25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

DĚJINY: Poučení z Mnichova

Bude tomu letos už 85 let, co se mírotvůrce Chamberlain vrátil z Mnichova s povzbudivými slovy: „Dnes podruhé v našich dějinách přišel z Německa do Downing Street čestný mír. Věřím, že je to mír pro naši dobu.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 4.2.2023 21:08

TAkže pane hruškový monsieur nezbývá nic než doporučit se alespon o něco vážněji zabývat historii. Zvláště tou kterou tak cudně zamlčujeme.

Historik Volker Zimmermann v roce 1995 zjistil, že není doložen jakýkoliv pokyn SdP, Wehrmachtu, SD, Gestapa, ani německých státních a správních úřadů, vybízející k vysídlení osob mimo Německou říši, nebo ho nařizující .

Situace o které zde vážený pane nemáte ani zdání, měla svůj původ již po 1918, do vzniku Ceskoslovenska. Hromadně byli v německojazyčných regionech propouštěni německojazyční státní zaměstnanci, tedy policie, vojsko, školství atp. a nahrazivání českými z vnitrozemí. Na podzim roku 1924 konstatoval německý poslanec v rozpočtovém výboru pražského parlamentu Siegfried Taub, že bylo propuštěno i sedm tisíc německých železničářů, byť úspěšně složili jazykové zkoušky ze státního jazyka. Krátce poté se ministr Jiří Stříbrný chlubil, že zásluhou jeho strany bylo 40 tisíc německých poštovních úředníků a železničářů zbaveno míst a nahrazeno Čechy . To je jen malinká ukázka

Samozřejmě že po vzniku protektorátu jednaly rozhodující orgány opačně. Policie, úředníci, učitelé byli nahrazování německými občany a dle nařízení české vlády stahování, nebo dobrovolně odcházeli do vnitrozemí - samozřejmě si mohli vzít všechen majetek, dokonce ponechat, pokud vlastnili nemovitosti v pohraničí a samozřejmě tyto kdykoli navštěvovat.

Tak nevím kde berete Vaše oslňující ale samozřejmě nesmírně pohodlné vědomosti.

V. Pavelka 5.2.2023 6:16

Hitlerjugen a domobrana a jejich nacionální aktivity se neohlíželi na případné postupy Německého úřednictva a nějakých , záznamů na jejich území přece ?!

H. Rybnická 5.2.2023 11:26

Hitlerjugend existoval už v roce 1918? To je ale novinka.

P. Brich 4.2.2023 18:56

Rybnická jen stále dává na odiv svou mozkovou nedomykavost:-/

J. Rejzek 4.2.2023 15:40

ČSR mohla vzniknout pouze Masarykovou lží o národu Československém. Nic takového nikdy neexistovalo. Němci přišli před staletími jako zdatní sedláci, dělníci a podnikatelé a ne okupanti a uchvatitelé. Přišli na pozvání majitelů , ať to byla šlechta, církev, nebo panovník. Celý Balkán a východ Evropy by bez Němců a Vlachů nedokázal těžit a zpracovávat kovy, tavit sklo a jiné dovednosti. V těžkých klimatických podmínkách našich hor to byli Němci , kteří z pralesů udělali kulturní krajinu. Staletí kultivační práce a skromný život plný odříkání jako odměna. A tito lidé museli opustit vše co vybudovali, nechat mrtvé na hřbitovech , dobytek ve chlévech, ale i domácí mazlíčky a odejít s uzlíčkem. . Zkuste se do toho vžít. Jejich vina byla, že byli Němci a chtěli žít s Němci.

M. Grundmann 4.2.2023 15:44

Jejich chyba byla, že chtěli žít s Němci bez Čechů. K dosažení tohoto cíle byli ochotni udělat cokoliv včetně války a vraždění. Výsledkem bylo, že přišli o všechno. Tento jejich cíl je pro mě naprosto nepřijatelný a vůbec mi jich není líto. Naopak se domnívám, že každý, kdo si stanoví podobný cíl, by měl dopadnout stejně.

H. Rybnická 5.2.2023 0:01

A proč to měla být chyba že se se bránili státu který si je jednoduše začlenil do svého území a ještě je šikanoval? Válku určitě nechtěli a také nevyvolali (ostatně jako dnes ti ruští kluci kteří jsou nabírání a nemají možnost se bránit).

M. Grundmann 5.2.2023 0:08

Sudetští Němci žili vždy v zemích koruny české nebo v Českém království. Království české za Rakouska-Uherska nikdy právně nezaniklo. Byli to oni, kdo chtěl změnit přes 1000 let platné hranice. Tímto svým požadavkem vyvolali válku, tuto válku prohráli a byli vyhnáni.

