19.3.2024 | Svátek má Josef


MLSOTNÍK: Dáme si do nosu

8.2.2019

Přátelé Zvířetníci,

za okny máme zimní idylu, ale co si budeme povídat. Kde kdo z nás má rýmu, virózu a nedej Bože chřipku. Na respirační onemocnění najdeme v lékárně řadu přípravků. Jenže to není jen tak. Moje maminka používala hojně sprej do nosu a výsledek? Ztratila čich. O citlivosti a nemoci nosní sliznice ani nemluvě. 

Naštěstí existuje pomocník z přírody. Jmenuje se rýmovník. My jsme sehnali sazeničku na farmářských trzích na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Poctivý český bylinkář. Dá se v pohodě pěstovat doma, jen pozor na studený vzduch.

Použití je velmi jednoduché. Malinko pomačkáte lístek a zasunete do nosní dírky. Jen tak málo, abyste jej mohli bez potíží vyjmout. A dýcháte životodárné silice. Maminka začne pořádně a třeskutě kýchat. Klidně i desetkrát. Nos se čistí. Jakmile ucítíte, že terapie je u konce (pár minut), že lísteček je vyčerpán, vyjmete jej a pořádně se vysmrkáte.

Na první dojem se zdá, že rýmovník dráždí. To je ale jen první dojem. Odměnou je po chvíli krásně průchozí nos a zklidněná sliznice.

Rýmovník

Při té úplně nejhorší rýmě, abychom se například trochu vyspali, bych řekla, že se bez „bojové“ medicíny neobejdeme, ale rýmovník je úžasná podpůrná a preventivní medicína.

Budu ráda, pokud napíšete vaše dojmy. Pevné zdraví a krásné zimní bílé dny přeje

Ivana Marta

Pozn. red.: Já vím, že to není typický Mlsotník, ale zařadila jsem ho sem, protože tuto bylinu známe spíš v čajích. Takže - užijte si to, vzhledem k počasí se může hodit :-)

Ivana Marta Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !