28.2.2024 | Svátek má Lumír


Diskuse k článku

KLIMA: Je CO2 skutečně tím viníkem oteplování Země?

Klimatický model, ve kterém zásadní vliv emisí skleníkových plynů (kromě vodní páry) na globální oteplování prezentuje Mezivládní panel pro změnu klimatu IPCC , český Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. i drtivá většina sdělovacích prostředků je zcela dominantní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 1.12.2022 12:27

Předvedla jste svou - pro zavádějící předpoklad "kvetoucí pšenky" lidově pomýlenou - interpretaci mediálně zprostředkovaných počátků klimatického bádání kolem roku 1970. Věcněji to popsal svého času Cílek:

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2020/cislo-7/mytus-globalniho-ochlazovani-sedmdesatych-letech-minuleho-stoleti.html

J. Rejzek 1.12.2022 13:00

Když tak vše víte, jak se dostali mamuti do věčně zmrzlé půdy?

Ś. Svobodová 1.12.2022 14:48

Ano, v tom článku je bohatými slovy přesně popsáno ci jsem napsala. Až na to, že ta třetina váhavců je tam popsána jako neutrální. "Já neříkám tak ani tak, ale na má slova dojde".

M. Šejna 1.12.2022 11:19

Tento článek je další ukázkou, jak se primitivní popiraci snaží zpochybnit AGW.

Před 15 lety zpochybňovat oteplování jako takové. Prý jsou data zfalšovaná a ve skutečnosti se prý ochlazuje.

V současnosti přišli s taktikou zpochybňovat skleníkový efekt, případně zpochybnit lidský vliv na tento jev.

Přitom zásadní problém prokazatelného oteplování způsobeného lidstvem je v otázce, zda je lepší se teplemu klimatu přizpůsobit nebo zda proti němu bojovat.

Já preferuji přizpůsobení

Ś. Svobodová 1.12.2022 11:51

Ke zpochybnění stačí už je to, že vstupní údaje - tedy to, že se globálně otepluje - jsou data značně nesourodá. Zahrnují nesystémová data z konce 19. století, i data ze stol. 21. Mimochodem i dnešní dužicová, přesná data se liší v interpretaci, protože není nastaven ucelený systém jejich přepočtu. Ono se také už upustilo od pojmenování Globální oteplování a nahradila ho Klimatická změna.

R. Langer 1.12.2022 11:55

Ano, ta Klimatická změna, co probíhá od počátku vzniku planety Země. ;-)

L. Metelka 1.12.2022 12:03

Omyl. Globální oteplování je jen jeden z projevů změny klimatu. A ta data o minulém klimatu jsou poměrně slušná. Podívejte se třeba na https://berkeleyearth.org/data/

M. Boháček 1.12.2022 12:29

Samozrejme, že globálne otepľovanie je jeden z prejavov zmeny klímy. Aj globálne ochladzovanie je jedným z prejavov zmeny klímy. ;-)

A, ako sme sa bavili, ani najalrmistickejšie tvrdenia klimaalarmistov sa nepribližujú k hodnotám priemernej teploty na Zemi a koncentrácii CO2 v treťohorách, kedy život prekvital.

Takže, ako píše pán Šejna, prispôsobíme sa. A bez problémov. :-)

Koniec koncov, žijeme v chladnom geologickom období. Väčšina života na Zemi sa odohrávala v oveľa teplejších podmienkach a v za násobne vyšších hodnôt CO2, než sú dnes. Takže celé strašenie CO2 je šaškáreň. Ale zlá a nebezpečná pre Európu. Nie pre Áziu, tam sa z našej blbosti radujú.

J. Rejzek 1.12.2022 13:02

Kurňa ,jak se dostali mamuti do věčně zmrzlé půdy?

V. Pavelka 1.12.2022 17:47

Rada , tak už konečně odpovězte p. Rejzkovi na ty zamrzlé Mamuty !

P. Rada 1.12.2022 12:10

Dat (teplotních pozemských družicových, hluboko-oceánských, tání ledovců, fenologických...) je stále více a rozmanitějších... Vše v úhrnu naopak pravdivost vývoje jen na základě meteo-staničních ze 2m nad zemí ještě více potvrzuje.

