8.6.2024 | Svátek má Medard


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J.G. Pašek 31.1.2008 16:15

Kdyby ve svobodných volbách v r. 1946 voliči nedali KSČ většinu . . . .:

syfilitik Klement Gottwald by se nestal ministerským předsedou . . . . Únor 1948 byl už pouze formalita  . . . . . nemuso být 40 let vlády KSČ, TO kdyby ignorantní ulice nevolila r. 1946 pro KSČ . . . . 

vita 31.1.2008 16:18

Re: Re: Dle mého

Možná by jich bylo 50...

Proč? Protože pokud by nám někdo přišel na pomoc, pak jedině SSSR. A že by to nebylo zadarmo, nemusíme pochybovat.

J.G. Pašek 31.1.2008 19:45

Ano, máš pravdu, Rusáci přijechali na pomoc ČSSR v 1968 . . . .

;-O

Tonevadí 31.1.2008 16:25

"Oběti za války byly tak jako tak..."

Ono byla v Česku válka? Oběti nebyly snad skrz válku, spíše skrz udavačství, válka neválka...

Jo, válečné škody nějaké byly: pár zbombardovaných baráků a fabrik.  Nevim, co to ty Němce napadlo Prahu, Brno, Plzeň, bombardovat...    

Pete Brich 31.1.2008 16:58

Re: "Oběti za války byly tak jako tak..."

V Česku válka žádná nebyla. Bylo přece pod ochranou Říše, která mu zajistila klid na práci pro vítězství Říše. Mělo dokonce lepší potravinové dávky než ti, kdo vedli válku. Dokonce bylo ubyvatelstvu za odměnu uchystáno privilegium, že kdo má správně tvarovanou lebku a naučí se panskou řeč, bude přijat jako nečistý ýbrmenš. Jen ti troubové a nevděční remcalové, kterým se to nelíbilo, byli zastřeleni, oběšeni nebo sťati. Dobře jim tak, hlupákům, kteří si nevážili dobrého bydla. Že, Tonevadí?

PB

Tonevadí 31.1.2008 17:49

A viděls Brichu ty české filmy natočené 1938-1944?

Znáš ještě i jinou zemi, kde se za války točilo tolik filmů (jo kromě Německa a USA?)

Pišta 31.1.2008 17:09

Re: "Oběti za války byly tak jako tak..."

Když ono byla od nás zásobována Wehrmacht a ostatní dobročinné organizace.

Marat 31.1.2008 17:02

Re: Dle mého

xxx Kubeši,tak to mu musíte být vděčen i za svůj mizerný život který vám tak záviděnihodně zajistil

Jiří 31.1.2008 15:17

Neodbjektivní, neodborné

Autor článku se nějak zamiloval do jeho vlastních, více méně nereálných vojenských a obraných názorů. Zapoměl ale zhodnotit zcela nešťastné okolnosti vzniku Československa, jako  uměle a jen politicky vytvořené republiky, v níž byla velká řada národností které se v ní vůbec necítili jako ve vlastní republice. Vždyť již při vniku ČSR hrály rozhodující roli politická rozhodnutí  vítězů 1.sv a následně vojenská moc (legionáři, a to nejen ruští) která potlačila násilím nesouhlas jak Němců,  Maďarů i Poláků s jejich začlenněním do nově uměle vytvořené republiky.

J.G. Pašek 31.1.2008 15:40

Re: Neodbjektivní, neodborné

Takže, kdyby po 1. světové válce a konferenci ve Versaile bylo rozhodnuto, a T.G.M. a E. Beneš spokojil a schválil, že území bude mít hranice jako skončily hranice Protektorát Čechy a Morava, tak by nás Hitler nikdy nechtěl a nezabral . . . . ?

