27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Magor Milda 24.11.2007 11:09

Pohled tohoto autora je velmi zjednodušený.

Když se historicky nikdy nespojené země, t.j. Čechy, Morava a Slezsko spojily se Slovenskem, původně jmenovaným Horní Uhry a Zakarpatskou Rusí, motivovali se tito noví spojenci zejména zvýšenou šancí na vlastní stát, i když společně s Čechy. V USA lobbovali T.G. Masaryk, E. Beneš a M.R. Štefánik za vytvoření nového evropského státu na základě historického území Království Českého s připojením slovanských sousedů. To se i přes tragickou smrt M.R. Štefánika podařilo, jsou náznaky toho, že nejúspěšnějším aktivistou byl tehdy E. Beneš.

Slováci však už brzo považovali republiku Česko- Slovenskou, jak se tenkrát psala, za přechodný útvar. Svoji funkci už splnila, pomohla odtrhnout Slovensko od Maďarska, což by se Slovákům samým sotva kdy zdařilo. První příležitost nastala na podzim 1938, kdy byla podepsána Mnichovská dohoda. Slováci jí využili a dali výpověď, tím zpečetili osud republiky. Z Čech se stal protektorát, samostatné Slovensko se stalo spojencem 3. říše a slovenská armáda bojovala na ruské frontě.

Když bylo už jasné, že 3. říše už brzy skončí, zahájili Slováci Slovenské národní povstání. Nyní zase byla republika Československá vhodným partnerem k vyvedení Slovenska ze statutu poraženého fašistického státu jako součást státu, řazeného k vítězům 2. světové války do statutu vítěze. Pro KSČ to bylo ideální řešení, vládli totiž v Praze mnozí Slováci, kteří s okolím neměli nic společného. Vláda tvrdé ruky.

Konec komunistické nadvlády vynesl opět na světlo za komunismu víceméně neviditelné tendence. V demokracii by Slováci velmi brzo zjistili, že jsou ve státě menšinou a to by jim velmi vadilo. Proto bylo rozdělení státu zcela logické, Slováci mají od té doby vlastní vládu, menšinou jsou na Slovensku Maďaři a s těmi se teď dohadují místo s Čechy, tentokrát jsou Slováci ale ve většině. Množství Slováků, žijících v Čechách, se už dlouho zcela integrovalo, o nějakých národnostních třenicích nevím. Jedině snad jsou občas problémy s cikány, které u nás Slováci 'zapomněli'.

Michal Slánička 24.11.2007 16:12

Re: Pohled tohoto autora je velmi zjednodušený.

Já se nezabýval historickou částí, ta je notoricky známá. Vám tam zkrátky chybí ta historická část, uznávám, že jsem ji měl uvést v plném rozsahu. Vyhnul bych se polemikám o nekompletnosti, zkrátka jsem myslel, že ta historická fakta každý zná a nemusí to zmiňovat znova.

Magor Milda 24.11.2007 16:20

Z tohoto krátkého přehledu vše vyplývá

a sice, že se Slováci v nouzi vždy k těm Čechům připojili, jakmile ty špatné časy přišly na Čechy, Slováci se zase odpojili. S partajemi to má velmi málo společného, kdyby Slováci nepřistoupili k obnovené ČSR, byli by úplně na dně. To 'národní povstání' je pouze účelová legenda. Proto jakmile ta nutnost pominula, t.j. 1989, začala zase odstředivá síla působit.

Michal Slánička 24.11.2007 16:29

Re: Z tohoto krátkého přehledu vše vyplývá

S tím plně souhlasím, to neodporuje vlivu komunistů na anomickou společnost.

Magor Milda 24.11.2007 17:01

Re: Re: Z tohoto krátkého přehledu vše vyplývá

Pokud jde o vliv komunistů, zřejmě jimi hýbal strach z secese. Tak zvaný Sovětský Svaz býval slepenicí nejrůznějších etnik a náboženství, veškeré komunistické násilí proto směřovalo k zamezení jakýchkoliv odstředivých tendencí. To se samozřejmě muselo projevit i na politice v ČSR, rozchod se Slováky by byl všeobecným signálem k rozpadu ruského impéria. Dopadlo by to jako v Jugoslávii, kde se složilo srbské impérium, založené na komunismu. Nám to mohlo být opravdu jedno, Slovensko bylo t.zv. black hole pro jakýkoliv kapitál. Bezedný sud, do kterého se házelo a nic v něm nepřibývalo.

