně na předpis, pak něco není v pořádku, pokud zdraví pacienta není u samoléčby ohroženo.  Předpis na lék pak může být nákladově dražší, než přímá platba v lékárně.

Je např. ve volném prodeji zcela prokazatelně účinný šampón na vlasy (proti působení kvasinek a tvoření lupů), kdy je zcela zbytečné jej

1) hradit ze zdravotního pojištění

2) vydávat na lékařský předpis

Přitom není nijak levný a k jeho použití může vést jenom rada kamaráda(ky) či jiného "pacienta" s podobným problémem.

žaba(k) na prameni 12.3.2008 11:12

Normální lidi

pěstují psy nebo kočky

lidé extravagantní pak zvířata víceméně exotická

Tak například pan ministr pohřebnictví a zdravotnictví pěstuje pro své potěšení roztomilou opičku, která dokonce umí občas i mluvit. Smysl ta opičí řeč ale nemá valnou.

Jmenuje se Cikrt.......;-D

Antonín Hrbek 12.3.2008 11:11

Re: Re: Zásadní stanovisko

Mohl byste mi laskvě vysvětlit, jak vláda ČSSD zničila projekt EZK? Tím, že chtěla vidět konkrétní ekonomické výsledky z vynaložených nákladů přes 350 mil. Kč?

Je vidět, že problematika know-how Vám není příliš jasná. Pokud byste někdy viděl nějakou výrobu, tak byste zjistil, že sepřesnější předpis výrobního postupu nemůže nahradit dlouholetou zkušenost. V jednom příspěvku bylo pěkně popsáno, že docílit například správnou krystalizaci produktu (účinné látky) je velké umění, které se někdy ani ve stejném závodě nemusí udržet. Proto generika vyráběná v různých závodech mohou mít o při stejných různými testy kontrolovaných hodnotách, různé účinky. Nelze vše do posledního puntíku změřit. Jinak jste si dával předepisovat tetracyklin SPOFA nebo, podle Vás stejně účinný, tetracyklin sovětský?

Poplatky u lékaře a za léky považuji za sice dobře míněnou, ale slabomyslnou záležitost mající jediný účel - zalepit díry, které zalepit nelze. Jak se můžete dočíst, jsem zastánce komerčního připojištění a odloučení pojištění od státu, který, jak správně uvádíte, vybírá v podstatě daň. Ale 30 Kč poplatek je ve své podstatě také daň a tam neprotestujete. A z těchto poplatků se navíc odvádí DPH. Takže dvojí zdanění se tává normou.

Jinak, pro Vaše pobavení, se výsledná "sleva" (kompenzace nákladů zdravotní pojišťovně a jejímu pojištěnci) počítá podle vzorečku:

30x(0,25*(arctg(VC bez DPH/50 - 2,5) + 1,6))

prouky 12.3.2008 11:03

Re: Re: Re: "...hlavním důvodem poplatků je hluboký deficit našeho zdravotnictví..."

To o IZIP, resp. o postiji zdravotníků,  jsou zlatá slova. Nastupoval jsem do nemocnice, a že rentgen plic. Povídám: "Mám 14 dnů starý rentgen z pravidelné půlroční kontroly na TRN." Oni: "My si uděláme raději vlastní, my cizím rentgenům nevěříme."

Ladislav N. 12.3.2008 11:03

... Re: Zásadní podobnost je založena na třech předpokladech

OK. Mně stačí, že časté chyby lékařů připouštíte. Já časté chyby v tak (na přesnou analýzu) složitém oboru  považuji za přirozené. Proto zpochybňování generik chápu jenom jako určité slovní  "alibi" lékařů, kteří jsou si vědomi, že nedokáží (v běžné praxi) natolik přesně stanovit diagnózu a léčbu, aby k nesrovnalostem nedocházelo.

prouky 12.3.2008 10:56

Re: Re: "...hlavním důvodem poplatků je hluboký deficit našeho zdravotnictví..."

