1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

VĚDA: Vesmír nevznikl

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ivo Vašíček 27.12.2006 0:06

záleží na tom co řešíte

a také s kým. Jistě máte pravdu s tím lidským dogmatismem, ale to plyne z liské touhy po jistotách. A jistoty v jakékoliv podobě jsou spojeny s otroctvím a zánikem. Kdo věci chápe trochu šířeji, je schopen tolerovat použití zjednodušujících modelů a dokáže vymezit rozsah jejich platnosti. V případě hlubších analýz informačního modelu vesmíru je problémem i číselná soustava a matematické operace. On člověk odvodil desítkovou soustavu od počtu prstů, no a potom vypadá periodická sostava prvků tak jak vypadá. Použijete-li dvanáctkovou soustavu zjistíte přehlednější uspořádání (ovšem taky to není dogma, jen to lépe vyhovuje atomovému pohledu). Zatím jsem neviděl vhodný návrh modelu optimálního pro kvantové výpočty. V postatě by to chtělo definovat čísla, která se mění dle určitých pravidel a výpočet probíhá neustále jako takt. Například - první číslice je kvantum, druhá konstanta (několik kvant), třetí číslice - pravidelně se inverzně mění (něco jako střídání +a-), čtvrtá se neustále v každém taktu zvětšuje o kvantum, pátá se znásobuje, šestá je součtem všech "sousedních", ..v podstatě 12 binárních vazeb, ale zatím to nikdo nedokázal vyjádřit

Ivo Vašíček 27.12.2006 0:11

zapomněl jsem dodat

také fyzikální jednotky jsou podivně odvozeny od makrojevů. Jak by se mnohé zjednodušilo, kdyby Planckova délka byla =1 a od ní se odvozovaly jednotky délky. Jednotka času by mohla být odvozena od času (taktu), který potřebuje světlo na překonání planckovy délky.......

Vilma 27.12.2006 1:28

Re: záleží na tom co řešíte

" a jistoty v jakékoliv podobě jsou spojeny s otroctvím a zánikem"... Jen aby ty úlevy nebral někdo doslovně. Ačkoliv některá dnešní otroctví bych s chutí brala. Myslím, že i kdyby se podařilo na nějaké celosvětové oponentuře obhájit novou číselnou soustavu (sedmičkové by se možná fandilo nejvíc), nezavedla by se do praxe ani za tisíc let.Viz stoletý spor mezi metrickou, palcovou Celsiovou a jinými soustavami. Planckova konstanta se mi zdá moc malá, Avogadro moc velká. Ale v tomto směru by mohly být úvahy někdy užitečné. Škoda jen, že ne na vhodnějším místě.

Ivo Vašíček 27.12.2006 9:53

ano je to nadsázka

Člověk má tu vlastnost, že pokud má jistotu, tak je schopen pro její šíření i zabíjet. No a z fyzikálního hlediska je rozumné používat pojem "pravděpodobnost". A pravděpodobnost 1:bilonu lze považovat za téměř jistotu, ale jistota to není nikdy. Jinak jsem chtěl expresivně vyjádřit, že pouze pochybování rozvíjí tvořivost a poznání, fixování dogmat a ověřování schopností v přesnosti citací je možné svěřit strojům, já na to používám Ctrl-C a Ctrl-V.