H. Rybnická 5.2.2023 0:14

Pane Grundmanne Království české nebylo nikdy "české", bylo součástí říše Regnum Bohemiae , řada panovníků česky vůbec nehovořila a "hranice" nebyly nikdy hranicemi v dnešním slova smyslu. Možná byste se měl šířeji informovat a ne sedět na tom socialisticky-jiráskovsko-vlasteneckém výkladu dějin.

M. Grundmann 5.2.2023 0:21

Cílem sudetských Němců byl zánik této říše Regnum Bohemiae, ať už byl obsah tohoto státního útvaru jakýkoliv. Toho se dalo dosáhnout jenom válkou a tuto válku Němci prohráli.

H. Rybnická 5.2.2023 0:23

Omyl. Cílem německých občanů byla autonomie. a od té byli v první republice více než daleko. Jen pan prezident se šarmantně v zahraničí oháněl "československým Švýcarskem".

M. Grundmann 5.2.2023 0:34

Programem sudetských Němců byl pangermanismus, jedno velké Německo, ve kterém by žili všichni Němci kdekoliv v Evropě. Bylo to i obsahem německé hymny. Sudetští Němci nikdy nechtěli být součástí Regnum Bohemiae.

V roce 1918 Němci vytvořili provincii Deutschböhmen, která odmítala zůstat součástí Regnum Bohemiae a snažila se připojit k Rakousku nebo Německu. Německo však nebylo v pozici politické ani vojenské, aby mohlo provincii včlenit do svého území.

H. Rybnická 5.2.2023 11:25

A co je na tom špatného? Demokratické by bylo, nechat německé regiony rozhodnout plebiscitem kam chtějí patřit a rozhodnutí také akceptovat. A to i za cenu, že "Čechy" by byly malým regionem pár kilometrů kolem Prahy. Toto se nestalo. Ten giganticlý sen o vlastním státě byl vykoupen samými podvody.

M. Grundmann 5.2.2023 14:12

Snaha o odtržení byl vysoce nepřátelský politický postoj vůči Čechům. Cílem Němců bylo zbavit se Čechů a jakákoliv podobná myšlenka je pro mě naprosto nepřijatelná. Pro mě je nepřijatelné jakékoliv nepřátelské chování bez ohledu na to, zda je demokratické, legální, zákonné nebo morální či není. Proto je pro mě nepřijatelná i Vámi navrhovaná myšlenka demokratických plebiscitů.

Tento konflikt začali Němci po roce 1848 v rámci velkoněmeckého pangermanistického hnutí. Nemám nic proti tomu, aby se malé německé státečky spojily, naopak mi to připadá jako racionální a dobrá myšlenka. V žádném případě bych ale nikdy nesouhlasil s nápadem připojit k této velkoněmecké říši části státních útvarů, které jako celek nebylo možné považovat za německé. A to byl předmět politického boje mezi Němci a ostatními národy v letech 1848 - 1945.

Němci žili společně s Čechy po staletí a nebyl racionální důvod k tomu, aby se České království mělo rozpadnout. Za Rakouska-Uherska žádný Němec nebyl nikde diskriminován a přesto se tito Němci chtěli odpojit již v této době. Důvodem byla pouze zloba německých obyvatel a touha po světovládě. Protože se německé obyvatelstvo chovalo dlouhodobě nepřátelsky, byl jeho odsun zcela správným činem. S každým obyvatelstvem, které se chová podobně, by mělo být zacházeno podobným způsobem.

O nějakých podvodech se v politice snad ani říkat nedá. Politika je podvod ze své samotné podstaty. Právo je diktováno státy a stát se tedy nikdy nemůže sám dopustit podvodu.

H. Rybnická 5.2.2023 14:17

VY jste ale opravdu ideologicky nasměřený. Ostatně jak jsem již psala, nenávist začáíná "národním obrozením" potřebujete jen číst Jungmanna nebo Palackého.

M. Grundmann 5.2.2023 14:28

Rozbíjení státního útvaru považuji až na výjimky za naprosto nepřijatelné. Považuji například za naprosto zločinné vyhlášení samostatnosti Bosny, které vedlo poté k neskutečnému vraždění. Nenávist se dá odstranit, pokud ovšem nezvítězí. Nepřátelství je třeba tlumit u samotného zdroje, nikoliv později řešit jeho důsledky. U sudetských Němců nenávist zvítězila a vedla je do otevřené války s Čechy. To je pro mě naprosto nepřijatelné, sudetští Němci nikdy neukázali vůli žít společně s Čechy v míru. Češi si válku s Němci nepřáli už jenom z toho důvodu, že by tato válka pro ně dopadla špatně.

J. Rejzek 5.2.2023 15:37

Stejně tak chtěli žít Kosováci s Albánci bez Srbů. No vidíte a USA jim k tomu pomohly. Nikdo neprotestoval. Když chtějí žít Ukrajinští Rusové s Rusy bez Ukrajinců a Rusko jim k tomu pomáhá Anglosasové se mohou podělat.

Někdo už musí konečně říci, že KRÁL JE NAHÝ. Musí říci, že je tam občanská válka etnických Rusů proti různým zdivočelým polovojenským batalionům se svastikou na rukávech a fašounskou ideologii v hlavách, které nemá vláda pod kontrolou. No a Rusové jim pomáhají,. Jak prosté.

J. Lukavsky 4.2.2023 18:21

"A tito lidé museli opustit vše co vybudovali" Nějak jste přeskočil, že před odsunem bylo cosi. A co by za to dalo 6 milionů Židů kdyby jejich vlak zastavil v Jeruzalémě a ne v Ausschwitzu (Osvětim). Bez Henleina by nebyl odsun. Sudetští Němci přišli na pozvání českého krále, na jeho území a nikdo jim nesliboval nějakou samostatnost. V První Republice měli svoje základní, střední i vysoké školství, poslance, noviny, divadlo.... ale Hitler jim slíbil vládu nad celým světem. Za chyby se platí. A tak se jim vlastně splnilo jejich přání: jeden jazyk, jeden Vůdce, jedna říše. J.L. end

H. Rybnická 5.2.2023 0:07

Zase óbrhistorik. Hitler ji,m pantáto, neslíbil nic jiného než práci, existenci a výdělek kterou jim jejich vlastní vláda, tedy ta prvorepubliková odpírala. Nezaměstnanost byla v Sudetách až 40tikrát vyšší než ve vnitrozemí a to povíce než desetiletí. Vláda první republiky proti tomu nic ale prachsec nic nepodnikla, ba naopak. ještě se čeští poslanci v parlamentě chlubili, kolik tisíc německojazyčných zaměstnanců vyhodili z práce.

J. Lukavsky 5.2.2023 7:10

"Nezaměstnanost byla v Sudetách až 40tikrát vyšší než ve vnitrozemí" do jisté míry je to všude a pořád, je to dáno tím, že pohraniční hory obvykle nedávají zemědělství příznivé podmínky, leda tak lesnictví, papírny... no co sliboval Hitler si jistě ráda vyslechnete v jeho projevech. Trochu se pletete, "pot, slzy, krev a vítězství" sliboval Churchill Angličanům. No a tu existenci a výdělek našli Sudetští Němci u Hitlera spolehlivě, směli umírat u Stalingradu, v Normandii, v Africe.... prostě zajištěná existence. Hodně si polepšili pod Vůdcem, to je nesporné. J.L. end

H. Rybnická 5.2.2023 11:34

Pane Lukavský, člověk by si měl zajistit spolehlivé informace než začne diskutovat. Pokud je nezaměstnanost tak vysoká, jako byla v době hospodářské krize v Sudetách, je stát (zvláště když přestavitelé kecají jakým jsou moderním státem) povinen něco pro to udělat. Československá vláda nehnula ani prstem. Státní zakázky byly zadávány výlučně firmám českým a to i v čistě německých a přestože tam existovaly německé stejně kvalifikované podniky. S nezaměstnaností, tudíž bídou a hladem sudetských Němců kontrastoval relativní blahobyt jejich českých sousedů, kteří byli do pohraničí nasazeni (od 1918) jako četníci, státní úředníci, železničáři, poštmistři a podobně a tudíž svá zaměstnání neztratili .

Jen takový malý příklad: V době světové hospodářské krize, kdy ve městě Cvikov a v okolí panovala více než 50% nezaměstnanost, čekalo plné náměstí lidí na valník s brambory, což bylo tak vše, co si mohli za žebračenky v hodnotě 10 pro svobodné, 20 korun pro ženaté na týden pořídit. Ty se též nazývaly Czechkarten, Czechkarty podle Ludwiga Czecha, protože stál v čele československého ministerstva sociální péče, které je vydávalo. Dosazení čeští úředníci a zaměstnanci si přitom v té době za dobré platy provokativně uspořádali na horním konci města zabíjačku [Historie sportu v Cvikově),

J. Lukavsky 5.2.2023 13:33

Odcizení a postupné znepřátelení Čechů a Němců bylo příčinou nebo následkem? Řekl bych, že nastupovalo po nástupu Hitlera. Ten také využíval hospodářskou krizi aby Němce přesvědčil, že "za něj bude líp". No vzpomínky Čechů ze Sudet na ty doby byly poněkud jiné..... nakonec ale Sudteští Němci vsadili na Hitlera, volili Henleina a zaplatili. Jak už se stává, za chyby se platí. Jistěže existovali i Němci, ba i říští, kteří s Hitlerem nesouhlasili, ale ti šli do koncentráku jako první. J.L. end

H. Rybnická 5.2.2023 14:15

"Znepřátelelení" začínalo epochou, která se dnes nazývá "národním obrozením" a nenávistné výroky si můžete přečíst u jejich vůdců jako byl Jungmann, Palacký atp.

