26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KLIMA: Je CO2 skutečně tím viníkem oteplování Země?

Klimatický model, ve kterém zásadní vliv emisí skleníkových plynů (kromě vodní páry) na globální oteplování prezentuje Mezivládní panel pro změnu klimatu IPCC , český Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. i drtivá většina sdělovacích prostředků je zcela dominantní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Bechyně 2.12.2022 8:25

Děkuji pane Hane, chtěl jsem reagovat podobně, ale byl jste rychleší!

P. Eliáš 2.12.2022 9:31

To byste se dostal stejně daleko jako p. Han, takže nic moc. ;-) Víte, on ne každý ,koho považujete za chudáka utlačovaného disidenta, jím doopravdy je. Ono by možná ubylo těchto zbytečných článků, kdyby si autoři ověřovali informace u více zdrojů... ;)

P. Eliáš 2.12.2022 9:04

Netušíte? No asi to, že Pokorný si to cucá z palce. :D

P. Eliáš 2.12.2022 9:27

No a ono to ale ještě pokračuje. V článku níže je rozbor těch manipulací od Pokorného. ;)

Jiří Kopáček: Zbytečná dramatizace klimatické situace Šumavy - Ekolist.cz

J. Ganaur 1.12.2022 19:05

Míková dneska ukazovala graf průměrných teplot v zimách od r. 1803 do dneška.Lineární přímka, žádný výkyv nebo zlom!Jděte se bodnout klimašílenci!!!:-P:-P:-P

L. Metelka 1.12.2022 20:34

V kolik hodin a na kterém programu?

L. Metelka 1.12.2022 20:41

Jo, asi jsem to už našel... Přímka... Tohle je přímka? Vy jste to musel mít ve škole hrozně těžký...

L. Kuča 1.12.2022 21:20

Mohu se zeptat, kde je to nakonec k nalezení? Taky bych si rád o tom udělal obrázek. Děkuji

L. Metelka 1.12.2022 21:30

Počasí před Událostmi...

L. Kuča 1.12.2022 21:53

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10393496397-udalosti-za-okamzik-a-pocasi/222411000441201/

No, ta zprůměrovaná hodnota je sice přímka, ale míří poněkud nahoru. Tou bych fakt neargumentoval. Škoda, že nemáme dostatek údajů až někam do 15.stol.. Jestli se spíše nevyhrabáváme z nějaké chladné fáze cyklických, či náhodných změn.

J. Ganaur 1.12.2022 23:17

To sice míří nahoru (nejsem popírač klimatických změn), ale nekoreluje se spalováním uhlí a uhlovodíků lidmi!A o tom to je!!!:-)

L. Metelka 1.12.2022 23:29

Vy si fakt myslíte, že neexistuje žádná vlastní dynamika klimatického systému? Žádné přerozdělování energie? Žádné transformace mezi různými typy energie?

L. Kuča 1.12.2022 23:55

Asi budu působit poněkud natvrdle - ale o co jde? Jakože se ta tepelná energie přemění na elektrickou, pohybovou nebo na gama záření či něco jiného? Vždyť je to forma energie s nejvyšší mírou entropie a poměrně neochotně už se transformuje jinam. Nebo nějaká transformace v opačném směru? A co vlastně vysvětlí ono 'přerozdělování energie'? Omlouvám se, v tomto vážně nejsem zběhlý, ale mám obavu, aby to nebyly opět takové ty teorie vysvětlující jakýkoliv výsledek - tedy bezcenné. Chápu, že to není úplně téma pro poměrně malé a zkratkovité pole diskusních příspěvků.

L. Metelka 2.12.2022 0:01

OK. Máme zjevné teplo. To způsobí, že se někde vypaří voda - a zjevné teplo se nám transformovalo na latentní teplo. Nebo zjevné teplo vede k poklesu tlaku a to vyvolá proudění vzduchu - tedy transformace na kinetickou energii. Případně konvekce a výstupné pohyby - a máme transformaci na potenciální energii. V atmosféře jsou ty transformace běžné a probíhají ve velkém měřítku. Nemusí to být vždy jen v podobě zjevného tepla.