Vilma 27.12.2006 1:01

Informace jsou poznatky a nikoliv svět a vesmír

Rovnice E=mc2 respektuje hmotu a není náboženstvím. Avšak právě tvrzení o tom, že by hmota, pole i náš svět neexistovaly a měly by být ve své podstatě jen snůškou informací, je zoufalou záchrannou brzdou náboženství. Zájemcům  bych chtěla poukázat na diskusi o plánech na budovaném urychlovači u Ženevy, zejména na  příspěvky fyzika P. Brože (www.osel.cz/index.php?clanek=2313&akce=show2). Propagátorům teorie o informační podstatě světa a vesmíru by se nejlépe daly doporučit učebnice středoškolské fyziky, kde by mohli získat potřebné poznatky o způsobech měření hmotnosti částic (zde klidové), atomů, molekul, plynných, kapalných a tuhých látek, případně i alespoň něco o základech mechaniky. Chtěla bych ujistit ty, kteří nemají s fyzikou ani natolik důvěrný vztah jako já, že nové směry, jako jsou teorie relativity (obecná, specielní), kvantová fyzika (pravděpodobnostní), vlnová teorie pohybu částic, jakož i Heisenbergův princip neurčitosti, nejsou nástroji na borcení klasické fyziky I. Newtona, která je trnem v oku některých církví. Natož ani teorie strun, která je v plenkách. Sama jsem přesvědčena o tom, že teorie o informační podstatě světa by byla oprávněně dobrá, i to jen ve vhodném podání, pro ty psy, o nichž jsem se včera zmiňovala. Pokud by byli její hlasatelé ochotni definovat ji jasněji, ráda budu diskutovat. Avšak prohlásit jen to, že částice (které bude právě urychlovat gigantický urychlovač) a pak ani celý svět neexistují a jsou jen snůškou informací a ten, kdo tomu nevěří pak neví, co je A ani B či Z a má ještě něco společného s náboženstvím,  je pro solidnější diskusi prozatím málo. Navíc ještě se slovy skoro  nepatřičnými do společnosti.

maja 27.12.2006 8:05

Re: Informace jsou poznatky a nikoliv svět a vesmír

Jsem člověk, který jenom ví, že existuje nějaká věda a třeba také fyzika, jinak jsem na to úplný antitalent, takže to co tady odborně probíráte vůbec nerozumím. Umím vnímat atmosféru a na tomto fóru se mi hodně líbí, a ráda se nechám poučit i vědecky, proč se pořád všichni snaží dostat se na nějaké jiné, které by mělo být solidnější, to jako sebe považujete za málo solidní? Vyhovuje mi, že se sem chodí bavit lidi, které zajímá právě toto téma, kdyby všichni diskutovali jenom na akademické půdě, tak bychom zůstali dlouho v přesvědčení, že informace jsou záchrannou brzdou náboženství.Paní Vilmo, co vám přináší fakt, že se bráníte příjmout, že by to mohlo být jinak? Voda když narazí na skálu tak zapění, ale najde si cestu i v těch nejsložitějších terénech, a když to jinak nejde, tak se vsákne, nebo vypaří, ale nezmizí, zůstane v jiné formě a za určitých podmínek se možná vrátí do té ze které vzešla. Ty podmínky můžeme uměle vytvořit, nebo je pouze pozorovat, ale nic nedokážeme změnit, protože ty informace jsou dané, jako písmenka abecedy.Jsme ze sedmdesáti procent voda.Jsme li šikovní, umíme psát hezky a možná příjemně, nebo vědecky. Bojíte se náboženství? Respektuji jeho existenci, vím, že díky němu vzniká něco nového, nevymítíme ho, je dobré ho pochopit a usměrnit. Tak si tady ještě vědecky špitejte, ať se můžeme přiučit, je to příjemné.Hezký den

Vilma 28.12.2006 10:19

Re: Re: Informace jsou poznatky a nikoliv svět a vesmír

zde nejde o slovní hrátky, ale o zásadní věci, paní Májo. Až Vám někdo ukradne nedejbůh milovaného erdelteriéra a vrátí Vám sto informací o něm, jako že jako tím je to on, pak poznáte, že někdo Vás bezočivě ošidil. Na tomto fóru kdosi činí právě totéž. Chce nás přesvědčit o tom, že jsou informace totožné s objektem, jehož se týkají a že vlastně ten objekt ani neexistuje. Pouze hromady informací. Snažím se o to, abyste takovým kejklům, opředeným  slovy z učebnic,  důvěřivě nenaletěla.

Ivo Vašíček 28.12.2006 11:05

Re: Re: Re: Informace jsou poznatky a nikoliv svět a vesmír

Vaše snažení je zábavné, až si to po sobě přečtete možná se také budete bavit a nebo, pokud se rozumově posunete budete stydět a změníte si nick. Opakovaně utíkáte od hmoty k látce, od látky k objektu a úmyslně zkreslujete definici informace zužováním toghoto pojmu na subjektivní vnímání. Je to stejná demagogie jako kdybych tady zpochybňoval atomový model tím, že budu tvrdit, že vám nějaký šarlatán zamění chleba za atomy vodíku, kyslíku, dusíku a uhlíku a vy se toho nenajíte. Na hlupáky by to možná zapůsobilo. Stejně postupujete Vy. Takže znova: Co je to ten objekt? Z čeho je?

