16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
zdeněk 26.4.2008 22:39

jste schopen éter změřit?

Jestliže ne, potřebujeme jej vůbec ve svých teoriích?

ZEPHIR 26.4.2008 23:06

Re: potřebujeme jej vůbec ve svých teoriích?

V současných teoriích jistě ne, ty mají své postuláty a v jejich rámci jsou zcela konzistentní. Jsou ale matematicky nekonzistentní navzájem a vědci pracují na tom, jak tyto modely sjednotit. Éterová teorie ukazuje, jak nato. Krom toho nabízí mechanické intepretace současných teorií, které postuláty nepotřebují. Nabízí pohled na to, jak si abstraktní koncepty současné fyziky představit na modelech reálné hmoty v lidském měřítku.

ZEPHIR 26.4.2008 23:18

Re:potřebujeme jej vůbec ve svých teoriích?

O tom, že by se éter mohl vědcům ještě velmi hodit nasvědčuje třeba existence skoro dvaceti intepretací kvantové mechaniky, k jejímuž objevu právě Max Planck významně přispěl. Ty interpretace vznikají dodnes a můžou tedy sloužit jako důkaz, že lidi potřebu svoje teorie zdůvodnit mají. My vlastně dodneška nevíme, proč kvantová mechanika funguje tak, jak pozorujeme. A éterová teorie nabízí jednoduchý model, jak toto chování vysvětlit tím, že předpovídá, že fluktuace hustoty éteru mají škálově invariantní strukturu rekurzívní houby nebo pěny, podobná jako se tvoří při kondenzaci jakékoliv husté hmoty, ale v mnohem větším rozsahu několika desítek řádů.

Fluktuace hustoty řídkého plynu jsou navzájem velmi podobné a jejich fraktálnost není příliš vyvinutá, fluktuace velmi husté hmoty mají dynamické rozpětí mnohem vyšší a mnohem bohatší chování. Éterová teorie konstatuje, že jednou takovou fluktuací, zvláště vypasenou je i celý náš vesmír.

jh 27.4.2008 0:12

Re: Re:potřebujeme jej vůbec ve svých teoriích?

Kv. mech. pracuje na zaklade pravdepodobnosti vyskytu castic coz odpovida prirode, eterova teorie je klasicka mechnika strkani eterovych castic mezi sebou, coz se nepotvrdilo.

//Fluktuace hustoty řídkého plynu jsou navzájem velmi podobné a jejich fraktálnost není příliš vyvinutá//... fluktuace jsou zcela nahodile jevy ale "nevyvinuta fraktalnost" je preci pitomost, pri nahodilych procesech o fraktalnosti - sobepodobnosti nemuze byt vubec rec :)

ZEPHIR 27.4.2008 0:25

Re: pri nahodilych procesech o fraktalnosti - sobepodobnosti nemuze byt vubec rec

Co třeba oblaka?

jh 27.4.2008 0:58

Re: Re: pri nahodilych procesech o fraktalnosti - sobepodobnosti nemuze byt vubec rec

oblaka, kameny, obrysy pobrezi, systemy castic to jsou statisticke fraktaly ve vyssich dimenzich, podrzuji si urcity tvar, ale fluktuace jsou zcela nahodile jevy..

ZEPHIR 27.4.2008 1:08

Re: fluktuace jsou zcela nahodile jevy

Zcela nahodilé jevy podléhají multinomiální distribuci a jsou tedy z principu vždy fraktálem. Když budete házet kostkou, pak skupiny vrhů shodných čísel (třeba šestek) budou rozloženy tak, že vrhy jedný šestky budou nejčastější, vrhy dvou kostek po sobě budou méně časté, tří kostek po sobě ještě méně, atd. Tvoří ostrovy, které po vynesení do třírozměrného grafu tvoří oktálové mapy, podobné oblakům nebo Perlinovu šumu.

Stoura 27.4.2008 8:21

Re: Re: fluktuace jsou zcela nahodile jevy

Pokud budete házet jednou kostkou, pak vrhy dvou kostek mají pravděpodobnost nulovou a vrhy tří kostek také.:-P A to bez ohledu na to, co na té první a jediné kostce padne.

zdeněk 26.4.2008 20:03

ZEPHIRe kde máte oporu v pozorování?

