8.2.2023 | Svátek má Milada


Diskuse k článku

POLEMIKA: Dejme si pozor na pány Wagnery, Flegry a Hořejší

Předesílám, že se v této své krátké replice nechci pokoušet o nějakou novou originální interpretaci posledních velmi sporných dat o vývoji koronavirové epidemie u nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 3.11.2020 17:34

je to stupnice logaritmická, kde stupně rostou takto:

1, 10, 100, 1000. 10000 ....

P. Brich 3.11.2020 18:16

Vy tam někde vidíte 1000, 10 000 ....

Asi jste se na ten graf pořádně nepodíval. Za takového hlupáka Vás zas nemám.

M. Varadinková 3.11.2020 10:50

Z Klause se na stará kolena stal vyděšený alarmista

Děsí se pánů Wagnerů, Flégrů a Hořejších. A úplně nejvíc se děsí Prymuly, k němu pociťuje doslova iracionální zášť. Ve svém rozhovoru pro rádio Impuls (k dohledání na www.klaus) ho dokonce přirovnal k Mussolinimu. Zřejmě považuje covid za vymyšlenou hrozbu a skutečné ohrožení vidí až v lidech, kteří covid považují za hrozbu reálnou, kteří jsou (na rozdíl od Klause) schopni podle jednoduchého modelu spočítat a předpovědět další vývoj v počtu nakažených a ve svých odhadech se skutečně trefit!

Klaus tomu matematickému modelu zjevně nerozumí ani za mák, tvrdošíjně popírá, že jde o exponenciálu, ačkoliv je to více než zjevné jak ze samotné přírodní podstaty problému, vyjádřené matematicky, tak z reálných dat. Může sice zpochybňovat, jestli počet pozitivně testovaných opravdu odpovídá počtu nakažených (a v tom se s ním ani nikdo nehádá, každý připouští, že kromě nich mohou být v populaci i další, nezjištění nakažení), ale dost těžko může zpochybňovat rostoucí počty lidí vyžadujících intenzivní péči, jakož i rostoucí počty mrtvých. Přesto Klaus na tato data nedbá, nebere je na vědomí, tvrdošíjně si přidržuje klapky na očích. Nad vyčerpanou kapacitou nemocnic mávne rukou (to jsou prý jen nějaké regionální nemocnice, to pražské „kulichy“, ke kterým bezpochyby patří i on, přece nemusí vůbec zajímat).

M. Varadinková 3.11.2020 10:51

pokrač.

Klaus zjevně modely, které předpovídají vývoj epidemie (a předpovídají kolaps zdravotnictví, pokud se se rychlost šíření viru neutlumí), považuje za něco podobného jako klimatické modely, kterými se ohánějí klimaalarmisté. A lidi, kteří na tento vývoj epidemie poukazují a varují před ním, za podobné bláznivé panikařící Grétě. Jenže rozdíl je naprosto zásadní: zatímco model šíření epidemie je poměrně jednoduchý a máme dostatek dat, na kterých si jeho funkčnost a jeho predikce můžeme ověřit, tak model klimatu je ryzí šarlatánství, protože neznáme zdaleka všechny vlivy a ani neumíme predikovat budoucí chování dominantní ovlivňující veličiny, a sice aktivitu Slunce.

Takže použije-li Klaus v boji proti Prymulovi, Wagnerovi, Flégrovi , Hořejšímu.... stejný mustr, jaký je zvyklý používat ve svém letitém boji s klimaalarmismem, dělá ze sebe akorát blbce. Blbce sebestředného, arogantního, nevybíravě útočícího na lidi s jiným názorem, aniž by si byl schopen uvědomit, že tentokrát jsou to oni, kdo mají pravdu, a nikoliv on.

I. Kučerová 3.11.2020 11:06

R^

J. Kulheim 3.11.2020 11:08

"Blbce sebestředného, arogantního, nevybíravě útočícího na lidi s jiným názorem, aniž by si byl schopen uvědomit, že tentokrát jsou to oni, kdo mají pravdu, a nikoliv on."

To je silné kafé.

Čísla nečísla, nákaza se nekontrolovatelně šíří všude, kde jsou lidé. Stejně tak se šířily všechny pandemie v minulosti. Vládu máme od toho, aby pomáhala řešit problémy, které si nejsme schopní vyřešit sami nebo za pomoci své rodiny. Její povinností je, aby opatření, které navrhuje a realizuje, vysvětlila, zdůvodnila a také řekla, co od přijatých opatření očekává. To se nedělo ani neděje. Dělá to pouze pomocí příkazů a zákazů. Přitom se to dotýká zdraví a peněženek všech občanů.