Vilma 28.12.2006 16:40

Re: Re: Re: Re: Informace jsou poznatky a nikoliv svět a vesmír

Informace jsou výsledkem subjektivního pozorování, zpracování a zobecňování jevů. Každý si odvozuje nebo získává o tomtéž jevu více nebo méně odlišné informace. Proto ani nemůže existovat něco jako informační etalon či kategorie. Ani zde prezentovaná písmena A, B a Z se nevyslovují všemi národy a každým člověkem shodně a mohou být použita pro všemožné účely, označení a pojmy. Z atomů a molekul se dá, naštěstí nasytit v mnoha formách, z informací však nikoliv. Spíše, možná, docela ztratit rozum.

maja 28.12.2006 12:38

Re: Re: Re: Informace jsou poznatky a nikoliv svět a vesmír

Je od vás moc laskavé, že máte o mě obavy, ale to jak vnímám život, realitu, nebo informace všeho druhu stěží někdo ovlyvní. Já s pány souhlasím, možná jste tomu rozuměla jinak. Chápu co říkají, i když tomu nerozumím ve smyslu vědeckého poznání, možná vlastně proto jsem schopna to vnímat. Z vás mluví strach, že je něco jinak, než jste se rozhodla na základě vědeckých poznatků. Pochybujete, ale ty pochybnosti jsou vaše. Důvěřuji sobě, a díky tomu vnímám informace jak jsou.

Vilma 28.12.2006 16:44

Re: Re: Re: Re: Informace jsou poznatky a nikoliv svět a vesmír

Mrzí mne moje důvěřivost, člověk se někdy stává jen člověkem

maja 28.12.2006 23:44

Re: Re: Re: Re: Re: Informace jsou poznatky a nikoliv svět a vesmír

Cítím, že stejně jako je vám záhadou pojem informace, tak je to i s důvěrou.Důvěra je také informace, která vznikla z odevzdání se bytí, které je také informací. Až pochopíte, co je možné pod pojmem informace vnímat, naučíte se důvěře, hodně síly přeji.

Ivo Vašíček 27.12.2006 11:06

opakovaně zaměňujete základní pojmy

hmotnost je fyzikální veličina, tedy informace. Hmota je pojem označující systém informací, který má nenulovou hmotnost. Einsteinova rovnice hmotu nerespektuje (to je pouze vaše doměnka), ale naopak relativizuje. Nestačí opsat rovnici, ale porizumět teorii relativity, a těch kteří jí skutečně rozumí je málo. Nicméně na každé vysoké škole jsou vysvětlovány základní principy. Uvedená rovnice E=mc2 je odvozena na základě relativizace klidové hmotnosti, kdy se invertuje pozorovatel a systém. Výsledkem je konstanta c2, která vyjadřuje vztah mezi gravitačně-setrvačnou interakcí a potenciálem změny tedy energií. To že je konstanta rychlostí světla na druhou vyplývá pouze z toho jak jsme si definovali prostor a způsob šíření informací v něm.  Doporučuji rovnici nezkracovat a psát ve tvaru E= (m-m0)*c2, zabráníte tím nesmyslnému pochopení. Nikdo tady fyziku nebortí (alespoň jsem si nevšim) a náboženství (alespoň mě) nezajímá, ovšem vaše víra ve hmotu, náboženství připomíná. Znovu se ptám: Co je tedy podle Vás ta hmota? Také nechápu Vaše implikace, že snůška informací je nic. Není to snůška informací, ale systém informací, které jsou na sobě vzájemně závislé. Pomocí informací lze definovat hmotu i pole. Zpochybńujete-li informace (tvrdíte že jsou nic) tak by i hmota musela být nic (obojí je nesmysl). Informace, že částice má energii může být jedno číslo, ale je přiřazeno celé řadě informací zobecněných pro částici (ta částice je systém informačních pravidel). My z toho pak můžeme odvodit další informace a vypočítat tak, jakým způsobem se bude částice pohybovat v polích, nebo informace získat přímo pozorováním či měřením (v podstatě je to totéž) a ověřit správnost svých předpokladů, případně zpřesnit popis modelu částice, či zjistit, že je více typů takové částice, nebo je ve skutečnosti tvořena více částicemi (tedy lze ji rozpadnout na elementárnější modely).

