29.4.2024 | Svátek má Robert


SVĚT: Nevěřme nikomu ve světě širém...

30.8.2013

... nemáme žádného přítele tam

To by si mohli recitovat západní státníci cestou na jednání, co hrome udělají se Sýrií a taky s Egyptem… a ono vlastně jde i o Turecko a Írán a Irák a taky o Izrael. Jenže oni si to určitě recitovat nebudou, přesvědčeni o své výjimečnosti a genialitě.

Bez ohledu na to, zda Západ do Sýrie vtrhne či nikoli, zda bude vojenská operace taková anebo maková, nedojdeme chvály. Občanské války a tím spíše "občansko-náboženské", či chcete-li "občansko-ideologické" války, ty dříve skončily většinou naprostým vyčerpáním obou stran. Došly peníze a lidi. Jako tomu bylo například za husitských válek u nás anebo za třicetileté války. Jenže dnes to takhle nefunguje. Lidí je v oblastech konfliktu stále dost a dost. Ve jednom takovém státě, kde jakž takž funguje statistika, tedy v Egyptě, žilo v roce 1960 cca 28 milionů lidí, zatímco v roce 2012 jich bylo více než 82 milionů. Lidi tedy jsou. A petrodolary také.

Vyhrát takovouto válku může jedině někdo, kdo jako Mao Ce-tung bude vyvražďovat celé oblasti a desetitisíce lidí, kteří se nepřidají na jeho stranu. Anebo se při zavřených očích "morálního Západu" počká, až se vzájemně vyvraždí miliony příslušníků soupeřících stran jako v Indii. Kde se hromadně vraždili mezi sebou hinduisté a muslimové a "pokrokoví" západní intelektuálové jásali nad koncem jha kolonialismu. Nějakých tisíc pět set anebo tři tisíce lidí upálených zaživa v Indii ve vlaku nestálo mediím ani za zmínku na dvacáté straně. Zato dnes, jak zazní plyn a sotva "revoluční opozice" – to je takový na Západě módní pojem - nahlásí, že ti druzí zavraždili 1600 lidí, je oheň na střeše. Aniž by někdo vysvětli, proč by to ten Asad dělal, když jej to může stát krk. Je to satrapa, ale ne idiot. Vsadil bych pětník proti pěti tisícům, že jsou v tom syrská vládní vojska nevinně. Ale morální diktát západních intelektuálů a tlak medií je neúprosný. Musíte zasáhnout! Jenže jak a proti komu?

Jde-li o Sýrii, nemá tam Západ žádného vážného ozbrojeného spojence. Asad je pro západ nebezpečí spojené s Hizbaláhem a Ruskem, povstalci jsou z 90 % "oddaní", tedy rozuměj fanatičtí muslimové, a jejich excesy jako vyřezávání srdcí z nepřátel a jejich pojídání doplňují profesionální vraždící muslimské komanda bojující pod ideovou vlajkou al-Kaidy.

Západ je v zajetí svých vlastních ideových předsudků již od války ve Vietnamu. A opakuje stále a stále stejné chyby. Ve jménu lidství a demokracie vyváží svoji ideologii do míst, která musí - tak jako Evropa - nejprve projít svým vývojem a svými náboženskými válkami a pak teprve můžou přijmout, budou-li chtít, západní demokracii. A když s tím Západ tedy začne, rychle se sám vyděsí toho, že se ve válce skutečně střílí a zabíjejí lidi, a uteče.

Obávám se, že naše vlastní zaujetí a blouznění o formální demokracii povede jen k dalším hrůzám. Jak říká Petr Pithart: "Je chybou si myslet, že více formální demokracie zaručuje více svobody." Často je tomu naopak.

Miloš Zeman správně řekl, že bychom se měli vyhýbat přímé účasti konfliktu v Sýrii. Navrhl však, abychom vyslali své vojáky do oddílů OSN rozmístěných na Golanech, což je hranice mezi Sýrií a Izraelem. Které, pokud vím, jako předseda vlády navštívil. Ovšem mám doplňující návrh. Mohli bychom v rámci mise OSN nechat do arabštiny přeložit a pro místní poměry upravit báseň Svatopluka Čecha a rozhazovat ji nad Sýrií v místech, kde bydlí syrští křesťané, drúzové, alavité a jiné menšiny. Aby si dobře vyložili a pochopili slova a činy světových politiků:

Nevěřte nikomu na světě širém,

nemáte jednoho přítele tam,

starý boj za každým skrývá se mírem,

soucit a přízeň jsou šalebný klam,

nevěřte radě, ni chvále ni haně,

nevěříte pocelu, stisknutí dlaně,

nevěřte ničemu - všechno je mam.

Aby věděli, co je v každém případě čeká. Ať už tam Západ zasáhne či nikoliv.