M. Varadinková 3.11.2020 11:14

To, jestli vláda něco vysvětluje lépe nebo hůře, nikterak nesouvisí s tím, že Klaus ze sebe dělá blbce! Dělal ho ze sebe už na jaře, když volal po vzpouře kvůli rouškám.

Nebo se snad domníváte, že když považuje Prymulu za Mussoliniho, že si od něho nechá něco vysvětlit?

Krom toho pan Wagner v článku, na který teď Klaus reaguje, to vysvětlil dostatečně srozumitelně, mnohem srozumitelněji, než to činí vláda. A Klaus přesto dál nic nechápe,

J. Kulheim 3.11.2020 11:32

Tak jste to vnímala vy. A to je váš problém.

Nezpochybňuji možnost omezení, nebezpečnost viru ani nošení roušek. I když jsem měl problém na jaře pochopit, proč bych měl mít roušku při jízdě autem, když jsem jel sám nebo když jsem se nemohl jít podívat na vnuky, jak hrají fotbal i když bych byl jediný divák u hřiště.

Nemyslím si ale, že je možné dát někomu takovou moc, aby paralyzoval celou společnost. Od roku 1880 proběhly v Evropě čtyři pandemie a téměř každoročně probíhají epidemie chřipky v různé intenzitě a s různými dopady na veřejnost. Koronavirus se šíří velmi rychle, podobně jako virus chřipky. V současnosti se nejedná o epidemii. Dopady jsou obdobné.

Před virem se není kam schovat. On si na nás počká do té doby, než bude většina lidí vůči viru odolná. Budeme nuceni se s ním naučit žít. Myslím, že bychom si měli dávat pozor na ty, kteří říkají, že virus nějak zkrotí, usměrní apod. Ono se to nedá. Lidé komunistického myšlení jsou přesvědčeni o tom, že poručí nejenom větru a dešti, ale také virus se bude chovat podle čísel.

Pokud se bude se tkávat s vnímavými jedinci, bude posilovat jeho nakažlivost a pokud se bude setkávat s odolnými jedinci, tak bude agresivita klesat. Agresivita lidí, kteří jsou vlastníky pravdy, klesat nebude.

M. Varadinková 3.11.2020 11:49

Pokud jste měl roušku v autě, ve kterém jste jel sám, je to jen Vaše vlastní blbost.

Rychlost šíření viru je dána počtem kontaktů nakažených s nenakaženými. Pokud omezíme kontakty, omezíme rychlost šíření viru. Rychlost šíření je potřeba zpomalovat, dokud nebude vakcína (nebo dokud se postupně lidé nepromoří), jinak zkolabuje zdravotnictví a lidé pak budou umírat i v těch případech (infarkt, mrtvice, autonehoda), ve kterých by při funkčním zdravotnictví přežili.

Nepleťte do toho komunistické myšlení. Je to otázka zdravého rozumu! Komunistické myšlení jste měl právě Vy, když jste měl tu roušku i sám v autě.

A. Samková 3.11.2020 11:59

Blbec (Klaus), blbost (Kulheim).... hlavně že chytrá jste Vy a vše chápete.... vyhlížejte v klidu očkování a slovní projevy raději omezte na minimum.

S. Ševeček 3.11.2020 12:33

nezáviďte.

J. Vlček 3.11.2020 12:58

Paní Samková, jste příliš osobní a urážlivá, aniž vyvracíte rozumná slova paní Varadinkové. Tomuto viru ještě nepřišli na kloub jiní odborníci, tak nedělejte předčasně závěry vy, coby obyčejný lajk.

P. Milan 3.11.2020 13:12

Lajk je sameček od lajky?

A. Samková 3.11.2020 14:00

No právě! Tak bych s tím s tím "blbcem" a "blbostma" byla na místě paní Varadinkové opatrnější :-); nejspíš je tu těch obyčejných "lajků" a "lajek"kteří "lajkují" závěry ne-odborníků povícero:-)

L. Novák 3.11.2020 20:09

Podstatné je, že Milena Varadinková má pravdu a silné argumenty. Vy nemáte ani jedno ani druhé. Rv

J. Kulheim 3.11.2020 13:55

Já nařízení vlády respektuji i když se mi to nelíbí. Pro vás je to moje blbost. Takže nedodržovat vládní nařízení je normální.