A pokud by se vláda CZ řádně postarala o své menšiny v ekonomickém smyslu, tak by se nešilhali po poměrech v Německu.

J. Lukavsky 5.2.2023 14:22

"národním obrozením" Takže Němcům je národní obrození, sjednocení všech německy mluvících národů (vč. Rakouska, Anschluss....) dovoleno. Slovanům nikoli. Co kupř. Polabští Slované? Ti osidlovali okolí Labe až k moři a zbyly po nich jen podivné názvy vesnic a příjmení. Těm také Němci zaručili práva menšin, školy, noviny, poslance? Jako měli Sudtští němci v první republice. I Německo bylo kdysi konglomerát státečků, dokonce jazykově dosti oddělených. Až pak se národně obrodili a sjednotili. Nu co je dovoleno Jobovi, není dovoleno..... J.L. end

H. Rybnická 5.2.2023 14:37

TGM v poselství k Revolučnímu národnímu shromáždění 22. 12. 1918: „Území obývané Němci, jest území naše a zůstane naším... My jsme vytvořili stát; tím se určuje státoprávní postavení našich Němců, kteří původně do země přišli jako emigranti a kolonisté. Máme plné právo na bohatství našeho území, nezbytného pro průmysl náš i Němců mezi námi. My nechceme a nemůžeme obětovati naše značné menšiny české v tak zvaném německém území.“ [Kovtun]

Konstatujme, že v německých sídelních územích žilo v roce 1919 odhadem jen necelých pět procent českého obyvatelstva

J. Lukavsky 5.2.2023 15:11

No co je na tom divného? Němci byli pozvání jako kolonisté na území českého krále a určitě nedostali žádný slib, že jednou se i s jeho územím přičlení ke komu budou chtít. I dneska není tak jednoduché se odtrhnout a připojit k sousedovi či vyhlásit svůj státeček. Nakonec Bavorsko je oficiálně "Svobodný stát Bavorsko" ale co kdyby se rozhodlo přičlenit k Rakousku, nebo Česku? To by byl rachot v Německu! Nebo což obnovit Polabský český stát? Ale ty menšiny se dají dobře využít proti státu na jehož území žijí, jak vidíme dneska na Ukrajině. Problém Sudetských Němců je, že oni kdysi udělali chybu, dokonce skoro ve 100% přijali občanství Třetí Říše... ale teď se tváří ukřivděně, že je Československo odsunulo. Odsunulo občany cizí Třetí Říše, nikoli své vlastní. To nějak jakoby zapadá při hodnocení odsunu. J.L. end

H. Rybnická 5.2.2023 15:14

Pane Lukavský občanům bylo německé státní příslušenství uděleno, neměli možnost výběru.. A prosím o pochopení že nemám čas diskutovat s někým kdo argumentuje výučně ideologicky a není schopen se nezaujatě podívat do historie vlastního národa. Pramenů je dnes více než dost.

J. Lukavsky 5.2.2023 15:18

"neměli možnost výběru" měly možnost to odmítnout a naprostá menšina to také udělala. To také byl argument kdy nebyli zařazeni do odsunu. Jeden takový mě učil v Praze. Nakonec i řada Čechů se "dala k Němcům", čili jistá možnost volby byla, i když jistě to nebylo jednoduché. No pokud nechcete tratit svůj vzácný čas disputací s laike... OK, konec, děkuji. J.L. end

H. Rybnická 5.2.2023 16:00

Kdo se ve sčítání lidu v roce 1921 nebo 1930 hlásil k německé národnosti, nesměl optovat.

J. Lukavsky 5.2.2023 14:32

"A pokud by se vláda CZ řádně postarala o své menšiny v ekonomickém smyslu, tak by se nešilhali po poměrech v Německu." Hospodářská krize zasáhla všechny oblasti a všechny vrstvy. Takže i v Praze byla bída. Jistěže v pohraničních horách větší, to je ale dodnes, ba i z německé či rakouské strany je to dnes vidět. Tenkrát ale se nevědělo, že stačí natisknout bankocetle a každému dát milión. "Národní obrození" bylo reakcí na tlak Rakouska unifikovat říši do jedné německy mluvící oblasti pod vládou Vídně. To vždy a spolehlivě budí odpor. Nejdřív se vzbouřili Maďaři, vymohli si Rakousko-Uhersko, Češi nedostali nic.... přitom české země byly dílnou RU a stačilo aby se rakouský císař nechal korunovat českým králem a získal by si sympatie Čechů. Propásl šanci. J.L. end