Vilma 27.12.2006 16:52

Re: opakovaně zaměňujete základní pojmy

Osudná chyba, pánové. Hmotnost je  fyzikální veličinou, odpovídající této vlastnosti částice nebo látky (ne každá vlastnost je fyzikální veličinou), není však informací. Podobně ani hmota není jakýmsi systémem informací. Barva nebo hmotnost košile také nejsou informacemi. Těmi se stává teprve výsledek vyhodnocení našeho pozorování nebo měření, ze smyslových vjemů našich receptorů. Tatáž košile je pro někoho barevná, pro jiného nikoliv, protože si odvodil jinou informaci nebo-li poznatek, když nerozlišuje barvy, nebo když použije porouchané váhy. Fyzikální vlastnosti barvy a hmotnosti té košile jsou tedy objektivní realitou, zatímco informace o ní, jsou výsledkem subjektivního pozorování a zpracování poznatků ve vědomí. Někdy bývají informace o vlastnostech látek i úmyslně klamavé z obchodních důvodů, při čemž příslušné fyzikální vlastnosti zůstávají objektivně jiné. Případně nějaká vlastnost ani nemusí nikoho zajímat a pak informace nebo poznatky o ní ani nebudou vznikat. Hmotnosti částic a látek jsou tedy objektivními fyzikálními vlastnostmi, nezávislými na informacích , ani na schopnostech našeho pozorování. O ztotožňování fyzikální vlastnosti tovaru, například její hmotnosti, s informacemi, se od věků snaží nepoctiví obchodníci. Podobně jako zdejší diskutující. Jejich barvité dedukce a poučky jsou stejně nepoctivé a tak tedy pro mne bezcenné.

Ivo Vašíček 28.12.2006 10:57

vy v tom máte guláš

pokud považujete za informaci pouze subjektivní vjemy, tak se bavíme každý o něčem jiném. Fyzikální veličina je typ informace, fyzikální jednotka je informační etalon a hodnota je vyjádření stavu informace pomocí číselného modelu a etalonu. Tohle na Vás nijak nezávisí.

Vilma 28.12.2006 16:22

Re: vy v tom máte guláš

Žádná fyzikální veličina není informací. Hmotnost, rychlost pohybu, vazkost nebo elektrický potenciál jsou neoddělitelnými vlastnostmi a projevy hmoty. Informacemi se mohou stát teprve naše vjemy o pozorování nebo o měření těchto vlastností. O mnoha fyzikálních vlastnostech hmotných částic a látek a dnes již zavedených příslušných fyzikálních veličinách jsme donedávna neměli ani potuchy. Naši iluzionisté by museli být všemocnými stvořiteli k tomu, aby je mohli svými informacemi či sílou vědomí stvořit. A tím také podstatně změnit chování celého vesmíru.  

maja 28.12.2006 23:59

Re: Re: vy v tom máte guláš

Informace jsou, jenom jim bráníme se projevovat.Zeptejte se Copperfielda jak mizí a pak se ukáže na jiném místě.Je to jenom o rychlosti myšlenky, k naplnění úmyslu.Je to jeho schopnost projevit informace o kterých pochybujete, proto je iluzionista, a proto chování vesmíru nemění, i když může, rozumí jeho pravidlům a respektuje je. Naše vjemy vznikají na základě informací, kterými mohou být vibrace, energie. Už samotné tvrzení proti tvrzení je energie, výchozí informace pro hmotu. to co neznáme neznamená, že není.

