14.11.2019 | Svátek má SávaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


MLSOTNÍK: Dáme si do nosuŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 26, poslední: 11.2. 2019 7:17, přehled diskusí

do nosu si lístky nestrkám:
Autor: Š. Matyášová Datum: 11.2.2019 7:10

stačí pohladit kytzku a rozvoní se sama, velké lupeny pak procukruju a nechám ve skle odstát, vzniklý sirup přecedím a pak mám super užívání na rýmu a kašel nebo to zaleju teplou vodou a pomalu vypiju...velice dobře to dělá průduškám a dutinám.... stonek rozmixuju a nechám proležet v alkoholu- líh nebo vodka a pak jako tinkturu kapu do vody a buď si to dám do rozprašovače a stříknu na polštář nebo do vzduchu....jen si jich člověk přes léto musí napěstovat moc, ale to problém není ,na balkoně v polostínu roste rýmovník před očima....a kdyby odešel,KIM dodá, má opravdu dobré odnože....

Hlásím se:
Autor: L. Bláža Datum: 9.2.2019 21:18

k tomu, že všechny rýmovníky umořím. Ať je pěstuju hydroponicky, nebo v zemině, odcházejí od nás. Takže jsem si dala předsevzetí, že už si je od hodné Kim brát nebudu, protože pěstovat je prostě neumím.

:))

Re: Hlásím se:
Autor: Š. Matyášová Datum: 11.2.2019 7:11

je to sukulent, nesmí na něj moc táhnout a musí mít světlo a zalejvat jednou týdně , nerosit...v zimě je mu dobře někde,kd eje cca 15°C...u topení ho umooříš....

toto mě docela vyděsilo:
Autor: V. Glover Datum: 9.2.2019 14:31

Protože už tak deset let používám spreje do nosu v podstatě několikrát každou noc a posledních pár let už i ve dne. Nějak mám pořád ucpaný nos. Různé respirační choroby mám taky často poslední roky, bydlím v oblasti kde je snad nejhorší kvalita ovzduší v Anglii. Budu se muset podívat jestli by tato kytička šla sehnat i tady a trochu omezit ty spreje

Re: toto mě docela vyděsilo:
Autor: L. Bláža Datum: 9.2.2019 21:24

Wendulko, dlouhodobé užívání sprejů do nosu může jednak způsobit pravý opak a to že sliznice na chvíli splaskne a pak ale nateče více, než je obvyklé a taky riziko, že se naruší čich.

Zkus proplachovat nos mořskou vodou nebo podobnými zvlhčujícími spreji a nebo omezit postupně používání spreje jen na jednu dírku na střídačku.

Re: toto mě docela vyděsilo:
Autor: Š. Matyášová Datum: 11.2.2019 7:12

Bláža má Wendulko pravdu....díky těm sprejům máš sliznici nateklou a zduřelou,jako my alergici....radí ti dobře...

rýmovník jsem neznala:
Autor: M. Crossette Datum: 8.2.2019 18:49

podle lat. názvu jsem si ho vygooglila a angl. se jmenuje Spurflower (nebo také Silver Spurflower). O jeho "šňupání" jsem se nikde anglicky nedočetla, pouze jeden odkaz psal o sirupu (listy, cukr voda a cit. nebo pomeranč. kolečka). Ovšem nevím, jak dalece sirup pomůže rýmě, ale možná ano. Jinak se tu prodává hlavně jako dekorativní kytka. No budu se na jaře extra dívat v zahradnictví, jestli ho neuvidím. Mělo by se mu v našich podmínkách dařit, dokonce by měl růst jako trvalka.

Jinak na zahradě si - rýma, nerýma - velice často "dávám do nosu"! A sice lístečky máty peprné. Té se na zahradě daří až moc, spodními kořeny se proplazí i skrz kamínky a mohutně namnoží, přestože ji každé jaro trsy rvu a vyhazuji. V menším množstvím roste celoročně, i když přijde ochlazení, nebo dokonce noční mrazík, vždy v nějakém chráněném rohu pár větviček (spíše nízkých trsů), přežije a vesele se zelená dál. Takže skoro pokaždé, když vyjdu ven, několik lístků si jen tak pro jejich vůni utrhnu a strším do jedné, nebo obou nosních dírek. Pak chodím po zahradě a zároveň "inhaluji". Úžasně mi to pročistí dutiny, cítím tu vůni až do mozku:). Jinak, podle potřeby mátu maceruji do rumu, pak přilévám do čaje nebo si jen tak "loknu". Asi před dvěma roky jsem si jarní hromadu listů svařila na mátový med. Ještě myslím 2 skleničky mám. Sušení jsem už dávno vzdala, pokud listy nespotřebuji do roka, zcela ztratí chuť a sílu.

u mne milý rýmovníček:
Autor: M. Beda Datum: 8.2.2019 15:11

zašel - ale u mě zajde prakticky všechno, akorát poslední kaktus zatím drží (předtím dva uhnily a jeden uschnul)

Potvrzuji:
Autor: Z. Jenny Datum: 8.2.2019 12:31

užívání rýmovníku, právě spotřebovávám a musím si zajít k sousedce na další, ten co jsem si dovezla ze "Setkání" už je vypotřebován a nový jsem nezasadila,bohužel ale ihned napravím! Je to fakt velká úleva!