Zmíněná slovní úprava má své významné praktické opodstatnění v dopadech na obyvatelstvo. Sotva totiž koho ovlivní samotná změna teploty - navíc té globální a tedy vypočítané jako průměr dat ze stanic...

Daleko významější dopady naopak přinese teplotně navozená změna zalednění a tedy chodu, vyvatnosti a dynamiky srážek - resp. sucha až požárů v krajině.

J. Rejzek 1.12.2022 12:22

Pane Rado, jak se do věčně zmrzlé půdy dostali mamuti?

M. Boháček 1.12.2022 12:31

Sa do zeme preryli s tými obrovskými klyskami. Ak to spochybníte, ste mamutopopierač večnej merzloty, tak si svoju reakciu dobre rozmyslite!!

J. Vorlický 1.12.2022 14:56

Pane Rejzsku, pan Rada to neví. Tak ho přestaňte trápit. Je to nedůstojné.

Ś. Svobodová 1.12.2022 15:14

Ano, čím více je dat, tím lépe se s nimi dá manipulovat. Je to jako s Velkou pyramidou. Jakmile jí propočítáte, změříte, zvážíte, zúhlujete a všechna data naházíte do počítače, výstupem bude, že jsou v ní zakódovány všechny možné vzdálenosti na Zemi i ve Vesmíru, veškerá astronomie i matematika a zkrátka že staří Egypťané znali při její stavbě všechna tajemstí vesmíru. (nadsázka)

Pokud se dnes tvrdí, že za 100 let se oteplilo o 0,7 -0,8 oC (hrůza!) vychází se z počátečních dat, o jejichž relevanci se vzhledem k neexistující globální metodice a přesnosti měření teplot koncem 19 a začátkem 20 stol. se dá s úspěchem pochybovat.

J. Sládeček 1.12.2022 10:58

Není. 😊🤫

F. Zrcek 1.12.2022 10:52

"Většinový názor vědecké obce" je snadno zneužitelné klišé. Je to především klacek na skeptiky - vědec se může mýlit stejně snadno jako laik a uřvání oponentů není vědecký argument.

Pokud má někdo jiný názor, ať si vzpomene na hysterii kolem covidu. Ještě letos na podzim vědečtí alarmisté nedočkavě čekali na další vlnu pandemie, aby ospravedlnili svůj "vědecký" názor, jako třeba molekulární genetik Jan Pačes. A skutečně, třeba taková Čína bojuje s covidem s takovou vervou, až jim chodí demonstranti na náměstí požadovat další a další lockdowny a strýček Xi se z toho opotil.

Za nebezpečné konspirace kolem covidu přišli uživatelé o své účty a nebezpečné konspirace popírající klimakatastrofu nebo její jedinou správnou příčinu zapřičiní zablokování dalších.

Škoda, že příroda se nedá přehlasovat. Mohli jsme mít podle starších vědeckých názorů v našich lesích hejkaly, nebyly by meteory, protože ve vesmíru přece žádné kameny nejsou, léčili bychom se mesmerováním a svět by byl starý pár tisíc let.

Teď máme woky s gretény a musíme předstírat, že věříme jejich prorokování. Jinak nebudou zelené prachy. A následky budou děsné - nekoupíme si odpustky od barevných diktátorů a oni nám sem natruc pošlou další připrchlíky, které neumíme vyhostit.

J. Hajský 1.12.2022 10:58

!R^

F. De Winter 1.12.2022 12:05

!R^

P. Kubáč 1.12.2022 10:30

Klimatická změna je v podobném postavení jako chemie v Renesanci. Alchymisti ji zavalili takovou vrstvou lží a nesmyslů, že 99% bádání dělali oni, ale 99% hodnotných výsledků měli řemeslníci typu kovářů a sklářů.

P. Rada 1.12.2022 10:46

Fakt je na rozdíl od zlehčování až pomluv které předvádíte ten, že se po více jak třech desetiletích od prvého vydání prvé zprávy IPCC stále více ukazují nejpravdivější její tehdy nejalarmističtější scénáře.