Jak můžete tvrdit že objekty z antihmoty se pohybují opačně časem? Kdy jste na to přišel? Antihmota se liší od hmoty opačným elektrickým nábojem(tzn. že například místo eletronu má pozitron)

Jak z toho odvozujete opačný tok času pro antihmotu? Neblábolíte? To by se antihmota musela neustále pohybovat vyšší rychlostí jak je rychlost světla.

ZEPHIR 26.4.2008 21:05

Re: To by se antihmota musela neustále pohybovat vyšší rychlostí jak je rychlost světla

Proč myslíte? Předpověď antihmoty je založena na symetrii paritních členů Diracovy rovnice vzhledem k času.

zdeněk 26.4.2008 22:37

jenže my dnes nemusíme antimhomu zkoumat jenom teoriemi

ale můžeme ji zkoumat i pokusem v našich urychlovačím. Kdy máte důkaz že pokusy vaše závěry potvrdily?

ZEPHIR 26.4.2008 23:03

Re: jenže my dnes nemusíme antimhomu zkoumat jenom teoriemi

Pokusy v urychlovačích potvrdíte tyhle závěry jen nepřímo, To že antihmota žije v záporném čase lze potvrdit spíš astronomickými pozorováními vývoje hmoty ve vzdálených a tedy velmi starých oblastech vesmíru, pokud se ukáže, že vývoj hmoty a antihmoty probíhal od určitého okamžiku odděleně a protisměrně. Nepřímo ten vývoj můžeme pozorovat na zmenšených modelech našeho vesmíru, jako jsou černé díry a hmotné hvězdy, v jejichž okolí se antihmota spolu s hmotou tvoří.

Stoura 27.4.2008 0:24

Re: Re: jenže my dnes nemusíme antimhomu zkoumat jenom teoriemi

Jak nepřímo? Uveďte prosím příklad takového nepřímého pozorování záporného plynutí času pozitronů. Pozitrony a další částice byly totiž pozorovány přímo. Zcela zjevně nejprve vznikají a pak zanikají, mezi tím se pohybují podle působících polí a energii ztrácejí stejně, jako ostatní částice (při opačném běhu času by ji měly získávat).

ZEPHIR 27.4.2008 0:42

Re: Zcela zjevně nejprve vznikají a pak zanikají..stejně, jako ostatní částice

No to právě nikoliv. Éterová teoire vysvětluje existenci černých děr uvnitř galaxií tím, že kdysi tvořily jejich hmotu, která se z kvasarů vypařila a pak zkondenzovala kolem nich, asi jako se tvoří obláček rosy kolem kapek teplé vody, když je kápnete na studené sklo. Přitom ze záření kvasaru současně vzniká hmota i antihmota, které kondenzují tou měrou, jak záření opouští gravitační pole kvasarů. Přitom se antihmota postupně mění na hmotu, protože je v silným gravitačním polí míň stabilní, přesněji řečeno se rozpadá na malý částice (antineutrina), zatímco hmota narůstá. Pokud tlak záření dokáže hmotu z okolí černý díry rychle odstranit, část antihmoty se zde zachová a proto ji tam můžeme dnes detekovat.

Magor Milda , Mgr. etc. 26.4.2008 16:47

Tušení nějaké vyšší moci, bytosti, zákona, ještě nezakládá církve nebo pámbíčkářství

mezi církví a vírou můžou být světy. První však, co se člověk ve vědě naučí, je tolerance. Nikdo si nikdy nemůže být jistý, že zrovna ten jeho názor je správnější, než názor jiných. Vědec musí umět naslouchat a to slyšené analyzovat. Proto se tolik skutečných osobností dostává do konfliktu s uznávanou většinou. Dnešní společnost outsidery nemiluje, vše probíhá pouze v korektní linii.

Kdo se této korektní linie drží, i když mu musí být jasné, že tam něco nehraje, může si na klopu připnout štítek s nápisem oportunista. Oportunistou můžeme být vždy, nebo také jenom občas, když něco potřebujeme. Ti odpůrci oportunismu měli vždy těžký život.

