16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Servisman 27.4.2008 8:36

Re: Tato teorie světla vrací svět staletí zpět!

Skutečně jste četl originály příspěvků, ve kterých M&M zveřejnili "svůj experiment"? Mnozí dnes papouškují větu o "experimentu, který odstartoval TR". Prokazují tím děsivou neznalost. Nebyl jeden experiment M&M, experimenty, i referáty o nich, byly dva. Každý naprosto jiný.

Stejné v jediném bodě: takovou snůšku pitomosti a neznalosti metod experimentování, neznalosti samotných základů vědecké metody, jinde nevidět. Sagnacův efekt je tu "vyvrácen" se snadností geniální, či osobitostí poněkud nestravitelnou.  Rezervoár toalety s dvěma trubkami je užit k měření, o jehož přesnost se nikdo neestará.

Vůbec nejde o to, jestli někdo pochopil, či nepochopil teorii. Jde o to, že experimenty, na kterých teorie stojí, jsou výsměchem analytickému myšlení.

ZEPHIR 27.4.2008 9:21

Re: Nebyl jeden experiment M&M

Těch experimentů nakonec byly stovky. A i kdybychom zanedbali různé efekty, které se přitom projevily, éterová teorie s těmi experímenty ve skutečnosti nemá žádný problém. Interpetovat je jako vyvrácení klasické teorie éteru ovšem znamená projevit značnou neznalost klasické teorie mechaniky. A to je ten problém, který mám fyzikům za zlé.

Je ovšem historickou pravdou, že v interpretaci M-M experimentu selhali i éteristé. To, jak se by se měl éter chovat, aby vyhovoval své vlastní teorii (totiž Maxwellově teorii světla) pochopil kromě Maxwella (který ovšem zemřel příliš brzy na to, aby do sporů o intepretaci M-M experimentu mohl zasáhnout) pouze jediný, a to byl Sir Oliver Lodge. A ten do sporů mezi éteristy a relativisty prakticky vůbez nezasahoval a zajímal se o spiritismus.

Nicméně to, co jsem pochopil já mohl během posledních sto let přijít prakticky každý, kdo mechanice kondenzované fáze aspoň trochu rozumí, bez ohledu na své matematické vzdělání, takže z historie éterové teorie mají fyzici stejně tak či onak ostudu a posouvají tím éru moderní fyziky do středověku. Bez ohledu na nesporné úspěchy, které na poli fyzikální teorie dosáhli, její základy prostě překročili bez povšimnutí a smyslu pro elementární logiku.

Magor Milda , Mgr. etc. 25.4.2008 23:31

Docela výstižný a přehledný profil osobnosti Max Plancka

Samozřejmě ale ve výčtu Max-Planckových ústavů chybí ten pro mně nejvýznamnější Max-Planck-Institut  für Quantenphysik v Garchingu u Mnichova,u jehož vzniku jsem  od začátku byl a až do mého pensionování na různých projektech z oboru spektroskopie působil.

Ještě bych jenom podotkl, že s touto myšlenkou, že fyzika je založena na jediné, základní formuli, která je základem všeho, jsem se setkal u mnoha kolegů. Dokonce mi bylo od Einsteinových současníků sděleno, že i on do poslední chvíle svého života po této rovnici pátral. Dnes žijící veteráni fyziky to ještě nevzdali, vím od kolegy, zabývajícího se neutronovými hvězdami, že je řešení na stopě.

Dovolím si ještě navíc podotknout, že velmi podstatná podpora takového výzkumu pochází z judaismu. Bůh zůstává v tajemnu, ale zkoumáním přírody a jeho díla obecně se mu můžeme přiblížit. Zbožný člověk proto obdivuje Boží dílo tím, že se snaží objevit všechny jeho zázraky.

ZEPHIR 26.4.2008 0:23

Re: fyzika je založena na jediné, základní formuli

A co takhle vlnová rovnice v nekonečně mnoha dimenzích? Jak by se nám její řešení jevilo ve třech rozměrech, kdybychom byli jeho součástí?

Stoura 26.4.2008 0:38

Re: Re: fyzika je založena na jediné, základní formuli

Osobně se nechám podat. Uveďte prosím řešení, znáte-li ho. Stačí alespoň zadání té funkce.

