28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KLIMA: Je CO2 skutečně tím viníkem oteplování Země?

Klimatický model, ve kterém zásadní vliv emisí skleníkových plynů (kromě vodní páry) na globální oteplování prezentuje Mezivládní panel pro změnu klimatu IPCC , český Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. i drtivá většina sdělovacích prostředků je zcela dominantní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Rejzek 1.12.2022 16:00

Pane Rado, jak se dostali mamuti do věčně zmrzlé půdy?

T. Diblík 1.12.2022 20:18

Stačí zrušit ten ošklivý kapitalismus a rázem bude ráj na zemi.

Tohle jsem slyšel poprvé někdy ve školce. Protože jsem chtěl být inženýr, musel jsem z toho dělat státní zkoušku.

Pak jsem si myslel, že lidé pochopili, že slovo kapitalismus je nadávka určená svobodné společnosti.

Jako tolikrát jsem se mýlil. Socialistické blouznění je zpátky.

P. Molík 1.12.2022 13:07

Uhlíková neutralita a další pseudologismy či axiómy z katechismu gretensko-klimatické věrouky z příručky ideově nejúdernějších ideologismů, které spolehlivě zaručují budování bruselské diktatury, jsou propagandistické nesmysly. Mocenské struktury EU se odlidštily a jejich personální obsazení se snaží zaručit co nejrychlejší nastolení totality všech totalit - eurohujerské totality... Už přišli gretensko-eurohujerští propagandisté na to, jak zastavit oteplování Slunce a na řešení dalších "problémů" ? ....Máme co do činění se skutečnými šílenci typu šílené Uršuly či Timmermanse.

J. Vorlický 1.12.2022 12:39

Debaty, zda bude za 100 nebo 500 let teplo nebo zima vidím jako nepodstatné. Konečně, někdo tu píše a správně, že jsme přežili nepřízeň počasí a klimatu, protože jsme se situaci přizpůsobili. Dinosauři byli sice velcí (někteří) ale asi blbí. Možná měli smůlu.

Jako zásadní vidím potřebu správného hospodaření, žádnou klimatologii. Je dobré vědět jaké bude počasí, ale to je tak asi všechno. Půjčování si peněz a kapitalizmus nám umožnily - protože jsme se snažili, zvýšení životní úrovně, hezkou střechu nad hlavou, dost jídla, teplo, atd.

Pro některé z nás se půjčování si peněz stalo kariérou. Kariérista dlužník nemůže peníze vrátit (on jen utrácí, viz feldkurát Otto Katz). Ovšem on je nějak ,,vrátit" musí. On je může vrátit tzv. účetně. K tomu, aby je mohl vrátit účetně (ve skutečnosti nevrátit, tedy jen jako vrátit), je třeba aby byla inflace. K tomu, aby mohla být inflace (účetně i skutečně) je třeba aby byl tzv. , hospodářský růst ́, ke kterému se modlíme. Aby mohl být hosp.růst je třeba vyrábět a ,účetně evidovat ́ více a více zboží a služeb, i za cenu, že je nikdo nepotřebuje. Tím se ale balancují účetní knihy. Pak nastává absurdní situace, že pomalu všichni někomu dlužíme (nesmysl, ale v účetnictví se to schová).

My už nic nového nepotřebujeme, všechno máme. Dříve, člověk zametl podlahu koštětem, dnes mu po ní jezdí robot a člověk na něj čumí. Na co je třeba dolovat ze země prvky (a ničit tak PRO SEBE okolí), abychom mohli vyrábět baterie do kartáčků na zuby? nebo do nůžek na střihání plotů?

Pak je tu ještě jedna stránka věci. Těch, kteří jsme si dokázali takto ,,vylepšit" naše životy, moc na zeměkouli nepřibývá. Přibývá hlavně těch, kdo jsou na nás závislí. No a my, protože pořád ,,musíme" zvyšovat hospodářský růst, jim dodáváme potravu - a ničíme SVÉ OKOLÍ, a lékařskou péči, aby jich mohlo býti více a více a myslíme si, jací jsme altruisti a dobrodinci. Přitom jim a SOBĚ ubližujeme. Připadá mi, že nám to - včetně klimatu a tak - všechno přerůstá přes hlavu.

P. Rada 1.12.2022 13:07

Píšete: ...." Je dobré vědět jaké bude počasí, ale to je tak asi všechno"...

Problém klimatické změny (tj průměru podnebních jevů na globálu za tři desetiletí) ale tkví paradoxně v tom, že přes nebývale rozvinutou aa dál se zdokonalující výpočetní techniku a meteoslužby budeme dlouhodobě stále více bezradní v tom, jak se kde podnebně vyvine nastávající sezona. Tedy kdy co kde zasít, zasadit... aby byla adekvátní naděje na úrodu.

