16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

VĚDA: Vesmír nevznikl

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vilma 3.1.2007 17:08

hra na bábu a nebo čisté víno

Proč asi Vašíčkové a Lokomotivové (a ne jen oni zde) nenechají pro sebe svoji víru v informační podstatu hmoty a vesmíru, ale prosazují ji tak vehementně? Vaše kázání a otázky měly směřovat spíše k nim. Já mohu oprávněně spatřovat v tomto jejich společném až globálním tažení také s propagátory počítačové podstaty vesmíru a dalších nesčetných podobných směrů, obecná nebezpečí. Především proto, že si myslím, že již bylo dost náboženství, která přes určité pozitivní prvky byla vždy a všude nástrojem mocenským a podhoubím teroru a utrpení. A nemůže nikdo nevidět, že podobné filozofie, jaké se zde prezentují, mají vždy za cíl nějak opodstatnit víru v boha nebo bohy. Ať má být podle nich podstatou hmoty ve vesmíru a v nás informace, počítačový program, teleonomie, projekt, záměr, know-how, nebo design, vždy se na konci musí objevit existence vševědoucího stvořitele, bez kterého by model nebyl možný. A před ním či spíše před jeho pozemskými představiteli máme být všichni tím poslušným stádem s klapkami na očích. Naši diskusní stránku vidím jako jedno z bojišť, které má  pro náboženské směry a struktury posílit základy víry, bortící se  pod náporem vědy, zejména fyziky a astronomie.  Kdyby mělo být alespoň v diskusi prokázané, že svět je jen informace, hmota existuje jen jako informace a že vědomí či záměr jsou vůči hmotě prvotní a ta druhotná, mohli by fyzikové pracně omílat své odlišné tomu poznatky ještě další tučná léta. Umíte si představit, kolik tisíců školáků, kteří sledují Internet, by mohlo být našimi nájemnými Vašíčky a Lokomotivami obalamuceno a poškozeno na dlouhý život, kdyby zde nenalezli také protinázory? Používám tohoto atributu proto, že mnozí mají v myšlenkách úvahy o nějakých alternativách světonázoru, ale žádný se bez záměru nebo zájmu nestává Janem Husem, žádný se v tomto směru sám z vlastních pohnutek nespolčuje a nespojuje síly s jinými. Ani by neměl čas vysedávat do noci nad diskusí a musel by živit rodinu jiným způsobem. Tolik k naší bábě dnes.

maja 3.1.2007 21:39

Re: hra na bábu a nebo čisté víno

Přiznám se, mám podobnou zkušenost z jiné diskuze, myslím takové odhodlání bojovat za své přesvědčení, a měla jsem za to, že nad ní není, ale překonala jste ji, blahopřeji. Ráda bych věděla co vám to jednou přinese, přeji vám hodně odvahy a síly to překonat. Vnímám to jako adaptační reakci, vy bojujete sama se sebou, protože se něco zlomilo a bolí, a vy z toho potřebujete ven. I když vnímáme zkutečnost každá po svém, svým způsobem jste mi sympatická, cítím, že být matkou zrovna netoužíte, možná budete o to lepší, držím palce;-)

Lokomotiva 3.1.2007 23:10

Re: Re: hra na bábu a nebo čisté víno

A já vim ze který :-)

JanBudar@email.cz 4.1.2007 11:13

Maja, to je něco z budhismu, viďte ?

Vy něčemu bezmezně věříte Majo, ale přesto Vás zdravím a fandím Vám. Jen méně věřte a víc dumejte a taky si trošku zopakujte pravopis. To neberte jako urážku. Sdělení, která píšete, obsahují mnoho bludů. Vyspělé kritické myšlení v české kotlině, je shovívavé a nereaguje, pokud vidí v textu pravopisné chyby. (To se týká zejména mě, viz interpunkce.)  Je to možná vůči pisateli a mysliteli nespravedlivé, ale je to tak. Vaše příspěvky jsou celkem milé, ale tentokrát jste použila trochu podpásový úder, když jste řekla, že cítííte, že Vilma netouží být matkou. Zamrazilo mě po těle a pochopil jsem, že věřící se neštítí použít cokoliv. I pan či paní Lokomotiva se zmínil o emocích v prenatálním věku. Možná právě tato diskuse formuje novou krev agnostiků a já v tomto boji stojím na straně paní Vilmy. S úctou Vás, paní Májo, zdraví český Honza.