Navrhuji následující řešení:

Zdravotnictví je plně hrazená služba. Vyjímají se pouze stavy, kdy o sobě nebo potřebné službě nemůže pacient odpovědně rozhodnout - bezvědomí, masivní krvácení, omamující bolest a pod. Zde nastupuje společnost a hradí se ze společenských prostředků, tedy z daní.

Pro zaplacení plně hrazené služby se člověk může/musí pojistit. Lékař/zařízení vystaví účet, pacient zaplatí, pojišťovna proplatí. Při větších platbách je použit jiný mechanizmus - krycí dopis pojišťovny, virtuální účet pacienta u pojišťovny ap.

Pokud na to někdo nemá, není to problém zdravotnictví, ale problém sociální a řeší se v sociální oblasti.

Ladislav N. 12.3.2008 10:49

Re: Re: Re: Re: Re: Poplatky u lékařů

Zdravotnictví reguluje stát přímým stanovením cen. Proto tento obor není možno srovnávat s běžnou hospodářskou praxí. Pokud byste podnikal ve veřejném stravování a poskytoval jídlo formou "švédského stolu" (každý příchozí si bere kolik unese) a nevybíral "vstupné" v úměrné výši, tak zbankrotujete. Podobná "bankrot" trvale hrozí našemu zdravotnictví. ;-)

Oldřich S. 12.3.2008 10:47

Re: Re: Re: Re: Poplatky u lékařů

Doufám že mě pan Ladislav N. odpoví

Lada 12.3.2008 10:46

Re: Re: Re: Poplatky u lékařů

Bude!! jestliže to ošetřující lékař zdůvodni tak bude!! Jestliže léčba je nutná tímto způsobem, není důvod aby to lékař neobhájil, a pak  suma nad 5000,-Kč bude pacientu pojišťovnou vrácena!

Ladislav N. 12.3.2008 10:41

Re: Zásadní stanovisko

Neplatíte pojištění, ale zdravotní daň. Čerpání peněz a rozsah poskytnutých zdravotnických služeb není závislé od toho, kolik jste zaplatil. Současně vedete boj proti (zatím minimálním) poplatkům jako symbolickému náznaku spoluúčasti pacienta na léčbě.

Elektronickou zdravotní knížku a celý její projekt (mimochodem hodnocený zahraničními odborníky jako velmi levný) zničila vláda ČSSD a jejich ministr D. Rath. Neslyšel jsem tehdy, že byste se proti jejich politice jakkoli nesouhlasně vyjádřil či napsal článek.

Ad generika a know-how... To si snad děláte legraci? 8-o ;-D

P.S.: Jak byla zvýšena marže lékáren? D.Rath ji snížil o 3 procentní body (počítáno z procentuálního vyjádření marže obchodu k ceně výrobce).

jarda 12.3.2008 10:37

skutečně kvalitní příspěvek frantíku, seš dobrej

Oldřich S. 12.3.2008 10:36

Re: Re: Re: Re: Poplatky u lékařů

Pane Ladislave,nejsem rudá část-poplatky mě netrápí ale jeden jako podnikatele ano.Týká se

30 korun za klinická vyšetření u lékaře. To bych si přál také aby stát nařídil zákonem,že každý host kterého obsloužím je povinen zaplatit 30 korun. Sice to jde do hrubého příjmu za celý rok,ale při frekvenci 20 osob za den je to slušný příjem. Tento zákon by si přál každý živnostník který podniká ve službách. Nehorázně se to nazývá regulačním poplatkem.tolik na vysvětlenou. 

  

Klaudius 12.3.2008 10:36

Re: Tak jsme se dověděli,

Franto, Váš příspěvek(a nejenom dnešní) chápu jako sebekritiku.

Klaudius 12.3.2008 10:34

Re: Re: Diletant Cikrt

Vy jste s odpuštěním, velký sprosťák. Pan Cikrt je velmi inteligentní člověk, který na rozdíl od řady mluvčích se vyjadřuje konkretně se znalostí věci.Těžko ovšem něco vysvětlovat lidem, kteří problematice nerozumí nebo nechtějí rozumět a mluví o ožebračování sumou 30Kč.