ZEPHIR 26.4.2008 1:22

Re: Re: Re: fyzika je založena na jediné, základní formuli

Vlnová rovnice je diferenciální rovnice a její řešení je funkce, která z ní jednoznačně vyplývá..

jh 27.4.2008 0:42

Re: Re: Re: Re: fyzika je založena na jediné, základní formuli

//Vlnová rovnice je diferenciální rovnice a její řešení je funkce, která z ní jednoznačně vyplývá..// no vida prvni rozumna veta, ovsem to vi kazdy student a nemusi byt ani "polyhistor"..;o)

ZEPHIR 27.4.2008 0:44

Re: ovsem to vi kazdy student

Já přece neříkám, že to neví...:o)

SelskyRozum 25.4.2008 19:29

Opravdu hezky napsany clanek, zajimava historicka fakta a poucny pribeh.

:-)

Selim 25.4.2008 18:55

Mantinely poznání

Pan Dušan Streit hovoří o mantinelech poznání, které si autor Grygar svou vírou staví. Pan Streit neví, o čem hovoří. Teprve až poznání přivedlo mnoho vědců k víře, nikoliv ovšem k náboženství. Mnoho vědců zabývajících se předmětem hmoty dospělo k názoru, že Bůh je produktem rozumových úvah. Max Planck prohlásil, že hmota nabývá své formy až lidskou abstrakcí v čemž si rozumí s Aristotelem, který opět o hmotě hovoří jako o materii v té formě, v jaké jí vnímáme. Stále více vědců si je  vědomo stinných stránek současné a v mnohém ohledu ještě mechanistickým světonázorem zatížené vědy. Současná věda je pod tíhou nových poznatků ochotna (po)zapomenout Descartese a vekého Newtona a připustit, že hmota vlastně vůbec neexistuje, neboť materie asi je, domyšleno do všech důsledků, pouhým nakupením energetických vírů... To čumíš Streite, co?

Roney 25.4.2008 19:16

Re: Mantinely poznání

Navic priroda nerozlisuje prostor a cas mezi sebou, ona zna jen ctyrrozmerne kontinuum, kde cas a prostor jsou slity v jediný celek zvany prostorocas - Minkowskiho svet. To nase lidske "bryle" nam rozdeluji toto kontinuum na prostor a cas a zavadi klamne rozlisovani mezi nimi. To je prostor a cas, ktery si voli pozorovatel je to leseni, vzhledem k nemuz si zaznamenava sva pozorovani. Tento jim zvoleny prostor a cas se muze, ale nemusi shodovat s prostorem a casem jeho vedomi, prikladem je, ze pri vyskoku z jedouciho dopravniho prostredku, treba vlaku musime rychle zmenit prostor a cas sveho vedomi, jinak upadneme... Toto pan Streit nikdy nepochopi asi i diky svemu pokrocilemu veku.

ZEPHIR 25.4.2008 19:51

Re: priroda nerozlisuje prostor a cas mezi sebou

Myslím, že to kontinuum je nekonečně rozměrný, ale určitý počty rozměrů jsou preferovaný. V systému náhodnejch fluktuaci se vždycky tvoří kulovitý agregáty agregátů, protože trojrozměrný koule tvoří nejtěsnější uspořádání ze všech možnejch hyperkoulí, kterým se co nejvíc energie šíří co nejdál. Myslim, že příroda nerozeznává vůbec nic, je to náhodnej chaos ale v chaosu se snažíme vidět co nejlíp a co nejdál a to nás vidí vnímat časoprostor. Čas je normálový směr na gradient hustoty, tvořící časoprostor, např. pro vlny na vodní hladině je hladina prostor a směr na ni kolmý lokální čas a to celý je časoprostor.

Roney 25.4.2008 21:25

Re: Re: priroda nerozlisuje prostor a cas mezi sebou

Priroda je vzhledem k nam chaoticka spise proto, ze neumime spoustu jevu uspokojive popsat. Kdyby takova byla v cele sve hloubce ani ja ani vy bychom tady patrne nebyli, zadna evoluce by neprobehla a nebylo by zadne pameti a prenosu informace, chaos by vsechno porusil, jinak by tu preci nebyl. Presnejsi je hovorit o hustote pravdepodobnosti vyskytu deju a jevu tzn ze vsechny jevy jsou vlastne totalni lisi se jen svymi prispevky, nektere se uskutecni, nektere ne, Feynmanuv koncept casoprostoru jako kvantove historie, scitani pres historie je tomu nejblize. Jinak 4 dim casoprostor neni relativni je ve vesmiru absolutni, na to se bezne zapomina. Tento fakt neprotireci ev. dalsim zavinutym dimenzim. Gradienty cehokoliv existuji a vyskytuji se vsude kde jsou vektorova pole, tzn orintovane pusobeni.