Lokomotiva 4.1.2007 13:03

Re: Maja, to je něco z budhismu, viďte ?

Neznám agnostiky.. co to je?

Vilma 4.1.2007 18:34

Re: Maja, to je něco z budhismu, viďte ?

Děkuji, ale cítím se zde docela dobře. Zdravím i já

maja 4.1.2007 23:08

Re: Maja, to je něco z budhismu, viďte ?

Chyby děláme všichni, a upřímně nesleduji kdo jaké co se týče gramatiky, nějak mě nezajímá jak, ale co píše. Můj pohled je takový, že jestli to někomu vadí, potřebuje to překousnout, občas vznikne chyba bezděčně díky počítači, ale vše má svůj důvod, kdyby nebyli chyby, kde bychom asi byli...... Vaše příspěvky jsou celkem milé, ale tentokrát jste použila trochu podpásový úder, když jste řekla, že cítííte, že Vilma netouží být matkou. Zamrazilo mě po těle a pochopil jsem, že věřící se neštítí použít cokoliv. ...... jestli vás mrazí, možná by jste měl uvažovat jak to je. Proč vnímáte slova jako úder pod pás? Jedině pokud jste toho schopen sám. Můj úmysl je upřímnost a ta ubližuje jenom těm, kdo se jí brání. Můžete mě zařazovat k jakému směru chcete, všechny cesty vedou do Říma. Zdraví Vás slovenská maja.

Vilma 5.1.2007 18:26

cesty do Říma

vedou i když dnes ani obrazně ne všechny. Po cestě by měl taky někdo chodit. Po některých však již nikdo nechodí.

Vilma 5.1.2007 18:38

Re: Re: Maja, to je něco z budhismu, viďte ?

Jsem taky Slovenka. Z Krompach

Schneider 26.8.2007 9:36

Re: hra na bábu a nebo čisté víno

 Opět s Vámi plně souhlasím.  Chci znovu zdůraznit, že každá informace musí mít svého

nositele, pošťáka, který jí přenáší, který zprostředkuje interakce s okolím. Každá změna

stavu čehokoliv v čase je informací. Základní podmínkou existence hmoty a prostoru je, že v nich musí probíhat ve všech měřítcích cyklické změny. Pokud někdo chce zkoumat, jako systém informací, tedy probíhajících změn, může. Ale musí si být vědom toho. že jde jen o jednu z mnoha vlastností reality, vlastností, které jsou nedělitelné. Nemohou existovat jinak než komplexně.

Navrátil Josef 5.1.2007 12:49

Re: Re: hluk a kličkování namísto argumentů

Lokomotivo, ač jste se mě zastal či mě pochválil, tak já to nyní oplatit nemohu. Nesouhlasím s tím že hmota-látka je ekvivalentní >informaci<. To by znamenalo, že já mám ve svém počítači půl vesmíru hmoty .... ( ? ) já už 6 let sbérám informace o vesmíru a o hmotě ve vesmíru...a tak mi řekněte kolik hmoty má můj harddisk ? Hmota je...je "artefakt" ( a nezáleží v tuto chvíli z čeho ) a tvar-stav-konglomerace-uspořádání té dané hmotné "věci" je ...j zobecním to do jednoho slovíčka : stav. Pak >stav< čehokoliv hmotného je totožný informacím ( kterých může být o té věci málo, nebo hodně nebo moc nebo všechny )... informace je stav ikdyž není tou "věcí" stělena příjemci do jeho pozorovatelny, do jeho soustavy. I kdyby DNA v páté sekvenci nic nevysílala do okolí a nebyl by nikde přijímač té informace, tak "stav sekvence" je informace....stav je infromace, nikoliv ona sama hmota...

maja 5.1.2007 22:36

Re: Re: Re: hluk a kličkování namísto argumentů

To by mohlo být přijatelné  - stav jako informace, neboli informace jako stav,- pořád říkám, že všechny cesty vedou do Říma, je to o tom, že jsou i necesty a jsou cesty po kterých nikdo nechodí, nebo jenom málo lidí a pak jsou cesty hodně frekventované.

