17.6.2024 | Svátek má Adolf


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vlastimil 31.1.2008 13:51

Re: Jste jen to jak vás historie zformovala.

Sýčku, přiznej se! Že ty máš modrou knížku?

Mirek F. 31.1.2008 13:54

Re: Re: Jste jen to jak vás historie zformovala.

Sýček se realizuje vykřikováním hesel, možná bejval politrukem:-)

Sýček 31.1.2008 14:04

Akorát se mi nechce příliš používat "ctrl c" a "ctrl v "

podstatné jsem napsal o několik příspěvků níže.

Mirek F. 31.1.2008 14:14

Re: Akorát se mi nechce příliš používat "ctrl c" a "ctrl v "

Ale vždyť to jsou hrozný fráze - třeba agrárníci i národní socialisté byli součástí čs. vlád. nwebo před volbou Beneše prezidentem to stálo hodně úsilí a vyjednávání, ne, že by si Masaryk s Benešem dupli. Popírat holý fakt, že v ČSR demokracie byla - co na to říci......;-( A spojenectví s kým - s Maďarskem dělajícím si zálusk na celé Slovensko, nebo s beckovským Polskem? Moc by mě zajímaly vaše obskurní prameny informací.

Sýček 31.1.2008 14:06

Třeba: "Jak na Mnichov reagoval Josef Mašín? ... "

V knize "Zatím dobrý" je postoj nekancelářských vojáků popsán velmi květnatě.

jock 31.1.2008 13:30

z první ruky

tady je to pořád Beneš sem Beneš tam, měli bychom se podívat spíš na autentický přepis jeho posledního rozhlasového projevu k občanům z 5. října 1938 ..je to na http://www.fronta.cz/dokument/edvard-benes-posledni-rozhlasovy-projev-5-rijna-1938 

badaxe 31.1.2008 14:19

Re: z první ruky

Pikantní je poslední odstavec "neopouštím také loď v bouři..." v kontextu jeho odjezdu :-) , po pravdě je to projev který jen ukazuje že si EB neuvědomoval to že na situaci která nastala má svůj (nemalý) podíl.

jock 31.1.2008 19:11

Re: Re: z první ruky

ty pikanterie si klidně nech.....tohle je projev z 5 října 1938 a byl to Hitler kdo na Československo tlačil, aby Beneš z republiky zmizel, a to nejpozději před státním svátkem 28. října, tj. 20. výročí založení republiky......Vláda pak vyzvala Beneše k urychlenému odchodu za hranice....odešel proto 22. října do exilu.

vita 31.1.2008 13:10

Měli bychom si uvědomit dvě skutečnosti:

1) Nikdo nevidí do budoucnosti a my máme obrovskou výhodu v tom, že vidíme co k čemu vedlo.

2) Politicky ve 30. letech nevedla hranice mezi demokraciemi a diktaturami, ale mezi kapitalistickými zeměmi a SSSR. Politici demokratických zemí byli více než ochotni se dohodnout s diktátory - dokonce i když ti vedli války. Hlavně když se to nedotklo oněch demokratických zemí. Příklad? Itálie a její agrese vůči Etiopii. Kdo by se staral o nějakého negra, byť by si říkal "král králů". - Vždyť Duce nedělal nic, co by velmi dobře neznaly koloniální mocnosti Anglie i Francie.

Ani Hitler nedělal nic, co by celkem ochotně nezavedla vládnoucí vrstva ve Anglii a (méně ochotně) ve Francii. Taky měl mezi britskou aristokracií mnohé stoupence - dokonce mezi nejvyšší aristokracií. To, jak zatočil s komunisty, socialisty, odboráři i sociálnějším křídlem ve své straně - to jen imponovalo.

A vracím se k bodu 1) - holokaust byl daleko v budoucnosti (pár let, ale zítřka nedohlédneš), evropská, natož světová, válka byla nemyslitelná a nějací Češi, nějací podivní Slovani, kteří utlačují kulturní Němce, jak shodně říkají pánové Hitler, Henlein a potvrdil i Jeho Lordstvo Runcimann, britský gentleman? Němci nejsou Indové ani Alžířani - ty utlačovat nelze! A kromě toho tihle Češi se chovají podezřele vstřícně k levicovým emigrantům z Německa a dokonce uzavřeli smlouvu s SSSR...

Kdyby byla v 38. válka, byla by mezi SSSR s ČSR - a zbytkem Evropy.

jock 31.1.2008 13:22

Re: Měli bychom si uvědomit dvě skutečnosti:

ano to  Němci s oblibou říkali na jaře 1938, že "Československo je sovětskou letadlovou lodí ve střední Evropě".

vita 31.1.2008 15:01

Re: Re: Měli bychom si uvědomit dvě skutečnosti:

A odmítnutím Mnichova bychom to dokázali.

Pete Brich 31.1.2008 16:31

Re: Re: Re: Měli bychom si uvědomit dvě skutečnosti:

Dokázali jsme to o pár let později - konec konců dokazujeme dodnes, i když už SSSR neexistuje.

PB

Pavel Urban 31.1.2008 17:12

Re: Měli bychom si uvědomit dvě skutečnosti:

Řekl bych, že pojem "vládnoucí vrstva" je trochu obecný. Problém nebyl ani tak v sympatiích k Hitlerovi jako spíš v tom, že nikomu se nechtělo do nové války. Na Habeš se Západ vykašlal, ale že by se přidal do války na straně Itálie ... ?

vita 31.1.2008 18:20

Re: Re: Měli bychom si uvědomit dvě skutečnosti:

Píšu, že se velmi dobře shodli. Neshodli by se tak dobře, kdyby se pokusili Ducemu kus Habeše sebrat. Ale měli naprosté pochopení pro to, že i Itálie nějakou tu kolonii potřebuje - pokud nebude chtít JEJICH kolonie. Diktatura - nediktatura, hlavně když se drží správné (kapitalistické) line. A to oni se Duce i Führer drželi.

Sympatie k Hitlerovi byly v britské high society celkem běžné. Ostatně nejen v britské - Joe Kennedy musel být po začátku války odvolán, protože razil (už trapně neudržitelnou) tezi o přátelství a přirozeném spojenectví Anglie s Německem. S nacistickým Německem!

A znova - vždyť Hitler i Mussolini (a Franco a Schuschnig a Horthy a...) dělali jen to, co by britští gentkemani rádi udělali i v Británii. No - odbory, socialisti, dokonce komunisti... co to má v sídle Impéria co dělat? Jak si chrochtali aristokrati, když jim do jejich demokracie nekecala nějaká dělnická nebo úřednická lúza... Labour party - pan Hitler ty své pozavíral do koncentráků - Chamberlain by nebyl proti.

Pavel Urban 31.1.2008 18:44

Re: Re: Re: Měli bychom si uvědomit dvě skutečnosti:

Tak proč tu demokracii vůbec zaváděli ? Mezi britskými aristokraty (i nearistokraty) se nepochybně našli nacisté, ale Chamberlain mezi ně nepatřil. To bychom stejně dobře mohli napsat, že dnešní Češi jsou národem nacistů - taky by se jich pár našlo, nemluvě o sympatizantech v některých bodech. Nacistické Německo ! neznamenalo před válkou to, co znamená pro nás se zkušenostmi z druhé světové války. Stejně tak pro nás neznamená Sovětský svaz to, co pro Lotyše nebo Estonce.

Schumacher 31.1.2008 12:59

Shrnuto : Beneš nebyl chlap s gulami.

Chlap s gulami v tom dobrém slova smyslu, ne jenom chlap s gulami.  O lecčem vypovídá i jeho habitus a projev.

jock 31.1.2008 13:01

Re: Shrnuto : Beneš nebyl chlap s gulami.

za to Hitler měl jen jedno varle ...to je prokázaná skutečnost

Vlastimil 31.1.2008 13:54

Re: Shrnuto : Beneš nebyl chlap s gulami.

