8.2.2023 | Svátek má Milada


Diskuse k článku

POLEMIKA: Dejme si pozor na pány Wagnery, Flegry a Hořejší

Předesílám, že se v této své krátké replice nechci pokoušet o nějakou novou originální interpretaci posledních velmi sporných dat o vývoji koronavirové epidemie u nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 3.11.2020 22:38

No jo tak ono se to prominentům v Praze mluví. Oni to možná s tou restruktualizací nemocnic a volnými místy myslí vážně. Jenže tady na vesnici se na doktora čeká i bez covidu. Jak tam asi teď vypadají nemocnice radší nedomyslet.

P. Szirotný 3.11.2020 21:18

Už delší dobu si kladu otázku jak jsem mohl být svého času stoupencem Václava Klause. A dnešní příspěvek to jen umocňuje. Hutný text, který je těžké číst aniž by člověk raději nepřeskakoval celé řádky. A výsledek ? Covid je pouze chiméra, malý problém který nestojí za ekonomické ztráty. Přeplněné nemocnice si asi někdo vymyslel. A i když to autor vehementně popírá, mrtví jsou jen veličina, která nestojí za ty ekonomické škody.

P. Milan 3.11.2020 21:19

Zkuste to ještě párkrát přečíst, třeba zjistíte, že hlavní myšlenka je jiná.

V. Bok 3.11.2020 21:43

No, já to tedy četl a moc argumentů jsem tam nenašel... Nějak se mu to nepovedlo, p. profesorovi. Prostě je to problém, jehož řešení je nad jeho chápání a on to netuší. V tom se neliší od drtivé většiny politiků a vlastně to dosud nikdo nevyřešil ....( vlastně, vyřešil. Ti zlí číňánci). A bohužel, teze o chřipčičce z toho až příliš mnoho čiší ...

V. Bok 3.11.2020 21:45

Mimochodem, číňané udělali právě to, co on i naši chřipčičkáři zavrhují.

D. Right 3.11.2020 22:41

Pane Bok. Mám pětiletou zkušenost s Asií a její nekulturou. Když někomu nevěřit, je to Asiat a Číňan speciálně. Pravda je pro ně jen slovo. Hodně s ní pracují, jako s nástrojem. Pokud tedy máte na mysli oficiální vyjádření, jako například relevantní data, musím se hořce pousmát.

V. Církva 3.11.2020 22:44

No já si to taky myslím že to v Asii zvládli přesně opačným = tvrdším, možná i víc kolektivistickým přístupem. A přitom žádné něco za něco ale jen pozitiva. Vydělali živí i ekonomika.

A moudra jsem v tom Klausově článku taky moc nenašel. Spíš se bohužel ukazuje že pravicoví intelektuálové na covidová opatření mají podobný názor, ať už Šichtařová, Klaus, Tomský. Jenže mně to pak ukazuje, že i v dnešní příliš levicové době je pravice někdy taky hodně mimo.

J. Jirka 3.11.2020 22:31

Přeplněné nemocnice jste si vymyslel vy!

Cit: "V nemocnicích je 7486 lidí s covidem. Pětina přitom péči akutně nepotřebuje."

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/nemocnice-covid-pacienti-socialni-pece-pomoc-ministerstvo-zdravonictvi-koronavirus.A201102_141530_domaci_lre

V. Církva 3.11.2020 22:46

Pokud mám informace a přímo od doktorů jenže ne z Prahy. Problémem nebudou ta lůžka ale lékařský a sesterský personál co dokáže léčit plicní choroby, teda Šmuclera s Pirkem tím nemyslím. No a tady na vesnici je to taky trochu jinak než v Praze, tady je už dost plno.

V. Petr 3.11.2020 20:38

Milí pánové, ekonomiku netvoří noční pajzly, hudební festivaly ani vrcholový sport. Za války, zejména v SSSR, byly tyto zbytné obory klidně obětovány. Ekonomika ovšem lámala rekordy.

Mimochodem, ty náklady na karantému jsou dány tím, že se vláda za nadšeného hýkání opozice rozhodla cpát peníze kde komu. Za první republiky by prostě vyhlásili karanténu a nedali nikomu nic!

A neposlušné občany vodili na očkování pod bajonety!