Michal Slánička 24.11.2007 17:46

Re: Re: Re: Z tohoto krátkého přehledu vše vyplývá

Ano, jenomže po pádu komunismu zde zůstala jen ta anomická společnost, ve které ani příznivci zachování státu nebyli schopni na výraznější odpor. (Můžeme říci, že by to stejně nemělo smysl a je dobře, že se tak nestalo, poněvadž to přispělo ke klidnému rozchodu.)

Monte Christo 23.11.2007 0:07

komuniste?

Ne to Vas velmi spatne uci na te politologicke univerzite pane...Je treba precist si a pochopit myslenku te ci urcite doby....Je scela jasne,ze pokud ja budu hlasat v dobe kdy vy jako vydelecna osoba si budete vydelava za mesic na jeden chleba myslenku,ktera vam yajisti mesicne 100 chlebu a a ovoce a zeleninu k tomu pujdete za mnou...A pokud To vyjde do dvou let jste muj...Obycejna psychologie...A komuniste pane?Byly svine ok,ale stat nechaly nove vlade v plusu...Nicmene nova vlada hodila stat do velkeho minusu..Takze spet do te myslenky...

Michal Slánička 23.11.2007 10:15

Re: komuniste?

Komunisté nechali zemi v plusu nové vládě? Vážený pane, nejspíš na papíře možná, ve skutečnosti byla země značně zanedbána. Jelikož pocházím z Chomutovska, mohl bych Vám uvést řadu věcí, které komunisté neřešili (např. odsíření elektráren Tušimice, Prunéřov, atd.), pokud by je řešili, stálo by to obrovské peníze. A takových věcí bychom našli na tisíce. Komunisté mají obrovský díl viny.

františek 23.11.2007 16:58

Re: komuniste?

Vážený pane, ještě se bude řešit kauza BAŤA a nekonečné likvidace po armádě spojenců z východu

Vavie 26.11.2007 10:49

Re: komuniste?

Taky se musím zasmát větě o zemi bez dluhů...  Člověče, vy nejste špatný člověk, ale o ekonomické hostorii tohoto státo víte málo.

Medák 22.11.2007 20:46

Autorovi

Copak vlastně dělá takový MS ODS v Brandejse? Dáváte si po hubě s MS ČSSD? Mydlíte schody dědkům z MS KSČM?

Michal Slánička 22.11.2007 21:15

Re: Autorovi

Jsme jediným městem v okrese Ústí nad Orlicí, kde neexistuje ČSSD, ačkoli se o to snažili a snaží. US-DEU vymřela před třemi lety, KDU-ČSL skomírá jako všude v ČR. Je zde již jen místní organizace KSČM, která se však znemožňuje vlastními kroky. Soupeřem nám jsou tedy různá uskupení nezávislých - jednou pod hlavičkou SNK, jindy pod hlavičkou Evropských demokratů. ODS má v Brandýse post starosty od roku 1998. Mým úkolem je vyhledávat vhodné osoby pro politickou činnost, vytvářet, vystupovat a obhajovat politiku ODS na všech úrovních a vytvářet servis členům i občanům. To je ten základ. :-)

šefelín 22.11.2007 22:40

Re: Re: Autorovi

Safra,   pane předsedo,  v tomhle  Brandýse  musí  být  opravdu  moc  hezky!  Jsem  důchodce  s  průměrnou  penzí,   bydlím  v  Praze -  Nuslích  a  tady mi  nikdo žádný servis  nevytváří.  Jsem  pevně  rozhodnut  po  Novém  roce  emigrovat,  zkrátka:  "Udělám  hopsa,  hejsa do  Brandejsa  (nad  Orlicí)."  Dal  jste  mi  velkou  naději,  Vaše byť  strohá  informace  o  buňce  ODS  v  tomto  krásném  městě  a  o  Vaší příkladné  práci  pro  ní,  má    pro  mne  cenu  zlata. Díky,  těším  se  na  brzkou  shledanou!  To  je  ten  základ.:-)

Michal Slánička 23.11.2007 10:17

Re: Re: Re: Autorovi

Budete vítán. :-) Náš web najdete ve vyhledávači i na stránkách ODS. Kontaktovat mne není problém. ;-)

Kanuk 22.11.2007 20:15

Pár poznámek

1) Na nějaké konferenci o budoucím Československu, snad v Pittsbugu, Masaryk slíbil Slovákům autonomii. Tento slib nebyl dodržen, nevím proč.

