Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Dáme si do nosu

8.2.2019

Přátelé Zvířetníci,

za okny máme zimní idylu, ale co si budeme povídat. Kde kdo z nás má rýmu, virózu a nedej Bože chřipku. Na respirační onemocnění najdeme v lékárně řadu přípravků. Jenže to není jen tak. Moje maminka používala hojně sprej do nosu a výsledek? Ztratila čich. O citlivosti a nemoci nosní sliznice ani nemluvě. 

Naštěstí existuje pomocník z přírody. Jmenuje se rýmovník. My jsme sehnali sazeničku na farmářských trzích na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Poctivý český bylinkář. Dá se v pohodě pěstovat doma, jen pozor na studený vzduch.

Použití je velmi jednoduché. Malinko pomačkáte lístek a zasunete do nosní dírky. Jen tak málo, abyste jej mohli bez potíží vyjmout. A dýcháte životodárné silice. Maminka začne pořádně a třeskutě kýchat. Klidně i desetkrát. Nos se čistí. Jakmile ucítíte, že terapie je u konce (pár minut), že lísteček je vyčerpán, vyjmete jej a pořádně se vysmrkáte.

Na první dojem se zdá, že rýmovník dráždí. To je ale jen první dojem. Odměnou je po chvíli krásně průchozí nos a zklidněná sliznice.

Rýmovník

Při té úplně nejhorší rýmě, abychom se například trochu vyspali, bych řekla, že se bez „bojové“ medicíny neobejdeme, ale rýmovník je úžasná podpůrná a preventivní medicína.

Budu ráda, pokud napíšete vaše dojmy. Pevné zdraví a krásné zimní bílé dny přeje

Ivana Marta

Pozn. red.: Já vím, že to není typický Mlsotník, ale zařadila jsem ho sem, protože tuto bylinu známe spíš v čajích. Takže - užijte si to, vzhledem k počasí se může hodit :-)

Ivana Marta Neviditelný pes


zpět na článek