J. Vintr 3.11.2020 20:48

Za války ruská ekonomika žádné rekordy nelámala, Byla plně závislá na americké pomoci. A to nejen za války, ale i dost dlouho po válce. Bez Američanů by Rusko totálně ekonomicky zkolabovalo už v prvním roce války.

V. Bok 3.11.2020 21:37

No, asi tak do konce roku 42 Usa (a Britská) pomoc nebyla nijak významná, u VB víme, že dala co mohla, byla v opravdu intenzivním konfliktu a rezervy neměla. Dodávky z USa byly samozřejmě ovlivněny zavedením výroby pro ruské požadavky (např. rozdílnost ráží, pohonných hmot a maziv) a specifika a přípravou logistiky dodávek. Takže to ani jinak být nemohlo. Teprve od léta 43 mohly dodávky jet naplno, také v souvislosti s vítězstvím v bitvě o Atlantik... Ale to je snad obeceně známé, ne?

J. Vintr 3.11.2020 21:46

Pokud vás to zajímá, tak si přečtěte tohle :

https://www.valka.cz/13329-Ekonomicka-situace-SSSR-v-prubehu-1941-42-a-spojenecka-pomoc-Lend-Lease-dil-1

Myslím, že pak změníte názor...

V. Církva 3.11.2020 23:27

Zajímavé. A poměrně dostatečně faktické. Nicméně původní myšlenka že zbytná ekonomika noční pajzly, hudební festivaly ani vrcholový sport za války v Rusku moc nexistovaly a ekonomiku to nezhoršilo asi pravda bude.

J. Vintr 4.11.2020 0:38

Totalitní stát, který stál z velké míry na otrocké práci vězňů ("svobodní" občané na tom nebyli o mnoho lépe) a kde absolutně neplatily žádné tržní mechanismy, nelze absolutně srovnávat s relativně normálním světem, ve kterém (dosud) žijeme.

J. Jirka 3.11.2020 21:01

Důležitá je jen ta vocel. Ale taky nakopat hodně uhlího...

P. Milan 3.11.2020 21:17

No, to se mýlíte. Ekonomiku tvoří i to, také v návaznosti na turismus.

Předpokládám, že v podmínkách SSSR, navíc válečného, byste asi žít nechtěl.

P. Viktorin 3.11.2020 23:44

Ty "zbytné" obory nebyly tak úplně obětovány a prokázaly svůj význam i v tak těžké době. V obleženém Leningradu , a stěží si lze představit horší situaci, složil např. Šostakovič svou 7. symfonii. K jejímu provedení byli staženi i hudebníci z fronty a její vznik sledovali zaostalí mužíci z východu po celé zemi prostřednictvím rozhlasu .

J. Vintr 3.11.2020 20:19

Zajímalo by mne, jestli někdo vzal v ůvahu následující fakt. Existuje velmi mnoho případů, kdy se vůbec nenakazili rodinní příslušníci lidí, kteří byli nakaženi, přestože s nimi byli celou dobu v bezprostředním kontaktu. Dá se z toho vyvodit, že někteří lidé jsou přirozeně imunní a covid se jich prostě "nechytá". Těch imunních rodinných příslušníků bývá na jednoho nakaženého i víc současně. Z toho by se dalo odvodit, že těch lidí, kteří jsou vůči viru imunní, bude možná o dost víc, než těch, kteří se můžou nakazit. Takže to strašení milony nakažených může být taky pěkná hloupost.

M. Urban 3.11.2020 21:38

Ano, to se v úvahu bere. Pokud má nakažený člověk malou virovou nálož, potom stačí, aby členové domácnosti měli dostatečnou vlastní imunitu (inteferony, zkřížená imunita apod.) a vůbec se nakazit nemusí. To se projevuje u většiny infekcí, není to zdaleka jen u Covidu-19. Také se může stát, že pozitivní člověk neprodukuje dost virů ani na to, aby nakazil kohokoliv. Tohle je boužel vyváženo osobami, které naopak produkují extrémní množství virů a nakazí všechny okolo sebe i při letmém kontaktu. Při setkání snadno nakazí i tu rodinu, co trávila spoustu času v bezprostřední blízkosti pozitivního, ale málo nakažlivého člověka, a nenakazila se. To jsou ti superpřenašeči, je jich relativně málo a pokud by se je dařilo vytrasovat, je zpoloviny vyhráno. To se bohužel nedaří a tak se nám to průměruje. Tedy odpověď je ano, bere se to v úvahu. Dále to, že se někdo nenakazil dlouhým blízkým kontaktem s někým pozitivním ještě neznamená, že se nenakazí od někoho jiného.