Re: Potvrzuji:
Autor: Z. Lika Datum: 8.2.2019 13:38

Jenny, a jak ho užíváš?

Re: Potvrzuji:
Autor: Z. Jenny Datum: 8.2.2019 14:31

Strkám ho do nosu a taky lístky nahážu do čaje, inhaluji, pak vypiju. :-)

jeden...:
Autor: Z. Jitur Datum: 8.2.2019 11:06

...rýmovníček mi zapouští kořínky u mne v kanceláři... :-)))

Re: jeden...:
Autor: Z. Lika Datum: 8.2.2019 11:22

Tak šup s ním do nosu!

Rýmovnik:
Autor: T. Zana Datum: 8.2.2019 11:04

Jsem dostala a dostala jsem ho spoustu... A stejně mi nevydržel. Škoda, krásně voní. Asi se mu nelíbilo, jak větráme.

Re: Rýmovnik:
Autor: Š. Matyášová Datum: 11.2.2019 7:13

ano Zano,je to sukulent, průvan nemá rád....

Díky za zajímavý článek :):
Autor: D. Ruščáková Datum: 8.2.2019 11:01

O rýmovníku vím, ale zatím ho nemám. Ony mi kytky doma moc nejdou - buď jsou doma za špaletovými okny a pak mají obvykle méně světla než potřebují, nebo je dám mezi okna, kde je zase stísněný prostor a v zimě zima. Jak moc světla rýmovník potřebuje? :)

Rýmovník jsem jeden :
Autor: Z. Vave Datum: 8.2.2019 10:35

čas měla hojný tak, že jsem ho rozdávala, a pak najednou šlus. A nedařil se ani nový, a další nový. Ale možná, že bych ho mohla zkusit pěstovat tady, třeba se mu tu bude líbit.

Rýmovník:
Autor: Z. Yga Datum: 8.2.2019 10:09

doma mám, ale tváří se tak nějak ... nijak. Asi by chtěl přesadit. Jinak dlouhé šlahouny řeším smotáváním do věnečku (:o)), navíc Zikmund naštěstí už domácí kytky neřeší, má toho dost venku. Takže Alex, myslím, že klidně můžeš rýmovníkovat.

Jinak já ho používám Jeníkovi do bylinných čajů ...

Re: Rýmovník:
Autor: Z. Lika Datum: 8.2.2019 10:30

Ale to je zajímavé řešení, že mě to nenapadlo! Zamotávat. Tak jo.

A rýmovník bude asi opravdu dobrý, maminka Ivany Marty s ním má bohaté zkušenosti.

Re: Rýmovník:
Autor: Š. Matyášová Datum: 11.2.2019 7:15

spíš j eEge přerostlej, zkus ty šlahouny zkrátit,dát j edo vody a nech j ezakořenit....v kanceláři s ejim bud elíbit....

Rýmovník:
Autor: A. Lex Datum: 8.2.2019 9:54

doma nemám. Když jsem četla příspěvek od Liky co se týče koček, tak to vidím bezrýmovníkově.

Rýmovník:
Autor: Z. Lika Datum: 8.2.2019 9:47

Doma jsem ho pěstovala, resp. rostl sám jako blázen, metrové šlahouny, a kočky visící na nich. Nějak je lákal, a když jsem po několikátá uklízela rozházenou hlínu nebo nakřáplý květináč, rýmovník jsem vzdala. Čaj mě moc nezaujal, ale ten čerstvý podrcený list v nose, to by mohlo při infekci zabrat.

Jen prosím vás upozorňuji, abyste to nezkoušeli na malých dětech, kvůli vdechnutí.

Rýmovník mi roste doma:
Autor: Z. Matylda Datum: 8.2.2019 7:55

na parapetu, ale daleko líp mi roste na okně v kanceláři. Občas si někdo dojde utrhnout lístek a čuchat... čaj jsem z něj ještě nevařila, pomáhá?

Re: Rýmovník mi roste doma:
Autor: Z. Lika Datum: 8.2.2019 9:44

K tomu čaji - zkoušela jsem spíš studený nálev: podrtit pár listů, zalít studenou vodou a nechat stát, popíjet průběžně. Ale jestli pomáhá na už rozjetou rýmu, těžko říct. Silice v čaji by se měly s párou dostat z nosohltanu i do nosu, takže asi nějakou práci odvedou. Čerstvé silice v podrceném lístku, jak o něm píše Ivana Marta, budou mít asi větší grády.

Re: Rýmovník mi roste doma:
Autor: Š. Matyášová Datum: 11.2.2019 7:17

přelomím na několikrát 1 lupen a zaleju teplou vodou - 70°C, klasickej kancelářskej hrnek 0,33dcl...a po doušcích vypiju, cca 5 minut louhuju...jo,odlehne ti,přestane bolet hlava, spustí se rýma....

hezký den:
Autor: Z. Xerxová Datum: 8.2.2019 6:44

hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

síla bylinek je velká - a rýmovník v posledních pár letech zažívá velikou popularitu. Roste a voní na hodně parapetech...