29.4.2024 | Svátek má Robert


GLOSA: Gatesovy miliardy

3.7.2015

Nejvíc peněz na celé planetě má Bill Gates, spoluzakladatel firmy Microsoft. Už deset let se zabývá především podporou rozmanitých lidumilných projektů. Miliardu dolarů už investoval do projektů zabývajících se čistými zdroji energie. V rozhovoru pro Financial Times prozradil, že v příštích pěti letech na tyto účely věnuje ještě dvakrát tolik.

Všímá si i toho, co dělají vlády, tedy instituce disponující ve svém úhrnu astronomickými částkami. Nelíbí se mu, že ve světovém úhrnu investují do přímé podpory existujících systémů čisté energie sto miliard dolarů, kdežto do výzkumu a vývoje jen šest miliard. Podle něho dotace výkupních cen sluneční a větrné energie nemotivují firmy, aby přišly s něčím jiným. Dobře, že to říká takový člověk, jako je Bill Gates. I po létech mimo hlavní veřejný zájem je to autorita, kterou stojí za to sledovat. Vždycky mě potěší, když nějaká autorita první velikosti tvrdí něco, co proklamuju už dávno. Když třeba fyzik Stephen Hawking opakuje, že setkání s mimozemšťany by mělo katastrofální následky. Sice nechodím do světa a nepovykuju „Vidíte? Hawking to taky říká“, ale na jazyku to mám. Dneska si neodpustím si přihřát svoji polívčičku na Gatesově ohýnku. Gatese způsobem zajímají akumulátory. Investuje do vývoje zařízení schopných uchovat obrovská kvanta energie aspoň na 24 hodin. Taková zařízení by posunula zásadně použitelnost solárních a větrných elektráren. Vynálezem jednadvacátého století bude akumulátor, to je moje oblíbená teze. A vidíte? Gates to taky říká a dává do toho miliardy.

Ano, Bill Gates má velké jméno a jeho názory budí pozornost. Tím spíš, že v podtextu jeho proklamací zní výzva „Buďte jako já.“ Nenápadně, leč důrazně upozorňuje, že je třeba být první. Kdybyste v sedmdesátých létech vsadili na Microsoft nebo Apple, vydělali byste hromadu peněz, říká. To zní, dejme tomu, inspirativně.

Červíček pochybností ale přece jen hlodá. Kdopak dal milionovou dotaci Williamu Henry Gatesovi a Paulu Allenovi, když zakládali v roce 1975 Micro-Soft? Steve Jobs získal kapitál pro založení Apple tím, že prodal svůj mikrobus Volkswagen. Ono by to bylo takové nějaké inovační perpetuum mobile. Bohatý vynálezce, dejme tomu Tomáš Alva Edison, by vrazil prachy do něčeho, co je zatím v plenkách a bude to mít velkou budoucnost a změní to svět. Najde šikovného mladého vynálezce, podpoří ho a ten zbohatne, nadělá milióny a pak miliardy a najde mladého šikovného vynálezce a ten změní svět a nadělá na tom, jak Gates hezky říká, hromadu peněz.

Jenže ono to tak nefunguje. Nechám na vás odpověď na otázku, zda je to dobře nebo špatně. Přesto všechno si myslím, že je moc dobře, že Gates dává svoje miliardy do vývoje akumulátorů. Až tu jednou budou a změní svět, budu radostně povykovat: „Vidíte? Na má slova došlo!“

LN, 29.6.2015