27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


MLSOTNÍK: Vaření na lodní dovolené

25.10.2019

Tímto, wellmi opožděně, plním, částečně, slib HanceW. Vyptávala se, jak to na lodi chodí. Takže dnes přijde na řadu vaření.

Začne se tím, že se snědí zbylé řízky z cesty, a k nim přijde - z mé strany povinně - mrkvový salát. Ať se nespálíme.

První den - zbytky řízků a mrkvový salát. Vaření na lodi, Chorvatsko.

Ještě ten den navštívím místní trh a doplním zeleninu - pytel mrkve, pár brambor, pár rajčat, nějaká ta okurka, cibule, zelené fazolky, paprika. Nesmím toho koupit příliš, na lodi je horko. Takže zelenina bydlí se mnou v kajutě v síťovkách a otevřených igelitkách. Denně ji obracím a kontroluji a vaření rozpočítávám tak, abych vše dobře spotřebovala, ale přitom aby nám zásoby vyšly nejméně na tři až pět dní - dřív se třeba na pevninu, natož k obchodu nedostaneme.

Místní trh. Vaření na lodi, Chorvatsko.

Z Česka vezeme předvařené suché luštěniny, oblíbené masové konzervy, párky a trvanlivý salám, vakuované kusy anglické slaniny, uzeného a dobré buřty, ghí neboli přepuštěné máslo (nekazí se), kysané zelí v sáčku, sadu koření, olivový olej (je tu levnější než v Chorvatsku), asi dva sáčky těstovin, rajské protlaky. Ostatní - čerstvou zeleninu, balíky vody, papírové utěrky a pod. dokoupíme na místě. Jo a vezeme i české/moravské pivo.

K obědu bývají jen polévky nebo salát s chlebem (pánové vyžadují také nějakou uzeninu), nebo jen chleba něčím namazaný, protože se většinou pluje. Vaření polévky za plavby může vypadat i takto:

Kapitán v pohodě kormidluje...

Já se snažím dostat k hrnci...

Hrnec s polévkou je na kyvném sporáku. Sporák je vodorovně.

Hrnec nesmí být za plavby plný, aby nešplíchal

Mezitím nabízím mrkvový salát :-) K večeru se už někde kotví na noc, takže k večeři může být toto:

Rybičková pomazánka, míchaný salát.

Rizoto s různými luštěninami, čerstvou paprikou a kyselými okurkami.

Míchaný salát, párky s hořcicí a ajvarem.

Špagety carbonara, okurkový salát, rum.

Bude hrachová kaše se smaženou cibulí, a určitě salát.

Bramborová kaše je osvědčená. Zde s předem zakoupenou sekanou.

Oblíbená jsou různá pesta k těstovinám - stačí např. opražené podrcené vlašáky a přistrouhnout parmezán. Nebo podusit nastrouhanou celou cuketu a dochutit jen česnekem a solí (pánové se budou asi dožadovat i kusu klobásy). Výborná je masová směs z vepřové konzervy na cibuli a nastrouhané mrkvi, do které se nakonec přidá na proužky nakrájená čerstvá paprika, aby křupala. Je to výborné s rýží a pochvalovali si všichni, i pánové. Stálicí je bramborový buřtguláš - tajemstvím je přidat nakonec malou konzervu rajského protlaku (proč nakonec? Jinak by brambory zůstaly tvrdkavé).

Během let se mi totiž osvědčilo vařit ze surovin a nikoli ze sáčků - je to mnohem levnější, voňavější, chutnější, stravitelnější. Což mi posádka potvrdila (no, hlavně proto, že byla ráda, že vaří někdo jiný :D).

Idylka v podpalubí. Bude něco se salátem.

Pokud jde o ukládání potravin na lodi, péči o chleba, umývání nádobí a další, to si nechám na příští článek.

Večeře při svíčkách.

Dobrou chuť, ať budete vařit cokoliv!

Co jíte nebo vaříte v „polních podmínkách“ vy?

Foto: archiv Lika

Lika Neviditelný pes