2) Slováci neměli lidi  na obsazování profesorských míst na nových slovenských středních školách. Proto velká většina těchto profesorů byli Češi. Co Slováky ovšem mrzelo, že Češi byli dosazováni i na místa školníků. (Informaci mám od Slovenky).

3) Co mne mrzí, že mnoho lidí si neuvědomuje platnost pravidla, známého už starým Římanům - Divide et impera (Rozděl a opanuj). Nikdo nechtěl, aby Slováci milovali Čechy a obráceně, ale hlavně politici si měli uvědomit platnost zmíněného pravidla. To se, bohužel, nekonalo.

Kanuk 22.11.2007 20:18

Re: Pár poznámek

Oprava: Pittsburgu

I-Worm 22.11.2007 20:26

Re: Pár poznámek

já asi tuším, proč ten slib nebyl dodržen, ale raděj to nenapíšu. Herr Dolezhall to jistě brzy udělá za mne...

Jarda 22.11.2007 21:04

Re: Re: Pár poznámek

Nemusi to byt zrovna B. Dolezal. Proc ten slib nebyl dodrzen autorovi vysvetli sam druhy prezident tohoto statu dr. E.Benes ve sve knize "Uvahy o Slovanstvi". Pise jasne (mozne to rika i B.Dolezal) udelenim autotnomie Slovakum by se neobeslo bez udeleni autonomie taky Nemcum kteri byli pocetne silnejsi. Dale se da JENOM spekulovat, nazor si udelej kazdy sam.

brblal 22.11.2007 16:28

To jsou oni

Student  přibližně dvacetiletý už ví,kdo a za co může.Ještě v roce 1992 tahal kačera na provázku.To mu nevadí,aby vynášel soudy.Proč za rozpad ČSSR mohou komunisti a proč ne odesáci?Slováci nás jen využívali,vždyť po II.světové válce,po jejich Slovenském štátě,pořád byli jen zemědělským státem.Až léta po válce,na náš úkor rozvinula na Slovensku průmysl:Slovnaft,Hutní komplex košice,Slovakofarma,Svit,Tatrasvit,Trnavské a Bratislavské autozávody,Stavba mládeže,Jaderná elektrárna Mochovce atd.Desetiletí zažitý systém,když je prezident čech,premierem je slovák ,v roce 1992 jaksi nevycházel.Pro Klause by nebyl volný post premiéra,když na hradě seděl Havel.A to přece nebylo možné dopustit,aby Mečiar byl premiérem ČSSR,to by Klaus neunesl.Takže hned po volbách r.92,když na Slovensku vyhrála HZDS,se vyjádřil,že to znamená rozpad Československa.Stačilo podpíchnout několik slovenských nacionalistů.Čarnogurský,spojený s ludáckým státem přes svého otce začal pronášet o slovenské hvězdičce a stoličce v OSN a na rozpad bylo zaděláno.Žádná podpora státu nějakému shromáždění na podporu federace neexistovala,nebyl zájem.Tak jako není dnes podpora hnutí NE ZÁKLADNÁM.Výsledkem byly tajná jednání ve vile v Brně a i jinde.Ambice obou  "politiků" byly naplněny:Ty Vlado budeš premiérem na Slovensku,já Klaus I.veliký,budu premiérem v Čechách a na Moravě.Referendum k rozdělení?Proč?Rozhodli dva politici,nevím,zda to nazvat dva diktátoři.Rozpad republiky ,hlasování z parlamentu mám zaznamenán na videu.Není to veselá podívaná i když se ti "politici"veselili velice.Důsledek?Klaus:ani nepoznáte,že jste přejeli Česko-Slovenské hranice.O rok,dva později?Na hranicích při vývozu a dovozu zboží dlouhé čekání i několik hodin,někdy větší prohlídky,než na hranici západní.

Michal Slánička 22.11.2007 17:13

Re: To jsou oni

S tím věkem budete muset přidat, zast tak mladý nejsem. :-) Nepodsouvejte mi však, že bych si činil nárok na pravdu. Kdybych tak učinil, nediskutoval bych zde s čtenáři téměř celý den. Je to můj názor, který nikomu nevnucuji. Pokud nemám pravdu, pak je mi to možné argumentačně prokázat.