F. Zrcek 1.12.2022 10:55

Citát z wikiny: Blud je nepravdivé a nevývratné přesvědčení založené na nesprávném odvození závěru ze zevní reality. Jsou to myšlenkové představy, o správnosti je nemocný zcela přesvědčen (vznešený původ, žárlivost)

P. Rada 1.12.2022 11:02

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/teplota-22000-let

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/cykly-koncentrace-co2

crudata.uea.ac.uk/~timo/diag/tempts_decadesmooth_global.png

ds.data.jma.go.jp/tcc/tcc/products/gwp/temp/fig/an_wld.png

data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs/customize.html

R. Langer 1.12.2022 11:56

Že se nějaký web jmenuje faktaoklimatu ještě neznamená, že tam nepíšou naprosté bludy, prolhaný Zelený bolševiku. :-P

Právě naopak, oni tam většinou nepíšou nic jiného, než bludy! ;-D

L. Písařík 1.12.2022 15:12

Pene, vy musíte být pracovitý člověk, který vyhledáváním podpůrných stanovisek tráví veškerý čas a pevný v nezlomné víře. Nikdo nevíme co si klima bude dělat až překročí hranici +1,5 C. Zastaví se, vrátí se, nebo bude pokračovat. Když se podíváte na současné ceny energií, tak uvidíte zimomřivé občany, co jsou rádi, že se otepluje. Člověk pochází z afrických savan a stepí a kdyby tam měl dostatek potravy, sotva by odtud odešel.

J. Rejzek 1.12.2022 12:23

Pane Rado, jak se do věčně zmrzlé půdy dostali mamuti?

J. Rejzek 1.12.2022 12:56

Jak se dostali mamuti do věčně zmrzlé půdy?

L. Harvánek 1.12.2022 10:07

Milan Bursík má opravdu geniální nápady. Aby se jeho myšlenky daly realizovat, muselo by se lidstvo poněkud přeorientovat a zimní období, kdy by OZE byly k ničemu, prospat. Ostatně z přírody známe mnoho živočišných druhů, které se tak chovají. Jsou mezi nimi i někteří savci (medvěd, jezevec), ale také plazi a obojživelníci. Ty bezobratlé ani nepočítám, ač těch je mezi lidmi celá spousta (nemají páteř a proto snadno mění své názory).

P. Rada 1.12.2022 10:43

Bursíkovi jste nejsíše skomolil minimálně jméno. Máte ale pravdu v tom smyslu, že se lidé - jako jeden s živočišných druhů - odpradávna chodu podnebí spíše přispůsobovali. To se ukázalo po celá tisíciletí jako nejpraktičtější postoj všech živočišných druhů - jinak nepřežily. Vymření proto potkalo těch 99.9...% druhů které tu kdy byly. Od prvohor takto přežívají snad jen sinice a jim podobné mikroorganismy.

Dnešní, extrémě sebestředně uvažující generace lidí, ovládající většinově přes neobnovitelné možnosti ale dokonce několikařádově větší toky energií i surovin, než co zmohli předkové, se naopak podnebí snaží vzpírat "klimatizováním" svých prostor.

Tam venku mimo všechny výhody vnitřního pohodlí, ale lidem zůstaly zdroje obživy a to v systému, kde přírodní klimatické zařízení vykazuje v důsledku vnitřní lidské pohodlnosti stále významější poruchovost (viz nebývalá sucha či naopak povodně).

Už dnes to při otepení jen o 1.2C dynamika navozuje světový pokles produkce potravin o 21%. Co asi může následovat?

https://theconversation.com/a-year-of-hunger-how-the-russia-ukraine-war-is-worsening-climate-linked-food-shortages-181160

R. Langer 1.12.2022 11:59

Kde je nějaký pokles produkce potravin, a z jakého důvodu? Zřejmě to tam už Zelení škůdci zlikvidovali na biopaliva, takže už tam není ani co žrát, co, ty jeden Zelený bolševický prolhanče! ;-€