Ladislav N. 12.3.2008 10:31

Re: elektronická zdravotní karta

Ověřovaný projekt elektronické zdravotní karty socialisté za své vlády zničili.

Antonín Hrbek 12.3.2008 10:29

Re: Léky jsou normální zboží!

Existuje odborný názor, že skutečně účinných léků není mnoho, a ty by měly být zásadně na recept. U převážné části produktů, které dnes zaplňují lékárny, lze o jejich  účinnosti pochybovat. To je skutečně "zboží" které musí být propagováno ve smyslu čínského přísloví - co je dobré nepotřebuje být propagováno.

Jak jsem napsal, vážím si lékárníků, ale domnívám se, že metoda pokusů a omylů i zpětná vazba je u lékařů podstatně silnější.

Ladislav N. 12.3.2008 10:26

Re: Re: Re: Re: Re: Poplatky u lékařů

Ale o tom se vede celou dobu diskuse na politickém fóru. Zda si má občan částečně hradit zdravotní péči (alespoň spoluúčastí) do určité výše, aby mohly být plně hrazeny enormní náklady na drahé operace vedoucí k záchraně života, zraku apod. (což je pojistný princip), a nebo ze zdravotní daně proplácet každou banalitu včetně "léčení" běžných viróz se zvýšenou teplotou s tím, že systém prostě nemá peníze na drahé zákroky ("zdravotnictví zdarma"). Jaká je vaše politická volba? ;-)

franta 12.3.2008 10:23

Tak jsme se dověděli,

že pan Cikrt je vů*l. Ale to už přece každý dávno ví

Antonín Hrbek 12.3.2008 10:20

Zásadní stanovisko

Platím zdravotní pojištění (ne málo) a tudíž celý aparát ministerstva, zdravotní pojišťovny, lékaře, zdravotníky, lékarníky. Jsem zákazníkem a své peníze chci kvalitní služby a kvalitní zboží pro mou potřebu. Ovšem na ministerstvu zdravotnictví socialističtí a pseudokapitalističtí byrokraté rozhodují beze mne o tom, co je pro mne dobré a co ne. V zájmu nejrůznějších lobby. Málokdo si například uvědomuje, že od 1.1.2008 stouply ceny léků do 300 Kč v podstatě třikrát - díky zvýšení DPH, díky "regulačnímu poplatku", díky zvýšené marži lékáren. To že např. VZP prý nemá informace o tom, kolik který pacient dostává léků a kolik doplácí je napravda. Tyto podklady na VZP jsou. Co však asi selhalo, je stávající verze elektronické zdravotní knížky, za kterou paní ředitelka Musílková vyhodila přes 350 mil. Kč. Elektronickou zdravotní knížku ovšem považuji za užitečný nástroj jak pro pojišťovnu, tak pro lékaře a nakonec i pro pacienta (mohla by nahradit stávající průkaz).

Zdravotnictví by rozhodně prospělo, kdyby se zvýšila pravomoc a zodpovědnost nemocničních pojišťoven, které by vybíraly pojistné přímo a ne prostřednictvím státu. Samozřejmostí by mělo být zdravotní připojištění, bonusy a malusy za péči pacienta o vlastní zdraví, tak jak je to v civilizovaném světě. Přitom primárním zájmem  pojišťovny by měla být ekonomická péče o pacienta a ne zisk. Zdravotnictví je především veřejná služba, což ovšem nijak nevylučuje zdravotnictví soukromé. Protože ve zdravotnictví není nikdy peněz dost, musí někdo rozhodnout koho léčit a jak, což odpovídá Evidence-Based Medicine. Zní to sice krutě, ale nelze udržovat při životě zcela beznadějně nemocné pacienty tím, že se jim ordinují nesmírně drahé léky, které jejich situaci nezlepší, maximálně ji o něco prodlouží. Případy, kdy byl těžce nemocné pacientce na rakovinu inplantován kardiostimulátor týden před její smrtí jsou toho příkladem.

Nemá cenu diskutovat o problému výroby generik a jejich účinků s těmi, kteří nevědí co je to Know-how