Za to teď máme chlapů s gulami spoustu: Topolánek, Čunek, Rath .... Vidíte, jak jsme si polepšili.

Marat 31.1.2008 17:23

Re: Re: Shrnuto : Beneš nebyl chlap s gulami.

A spoustu takových rudých a "vlastenckých" šmejdu jakým jsou Vlastimilové.

jock 31.1.2008 12:55

typické

vždycky mě zaujala ta podobnost dnešních kritiků, tech generálů po bitvě, s tím tehdejším odpadem společnosti co se vynořil z kanálů těsně po Mnichovu na podzim 1938 a ve stylu bulváru arogantně házel špínu na první republiku, na Masaryka, na Beneše, na Karla Čapka. Když čtu každodení výlevy Doležala a jeho poskoků Fleischera a Schewczyka a jejich útoky na prezidenta Beneše a první republiku, tak mam pocit ze je to snad opsané z projevů Emanuela Moravce.  

Sýček 31.1.2008 12:59

Jak typické - Jak na Mnichov reagoval Josef Mašín? No přečtěte si!

Základní problém je v tom, že společenská a politická elita Československé republiky byla neschopná překročit stín (velni autoritativního) Tomáše Masaryka a Eduarda Beneše. Vzhlíželi k nim, jako ke "spasitelům" a neodvážili se (nedokázali) oponovat. To je veliká prohra prvorepublikové intelektualní společnosti. Karla a Josefa Čapka nevyjímaje. Ano, byla zde nemalá část společnosti, která Masarykovi, Benešovi a jejich stoupencům oponovala, leč tito byli vytlačeni mimo rozhodovací pozice. (Národní Socialisté (část) a Agrárníci). To, že Masaryk ani Beneš nedokázali snést opozici je prokázaný fakt i neštěstí první, druhé i třetí republiky.

Tedy znovu, aby bylo dobře rozuměno: První republika nebyla "ostrov demokracie a svobody" ve střední evropě, byla jen jinou formou autoritativní vlády "Masarykovsko Benešovské skupiny" která připouštěla velkou svobodu projevu i myšlení, krom oblasti kritiky představitelů této skupiny (Masaryka a Beneše zejména) a jejich skutků. Je to ještě dnes těžké přijmout, ale při nepředpojatém zkoumání na to přijdete sami. Největším neúspěchem prvorepublikové diplomacie (a Beneše zejména) bylo, že jsme v tomto prostoru neměli jedinný spřátelený stát (Rumunsko vzhledem k poloze nelze počítat). Pan Beneš presentoval ČSR jako jedinou demokracii ve střední evropě a byl tím velmi protivný (paměti Václava Černého), podařilo se mu "utajit" onu špatnou pověst na které se podílel. Už v době, kdy nastupoval do úřadu, bylo ze zahraničního tisku zřejmé, že Francie již není spolehlivý spojenec. Přesto občany republiky udržoval v představě, že Francie i Anglie (se kterou jsme neměli spojeneckou smlouvu) nám přijdou na pomoc. Po mnichovu svedl vinu na "zrádné spojence" a kolem sebe vytvořil mýtus zrazeného avšak nikoli poraženého spasitele. Ve svých pamětech, postojích politice se stále více zaplétal do sítě těchto nepravd a lží, až se z lopaty Hitlerovy dostal (slepě, rád a s chutí) na lopatu Stalinovu.

jock 31.1.2008 13:15

Re: Jak typické - Jak na Mnichov reagoval Josef Mašín? No přečtěte si!