Vilma 7.1.2007 13:22

siav a informace o stavu

jelikož Vás pan učitel nepoučil, pokusím se o to. Máte-li teplotu 38 stupňů C, to je Váš STAV, nebo jeden z parametrů či vlastností Vašeho těla. Teploměr ukáže nepřímou cestou číslo 38 a to je ÚDAJ, odpovídající s určitou přesností teplotě těla v místě měření. Z tohoto ZRAKOVÉHO VJEMU a  z předchozích zkušeností a znalostí si vytvoříte ve vědomí POZNATEK, že jste nemocná, asi zase chřipkou. Váš POZNATEK se stane INFORMACÍ, když někomu sdělíte, že jste nemocná. Teplota jako STAV těla, tělesa nebo tekutiny, se nedá měřit přímo, podobně jako ani jiné vlastnosti a stavy látky. V případě měření teploty využíváme poznatků o tepelné roztažnosti lihu nebo rtuti.Při teplotě tání ledu se vyšplhá sloupec jen málo a tam se udělá ryska s označením 0, při varu čisté vody na mořském břehu vyšplhá se mnohem výš a to místo označíme číslem 100. Rozdělíme vzniklý úsek na 100 dílkú a máme teploměr. Podle správnosti bychom měli dělení provést s různě velkými dílky, protože roztažnost lihu ani rtuti není zcela lineární. Obdobná je problematika s termočlánkovým teploměrem. Zde vycházíme ze zkušenosti, že v místě spoje dvou různých kovů vzniká elektrický potenciál a z toho nepříjemná elektrokoroze. Zahříváme-li místo tohoto spoje, roste el. potenciál a to až tak, že při spoji například, Pt se slitinou PtRh by se dalo tím i svítit (ledkou). Zde musíme pro měření teploty, na kterou je spoj zahřát, využít ještě dalšího důmyslného zařízení, a to milivoltmetru, u něhož se ručička vychyluje podle toho, jak velkou elektromagnetickou sílou překonává upevněný na ní magnet vhodně napjatou vlasovou pružinu, při čemž magnet s ručičkou jsou vychylovány tím el. proudem, který vzniká v zahřátém svarovém spoji. V žádoucím místě vychýlení ručičky se umísťuje fotospinač a tím vzniká termoregulátor, který je základem pecařiny a celého keramického, porcelánového, a sklářského.průmyslu. Ve slévárenství však termočlánkové spoje někdy hoří a používá se ještě  důmyslnějších pyrometrů.(TEPLOTA, STAV, INFORMACE !)

maja 8.1.2007 22:04

Re: siav a informace o stavu

Vy vidíte důsledky informace, já vnímám jejich podstatu, to je vše.

Vilma 1.1.2007 1:02

PF 2007

HODNĚ ZDRAVÍ A DOBRÝCH ZPRÁV V NOVÉM ROCE PŘEJE VŠEM VILMA

Ivo Vašíček 28.12.2006 22:25

Ano Vilma vůbec nechápe co je to informace

Jednotka informace je jeden bit. Plankova délka je informace 3 bity. číslo 10 má informaci 4bity. Fyzkální veličiny skalárního typu jsou tvořeny dvoubitovou informací, vektorového typu šestibitovou.

Vilma 28.12.2006 23:51

Informace a bity

Počítačová aplikace, zejména digitální, používá bit jako jednotku informace. Analogová výpočetní a měřící technika však spíše jednotku el. napětí, zde kladného, záporného i nulového. Z takového pojetí byly odvozeny mimořádně rychlé systémy, používající trojkové soustavy. Je sporné, zda lidský mozek zpracovává smyslové vjemy o plynulých dějích, pozorováních a o pocitech až po jejich předchozí AČ konverzi do digitální formy (tak jako počítač). Při své obrovské kapacitě a on-line spojení s receptory to sotva potřebuje. Takže jednotkou smyslového vjemu v lidském mozku je nejspíše pikoampérová jednotka synaptického bioelektrického proudu v něm a jednotkou zpracované informace jeden elementární neuronový spoj. Nejspíše je tomu tak. Bity

by mohly být pro organický mozek sotva stravitelné a navíc ještě pomalé a energeticky náročné.