Magor Milda , Mgr. etc. 26.4.2008 21:45

Re: Tušení nějaké vyšší moci, bytosti, zákona, ještě nezakládá církve nebo pámbíčkářství

Zrovna jsem se podíval na TV Arte na pořad o fyzice, o Faradayovi tam bylo identické mínění, o kterém jsem se zmínil níže, že zkoumáním přírody se přibližujeme Bohu. Ovšem ne církvi, to byla vždy velmi konzervativní organizace, pro kterou je Bůh pouze základ jejího kšeftu.

Dušan Streit 26.4.2008 12:38

Pěkný článek, ale

nebyl by to náhončí víry pan Grygar, aby tam nezapatlal Boha. Proč to asi dělá? Ve prospěch objektivní vědy?

Roney 26.4.2008 12:50

Re: Pěkný článek, ale

//nebyl by to náhončí víry pan Grygar//... zklapni ubozaku Streite to ty jsi nahonci dusevne vysinutych a zakoplexovanych diletantu, jsi patafyzikalni sasek a mel bys dostat ban!!

Dušan Streit 26.4.2008 13:27

Re: Re: Pěkný článek, ale

Šup,šup do Bohnic!

Roney 26.4.2008 13:53

Re: Re: Re: Pěkný článek, ale

//Šup,šup do Bohnic!//...to asi nebude vase spadova oblast, paranoia se da lecit i ambulantne!

Dušan Streit 26.4.2008 15:35

Re: Re: Re: Pěkný článek, ale

Ve vašem případě už nedá. Ta agresivita se musí tlumit ústavně. Každý to může posoudit nejen zde. Mohu dát i další odkazy. Také si myslím, že u vás jde o schizofrenii a nízkou sociální způsobilost. A velmi nízkou inteligenci, a ta je neléčitelná.

jh 27.4.2008 0:27

Re: Re: Re: Re: Pěkný článek, ale

pane Roney - obdiv i udiv, k radne argumentaci vam chybi ta spravna literatura dve knizky od p. Streita, no radeji ne to byste pri vasem temperamentu mozna neprezil :) Dejte si do Googlu: Dusan Streit a pochopite, ze aspon tri roky s timto panem se vedou marne diskuse. Ten clovek je mirne retardovany, mozna starim (v tom pripade se mu omlouvam nemuze za to) jinymi slovy: stareho psa novym kouskum nenaucis. Povazuje vas za schizofrenika ? No on dobre tusi kde ho bota tlaci...hezky den a pevne nervy v boji s masiblem :))

Dušan Streit 27.4.2008 12:31

Re: Re: Re: Re: Re: Pěkný článek, ale

Roney a jh je tatáž osoba. Je to známý fígl toho schozofrenika, že změní IP a podporuje sám sebe. Mohu tady dát desítky nicků toho odporného anonyma. Šíří po internetu jen nenávist. Měl by se léčit. Šašek.

Servisman 26.4.2008 9:48

Tato teorie světla vrací svět staletí zpět!

Vztah Plancka a Einsteina nebyl tak idylický, jak dnešní historie uvádí. V obrovské bouři odporu, která se proti Einsteinově fyzikálnímu idealizmu zvedla, ve vědeckém světě a také  celé společnosti Planck cítil povinnost solidarity k vědci. Tato solidarita, snadnější o to, že oba nahlíželi stejně na princip Boha, ale měla své meze. Teorii světla, jak ji obsahuje Einsteinovo učení, Planck do konce života nestrávil; považoval ji naopak za nesmírně škodlivou.

Nezapomínejme prosím na Planckovo vyjádření uvedené v názvu mého příspěvku.

Planck na rozdíl od Einsteina vedl desítky vědeckých kolektivů, a v nich činil důležitá měření. Einstein nevedl jediný kolektiv, měření neprováděl. Princip "Myšlenkový experiment" je princip, který může sloužit člověku, který za svého studia na polytechnice odmítl pověstného experimentátora (profesora Webera" titulem profesor. Jako jediný jej tituloval "pane Webere". Einstein se pokusil dostat na polytechniku před složením maturity, a když splnil jen dvě ze tří zkoušek, tatínek - obchodník a majitel elektrotechnické továrny - mu koupil celoroční lekce u tohoto profesora Webera. Když člověk, kterému osud dopřeje takto mimořádný přístup k pověstnému experimentátorovi, odmítne profesora nazývat profesorem, obsahuje to důležité indicie.

Je chybou, když takové informace škrtáme z učebnic i z historie. Je možné, že jsou "jen" indiciemi; ale detektivka (a hledání pravdy ve vědě je přece pořádnou detektivkou!) nemůže neznat indicie. Indicie jsou naopak nejen kořením detektivky,  ale jejich užívání základní metodou každého dobrého kriminalisty. Začneme-li indiciemi, vztah Planck-Einstein se stává podnětnou výchozí základnou.

Nepodceňujte prosím informace, které učebnice zahrnuly mezi "smetí". Začnete-li pátrat, jako smetí se projeví některé základní informace, které v učebnicích zbyly.

ZEPHIR 26.4.2008 10:21

Re: Vztah Plancka a Einsteina nebyl tak idylický

Myslím, že Einstein měl u Plancka jako občan německého původu nechutnou tlačenku - šovinista Planck ztělesňoval junkerské hodnoty a jako takový se ostře vymezoval proti konvencionalizmu Francouzské akademii věd, reprezentované v té době osobama jako Poincaré  a tento postoj se táhl mezi oběma tábory od Francouzsko-pruské války. Planck si dobře uvědomoval, že když interpretace relativity nezakotví na půdě Pruské akademie, může na dlouho přijít o možnost ovlivňovat další vývoj světové vědy. I proto mohl prakticky neznámý Einstein publikovat svoje práce bez peer-review v Annalen der Physik, protože jeho přístup v duchu "lepší nějaká interpetace, než žádná" Planckovi konvenoval. A z právě tohoto postoje se zrodil pozitivismus současný vědy:

In a letter written a year later Planck described proposing the theoretical interpretation of the radiation formula saying:

..."the whole procedure was an act of despair because a theoretical interpretation had to be found at any price, no matter how high that might be"

Roney 26.4.2008 12:44

Re: Tato teorie světla vrací svět staletí zpět!

//Einsteinovo učení, Planck do konce života nestrávil; považoval ji naopak za nesmírně škodlivou.//...zklapni fejku Streita, jenom prazdne zvanis, TR je nad tvoje intelektualni moznosti je to hezka radka let co ti to vysvetlujeme a marne...

Navrátil Josef 26.4.2008 13:57

Re: Re: Tato teorie světla vrací svět staletí zpět!

Roney, tvá agresivita není jen na Streita, jak vidím - - ( je to zřejmě tvůj osobní charakterový rys  ... mimo PL s ním neuspěješ ).

Roney 26.4.2008 14:35

Re: Re: Re: Tato teorie světla vrací svět staletí zpět!

Patavedci a sarlatani jsou nebezpecni skudci vzdelanosti, Navrátile, tak zadne ohledy k nim je povinosti nas vsech je odkazat na jejich vlastni blogy a stranky, tam at si zvani co je napadne, nakonec co já vám budu vysvětlovat.

Navrátil Josef 26.4.2008 15:48

Re: Re: Re: Re: Tato teorie světla vrací svět staletí zpět!

(citace) : „Patavedci a sarlatani jsou nebezpecni skudci vzdelanosti, Navrátile, tak zadne ohledy k nim je povinosti nas vsech je odkazat na jejich vlastni blogy a stranky, tam at si zvani co je napadne, nakonec co já vám budu vysvětlovat."

(reakce) : „Židi a černoši jsou nebezpeční škůdci čisté rasy, pane Roney-Otazníku-Anone-atd., tak žádné ohledy k nim, je povinností nás nacistů a vyvolených je odkázat do vlastních plynových baráků (či izolovat je na Sibiři), tam ať si žvaní co je napadne, nakonec co já-diktátor (který ví kdo je ten šarlatán a kdo ne ; a kdo je patavědec a kdo ne ; kdo má být upálen a kdo ne) vám budu vysvětlovat.

jh 27.4.2008 0:36

Re: Re: Re: Re: Re: Tato teorie světla vrací svět staletí zpět!

hehehe...//pane Roney-Otazníku-Anone-atd//...tak to vidite uz vidi ve vas spoustu dalsich osob, pane Roney s timto panem se radeji vubec nebavte - neni to moc bezpecne, uredni osvedceni je na strankach Mgr. Petraska...:)