J. Vintr 3.11.2020 21:49

To je ovšem zase jen teorie, kterou nelze dost dobře ověřit....

L. Novák 4.11.2020 2:48

Ty vaše kecy nejsou ani teorie. :-P

V. Bok 3.11.2020 21:48

No, milony nakažených ... My už máme dnes třetinu milonu zjištěných a k půlce se rychle blížíme.. A tak ten milion může klidně být už teď..

J. Poláček 3.11.2020 19:31

Tak jsem se dozvěděl, že "páni Wagnerové chtějí vnutit zbytku společnosti svá „fakta“, která žádnou informační hodnotu nemají". A ona má snad nějakou informační hodnotu tahle Klausova filipika vyšperkovaná bočním kopem do pana Flégra ? Na pana Hořejšího inzerovaného v titulku už pak nějak zapomněl, ale to se někdy stane i mladším :-).

J. Matuška 3.11.2020 19:16

Vzhledem k určitým problémům, dostal jsem se k článku Václava Klause až nyní. Málem jsem dostal druhý infarkt. V nadpisu je jméno Wagner. Omylem jsem se domníval, že se jedná o redaktora Neviditelného psa - Jiřího Wagnera... Netrvalo dlouho, podíval /jenom/ jsem se na článek Vladimíra Wagnera. Uf, ulevilo se mi...

[>-]:-)=pohoda /V klidu si polemický článek prezidenta Václav Klause, u kávy, přečtu./

V. Kříž 3.11.2020 18:42

na počátku kovida jsme u něm všichni, včetně virologů a epidemiologů věděli kulové. byly asi dvě možnosti: nechat tomu volný průběh a ta druhá, kterou MZ zvolilo a která nás hospodářsky srazí o desítky let zpátky. nic o virech nevím, nechci řešit, které řešení je správné, jen bych chtěl vědět, kde ti lidé berou tu jistotu, že zavřít lidi doma, zničit už takhle mizernou ekonomiku a všem přidat peníze je to, co nám pomůže. mohlo by i dojít k tomu, že se v tomto srabu budeme potloukat celé měsíce či léta, než to všichni dostanou. a pak někdo přijde a řekne jak Belmondo: tlusťochu, zaplať!

L. Novák 3.11.2020 19:45

Lepší je být živý než mrtvý.

Lepší je být zdravý než nemocný.

Lepší je být bohatý než chudý.

Vyberte si tu možnost, která je pro vás nejcennější. ;-)

J. Vintr 3.11.2020 20:01

V případě toho covidu 99,9% lidí ta první volba neplatí. A minimálně pro 90% lidí neplatí ani ta druhá. A tu třetí možnost volby nám politici vůbec neumožnili, ale rozhodli za nás, aniž by se nás na to ptali. Volil snad někdo ve volbách politiky, kteří chtěli pohřbít ekonomiku této země?

L. Novák 3.11.2020 20:13

Socialisty s komunisty (resp. levici) volí většina voličů. Proto opakovaně vyhrávají volby. A volí je navzdory skutečnosti, že ničí ekonomiku země.

Jinak vaši odpověď považuji za úplně zmatečnou vzhledem k položeným otázkám.

J. Vintr 3.11.2020 20:37

Co je na tom zmatečného? Pravděpodobnost, že zemřete na covid je určitě menší než 1:100, bez ohledu na to, jaká opatření se udělají. Číli nemáte celkem důvot něco volit. Pravděpodobnost, že v případě setkání s covidem skutečně onemocníte je určitě menší než 1:10, bez ohledu na to, co udělá strana a vláda, takže se tím také nemusíte moc zatěžovat. A ekonomickou katastrofu a tím pádem i schudnutí nám naordinovali politici, takže také nemáte co volit.