Vilma 1.1.2007 17:53

Proč otbracíte svět naruby

Naše vjemy vznikají interakcí okolního světa s našimi smyslovými orgány a nikoliv působením informací. Ty si vytváříme až zobecňováním a vyhodnocováním vjemů v mozku. Žádná snůška informací nevytvoří ani nenahradí nevidomému zrakový vjem, hluchému hudbu, jinému chuť nebo vůni na dálku. Popisem práce iluzionisty je vytvářet v hledišti takové prostředí a vjemy, aby si z nich diváci odvodili klamné informace. Tvrzení, že informace samy se odněkud berou a že jim v něčem bráníme, by mohlo jen strašit malé děti.

maja 1.1.2007 22:55

Re: Proč otbracíte svět naruby

....Naše vjemy vznikají interakcí okolního světa .... vzdyť to tvrdím pořád, pro mne jsou to informace, ten okolní svět, na základě nich vznikají chutě, pocity, city a z toho pak můžeme mít radost, pokud jsou příjemné. Co si paní Vilmo přejete? Myslíte, že vaše přání může být informací? pro koho?

Vilma 1.1.2007 23:19

okolní svět nejsou informace

ale je okolním světem. O něm si vytváříme informace s pomocí smyslových vjemů, mezi

které patří také čtení. Pojem přání je nejspíše určitým projevem života a zde diskutujeme o hmotě a o vesmíru.

maja 2.1.2007 21:57

Re: okolní svět nejsou informace

Jenomže tento vesmír mohl vzniknout jenom díky přání a touze, která ho naplnila a neustále naplňuje, zkuste žít bez přání a pochopíte o čem je vesmír.

Lokomotiva 1.1.2007 15:47

Re: vy v tom máte guláš

Je natvrdlá :-P

A 25.12.2006 12:04

A

A

Vilma 30.11.2006 20:55

NIC a pak vznik vesmíru

nejsem fyzik ani filozof a také musím žít s nějakým názorem. Přiznávám, že ráda nalézám takové zmínky o nových poznatcích vědy, podle kterých bych nemusela svůj názor, či jakousi víru v to, jak asi bylo, zásadně měnit.

Mne nevzrušuje samotné slovo o VZNIKU vesmíru natolik, abych ho brala doslovně a pak mechanicky dospěla k termínu absolutního NIC. Moje úvaha laického astrofyzika vychází ze známého scénáře gravitačního kolapsu a pak exploze hvězd, nov a supernov. Nevím, jaké všechny formy energie jsou gravitací do určité meze spoutávány a hmotně zahušťovány, přes známá stádia, až nad ní zvítězí a dojde k explozi. Tehdy VZNIKNE supernova jako nový STAV přibližně tytéž hmoty v tomtéž prostoru. Nevím mnoho o tom, jaký bývá další osud výbuchem rozprášené hmoty supernovy, ale myslím, že opět převáží postupně gravitace nad silami setrvačnosti a bude se rodit nová hvězda s planetami, nebo nějaká dvojhvězda. Obdobný vývojový proces může probíhat i na úrovní námi pozorovaného vesmíru. Pokládám za nepochybné, či spíše pevně věřím v to, že gravitace je v něm největším pánem, možná až tím bohem stvořitelem a že také zastaví jeho expanzi a způsobí gravitační kolaps všeho do jakési singularity.  O mnoho řádů  větší hmota  může způsobit  také o mnoho řádů větší zhuštění, než v případě  neutronové hvězdy nebo černé díry  a také  o mnoho řádů  větší energii velkého třesku.  Takto by mohl  vesmír věčně pulzovat, nikoliv však VZNIKAT z ničeho.

     Další otázkou by pak bylo, zda vesmír spolu s námi prožije každý svůj takový životní cyklus přesně stejně, jako každý předchozí, když srovnatelné vnější nadsystémové síly nemohou existovat. Taková úvaha by byla zajímavější, než polemika o absolutním NIC. Vedla by totiž k objasnění pojmů osudu, déja vu, proroctví a  jiných otázek záhadologické povahy. 