ZEPHIR 25.4.2008 22:19

Re: Priroda je ...chaoticka spise proto, ze neumime spoustu jevu uspokojive popsat.

Podle éterové teorie je každý chaos duální tvář komplexity.

Pohyb svíčky zavěšené na mnoha zřetězených kyvadlech je velmi komplexní, ergo chaotický. Rotace objektu v mnoha dimenzích promítaná na plátno se jeví jako chaotický pohyb. I naši zvířecí mazlíčci vnímají naše rozumné chování nejspíš jako vysoce chaotické a nepředvídatelné - nevnímají naše interakce ve skrytých dimenzích, kdy se pohybujeme po ulici a jsme přitom tažený současně do práce a do domácnosti, takže nakupujeme střídavě věci do práce a do bytu. Oni jen vidí, že kličkujeme po ulici, jako částice zmítaná mnoha silama ve všech možných směrech současně. Podobně jako částice v chaotickém systému, jejíž chování je přitom vlastně neobyčejně inteligentní, protože taková částice vlastně v reálném čase řeší kompromis mezi mnoha požadavky současně. Podobně jako nejlepší šachista v rozehrané partii, o jehož chování určitě neřekneme, že je hloupé, ale pokud nerozumíme jeho motivacím ve skrytých dimenzích, vnimáme je vlastně jako docela chaotické a nemáme v ruce žádný nástroj, jak tyto dva pohledy od sebe odlišit.

Roney 25.4.2008 23:33

Re: Re: Priroda je ...chaoticka spise proto, ze neumime spoustu jevu uspokojive popsat.

//Podle éterové teorie je každý chaos duální tvář komplexity.//..ta teorie ma asi stejnou vypvodaci uroven jako Streitovy vibrace casu v case ;)

ZEPHIR 26.4.2008 0:20

Re: teorie ma asi stejnou vypvodaci uroven jako Streitovy vibrace casu v case

Streitově formulacím občas moc nerozumim, ale éterová teorie je klasická záležitost a dělali do ní lidi jako Maxwell, Lorentz, Schrodinger i Dirac. Dokonce existuje i Planckův éter, který ovšem s Planckem nemá nic společného. Éterová teorie je v zásadě založená na tom, že jsme hmotný, tedy všechno co můžeme vidět (interagovat s tím) musí být také hmotné a pak lze tedy předpovídat jak se to bude chovat. Zatím je to kvalitativní model, tedy i ty intepretace a predikce sou kvalitativní.

Třeba to vysvětlení dvou dimenzí času membránama éterový pěny je docela jednoduchý a konzistentní s řadou současných teorií (1, 2, 3). Která jiná teorie vám názorně vysvětlí rozdíl mezi prostorem a časem? Nebo třeba tu kvantovku Maxe Plancka? Éterový model je dobrá pomůcka pro ty, co dokážou uvažovat neformálně o věcech tak, jak se nám skutečně jeví, tj. nikoliv v abstraktní řeči rovnic a vzorců. Umíte si představit chování plynu tak hustého, že samy jeho fluktuace hustoty se chovají jako částice plynu (jako je tomu např. uvnitř černé díry nebo podobné husté hvězdy)?

Pak může éterová teorie být užitečná i pro vás. Je to prostě myšlenkový přístup.

Vibrace času v čase by mohly být nejspíš fluktuace hustoty prostředí, ale čas má v éterové teorii trochu jiný význam, než hustota prostředí. Čas je dimenze, čili směr časoprostoru, ve kterém se energie šíří nejhůře.

Navrátil Josef 26.4.2008 9:04

Re: Re: teorie ma asi stejnou vypvodaci uroven jako Streitovy vibrace casu v case

(citace) :“Čas je dimenze, čili směr časoprostoru…“ (reakce) : Mám husí kůži když toto slyším. Kdyby jste odložil averzi proti „osobě“ a přemýšlel nezaujatě, určitě by jste už pochopil, že je to takto : Délka je název veličiny vesmírotvorné, a ta Délka má-realizuje 3 dimenze z nichž jedna se náááhodou také jmenuje délka ( úmyslně proto píši jednou velké „D“ a jednou malé „d“) Takže  délka, šířka, výška jsou jména pro dimenze té veličiny Délka. Totéž s tím časem. Čas je veličina vesmírotvorná, proto jí budu psát s velkým „Č“ a tato veličina, má také své dimenze, které dnes ještě fyzika neuznává a dokonce ještě ani bádat nechce. Proč ? Protože tok času, odvíjení času, tempo času, ukrajování intervalů na časové dimenzi, je do všech směrů  s t e j n é…do všech směrů ( délkových ) má čas stejné tempo plynutí. Záhada „proč“ se jednou vysvětlí. Proto nikdo nezkoumá zda čas má více dimenzí. Položím otázku : říká se, že v naší soustavě x,y,z na raketě čas (jeho tempo) dilatuje ; ovšem pouze ve směru pohybu, x. A co v těch druhých dvou směrech y, z ? Taky dilatuje ? Přemejšlejte, že tu dilataci „na raketě“ pozorujeme zde v ose x, nikoliv velitel na raketě. Proč ? Kvasar když se na nás dívá, taky vidí, že my „dilatujeme“ jednu složku času ( dimenzi ) a ty druhé dvě nikoliv…proč ?