Našim předkům i bez meteo-servisu vydatně v dlouhodobé prognoze pomáhala do pranostik transformovaná zkušenost. S jejich platností ale začíná být stále častěji konec. Stále četněji se totiž např. vlní a posouvá Jet-stream a s ním proměnují a posouvají podnební pásma. Přesně místně předpověditelná tak akorát zůstane výška slunce nad obzorem.

Konkrétně letošní pětisetleté sucho v Západní Evropě, záplavy v Pakistánu... nikdo předem neočekával a ani dál nelze čekat, že by konkrétní vývoj počasí na sezonu dopředu šel i v budoucnu realizovat.

To co k problematice říká klimatologie totiž spočívá jen v teplotní souvislosti růstu G.W a pravděpodobnostního vyjádření dynamiky podnebních projevů. Takto jsou sice nově i ve zprávách IPCC vytypovávány oblasti kde s nějakou pravděpodobností k posunu podnebí dojde a jak asi - ale už bez konkrétní předpovědi a tedy bez ještě dnešní míry jistoty co kdy zasít...?

J. Ganaur 1.12.2022 13:26

Snažíte se usilovně, ale pitomost zůstane pitomostí!;-D

O. Vašíček 1.12.2022 13:29

Jasně. Jak staré jsou pranostiky, které známe a kterými se řídili zemědělci? 100 let. 200? Možná byly i jiné, které neznáme a kterými se řídili také. :-)

No a pokud nebudou platit stávající, bude nutné vymyslet nová.

J. Ganaur 1.12.2022 13:37

Už jsem to dneska jednou psal, tak pro blbce: Viasat History Tajemství civilizací!;-DTo je program televize!!!;-D

T. Hraj 1.12.2022 14:19

Dokonce ani IPCC nepotvrzuje pozorování zhoršování a v některých případech vůbec jakýkoli trend v extrémních projevech počasí (sucho, vlhko, hurikány, tornáda, požáry povodně,...).

Ta naše bezradnost se evidentně projevuje v rekordních výnosech, počítaných násobcích nejvlhčích snů našich předků. A prosím nehovořte o erozi a degradaci půd, špatném vodním hospodářství, nedostatku organiky, nadměrném používání NPK etc. To jsou problémy velmi vážné, ale nejsou globální a klima není jejich příčinou.

J. Vorlický 1.12.2022 14:43

Pan Rada, aby nemusel věcně reagovat, byť reagovat chce, mění směr debaty. Problém není klimatická změna, ani kdy co zasít, a od okamžiku kdy pan Brabec, ministr, vyhrožoval suchem jaké jsme nezažili, je tu pořád mokro. Asi nejsme Západní Evropa. Někde bude pršet více, někde méně. Klima, stejně jako jeho změny, tu bylo, je a bude.

Správné hospodaření jak píši je kořen problému. Kořen problému, který by šel řešit, byť ne z roku na rok. To by však vyžadovalo konstruktivní myšlení a práci. Tak se spíš ,,řeší" problém, který není, protože se tím živí spousta lidí, kteří nikdy nebudou musit vysvětlit, co vlastně vyřešili. Spousta lidí na to ale již doplácí.

J. Rejzek 1.12.2022 16:03

Pane Rado, jak se dostali mamuti do věčně zmrzlé půdy?

P. Selinger 1.12.2022 12:23

Je načase skončit s tím zeleným šílenstvím !

M. Boháček 1.12.2022 13:01

Tak to ani omylom! Budeš sedieť doma na riti, až kým nezachrániš Zem! Klimatický lockdown je cesta ku spáse!!

Verze tohoto konceptu se již používá v indickém Dillí k boji proti znečištění smogem. https://www.washingtonpost.com/world/2021/11/15/india-delhi-pollution-lockdown/

Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach nedávno oznámil, že řešení změny klimatu bude vyžadovat opatření omezující osobní svobody, podobná těm, která byla zavedena v boji proti pandemiím. A zde je třeba připomenout, že i za Covidismu naše tehdejší vláda velmi slepě kopírovala vše, co zavedla ta německá – jen s asi 1-2 týdenním odstupem. Tedy zavede-li klimatické lockdowny Německo, budeme je poslušně následovat. https://www.welt.de/politik/deutschland/article223275012/Kampf-gegen-Klimawandel-Lauterbach-wegen-Coronazeit-pessimistisch.html

https://necenzurovanapravda.cz/2022/11/prijdou-brzy-klimaticke-lockdowny-a-jak-budou-vypadat/

O. Vašíček 1.12.2022 12:17

Upozorňovat na možné nepřesnosti v klimatologické doktríně je a bude po zásluze trestáno. Politici, kteří rozhodují o toku peněz nepotřebují různé názory. Oni se musí rozhodnout k jednomu, ten preferovat, prohlásit za jediný pravdivý a podle něj usměrní penězovody. Jakékoli pochyby nebo, nedej bože, změny jsou nepotřebná, ba škodlivé. Pokud se jejich rozhodnutím utratilo nepředstavitelné množství peněz a omezilo životy miliardám lidí a nyní by se zjistilo, že to bylo k ničemu a tyto peníze chybí v jiných projektech, které mohli těm lidem skutečně pomoci. Tak by někdo mohl požadovat nějakou odpovědnost. A to si nikdo nedovolí. :-/