     Toto je, prosím,  můj ryze ženský pohled  na zdejší diskusi  a sotva mi ho někdo dokáže vyvrátit. Nebo zkusí to někdo??? 

maja 1.12.2006 9:10

Re: NIC a pak vznik vesmíru

Milá Vilmo, to je velice příjemně a jednoduše řečeno, scela s Vámi souhlasím, a věřím, že každý zápis do historie, který projde žárem pulzu bude zapečetěn a následně může být rozehřán, nebo rezehrán virem života. To ty pocity dejavu,  a podobných událostí, kterým málo rozumíme, ale k čemu je to potřeba? Možná stačí vše jenom procítit a uvědomit si jejich zkutečnost. Přesně stejně?  Tak to možná bude jinak, ale určitě se bude vycházet z nějakého základu. Moc se mi Váš pohled líbi.

pael 13.12.2006 23:29

Re: Re: NIC a pak vznik vesmíru

:D to není dobré

JanBudar@email.cz 4.1.2007 19:10

Zkusil bych trochu laické astrofyziky k ryze ženskému pohledu

Supernovy jsou závěrečná stádia hvězd, při nichž dochází k syntéze a rozmetání materiálu do okolí. Uvolňuje se tolik energie, že hvězda krátkou dobu (měsíce) září jako celá galaxie. Naše sluneční soustava je vytvořena mimo jiné z takového recyklovaného materiálu. Tedy nevznikne táž hmota v tomtéž prostoru, ale masivně vznikají těžké prvky. Je to termojaderná fůze gigantických rozměrů. Příčiny shlukování nových soustav, jsou zatím ne příliš jasné, roli hrají, gravitace, různé náhodné shluky, tedy fluktuace, rázové vlny spojené s jinými výbuchy v okolí, srážky galaxií, magnetická pole, skrytá hmota. Všechna stadia hvězd můžeme pozorovat. Jaké procesy probíhají na úrovni celého pozorovatelného vesmíru, tak to je právě na ty nobelovky, ale i přes pečlivé posuzování komisí, je vidět, že nejeden účastník této diskuse šmahem nesouhlasí, viz pan Kinkor.

    Z pozorování známých typů supernov v galaxiích na hranicích pozorovatelného vesmíru plyne, že se rozpínání vesmíru v poslední době výrazně urychluje. Poznatek cca l2 let.

     Někdy se mi zdá, že lidé si záhady, mýty a zázraky vytvářejí  proto, že ví tak málo (a nemyslím tím teď Vás, Vilmo) o zázracích ve fyzice, astrofyzice, jaderné fyzice, buňkách, z nichž jsme vytvořeni. Existenci světa a života, přestali vnímat jako záhadu a na místo toho vytvářejí bohy. Naštěstí je tu věda s miliony šikovných lidí, internet, rostoucí uspořádanost počítačů, vesmírná technika, urychlovače. K záhadám o nichž se zmiňujete jsem skeptický. Déja vu, bych viděl v nevyužitých genech (95%) a mozku geny formovaném, jehož kapacita není využita a je velkou neznámou. Miliony motýlů Monarchů se ve čtvrté generaci, po té, co po tři generace migrovali do Kanady, dokážou vrátit přes kontinent do údolí v Mexiku. Tři generace dospělců a dvanáct generací housenek mezitím zahyne. Tomu říkám déja vu. Osudy a proroctví jsou, alespoň podle mého soudu, typické bludy do jiných debat. Smysl téhle debaty vidím v rozsvěcování světýlek v lidských hlavách.

Vilma 30.11.2006 20:06

NIC a vznik vesmíru

Drak 21.11.2006 6:56

Vyse uvedeny

Vyse uvedeny clanek je pouze nazor. Nicim nepodlozeny, je to jen osobni pohled na svet, zrejme radoby-filosofa ktery rad argumentuje sice se schopnosti myslet zato bez jedineho podkladu.

Za zajimave povazuji zminku o tom ze z niceho nic nevzniklo. Vskutku, tohle je prave mozna to o co se ti vedci snazi vysvetlit, co se snazi objasnit. Ovsem, bez sebemensi snahy o porozumeni toho o cem vubec jejich dilo je (soudim dle okamziteho zavrzeni jejich cinnosti autorem) ci bez toho abychom fyzice sami rozumeli, je temer nemozne o veci validne argumentovat, ze ano......

šotouš 20.11.2006 18:12

konečně to někdo vyřešil!