jaká byla alternativa? Beneš se pokoušel vyjednávat s Německem ještě před anšlusem Rakouska, pak došlo ke stupňování požadavku až nakonec čs. vláda akceptovala karlovarský program, Hitler ale jen stupňoval požadavky ještě dál, pořád neměl dost. Tady se Benešovi vytýká, že udělal chyby...dobře jaká byla alternativa? Ustupovat vyděračským gangsterům v německé vládě. Polsko uzavřelo s Německem dohodu o neútočení, rakouský Schuschnigg nabízel Hitlerovi všechny možné ústupky,  Holandsko, Dánsko a Norsko Hitlera ani neprovokovaly, Francie nás obětovala.......všechny tyto státy se chovaly vůči Německu korektně a přesto všechny byly Německem napadeny a okupovány. Ať by Beneš jednal jak by chtěl tak by to nic nezměnilo na Hitlerově rozhodnutí, že Českoslobvensko MUSÍ být zničeno....viz  "Po tisíc let náležely k životnímu prostoru německého národa česko-moravské země. Násilí a nerozum vytrhly je svévolně z jejich starého historického okolí a posléze jejich zapojením do umělého útvaru Česko-Slovenska vytvořily ohnisko stálého neklidu. Od roku k roku zvětšovalo se nebezpečí, že z tohoto prostoru - jako již jednou v minulosti - vyjde nové nesmírné ohrožení evropského míru.  Německá říše však nemůže v těchto pro její vlastní klid a bezpečnost stejně jako pro obecné blaho a obecný mír tak rozhodně důležitých oblastech trpěti žádné trvalé poruchy a proto části bývalé Česko-Slovenské republiky, obsazené v březnu 1939 německými oddíly, náleží napříště k území Velkoněmecké říše a vstupují jako "Protektorát Čechy a Morava" pod její ochranu."

Sýček 31.1.2008 13:42

Alternativa? - Bránit se !

A ještě lepší alternativa - nezvolit Beneše presidentem, a ještě lepší alternativa Beneše vyhodit z vlády po roce 1925, a ještě lepší alternativa abdikace Masaryka v  roce 1928, a ještě lepší alternativa: Masaryk presidentem jen na jedno funkční období.......

NevericiTomas 31.1.2008 13:58

Re: Alternativa? - Bránit se !

A co z toho by zmenilo vnitropliticky vyvoj v sousednim Nemecku? Uvedomujete si, ze se proste nerozhodovalo na nasi pude? To je to co vam porad nedochazi. NEROZHODOVALI JSME O SVEM OSUDU SAMI.

Sýček 31.1.2008 14:03

Re: Re: Alternativa? - Bránit se !

Ale mohli jsme rozhodovat za sebe, neudělali jsme to.

Mirek F. 31.1.2008 14:15

Re: Re: Re: Alternativa? - Bránit se !

A my jsme za sebe nerozhodovali? Neby by se dal Hitler porazit i bez spojenců?

Vlastimil 31.1.2008 14:04

Re: Alternativa? - Bránit se !

.... a vůbec nejlepší variantou bylo nebořit v roce 1918 Rakousko-Uhersko. Asi tak nějak jste to myslel, že?

Marat 31.1.2008 17:19

Re: Alternativa? - Bránit se !

Správně Sýčku !

Fleischer 31.1.2008 17:22

Re: Re: Jak typické - Jak na Mnichov reagoval Josef Mašín? No přečtěte si!

Jocku, nejsem ani zdaleka vyznavač Hitlera, ale v jednom měl pravdu. Čechy a Morava skutečně po tisíc let náležely k německé říši, po rozpadu německé říše k říši rakouské (také německé). Tato skutečnost byla pro nás velmi výhodná, protože naše země prostřednictvím Německa náležely k  západu. Můžeme být velmi rádi, že naše země po stejných tisíc let nenáležely k východu (Rusku). Já tedy rád jsem, protože ani zdaleka nejsem vyznavač Stalina.

jock 31.1.2008 19:21

Re: Re: Re: Jak typické - Jak na Mnichov reagoval Josef Mašín? No přečtěte si!

alternativou byl Švýcarský model národnostního soužití, ale se SdP byla dohoda nemožná, protože pokaždé když se jim vyhovělo tak chtěli zase víc.....protože se důsledně řídili Hitlerovým příkazem permanentního stupňování požadavků vůči čs. vládě.....viz stenozáznamy jednání čs. parlamentu.....poslanci SdP se projevovali jako agresivní nacisti.