L. Kuča 2.12.2022 1:22

Jasné, tedy alespoň si myslím, že chápu, kam tím míříte - jakože to, že nevyskočí měřená teplota vzduchu do hyperboly je způsobeno tím, že něco se uloží do skupenského tepla, něco do pohybu vzduchu, a přirozeně, čím je vyšší teplota zemského povrchu, tím také vzroste množství tepla vyzářeného do vesmírného prostoru - což je asi jediná položka, kterou můžeme definitivně odepsat, a pravděpodobně ji bude možné i s nějakou rozumnou mírou nepřesnosti zhruba spočítat a je fyzikálně limitovaná.

Nicméně mi to nedá nepoložit otázku: Co tedy s tou zbývající energií? Rychlost proudění vzduchu nemůže růst donekonečna a pokud je zbrzděna srážkou vzdušných proudů, opět se mění na zjevné teplo. Mohlo by se snad transformovat do zafixované potenciální energie, pokud by neustále něco někam přemisťovalo (a to už by tam také zůstalo). S vypařováním je to stejné - v atmosféře by neustále rostlo množství páry, ovšem jen dokud by relativní vlhkost nedosáhla všude 100%. Kondenzací se skupenské teplo zase uvolní. Takže to vypadá, že tyto efekty mohou plnit jen funkci krátkodobého úložiště. Snad by argument mohlo zachránit tání pevninských ledovců - máme ovšem přehled o množství ledu z předindustriální éry či ještě lépe starších dat? A za takto vytyčených podmínek bychom museli očekávat, že led bude téměř a výhradně pouze tát, aby vykompenzoval chybějící 'růst růstu', apozice prakticky není dovolena, protože jiné mechanismy nám s tím mnoho nepomohou. Je tomu skutečně tak? (To není řečnická, já to fakt nevím.) Pokud tedy vůbec má tání ledovců dostatečnou kompenzační kapacitu, znamenalo by to, že po jejich úplném rozpuštění dojde k divokému, prakticky kataklyzmatickému růstu teploty? Vážně nepůsobí protisměrně žádný zpětnovazebný mechanismus?

L. Kuča 1.12.2022 23:43

No, musím připustit, že tu (ne)slavnou hokejku to také úplně nepřipomíná a růst evidentně začal už v době, kdy utilizace fosilních paliv byla nepatrným zlomkem současné spotřeby. No jo. Docela zásadní věc přehlédnu. Ovšem uprostřed toho přetahování zájmových skupin začínám pochybovat prakticky o jakémkoliv výkladu, protože mám pocit, že lidí, kterým jde o pravdu a ne o kšeft nebo 'ideologické vyžití', je naprosté minimum.

P. Skřivan 1.12.2022 15:14

Globální oteplování, pokud vím, je pouze o vztahu mezi hladinou CO2 a teplotou z minulosti. Měla by tedy být praktická jistota, že to tak je.

Ještě větší jistota je, že se klima neustále mění, takže představa, že si zachovám klima, které je teď, je zcela absurdní. V minulosti tu žádný člověk nebyl a stejně se měnilo. Možná dinosauři vypustili moc CO2, když nechali dopadnout asteroid, který spálil 100% povrchu planety během několika hodin v gigantických požárech. :-)

P. Rada 1.12.2022 16:36

Ano klima se mění neustále. Životně zásadní souvislost kterou při takto okleštěném výroku pomíjíte, je MÍRA oné změny co do velikosti i gradientu.