Ivo Vašíček 29.12.2006 1:11

Asi to nemá cenu

Jednotka informace má zcela obecnou platnost, to že se používá ve výpočetní technice je jen určitá aplikace. To, že se kapacita paměti počítače měří v bitech není totéž. Vaše popletené fantazie jsou zarputile naivní. Jednodušší informace než 1bit neexistuje. V logice je to varianta ANO/NE, v počítačích pak dvě hodnoty napětí, nebo dvě různé frekvence, nebo paměťové místo s nábojem/bez náboje. To jsou pouze formy vyjádření. Nijak to s množsvím informací nesouvisí. Jednotka informace nikterak nesouvisí s jakoukoliv číselnou soustavou natož s vyjadřovacím prostředkem. Trojková soustava je nepraktická, vživotě jsem neslyšel, že by ji někdo k něčemu používal. Základní poziční soustava je dvojková (je nejjednodušší) a její násobky osmičková či šestnáctková - to kvůli architektuře procesorů a adresování pamětí. Z kvantového hlediska je nejvýhodnější kombinace nepoziční dvanáctkové s dvojkovou poziční (čas měříme v kombinaci nepoziční šedesátkové a poziční desítkové). Tento příspěvek buď čtete nebo nečtete - to je informace hodnoty jednoho bitu. Jestliže čtete a chápete, nebo čtete a nechápete je to informace hodnoty dvou bitů...atd. Velikost informace systému je množstvím všech od sebe odlišných variant, které systém může mít. Nebo jinak - počet elementárních informací (bitů), které jsou zapotřebí k jednoznačnému vydefinování stavu systému. Množství informací uzavřeného systému je konstantní a nelze jej měnit, byl by to totiž jiný systém. Shodné systémy se liší obsahem informací a růst entropie je růst diverzifikace obsahu informací shodných systémů. Z tohoto pohledu jsou tělesa příliš informačně složitá a prakticky pro jejich popis používáme nepatrný zlomek informací. Vnoříme-li se však do detailní strktury pevných látek, můžeme a musíme uvažovat s jejich kompletním informačním obsahem, abychom například vysvětlili pohyb náboje.

Vilma 29.12.2006 13:19

Re: Asi to nemá cenu

Nevšimla jsem si, že by do této diskuse někdo vnášel otázku měření kapacity paměti počítače.  I když kritiku něčeho, co také nikdo neprohlásil, jsem zde již zaznamenala. Učitel fyziky by mohl vědět o počítačích, které "pracovaly" v trojkové soustavě a také o důvodech sjednocení na soustavě binární. Mozek člověka však není počítač a má zcela jinou informační a programovou strukturu. Vyplývá to z jeho plošných spojení s receptory, při kterých nedochází k primitivní digitalizaci multimediálních vjemů na jednotlivé bity, jako u počítače. Proto by se nemělo spěchat s vynálezy zákonů o kvantu informací ve formě jednoho bitu. A také nuly, bez níž by informace nemohla informací být. Když Ivo Vašíček zpíval písně, bylo to upřimné a bez chyby.

maja 29.12.2006 14:12

Re: Re: Asi to nemá cenu

Říká mi něco jméno Jiří Vašíček, co se týče populární hudby z dob šedesátých let. Ale mohlo by být zajímavé slyšet i pana Ivo Vašíčka, věřím, že by to šlo od srdceVV

Ivo Vašíček 29.12.2006 15:40

už končím-2

Elektrony můžete deklarovat jako nějaké zjevení nebo připustit, že jsou něčím tvořeny. Můžete se oddat hmotové víře a říct že prostě existují a tím je to dáno. Můžete uvažovat jako Lenin a myslet si že jsou složeny z menších částeček a ty z ještě menších a tak donekonečna (jako ruské matrjošky). Racionálně a logicky myslící člověk obě tyhle možnosti musí vyloučit. Zbývá jediná možnost - vyjádřit elektron informacemi, to nijak nevylučuje i možnost jeho dalšího strukturování. Unožňuje to, ale při vyjádření všech informací o elektronu naprosto přesně modelovat jevy. Může se vám to zdát jednoduché, ale k modelování pohybu prostého elektronu v elektromagnetickém poli potřebujete hodně výkonný počítač a to musíte platnost výpočtů omezit na celkem zůžený prostor a současně do výpočtu zapojit informace z násobně většího prostoru. Přesto se vám nikdy nepodaří zopakovat tu informační realitu vesmíru, jejíž hranice neznáme. A když to děláte dostatečně dlouho, dojde Vám, že nic jiného než ty informace nepotřebujete. Když se u některých částic informace chovají jinak objevíte jiný systém informací-další typ částice. Tak nějak se to před pár desítkami let některým lidem podařilo.

Vilma 29.12.2006 17:45

Re: už končím-2

Uvažuji o slovech, zda by se dal elektron "vyjádřit" informacemi a to dokonce naprosto přesně.  Nahradit ho pouhými informacemi, jak se to zde urputně navrhuje, nelze, protože jde o kategorii fyzikálně hmotnou. V matematickém aproximačním modelu při simulování nějakého jevu počítačem to ano. Pak je žádoucí vložit do programu kvalitně ověřená data a poznatky. Elektron lze tedy nahradit příslušnými vstupními údaji v naprogramovaném matematickém modelu počítače. V chemii ani v elektrotechnice či v elektronice nikoliv, tam musí elektron reagovat a působit "vlastnoručně".

