Čtvrtek 12. září 2024, svátek má Marie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

KLIMA: Je CO2 skutečně tím viníkem oteplování Země?

Klimatický model, ve kterém zásadní vliv emisí skleníkových plynů (kromě vodní páry) na globální oteplování prezentuje Mezivládní panel pro změnu klimatu IPCC , český Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. i drtivá většina sdělovacích prostředků je zcela dominantní.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MK

Je určitě bez pochyby, že stav atmosféry ovlivňuje oteplování planety. Je však s podivem, že často jsou zmiňovány takové skutečnosti - na podporu názoru o škodlivém působení člověka - jako je tání ledovců, oteplování oceánů a pod.

Jen malá část vědců - rebelů poukazuje na přirozenou cykličnost planety, speciálně na výrazné oteplování v oblastech s tenčí zemskou kůrou a zvláště na podmořské sopky, které jsou velkým dodavatelem tepla do oceánů, ne-li tím hlavním.

0 0
možnosti
Foto

Dnes je to tady samej pseudovědec. ;-D

Takže podle Kulhaveho by u nás v Česku mělo být nejteplejší v Podkrusnohoří, kde je zemská kůra nejslabší. ;-D

Karlovy Vary nebo rezervace Soos jsou podle Kulhaveho místa, kde v Česku padají teplotní rekordy. ;-D

0 0
možnosti
MP

O nějaké oteplování nebo ochlazování nikdy nešlo. Jde o pořádný balík peněz do těch správných kapes. Jako ostatně u jakéhokoli náboženství nebo sekty.

0 0
možnosti
MP

CO2 je v atmosféře 0,039 %. A nijak se to nemění.

0 0
možnosti
Foto

P94a72v30e35l 83R36a93d48a

1. 12. 2022 6:30

Změna o více jak 40% za poslední století je pro Vás "nijaká"?

Změnit by jste předně měl úhel pohledu na vlivnost radiačně aktivních plynů vzhledem k frekvenci vlnění.

Dvouatomové molekuly se totiž s principu své netečnosti vzhledem k infazáření s vlnovou délkou kolem 10mikrometrů nemohou na skleníkovém efektu jakkoli podílet a to i když je jich v atmosféře 99. 99%.

Zkuste si takový efekt ozřejmit na analogii optické průhlednosti čisté vrstvy atmosféry cca 100km silné a té samé do které přimícháte váhově zdánlivě zanedbatelný obláček kouře.

Pokud by jste se ale i na tento případ zakouření zadíval nikoli opticky ve spektru už radiových vln - prakticky nic by jste neindikoval.

0 0
možnosti
Foto

P15a19v65e95l 84R33a41d21a

1. 12. 2022 5:54

Bechyně nedomyšleně tvrdí ..."Tedy všemi kromě vodní páry, která má podle Wikipedie až 72% podíl na skleníkovém jevu. Ale s jejím vlivem tito vědci neuvažují."...

Takovéto tvrzení se ale nezakládá na pravdě už proto, že nikde neuvádí jeho zdroj - tedy jména oněch vědců které s vodní párou údajně neuvažují. Paradoxně přitom jím zminovaná Wikipedie je širokou vědeckou komunitou obhospodařovaná informační platforma, která jak sám dokládá s vlivem vodní páry uvažuje.

To co v příspěvku příznačně nekomentuje jsou vzhledem k teplotám a tlacím v zemské atmosféře zásadně rozdílní vlastnosti vodní páry a ostatních uváděných trojatomových plynů (CO2, CH4...). Vodní pára totiž za běžných okolností kondensuje až vymrzá a pro je sice významným zesilovačem skleníkového efektu ale jen v té vrstvě atmosféry kde to její teplota a tlak dovolují.

Celkový skleníkový efekt proto předně vzniká v celém průžezu atmosféry působením nevymrzajících plynů jako je CO2. Na jejich vliv tam kde to okolnosti povolují - tedy zejména v troposféře - pak jako zesilovač podnětu může navazovat a do různé míra také navazuje vliv vodní páry. Její koncentrace se ale i v troposféře výrazně proměnuje podle sinoptické situace. Teprve na tu má místní a druhotný vliv malý vodní cyklus a tedy autorem zminované hospodaření na půdě.