Co se týče Vašeho příspěvku. Zaprvé jsem se nevěnoval v textu rozdělení federace, ale hlavně jsem se nevěnoval roli a významu polistopadových politiků na rozpad, poněvadž jedna z pouček říká, že historii bychom měli hodnotit po padesáti letech. Komunisté měnili naši společnost výrazně již od roku 1948, což je potvrzeno už mnoha vědci, tudíž svůj názor předkládám jako jeden z názorů, řekněme jako hypotézu. Může dojít k potvrzení či odmítnutí. Já však díl viny komunistů vidím. Ta historická a emacipační část je již notoricky známá.

Vodička-sapér 22.11.2007 19:53

Re: Re: To jsou oni

Já  si vzpomínám,  pravda,  ono už  to  bude  nějaký  pátek, u  11.  kumpačky  se  vyskytoval podobný  fantasta.  Jmenoval  se  Biegler,  kadet  Biegler  a  ten se zrovna  jako  tento  student-předseda,  chvástal  teoretickými  vědomostmi.  Napsal spousty pozoruhodných  blbostí,  shromažďoval  plány  historických  bitev    připisoval  k  nim svůj  komentář.  Tyto  hovadiny archivoval  v  malém  sešítku,  na rozdíl  od   Slaničky  se  nesnažil  je  publikovat, naopak,  ten  notýsek  stydlivě  zastrkoval  za  blůzu,  natož  aby  je  posílal  do  nějaké  Čubičky.  Byl  to  vlastně,  dnešním  pohledem,  charakter.

Michal Slánička 22.11.2007 20:02

Re: Re: Re: To jsou oni

Velice cenné argumenty, opravdu jsem nic pozoruhodnějšího nečetl. Váš příspěvek je zcela prázdný a zhola k ničemu - bohužel. Možná jen se hodí k nálepkování z Vašeho subjektivního pohledu. K ničemu jinému.

Vodička-sapér 22.11.2007 21:07

Re: Re: Re: Re: To jsou oni

To  je  Váš  názor, který  respektuji,  ale  nesouhlasím  s  ním.

Michal Slánička 23.11.2007 10:19

Re: Re: Re: Re: Re: To jsou oni

Na to máte právo, i tak si dovolím nesouhlasit. :-)

Liberta 22.11.2007 17:29

Re: To jsou oni

Myslím, že v otázce rozdělení Československa platí jako zářná poučka, že všechno zlé je k něčemu dobré. Zatímco v r. 1992 to vypadalo moc ošklivě, lidé byli nešťastní, že se dohoda se Slováky nedaří a že vše spěje k rozdělení, a tehdejší politici to také bez skrupulí rozdělili, dnes je to z hlediska historie povedený počin.

Určitě si nemyslím, že tehdejší rozdělení bylo motivováno individuálními snahami politiků urvat vrcholný politický post a není-li k dispozici, tak si ho vytvořit. To je hloupý názor. Jen slepý neviděl a neslyšel to, co vřelo celou slovenskou společností - touha po emancipaci, pocity podceňování, utlačování, touha po vlastní cestě. Nešlo jim ji upírat.

Michal Slánička 22.11.2007 17:35

Re: Re: To jsou oni

Plně souhlasím. :-)

Kubeš 22.11.2007 17:56

Re: Re: Souhlas

Díky za to, že jsme se od Slováků oddělili. Prodělal jsem základní vojenskou službu na Slovensku v padesátých letech mezi Slováky, a ti mi teprve otevřeli oči, předtím jsem bral dokonce názor, že jsme jeden národ. Naprosto nebrali v ůvahu, jak se Slovensku z naší strany pomáhá, prostě nacionalistické nálady tam kvetly již tenkrát. Dočkali se a to tak dobře.

Sirka 22.11.2007 16:17

Vždyť nám to bylo vlastnč jedno

To nedává smysl. Když to zavili komunisté, kdo zavinil prvý rozpad?

Michal Slánička 22.11.2007 17:01

Re: Vždyť nám to bylo vlastnč jedno

Nečetl jste pozorně můj text, já netvrdím, že jsou jedinou příčinou komunisté. O té historické části a neidentifikace s ČSR jsem se zmínil hned v prvním odstavci textu.

rafp 22.11.2007 18:30

Re: Vždyť nám to bylo vlastnč jedno

dneska nebylo moc hezky,že by komunisti.