Vilma 29.12.2006 20:10

Re: už končím-2

Matrjošková představa o struktuře hmoty není příliš povedená. Ta je jednorozměrná, zatímco struktura hmoty vícerozměrná. Ale stejně tak jako u matrojšky musí existovat nejmenší figurka (kvůli struktuře dřeva), tak je tomu i uvnitř atomu. Zde je mantinelem Planckova nejmenší možná délka asi 10 na mínus 35-tou a příslušné velikosti prostoru, při čemž žádná částice menší být nemůže. Podle teorie superstrun takové částice existují a očekává se, že jejich existence bude na urychlovači u Ženevy zaznamenána.

Kdosi měl dotaz na vlastnosti kvarku. Měl by upřesnit, o který druh má zájem, aby nebylo nutno uvádět zde tabulky.

Vilma 29.12.2006 17:46

Re: Re: Re: Asi to nemá cenu

zpívat písně to snad ano

Ivo Vašíček 29.12.2006 15:32

už končím-1

S tím počítačem jsem reagoval na ty vaše implikace jednotky informace. Neškodilo by Vám doplnit pár elementárních znalostí z matematiky, zejméma kombinatorika. A také z logiky. Už mě nebaví vysvětlovat pořád dokola elementární pojmy, které redefinujete. Ještě naposledy: ano/ne, +/-, vlevo/vpravo, existuje/neexistuje,.... . To jsou elementární informace velikosti jeden bit. Nijak to nesouvisí s mozkem ani počítačem. Pokud píšete o primitivní digitalizaci multimediální vjemů, máte zřejmě namysli digitalizaci analogového signálu. Ta může být provedena v různé kvalitě, záleží na počtu vzorků, čím kvalitnější záznam tím více vzorků a tím více se to blíží původnímu analogovému signálu, více vzorků je více informací, což je náročné na uložení. V případě, že by jste odebrala takový počet vzorků, že by byl shodný s množstvím obsažených informací dostanete naprosto stejný analogový signál, bohužel by to bylo natolik náročné, že by takový objem informací dnešní záznamová media nedokázala uchovat. Při analogovém záznamu to není lepší, tam jsou informace "oříznuty" jak v kmitočtovém spektru tak i dynamice amplitud. To je ten Váš problém záměny informace o chlebu a informace tvořící chleba. Informace o chlebu je třeba fotografie, která obsahuje pouhý nepatrný zlomek informací kterými je chleba tvořen. Těch informací je tak velké množství, že je žádný počítač, ani lidský mozek nedokáže zaznamenat a reprodukovat. Kdyby to totiž dokázal, byl by to replikátor (sci-fi). Informační model má význam u mnohem jednoduších objektů jakými jsou elementární částice a atomy tvořené mřížky. Rozdíl je totiž v tom, že všechny elektrony jsou naprosto shodné, liší se pouze v hybnosti a okamžité poloze. Dva stejné chleby prakticky nemohou existovat. Neexistují ani dva stejné plátky křemíku i když rozdíly poznáte až při expozici elektronovým mikroskopem. 

Vilma 29.12.2006 17:54

já nekončím

mozek nepracuje jen s jednorozměrovými informacemi.

Vilma 29.12.2006 17:59

Re: už končím-1

Informace o chlebu existují, avšak informace, které by chléb tvořily, ty jen v pohádkách.

maja 29.12.2006 18:36

Re: Re: už končím-1

Předpokládám, že jste žena, a že i matka, jak jste tvořili své potomky? Měla jste informace o dítěti, nebo k tvoření dítěte?

maja 29.12.2006 18:59

Re: Re: Re: už končím-1

Vnímám to tak, že každá informace je jedinečná, takže nelze ověřit, pouze pochopit. Proto vzájemná interakce jednotlivých informací dává vzniku / tvoření/  nových a nových a nových......ať to nazvete jak chcete, budou to pořád informace;-P

Vilma 29.12.2006 20:26

informace jako rodící se koťata

o interakci informací mezi sebou není nic známo. Chtělo by to asi uvést příklad. Jako o tom psovi, který podle formální logiky může informace a pracovní řády žrát