Roney 26.4.2008 9:31

Re: Re: teorie ma asi stejnou vypvodaci uroven jako Streitovy vibrace casu v case

Proboha dobry muzi nac porad potrebujete nejaky eter? Mam jedine vysvetlen, moderni fyzika je nesrozumitelna a vymyka se predstave beznemu cloveku. Vzpamatujte se a zacnete studovat, kdyz vas problematika tak zajima. Nize pisete o dif. rovnici vlneni a jejim resenim a vidite ten kdo nevi co to dif. rovnice je a uvidi ji napsanou se taky zdesi a rekne ze je to hloupost, ze si pod temi derivacemi neumi nic predstavit, musi se vsechno naucit a vniknout do discipliny vyssi matematiky. Stejne tak budete muset vniknout do vyssich partii linearni algebry abyste pochopil symetrie, grupy Lieho a vubec difernciovatelne variety. Velkym varovanim vam budiz nize vam replikujici pan Navratil, clovek, ktery patrne nic nestudoval, vyjma paragrafu pro soudni pre a jake tam rozdava rozumy - nehorazne nesmysly, ktrerym skalopevne veri. To se cloveku stane aniz vi jak, jen prepinanim pouhe obrazivosti bez usporadanych poznatku a neznalosti stylu vedecke prace.

ZEPHIR 26.4.2008 9:53

Re: abyste pochopil symetrie, grupy Lieho a vubec difernciovatelne variety

No éterová teorie je právě dobrá k tomu, abyste pochopil, proč ve fyzice právě tyhle pojmy figurujou. Pojem diferencovatelná varieta má svůj fyzikální význam, je to povrch mýdlové bubliny, se kterým jde manipulovat určitými způsoby (např. otočit bublinu naruby), aniž dojde k jejímu protržení. Grupa operací na spojitě diferencovatelné varietě je totožná s tou na mýdlové bublině, vyplněné vakuem.

Liovy grupy se v teoretické fyzice taky neobjevily čirou náhodou, tzv. výjimečné Liovy grupy popisují rozložení nejtěsněji uspořádaných hyperkoulí v N-rozměrném prostoru, kde střed každé hyperkoule odpovídá dotykovému bodu další generace hyperkoulí. Taková struktura má z hlediska éterové teorie zjevný fyzikální význam, popisuje totiž kalibrační grupu, čili nejtěsnější uspořádání kalibračních bosonů tvořených výměnou energie dalších kalibračních bozonů. Energie se mezi dvěma částicemi v pěně vyměňuje v jakémsi blobu, protože pěna třepáním houstne. Když ten blob jaxepatří zahustíme, stane se novou částicí, která se vyskytuje na spojnici mezi oběma původními a může sama vyměňovat další bosony jak s ostatními částicemi, tak i s jejich bosony a tak furt pryč, rekurzívně. No a kořenové vektory Liovy grupy právě řeší odpověď na otázku, jak by mělo vypadat nejtěsnější možné uspořádání takové struktury částic, ve které je každá z částic leží mezi dalšími částicemi, čili strukturu částic a jejich kalibračních bosonů napěchovaných uvnitř černé díry. Tento model tvoří fyzikální základ teorie Lisi Garetta.

To nejsou úplně triviální odpovědi a bez představy částicového prostředí, čili éteru byste je těžko zodpověděl a interpretoval jejich fyzikální význam,  i kdyby ste měl znalost formalismu sebevětší. Ovšem hlavní přínos éterové teorie není v rovině interpretační (i když i to může být pro řadu lidí důležitý), ale v tom, že naznačuje cestu, jak vesmír pochopit v maximálním rozsahu bez formálních konceptů.