Naopak by to nefungovalo což se v dávné geohistorii planety také přihodilo - viz epizoda Země jako sěhové koule. To prostě proto, že by bez nevymrzajících plynů záhy poklesly teploty na planetě hluboko pod bod mrazu a vodní pára by se s principu uplatnit nemohla a s planety by se nqavíc i pro změněné albedo stala "sněhová koule". Teprve obnovený význam nevymrzajících skleníkových plynů dokáže zas navodit celkově významné oteplení které dnes činí zhruba + 33C a dál roste.

Vymýšlení si jiných vysvětlení opakovaně prověřených fyzikálních procesů pomocí tzv "vědeckých disidentů" je už o vyloženě podujatých spekulacích, které s vědeckou ověřitelností nemají nic společného.

0 0
možnosti
Foto

Že se nebere v úvahu vodní pára, to tvrdí Pokorný. protože tomu nerozumí. Bere se to v úvahu, ale není to forcing. Koncentrace vodní páry neovlivníme, ty jsou výsledkem fyzuikálních procesů v atmosféře.

0 0
možnosti
RL

Doteď se ještě ani NEVÍ, jestli to zvyšování CO2 je příčina, nebo následek, ale nepřítel lidstva už je definován. Ale teď nevím, jestli to nakonec není Putin. ;-D

0 0
možnosti
RV

Heretici to měli vždy těžké, protože napadají základy víry. Pro věřící totiž za vše může bůh a až jednotlivá víra mu dává jméno - u klimaalarmistů se jmenuje CO2.

0 0
možnosti
KD

Pane Šejno, článek jste si nepřečet pořádně vy a akorát hloupě urážíte. Jestli je tady někdo blbec, tak to není pan Bechyně. Příznačné je, že otevřený dopis dvou vědců zmiňovaný v článku stejně jako odpověď VÚGZ, na něž jsou v článku odkazy, už jsou na netu nedostupné. Odkaz na panel OSN funguje. Je vidět, že cenzura (o které vlastně článek p. Bechyně je) funguje.

0 0
možnosti
Foto

P95a78v77e65l 91R76a93d51a

1. 12. 2022 6:19

"Blbé" od Bechyně jaksi je, že si v příznačně nazvaném odstavci .... "Na čem panuje shoda" ... sám protiřečí aniž si to zřejmě uvědomuje.

Wikipedie je totiž právě jednou s platforem presentujících výsledky vědy.

0 0
možnosti
JV

J84a62n 70V69i29n44t45r

1. 12. 2022 1:33

Naprosto zbytečný článek. Samozřejmě že CO2 absolutně ničím neškodí. Zato má přímo za cíl všemožně škodit lidem ten předstíraný boj za záchranu klimatu.

0 0
možnosti
Foto

Pane Šejno, účinek vodní páry je mnohem komplexnějśí než si myslíte. To není jen jednoduchá otázka zda přibývá či ubývá. A to je věc, kterou současné modely ješte nedokáží dobře modelovat.

To že to dokáží tvrdí pouze aktivisté.

0 0
možnosti
Foto

Vodní pára, tedy plyn, má účinek v atmosféře jediný, a to skleníkový.

Vy máte nejspíš na mysli oblačnost. To ale není vodní pára. To jsou jemné kapénky vody.

0 0
možnosti
Foto

Autor si ten blábol po sobě nejspíš nepřečetl.

Vodní páru vědci samozřejmě počítají mezi skleníkové plyny. Jenže vodní pára v atmosféře nepřibývá, což autorovi uniklo.

Úsměvné je tvrzení autora, že prý v atmosféře nejdůležitější sklenikový plyn vodní pára naopak ubývá, a proto prý roste globální teplota. ;-D

Tenhle blbec je schopen kouzlem nechtěného vyvrátit sám sebe během dvou vět. ;-D

Ale hlavně, že je vědeckým disidentem. ;-D

0 0
možnosti
Foto

Pokud platí alarmistické poučky o stoupajících hladinách oceánů, ta voda navíc se musí odněkud vzít a pak vodní páry ubývají. Nejspíš ale úplné neznatelně...

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz