29.4.2024 | Svátek má Robert


PRÁVO: Pravdivý hoax

10.2.2014

Možné je v současné době všechno, včetně nemožného a nemožnost je možná možností, to je jedna z charakteristik doby v níž žijeme. Tolik úvodem k čemusi, co jsem pokládal také za kanadský žert do té míry, že jsem konzultoval webovou stránku Hoax.cz. Tu navštěvuji pokaždé, když se v elektronické pošty vyloupne cosi, co mi šíleností připadá nadměrečné. Obvykle mi něco připluje mailem. Tentokrát šlo o sledovací zařízení povinně umístěné v prostorách, kde se pracuje s lihem.

To, co jsem pokládal za hoax, je povinnost každé místo, kde se manipuluje s lihem (tedy: hovoříme o chlastu, o kořalce, aby bylo zcela jasno), hlídat kamerovým systémem, který snímá nepřetržitě, co se v prostoru děje; záznamy se ukládají a příslušné orgány k nim mají přístup. Technické specifikace jsou stanoveny tabulkou o sedmi řádcích a pěti sloupcích: sleduje se prostor stáčení lihu, značení kontrolními páskami, místa nakládky jakož i vykládky, dveře skladu a venkovní prostory, přičemž se rozeznávají tři kategorie kvality záznamu, totiž identifikace, rekognoskace a pozorování.

Chápu, že teď už si myslíte, že blbnu, ale já neblbnu. Vyplývá to z paragrafu 22 zákona 307/2013 sbírky, který nařizuje vybavit kamerovým systémem umožňujícím správci daně sledovat dálkovým a nepřetržitým přístupem, že osoba povinná značit líh stáčí nebo značí líh v souladu s právními předpisy. Tento šestiřádkový paragraf má svůj výklad, ten najdeme na webové stránce celní správy coby stanovisko. No a tam se dočteme v detailech například to, že na videoserveru přístupném zvenčí musí být záznamy uchovány 70 dní. Ty, aby to mělo smysl, musí být tak technicky dokonalé, že na obrazovce půjde číst znění kontrolní pásky. Jak kvalitní musí být videokamera, aby správce daně dokázal na monitoru rozeznat, zdali osoba stáčí do flašky kořalku s etylem nebo metylem, je mi nejasné.

Věc komentuje pan P.S.:

V rámci zlepšení služeb státu občanům navrhuji dát příští rok kamery do všech drogérií, protože se tam dají koupit suroviny na výrobu výbušnin. Další rok do železářství a instalatérských potřeb, protože trubková bomba se asi dělá z trubky a hřebíků. No a tak za 10 let si každý za svoje peníze budeme muset koupit kamery do obýváku, zaplatit internetové připojení a policii sdělit přihlašovací jméno a heslo – vždyť doma bych mohl dělat ty výbušniny nebo pálit kořalku (v té době už pálit kořalku bude, vzhledem k cenám, každá druhá domácnost). Přihlašovací údaje, pochopitelně nedopatřením, velice brzy uniknou, takže budou na internetu veřejně dostupné. Profitovat budou výrobci zařízení, které do kamery bude pouštět přednatočené scény ve smyčce, abychom zas měli soukromí…

Já komentuji, že profitovat budou výrobci zařízení zcela určitě, a dovedu si představit, že právě o to tady šlo. Nemohu doložit, že pasáž o záznamech do zákona vpašoval podmazaný poslanec. Možná to udělal namazaný poslanec a zcela určitě je za tím mazaný poslanec. Přál bych mu namontování kamery na záchod za účelem rekognoskace, identifikace a pozorování.

LN, 3.2.2014