Dnešní gradient překonaly právě jen události kolem vymření dinosaurů. Míru oteplení až odezvy hladin oceánů... na které se situace ustálí zatím neznáme ale dají se odvodit podle míry kumulativních imisí.

https://blog.sme.sk/ac/veda-a-technika/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach

Co2 který v atmosféře dominoval po onom impaktu uvolnila s vazby jak nejbližší biosféra v důsledku bezprostředních požárů, sesuvů půd... tak se nejspíše nakumuloval i v důsledku následných výlevů na Dekánské plošině. Ta leží právě na odvácené straně zeměkoule kde se koncentrovaněji projevil tektonický šok. Ten uvolnil zemské pnutí za neobvykle masivního výlevu lávy a to vše dohromady navodilo novou klimatickou epochu - třetihory - za které se koncentrace CO2 postupně snižovaly po celé desetimiliony let. Nyní snad bude odezva o něco kratší protože doposud ještě snad "záleží na dnešních rozhodnutích".

J. Rejzek 1.12.2022 16:45

Pane Rado, mě se bude špatně spát, když mi neodpovíte, jak se dostali mamuti do věčně zmrzlé půdy.

J. Ganaur 1.12.2022 16:47

Zahrabali je tam přežraní lovci mamutů na pozdějc!;-D;-D;-D

P. Rada 1.12.2022 17:44

Nejspíše ta půda nebyla všude tak věčně zmrzlá, jak si ve snech představujete. To, že se na Sibiři půda každoročně rozbahnuje i dnes si snad dokáží představit i jinak daleko více zasněné děti.

"Zaspat" celou řadu souvisejících okolností počínaje podstatně nižší koncentrací CO2 i metanu i cyklovámí planetární dráhy po celé čtvrtohory už se Vám zřejmě podařilo.

Jádro pokličky zmrzlého permafrostu v této oblasti zde však přesto nezměněně leží už zhruba 3 miliony let během kterých se vystídalo mnoho dob ledových. V tom ale žel tkví i riziko nahromadění plynů pod ní.

O hloubku Vašeho snění pro takovouto přehlíživost k realitě nedělám starosti. To navíc i proto, že o naši generaci zatím tolik nejde a dobrý osud těch dalších nejspíše záleží právě na tom, zda a do jaké míry se alespon jádro permafrostové pokličky v oblasti severního polárního kruhu udrží dál neporušené.

Po překročení glob hranice oteplení na cca 1.5c tato jejich šance bude nutně postupně klesat. Polární oblasti se totiž oteplují násobně rychleji a právě tam pod ledem budoucnosti civilizae tiká tajícím ledem časovaná bomba.

J. Rejzek 1.12.2022 21:09

Pane Rado, vždy tak přesný v argumentech odpovíte - NEJSPÍŠE? To jako že ani vy a všichni ti vědci se všemi vrty do ledu a pylovými vzorky to nevíte přesně. No to jsem nečekal. Když ti "vaši" vědci ví přesně jaké počasí bylo před půl mil. let a dříve, jak to že neví jaké bylo před 20tis. lety. Proč tedy do těchto dnes pustých končin takové množství různých býložravců přicházelo, nebo zde žilo? Mamutovina se v těchto končinách "těží" již staletí. Sehnat 2-3 metráky žrádla , což byla denní dávka pro mamuta by dnes nebylo možné.

Asi to bylo tak, že tam tehdy bylo SPÍŠE tepleji , kraj byl plný vegetace a lákal tyto obry k pastvě.

Já budu otravný jako Cato v senátu a budu se ptát: jak je možné, že tam bylo tehdy tepleji?

P. Rada 1.12.2022 22:45

Pokud očekáváte od kohokoli přesnost - "otravně" dbejte především na sebe a to ohledně co možná jednoznačnosti pokádané otázky. Např. kde přesně leží ony dnes údajně "pusté končiny"? Byl by alespon odkaz? Nebo mám hádat aby jste se mohl posmívat, že jsem neuhádl o čem s celé velké skupiny chobotnatců sníte...?