V textu: "Snížit emise CO2 se daří jen USA a EU...". To se to snižuje, když se "nečistý" průmysl vyvezl do Číny a spol. Pak ještě na ně poukazovat, jací jsou to ekoignoranti a jak přes veškerou snahu místních politiků se nedaří svět zachránit. (Krásně vybrán i obětní beránek, když se to zvrtne :-). My nic, my jsme dělali co jsme mohli. To oni!)

Jakmile by se alo počítaly emise z vyrobených produktů na místě spotřeby, tak by to vycházelo asi úplně jinak. A klidně by se mohlo stát, že EU nebude mít těch 9,8% a Čína 46% (nebo jak to tam bylo), ale úplně obráceně. :-)

Protože vydat vyhlášky, zákony a nařízení s tím, že podle nich nelze vyrábět a tak se přesune výroba tam, kde tato opatření neplatí, je sprostý alibismus a pokrytectví.

P. Urban 1.12.2022 11:28

Klimatickému modelu, ve kterém ÚBYTEK skleníkového plynu vede k přehřívání zemského povrchu nevěřím. Pokud k takovému úbytku dojde, měl by se povrch Země naopak ochladit.

L. Metelka 1.12.2022 11:35

Takový model bych chtěl vidět. Bylo by to hodně proti fyzice...

J. Rejzek 1.12.2022 12:53

Jak se, podle vás dostali mamuti do věčně zmrzlé půdy?

O. Vašíček 1.12.2022 13:32

Jsou dvě vědecky podložené verze.

1. "věčně" zmrzlá půda nemá správně definovanou jednotku "věčně"!

2. Mamuti byli teplokrevní a museli být neskutečně pomalí. Protože občas se stávalo, že zůstali stát na věčně zmrzlé půdě tak dlouho, až ji pod sebou roztopili a potopili se. Tím zemřeli a půda opět věčně zmrzla.

Budou Vám tyto dvě vědecké teorie stačit? ;-)

J. Ganaur 1.12.2022 13:39

Byli "pomalí" jako sloni.;-D

L. Písařík 1.12.2022 14:50

Mohou být taky zásobou potravin, které si Denisované zakopali do permafrostu a pak na ty zásoby zapomněli.

J. Ganaur 1.12.2022 16:50

Předběhl jste mě.:-)

P. Manda 1.12.2022 15:32

oni se do ní dostali ze spodu. Byli původně na té zeměkouli uvnitř. Tedy na té větší a nějak se tam nevešli nebo co, tak se vytlačili nahoru 8-o nebo ne ?

O. Vašíček 1.12.2022 16:33

Já myslím, že je tam zahrabali lovci mamutů. Vykopali díru. A když tam ti mamuti spadli, tak je zalili tekutým dusíkem, že si je později vyhrabou. Lepší lednici neměli.

J. Rejzek 1.12.2022 16:41

Dneska si otevřu lahvinku. a budu si ukládat ty krásné odpovědi na moji otázku. Je to pohlazení-děkuji.

K. Wágner 1.12.2022 11:27

Jak se píše dnes jinde - Klimatický účet války na Ukrajině: Evropa šetří emise „zbytečně“, odhalil černý scénář.

P. Rada 1.12.2022 12:40

Vzhledem k aktuální "ekocidě" kterou putinovci páchají na Ukrajině se úspory které plánuje jen EU opravdu jeví druhořadé.

Je to ale podnět jak se spíše šetrněji zachovat? Nebo naopak záminka aby nebylo nutné na vlastním přetěžování životního prostředí co možná nic měnit? Viz letitý problém přetěžování ekostopy:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

J. Rejzek 1.12.2022 12:59

Pane Rado, jak se mamuti dostali do věčně zmrzlé půdy? Stačí věty holé.

Ś. Svobodová 1.12.2022 11:26

V 70tých letech se část vědců na základě důkazů z vrtů domnívala, že nastává globální ochlazení. Když se ochlazovat začalo, vina se přičetla lidem, protože aerosoli. Větší část vědců předpokládala, že se začne oteplovat. A když se začalo, vina se přičetla lidem, protože skleníkové plyny. Asi třetina vědců čekala, kam se bude lépe přidat. A když se začalo zase oteplovat, bylo jasné kde pokvete pšenka. To je věděcký koncenzus jak hrom.8-o

R. Langer 1.12.2022 11:54

Však počkejte, až se zase začne ochlazovat... ;-)

J. Ganaur 1.12.2022 13:40

To může být do padesáti let!:-(