Je škoda, že jste nebyla na počátku pandemie na místě odkud se pandemie začala šířit. Mohla jste virus zpomalit do té doby, než se vynalezne vakcína.

M. Varadinková 3.11.2020 15:03

Dodržovat jakékoliv nařízení slepě a bez rozumu není normální. Vždy je potřeba se řídit i rozumem a ptát se, co je smyslem toho nařízení. Pokud je smyslem to, abych někoho nenakazila (nebo on mne), tak nemá sebemenší smysl si nasazovat roušku tam, kde nikdo jiný kromě mne není a tudíž tam nemám koho nakazit.

Plácáte naprosté pitomosti. Nevím, jak by jeden člověk mohl virus zpomalit bez součinnosti s ostatními. Jedině kdyby byl úplně prvním nakaženým a izoloval se od ostatních, ale to by nejprve musel mít potuchu o tom, že v sobě má nějaký zbrusu nový virus. Což samozřejmě nikdo z prvních nakažených vůbec netušil.

P. Brich 3.11.2020 15:58

A jediné, co na svou ochranu dělat je poslouchat rozkazy, příkazy a zákazy (Maul halten und weiter dienen) a co dělat pro zlepšení imunity, protože jedině dobrá imunita může člověka ochránit, ani vidu, ani slechu.

Ze třech R (Rouška, Ruce, Rozestupy), která nám naši dobrodinci kladou na srdce je nejdůležitější to R čtvrté: Rozum!!

J. Hovorka 3.11.2020 12:43

Presne jste to napsala pani

VaradinkováR^

A. Poláková 3.11.2020 13:29

Tedy předpokládala jsem, že ve své funkci byl schopen pracovat s daty. Popravdě dost mi to vyděsilo. Počínaje popíráním exponenciálního růstu a naprostou neschopností rozlišovat validní a nevalidní data. Smutný konec politika.

P. Brich 3.11.2020 15:51

No, tak potkat p. Flégra po 21. hodině v parku při venčení psa na přibližně 500 metru od vchodu, vyděsím se, že mě jde zardousit kvůli neuposlechnutí vládního nařízení o výjimečném stavu.8-o

H. Paculová 3.11.2020 10:44

Uzdravený Čtvrtníček poslala vzkaz panu Klausovi:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/video-uzdraveny-ctvrtnicek-poslal-vzkaz-klausovi-a-smuclerovi-124533

J. Kulheim 3.11.2020 10:50

Čtvrtníček je kdo?

J. Urban 3.11.2020 11:11

Vy asi musite mit nudny zivot.;-D

J. Kulheim 3.11.2020 11:16

Je to můj život a nemám zájem, aby mi můj život řídil kdokoliv jiný.

J. Urban 3.11.2020 11:19

No to ani omylem ;-D;-D;-D

A. Samková 3.11.2020 11:53

Možná ten, co měl přijít, ale nepřišel... avšak teď přichází s důležitým poselstvím :-)

P. Brich 3.11.2020 15:45

To, že je někomu při boji s nějakou chorobou špatně, ještě není důkazem její smrtelnosti. Jsou smrtelné choroby, kdy Vám prakticky do poslední chvíle není vůbec nic. A naopak např. zaražené větry mohou vypadat jako náběh infarktu myokardu.

T. Zlesa 3.11.2020 10:18

Všechno jsou to počty základní školy, něco střední. Netřeba být ekonomem, epidemiologem. Stačí si ta čísla u nás najít a dát do souvislostí. Pokud bych pochyboval, tak porovnat se zahraničím. To udělali pánové v titulku. A dali si tu práci, že to dali na veřejnost. VK hned na začátku vyslovuje pochybnosti o těch číslech. Máli jiná, má to říct.... Asi nemá ani ta, na která ostatní koukají každý den...

J. Kulheim 3.11.2020 10:26

Zveřejňovaným číslům možná věří a rozumí jenom ti, kteří je pouštějí na veřejnost. Faktorů, které v živé přírodě působí je x a můžou se proměnit v průběhu velmi krátké doby.

Je velký rozdíl mezi rychlostí šíření viru v teplém, slunečném období a v současnosti, kdy je vlhké, mlhavé, chladnější počasí. To se nedá matematicky vyjádřit. Pokud ano, tak o to něco napište.