Obecně mohu odpovědět jak dlouhodobou křivkou glob teplot tak faktem, že před nástupem čtvrtohot permafrost neexistoval a to právě pro situaci sycení atmosféry CO2 na úrovni dnešní (400ppm) a vyšší která přetrvávala po celé třetihory. Muselo tedy jít o nálezy s období čtvrtohor.

Mamuti a jejich předchůdci v té době po planetě migrovali zejména v průběhu ročních změn na velké vzdálenosti za relativně řídkou stravou po celé miliony let. Během řady glaciálních cyklů které se opakovaly zhruba po stotisíciletí se pak pohybovali na ještě na rozsáhlejším teritoriu.

Pokud jde o situaci nálezu s rozmrzající půdy pak typuji na oblasti dnešního polárního kruhu kde ale i dnes může být potenciál relativně úživné vegetace. Obecně totiž platí, že objemější a zavalitější organismy teplokrevníků mají až násobně nižší měrnou spotřebu energie než jejich zmenšené podoby a proto mohou spíše přežívat v nehostinějších oblastech kde jim navíc tolik nevadí potravní konkurence.

Ohledně teplot v polohách ČR: ..."V dobách ledových se zvětšovaly kontinentální ledovce, zasáhly až k pohraničním horám na sever území dnešní ČR; teplota klesla na –2 až –3 °C, Čechy pokrývala tundra s ostrůvky černé tajgy. V meziledové době se na území ČR pohybovaly průměrné teploty kolem 6 – 10 °C, přirozeným prostředím byl smíšený les."...

https://leporelo.info/ctvrtohory

https://en.wikipedia.org/wiki/Interglacial#/media/File:Ice_Age_Temperature.png

V. Kučer 1.12.2022 17:30

Evropa má dvě možnosti, deindustrializaci a nebo přechod na jadernou energetiku. Vedení EU, pan Bursík a pan Rada věří že OZE roztočí kola průmyslu.

P. Rada 1.12.2022 17:54

Moje víra je jiná než mi podsouváte. Tkví především v reálné zkušenosti okolních zemí které dokáží produkovat násobné HDP s poloviční energetickou náročností než Česko.

https://www.businessinfo.cz/clanky/zdroje-pro-prumysl-ceskou-energetiku-ceka-rychly-prechod-k-ekologii/

OZE tedy sice mohou roztočit "průmyslová kola" ale nejspíše jen v případě průmyslu velmi lehkého který stojí na informatice, nanotechnologiích a obecně na vědění daleko více, jak na hrubé síle energií.

V. Kučer 1.12.2022 18:54

Evropa si může zelenou ideologii dovolit protože má nad svými protivníky absolutní vojenskou převahu. Vám asi nevadí zánik těžkého průmyslu ale tam patří i zbrojní a potom budeme dovážet zbraně leda tak z Ruska, Číny nebo z Íránu.

P. Golich 2.12.2022 11:44

Gradient klimatických změn není největší v historii, ani v rámci čtvrtohor. Viz např. 8.2kyr event. a nebo náběch předchozího interglaciálu viz ledovcové vrty

P. Skřivan 2.12.2022 22:02

Pane Rado, jste zjevně fanatik, protože můj příspěvek nebyl o popření ničeho. Naopak. Co tvrdíte Vy, jsou ovšem spíš spekulace než prokázaná fakta. Ono i teplota a hladina CO2 z minulosti může být jen korelace. Zachoval bych tedy chladnou hlavu a snižoval emise. to se děje a dít bude, a to je hlavní. Stejně je to třeba udělat pro zajištění rozvoje lidstva, tak co.

P. Eliáš 1.12.2022 19:08

A to, že tu dříve žádný člověk nebyl, hned znamená že člověk a jeho emise nemají na klima vliv? Vcelku omezená představa. :-)

J. Ganaur 1.12.2022 20:10

Váš hokejkový graf tu ještě chyběl!;-D;-D;-D