3.10.2023 | Svátek má Bohumil


Diskuse k článku

DĚJINY: Poučení z Mnichova

Bude tomu letos už 85 let, co se mírotvůrce Chamberlain vrátil z Mnichova s povzbudivými slovy: „Dnes podruhé v našich dějinách přišel z Německa do Downing Street čestný mír. Věřím, že je to mír pro naši dobu.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 4.2.2023 1:19

Tento článek zase vykládá nesmysly. Útok Ruska na Ukrajinu měl jediný cíl, zabránit vojenskému spojenectví Ukrajiny s USA.

Většina lidí naprosto nedokáže správně analyzovat informace. Všichni politici se chovají stejně : říkají absolutní lži až nesmysly veřejnosti, zejména té vlastní. Na druhou stranu však hovoří racionálně, když diskutují s jinými vrcholnými politiky. Existují samozřejmě určité výjimky, ale Putin mezi tyto výjimky nepatří.

Ve všech rozhovorech s jinými vrcholnými politiky Putin vždy říkal, že naprosto nesouhlasí s rozšiřováním NATO. Nikdy nevyjádřil jakýkoliv názor ukazující, že by chtěl dobývat jakýkoliv jiný stát.

Lidé, kteří argumentují veřejnými vyjádřeními Putina a dalších politiků, jejich sliby, jejich filozofickými názory apod., jsou úplně mimo. Jedná se o snůšky nesmyslů, které může brát vážně pouze opravdu hloupý člověk. Nebo nějaký intelektuál.

L. Novák 4.2.2023 3:24

Souhlasím s vámi, že Putin plácá nesmysly. Podstatné je vidět, jak Rusko a jeho hrdlořezové páchají masové válečné zločiny na Ukrajině. To jsou jeho činy! Rv !!

M. Grundmann 4.2.2023 6:35

Ale to není příliš zajímavé, protože se na tom všichni shodnou. Zajímavý je důvod, proč válka vypukla. Řada lidí píše nebo říká nesmysly, že se Putin snaží obnovit Sovětský Svaz nebo že se chystá dokonce i na Prahu. Putin se však vždy snažil pouze dosáhnout zastavení rozšiřování NATO. Všechny jeho ostatní argumenty byly pouze nesmysly určené pro veřejnost a jako takové je třeba je ignorovat. A logicky z toho dovozuji, že válku vyvolaly USA tím, že Ukrajinu desítky let do NATO lákaly. Protože taková politika nemá pro USA jiný smysl, než Rusku škodit a oslabovat ho.

R. Tesařík 4.2.2023 7:21

Ale prdlajs.

M. Lehar 4.2.2023 7:29

Tak to se Putinnovi to zastavování povedlo,nově bude v NATO Finsko a Švédsko časem Ukrajina

P. Hák 4.2.2023 9:24

Minimálně Finsko bylo téměř jistě domluvené už předem, viz obří zakázka na nákup F-35 na podzim 2021. Tohle se v USA důkladně projednává a schvaluje a nedávají to každému.

L. Novák 4.2.2023 11:12

A kvůli tomu zrušili už zahájenou stavbu jaderné elektrárny, kterou mělo dodat Rusko... :-P

P. Hák 4.2.2023 12:05

Tu zrušili přece proto, že cokoli je technicky lepší než ruská elektrárna, to nevíte? ;-)

O. Kaucký 4.2.2023 17:32

Pokud vím, tak ve Finsku stavěli „jaderku” Francouzi, asi 20 let, ta už jim funguje?

M. Grundmann 4.2.2023 12:48

Putin si Západ vyhodnotil zcela špatně a podcenil jeho zákeřnost. Je pravda, že člověk, který nikdy dlouhodobě na Západě nežil, si nedokáže zákeřnost západních politiků vůbec představit. USA uplatnily na Rusko salámovou metodu boje, kdy mu škodily pomalu, systematicky a dlouhodobě tak, aby si Rusko nevšimlo, co se děje. A když Putin konečně pochopil, co se děje, měl již proti sobě silnou, nepřátelskou Ukrajinu.

Putin věřil, že se s USA může rozumně dohodnout a že USA ustoupí od svých velmocenských plánů. V tom se hluboce mýlil a ukázal svou naivitu a politickou neschopnost. Putin příliš dlouho nepochopil, že je oslabování Ruska a rozšiřování NATO hlavním politickým cílem USA, a uvěřil výrokům západních politiků o jejich dobrých úmyslech. Putin jako politik totálně selhal a jeho útok na Ukrajinu je jenom zoufalým pokusem napravit svou předchozí naivní politiku apeasementu vůči Západu.

R. Holub 6.2.2023 1:50

P. Grundmann, vy opravdu srovnavate "nadvladu" USA s nadvladou Ruska (a SSSR)? Treba v r. 45 kdyz Rusove prisli tak za ticheho souhlasu vlady CSR zavreli stovky (?) belogvardejcu, ceskych obcanu, do Gulagu. Kdyz "prisli" Americani v r. 89 tak ani takove zradce jako byli manzele Kocherovi nechteli (nezabasli). Jak asi vite byli odsouzeni na dozivoti a pak vymeneni za Saranskeho. Americani je meli popravit jako manzele Rosenbergovi. Nebo si predstavte ze za komunismu by nekdo rek' "ne ruskym zakladnam". Ja to nerad rikam, ale co rikate je takova pitomost ze to nemuzu pochopit.

J. Lukavsky 4.2.2023 18:26

No a stálo ho to dosud jen nějakých 200 000 životů Rusů, pár tisíc tanků letadel atd.... No to je kšeft, jak říkají Židi: prodělek je taky kšeft. J.L. end

Z. Lapil 4.2.2023 9:06

V tom případě to dělá špatně. Nebo snad máte lepší nápad, jak způsobit rozšíření silneho spolku, než napadnout někoho, kdo není členem?

B. Carina 4.2.2023 3:33

"Útok Ruska na Ukrajinu měl jediný cíl, zabránit vojenskému spojenectví Ukrajiny s USA." No a co? Pořád to byl "Útok Ruska na Ukrajinu".

B. Carina 4.2.2023 3:43

P.S.

Mezinárodní právo válečné připouští jednu možnost, kdy stát může zaútočit na jiný. Preemptivní válku. I kdyby se Ukrajina stala sídelním státem ústředí NATO, podmínky by splněny nebyly...

I. Mentlík 4.2.2023 4:29

Patrně jste se mezi intelektuály sám pasoval. Samozřejmě, že Putin nikdy nevyjádřil, že by chtěl dobývat jakýkoliv jiný stát. Jenom chrání ruskou menšinu před ukrajinským útlakem (připouštím, že v tomto není bez viny ani Ukrajina, i když, kdo zná nějakého průměrného Rusa, ani se jim moc nedivím). Samozřejmě, že by jen chtěl chránit i ruskou menšinu v Moldávii, v pobaltských státech, v Karlových Varech, ... .) Příspěvek pana Dřevojánka je skvělý, protože trochu optimismu v dnešní době je třeba jako soli.

M. Grundmann 4.2.2023 6:25

Vidíte, přesně něco jako Váš příspěvek jsem měl na mysli. Putina nikdy ruská menšina nezajímala. Podobné Putinovy nesmysly byly a jsou určeny pouze veřejnosti a jako takové je potřeba je zcela ignorovat. Podobně jako řeči západních politiků o lidských právech nebo o strachu z ruských výbojů.

Na projevech Václava Havla mi vždy vadilo, že jsem měl neustále pocit, že si ze mě dělá legraci. Na jedné straně hovořil o nutnosti smíření s Ruskem, na druhé straně podporoval rozšiřování NATO a útok na Srbsko. U Klause a Zemana jsem nikdy tento pocit neměl.

J. Majzlík 4.2.2023 9:15

R^

J. Kostelanský 4.2.2023 6:01

R^R^

Lidé, ale nejen lidé, ale i zvířata obecně využívají ochranu na principu stádovitosti: Je lepší mýlit se s davem než být s pravdou v menšině.