Roney 26.4.2008 12:58

Re: Re: abyste pochopil symetrie, grupy Lieho a vubec difernciovatelne variety

//No éterová teorie je právě dobrá k tomu, abyste pochopil, proč ve fyzice právě tyhle pojmy figurujou.//...uz prestante Zeph. mel jsem o as lepsi mineni, ja dobre chapu to co vy vubec nechapete, co se da delat patrite do suity zdejsiho potrestence Streita.. Jestli opravdu vazne myslite co tady prezentujete je to jen ubohy slovni salat cloveka, kteremu se to v hlave nestatne pomichalo.

ZEPHIR 26.4.2008 13:26

Re: uz prestante Zeph...

Máte problém s něčím konkrétním, nebo jen tak obecně?

Roney 26.4.2008 13:48

Re: Re: uz prestante Zeph...

//Máte problém s něčím konkrétním, nebo jen tak obecně?//..problem mate bohuzel vy, sirite bizarni nesmyly a urcite nejsem prvni co vam to rika.

ZEPHIR 26.4.2008 13:59

Re: urcite nejsem prvni co vam to rika

Byl byste první, který by to nějak zdůvodnil...:-D

Pokud výrok nesplňuje pravidla predikátové logiky, lze to snadno dokázat objektivně.

Roney 26.4.2008 14:48

Re: Re: urcite nejsem prvni co vam to rika

//Pokud výrok nesplňuje pravidla predikátové logiky, lze to snadno dokázat objektivně.//...Pokud cely koncept je zasadne mylny, je ztrata casu jednotlive dilci vyroky posuzovat na pravdivost. Navic oba dobre vime, ze je to ztrata casu, uz jsem si nasel na NP vas clanek o eteru, uz vim ze vas nepresvedci nic a nikdo, jde vam neco jako o zivot. Takze ja asi budu prece jenom ten prvni, co se nebude s vama zbytecne handrkovat :)

ZEPHIR 26.4.2008 19:23

Re: Pokud cely koncept je zasadne mylny

To je pořád to samé: pokud, jestliže, když....

Pokud to nedokážete, jste naopak vy, kdo je tu mimo, nikomu a ničemu nepomůžete, jste zbytečný, jste ztráta času... Zbytečně si fandíte: těch, co po výzvě aby svůj postoj odůvodnili stáhli ocas už bylo mnoho, velmi mnoho. Zrakem vlahým shlížím zástupů jejich...;-)

ZEPHIR 26.4.2008 10:37

Re: Mam jedine vysvetlen, moderni fyzika je nesrozumitelna a vymyka se predstave beznemu cloveku

I kdyby to byl důvod jedinej, je evidentně dostatečně pádnej, jak ostatně napovídá tucet interpretací kvantový mechaniky: To, že je nějaká teorie kompletně popsaná soustavou rovnic lidem zjevně nebrání hloubat, proč ty rovnice vlastně fungujou. A patřej mezi ně i takový bedny jako třeba Penrose.

Stoura 26.4.2008 0:36

Re: Re: Priroda je ...chaoticka spise proto, ze neumime spoustu jevu uspokojive popsat.

Pár poznámek: Mazlíčkové to IMHO vidí trochu jinak - pán je na lovu. Což je pro ně vysvětlení dostačující a logické. Motivaci šachisty rozumíme: je to snaha vyhrát. Nástrojem odlišení je statistika výsledků partií.

ZEPHIR 26.4.2008 10:00

Re: Mazlíčkové to IMHO vidí trochu jinak - pán je na lovu

Pochybuju, že když skládáte muziku, nebo řešíte časovou úlohu, váš pes to vnímá jako pobyt na lovu. Nicméně připouštím, že každé složité chování může mít své jednoduché (a obvykle nesprávné) vysvětlení. Na tom je založen třeba cargo efekt.

Stoura 26.4.2008 0:42

Re: Re: priroda nerozlisuje prostor a cas mezi sebou

Proč zrovna tři rozměry? V jednorozměrném prostředí se energie je schopna šířit dokonce zcela beze ztrát. Obecně má úbytek energie pole o jednu nižší dimenzi než prostor, v němž se šíří. Vaše oblíbené vlny na hladině slábnou lineárně se vzdáleností od zdroje. V nekonečně dimenzionálním prostoru by energie slábla nekonečně rychle.

ZEPHIR 26.4.2008 1:07

Re: V nekonečně dimenzionálním prostoru by energie slábla nekonečně rychle.

Správně a proto takový prostor vlastně žádným prostorem není, protože se v něm energie nemůže šířit na dálku. Proto "vně" našeho vesmíru je matematický prázdno.