Marat 31.1.2008 17:07

Re: Re: Neodbjektivní, neodborné

Nevíme zda by zabral nebo né.Ale s největší pravděpodobnosti by se nikdy nedostal k moci a nemůžeme si být jisti,zda by vůbec tá válka byla.O tu válku se zasloužili především ti ve Versaile svým  rozhodnutím o novém Europském uspořádání podle jejích idiotských představ.

J.G. Pašek 31.1.2008 17:56

Re: Re: Re: Neodbjektivní, neodborné

Takže když ČSR si zachovala svoje historické hranice na západě, tak tím zadělala na 2. světovou válku? Hitler se dostal k moci, slibem voličům, že zruší neúnosné válečné reparace . . . . . v té době čeští Němci byli rádi, že byli kde byli a ne v Německu, kdebyla hluboká ekonomická krize-kolaps a politický chaos . . . . potom přišla v ČSR hluboká ekonomická krize a čeští Němci chtěli JÍT DOMŮ, kde Hitler zaonačil ekonomický zázrak . . . . to jen tak hooodně krátce . . . 

J.G. Pašek 31.1.2008 15:16

Co řekl armádní generál Ludvík Krejčí o situaci v září 1938 . . .

Rozhovor se konal v řájnu 1968 . . . . .

http://www.fronta.cz/armadni-general-ludvik-krejci-o-situaci-v-zari-1938

Pedrák 31.1.2008 15:11

To se nám to kecá

To se nám to kecá...Já bych dal spíš na přímé pamětníky.

Můj táta narukoval do mobilizace jako velitel radiostanice a když ji chtěli zprovoznit, tak zjistili, že všechny záložní elektronky mají uštípané patice a do kabelů jsou zapíchány špendlíky (s Čechy samozřejmě rukovali i Sudeťáci).

Pan Ludvík Svoboda ve svých (komunisty cenzurovaných) pamětech "Z Buzuluku do Prahy" říká, že po svých válečných zkušenostech skutečně neví, jestli by bývalo lepší bojovat, nebo ne.Uvádí, že celkem (včetně občanů židovské národnosti) zahynulo během války přes 300 tisíc našich lidí a že kdybychom bojovali, asi bychom takové ztráty měli taky a navíc rozstřílenou zemi, ale zase na druhou stranu by to při stejném množství mrtvých nemělo takový strašný dopad na morálku národa.

Pan Möse, neodsunutý Němec starý jako můj táta, který pak bojoval ve wehrmachtu v Rusku a jako hornický penzista dělal u našeho podniku čerpače myslel, že chyba se stala mnohem dřív a úplně jinde. Říkal něco v tom smyslu, že až do roku 31 swi Němci s Čechama rozbili hubu nanejvýš tak kvůli holce někde na tancovačce a kolikrát se stalo, že ty rvačky byly smíšené. "Jenže pak začala nouze o práci a když se nějaká vyskytla, tak Němci brali jenom Němce a Češi jenom Čechy.  A pak přišel ten gauner s tim práskem pod nosem a všichni jsme zblbli."

Jan Novotný 31.1.2008 14:34

Dva předpoklady

Myslím, že je třeba uvážit toto: Němci osídlená území šlo udržet jen v případě splnění aspoň jednoho z předpokladů (a nejlépe obou): 1. Západní mocnosti by stály při nás i za cenu války. 2. Významná část sudetských Němců by do Říše nechtěla. Když nebyl splněn ani jeden z nich, bylo udržení Sudet beznadějný podnik - i pan Hulík nakonec uznává, že válku bychom prohráli. Kdyby na místě Hitlera stál v roce 1938 jen trochu soudný vůdce, mohl snadno připojit naše pohraničí k Německu natrvalo. Náš státník, který by se za této situace rozhodl válčit, by obětoval velké množství životů zcela nereálnému cíli, jehož ospravedlnění by navíc bylo pochybné - jaký má smysl a oprávnění násilím držet kompaktní menšinu ve státě, který ona nepřijímá za svůj (srovnej Kosovo, Palestina)? Dnes můžeme říci, že obrana by byla ospravedlněna tím, že by byla zaměřena proti posílení Hitlera, tenkrát však byla myslitelná i eventualita, že Hitler se spokojí se ziskem Sudet a Německo se časem civilizuje. Je otázka, zda by se pak s odstupem naše marná obrana ztracených Sudet jevila jako rozumná a oprávněná. Situace Finů a Poláků byla hodně odlišná: oni hájili území obývané vlastními lidmi a nemohlo být pochyby, že nasazují životy za spravedlivou věc.

Jan Novotný    

RL 31.1.2008 14:42

Re: Dva předpoklady

Ano prohráli by jsme, tak jako zmiňovaní Poláci a Finové, ale nebyli by jsme tou onucí jak bylo v článku uvedeno. Pan Hulík ne nakonec přiznal, nýbrž uvedl, že Čsl. generální štáb počítal s ústupem do slovenských hor. A, že se Hitler nespokojí jen se Sudety, bylo už tehdy jasné všem. Jen západní appeasment stále doufal, že by se to nemuselo stát. Nicméně jak to s mírumilovností Hitler myslel prokázal ve Španělsku, Porýní a Rakousku. A obrana Sudet by nebyla marná, spousta němců se hlásila k Čsl. státu, bohužel nebyli tolik slyšet. Ale jak známe i ze současnosti, ten kdo nejvíce křičí, nemusí být nejsilnější, pouze si křikem vyrovnává svůj handykep. A navíc freikorps nebyl schopen jakkoli narušit naši územní celistvost. Několik jeho pokusů skončilo vždy naplněním mnoha truhel s jejich mrtvými a útěkem za hranice. A to přesto, že velmi často přepadal ze zálohy mnohem slabší oddíly. Nikdy nebyl schopen je porazit.

vita 31.1.2008 14:59

Re: Re: Dva předpoklady

Ne - nebyli bychom za onuce, byli bychom obecně a celoevropsky nenáviděnými rušiči míru (20 let po skončení "nejhorší války v dějinách"!) a Stalinovou pátou kolonou ve středu Evropy. Podle toho by s námi "demokratické" země zatočily.

Ve Španělsku se Hitler a Mussolini angažovali se souhlasem západních mocností, obsazení Porúří bylo zcela mírné, zejména proto, že nikdo nezvedl ani klacek proti (nejméně místní německé obyvatelstvo) a Anschluss připojil země s německy hovořícím obyvatelstvem k Německu. S hodně nadšeným obyvatelstvem, nutno říci. Zase ani rána.

K ćsl. státu se hlásilo několik tisíc ze tří milionů Sudeťáků. Ostatní chtěli být ýbrmenši i za tu cenu, že budou otroky diktatury. Hlavně že budou víc, než "slawische Gesindel"...

Mirek F. 31.1.2008 15:00

Re: Re: Dva předpoklady

"A, že se Hitler nespokojí jen se Sudety, bylo už tehdy jasné všem" Jak jste přišel na tohle? Tehdy skoro každý v Evropě po Mnichovu jásal, že byl zachráněn mír. Porýní a Rakousko skutečně bylo okupováno mírumílovně, to jen Hitlerovu prestiž posílilo. Ve Španělsku zase jen trochu pomáhal proti "bolševikům", což mu sympatie u mnoha také přineslo.

Jak ukázaly i volby, tak samotná svědectví německých antifašistů, odpůrců Hitlera v Sudetech bylo hodně málo. Freikorps už před Mnichovem ovládl docela dost pohraničního území, které muselo být vyklizeno i četníky a SOSáky, takže v případě války dostal další netušené možnosti působení.

A k té "onuci" jak by se změnilo naše postavení po odporu a porážce oproti skutečnosti? Jakmile by bylo podepsáno ukončení bojů, veškeré další akce občanů bývalé ČSR by byly stejně nelegální jako ve skutečném průběhu WW2.

ŽE Poláci a Finové v mezinárodní izolaci nebyli, to je očividně třeba stále připomínat.

Pete Brich 31.1.2008 16:42

A ve slovenských horách by ho zajala Hlinkova garda

a předala Hitlerovi převázaného červenou stužkou.

PB

nepolitik 31.1.2008 14:33

Pane autore, staré české přísloví říká

Ševče, drž se svého kopyta. Věnujte se advokacii a do historie se nepleťte, nebo počkejte až všichni pamětníci té doby vymřou. Větší pitomosti jsem už dlouho nečetl a to se pohybuji na tomto světě téměř čtyři pětiny století, takže dobu Mnichova a odstoupení pohraničí dobře pamatuji, ale to jsem už napsal k Vašemu prvnímu dílu.

RL 31.1.2008 14:53

Re: Pane autore, staré české přísloví říká

On, ale své tvrzení dokládá ostatně, můžete se přesvědčit v archivech jaký byl například plán Čsl. generálního štábu. Možná jestli jste nebyl přípliš zmasírován téměř 50 lety života v diktaturách. A navíc vaše zažitky, pokud dobře počítám asi desetiletého kluka, mohou těžko potvrdit nebo vyvrátit jeho slova. Promiňte, ale v deseti letech můžete sotva posoudit mezinárodně politickou situaci, výzbroj a sílu armády a schopnost obrany.

Mirek F. 31.1.2008 15:01

Re: Re: Pane autore, staré české přísloví říká

No právě s tím dokládáním to je hodně nejisté. Včera i dnes v diskusi bylo napsáno dost korektivů páně autorových tvrzení:-)

vita 31.1.2008 15:12

Re: Re: Pane autore, staré české přísloví říká

Nevím co si pamatujete z komunistické propagandy k roku 1938 - ale já si pamatuju velmi dobře, že oficiální a všemožně prosazovaný postoj byl "měli jsme se bránit, SSSR by nám přišel na pomoc, Beneš zradil a zejména zradila buržoazie, která se socialismu bála víc než fašismu. Lid se chtěl bránit, měli jsme skvělá opevnění a hlavně Přítele Nejvěrnějšího - SSSR".

Takže kdo je zmasírován? A čím?

Plán genštábu počítal s obranou, ústupem - A S POMOCÍ FRANCIE, která otevře 2. frontu! Rozhodně ne s tím, že čsl armáda bude stát proti Wehrmacht sama a dokonce PROTI vůli té Francie. Protože autor s ničím takovým nepočítá, dokonce si fabuluje lidem Anglie a Francie vynucený vstup těchto zemí na naší straně, tak prostě neuvěřitelně blábolí. Slovy se dá "dokázat" leccos ale realita byla jiná.

Psí vrah Čumil 31.1.2008 15:18

Re: Re: Re: Pane autore, staré české přísloví říká

Máte naprostou pravdu, vito. Pokud bychom ten konflikt v 38 nějak přežili, nějací Hulíkové by zase fabulovali, jaká to byla hnusná Benešova chyba, že vedl národ na jatka. Fascinují mne tihle tvorové, neschopní se smířit s vlastními dějinami i za cenu blábolení...

Chris Kelvin 31.1.2008 16:10

Re: Re: Re: Pane autore, staré české přísloví říká

Ten Vámi uváděný komunistický dějepis nadělal v myslích lidí dost škody. Nikdo tenkrát nemluvil o tom, jak si Hitler se Stalinem rozdělili Polsko...

vita 31.1.2008 16:23

Re: Re: Re: Re: Pane autore, staré české přísloví říká

No, ano. Těch pár let mezi 1. zářím 1939 a 22. červnem 1941 se přeskakovalo. Karélie, Moldávie a Severní Bukovina - ticho po pěšině.

Smlouva o neútočení jako Stalinův geniální tah umožňující dozbrojit... On to spíš byl tah, který zabezpečil SSSR před společným útokem západní Evropy společně s Hitlerem. Jednali "demokratičtí" poltici s Hitlerem až dokud nezjistili, že se radši dohodl se Stalinem.

Mimochodem - neobsadil on Stalin jenom to území, které obsadili Poláci po 1. světové?

Marat 31.1.2008 17:17

Re: Re: Re: Pane autore, staré české přísloví říká

vito.to je jen váše zbožné přání.Komunisté trvali na zničení té buržoasní republiky.Prosazovali i práva SN na odtržení.V tom 38 roce jen plnili instrukce Internacionály tak jako vždy.Velice bych pochyboval,že by byli ochotní za ČR bojovat. Beneš ještě až do 21 června 41 byl pro ně válečný štváč a jen poskok Britských válečných zločincu.To že v 38 roce chtěli bojovat,to byl jen  propagandistický trik.Vědeli že SSSR také vůbec nepomůže.On in SSSR myslel jen na svůj zájem a né na zájem ČSR.A komunisté byli lidmi Internacionály,tedy sovětského politbyra.

vita 31.1.2008 18:10

Re: Re: Re: Re: Pane autore, staré české přísloví říká

Píšu snad o propagandě,  ne? Že máte z nenávisti před očima vlčí mhu a nedokážete přečíst napsaný text, je vás problém.

jock 31.1.2008 13:41

z jedné diskuse

na jedné diskusi kdysi dávno někdo zajímavý příspěvek s nímž nikoliv zcela plně souhlasím: "rok 1938 - Beneš měl na výběr. Buď ustoupí celému světu (Evropě) nebo bude "sám" bojovat s pátou kolonou v zádech (několik miliónů sudeťáků který zvedali pravice už když vstávali z postele).Nechci polemizovat jestli jsme se měli bránit nebo ne. Chci říci, že Beneš musel rozhodnout nejen vojensky ale hlavně politicky. Zůstat malá zem proti všem, nebo risknout a věřit západu? Risknul. A udělal chybu. V jeho kůži bych být nechtěl. Kdo říká že byl zrádcem má pravdu jen zčásti. Byl zrádcem myšlenky bránit pravdu, národ a suverenitu státu jež mu svěřil funkci. Zachránil ale národ od katastrofy. Co je lepší? Vybral si, podle jeho svědomí...

V zahraničí, a to mu budiž hodně k dobru, zorganisoval odboj a postavil ho právě na svém vlivu a známosti. Byl příjmán jako president který nezklamal a který byl zrazen. Proto se na něj "dívali" lépe než na kohokoli jiného. Za odboj a jeho vedení a organisaci mu patří dík, to bezesporu (najdou se tam i černé okamžiky, ale to všude)...

r.1945... Hodně nešťastných rozhodnutí. Nezapomínejme ale, že komunisti respektivě SSSR byli v té době celým národem vnímáni jako osvoboditelé a západ jako zrádci. O komunismu se téměř nic nevědělo

na našem území a volby v roce 1948 byly jen vrcholem snahy obrátit orientaci jinam. Západu se nedalo věřit. Už jednou zklamal, a to fatálně. Z tohoto pohledu se lidem ani Benešovi nedivím že neměli "nic" proti komunistům. Vždyť ti vyhráli volby plně demokraticky...

Co se dělo potom, za to už Beneš nemohl. Podle mého byl Beneš velice rozporuplná osobnost, udělal mnoho chyb. Ale jak sám řekl v projevu -"Historie bude soudit..."- suďme proto objektivně. Nedovedu si představit, jak bych se zachoval já v jeho pozicích... Teď  z "tepla" a s odstupem času se to radí velice dobře....

Sýček 31.1.2008 13:46

Jste jen to jak vás historie zformovala.

Je třeba bránit svou svobodu, svobodu svých spoluobčanů židovké národnosti, bránit svou existenci. Beneš nebyl genius, ale vyčůránek!!!