29.4.2024 | Svátek má Robert


AMERICKÉ VOLBY – 5: Obamovo potřísněné spodní prádlo

27.5.2008

Barack Hussein Obama skutečně zazářil na zdejší politické scéně. Zlatoústý orátor, velmistr vágních slibů o změnách a naději v národě, v mnohých kruzích, včetně těch nejvlivnějších, pokládán už za téměř spasitele Ameriky, ne-li všeho lidstva. Při psaní těchto řádek není ještě zcela jisté, ale téměř již garantované, že docílí nominaci delegáty Demokratické strany jako jejich kandidát na úřad prezidenta země.

Nevyhnutelně již ale dochází k reakci zvané backlash – střízlivější pohled, diagnoza, nové nahlédnutí do zpětného zrcátka. Právě jsem obdržel e-mail se seznamem padesáti údajných, Obamou vyřčených lží. Zde jich uvedu pět:

1. Obamův keňský otec nebyl chudobným pasákem koz, ale příslušníkem místní

politické smetánky se solidním vzděláním, se zaměstnáním u vlády.

2. Obamova africká babička nebyla křesťanka, ale věrná muslimka, jak potvrdila v nedávném interview v New York Times. Však nežila v monogamním manželství: byla jednou ze čtrnácti manželek téhož muže.

3. Obamovo jméno není africké, z jazyka swahili, jak tvrdí, „Barack“ pochází z arabského „baraka“ , překládané jako „požehnaný“, a neméně arabský je ovšem onen Hussein.

4. Jeho údajnou plynnou znalost indonéského jazyka jeho bývalí učitelé vylučují.

5. V prosinci 2007 Obama rezolutně prohlásil, že byl vždy křesťanem a s islámem nikdy neměl co společného. Ve škole byl registrován jako muslim, tuto víru si udržel po jednatřicet roků, až do doby, kdy na popud své manželky, prosazující jeho politické ambice, přestoupil na křesťanství.

Neměl jsem příležitost si ověřovat pravdivost těchto tvrzení a ovšem bude na údajném lháři, aby je vyvrátil.

- - -

Nesporným ale zůstává, prezentován je důkaz, černé na bílém, o politické orientaci jeho manželky Michelle, která pramálo zastírá svou černošskou zarputilost. Dostalo se jí privilegovaného, záviděníhodného vzdělání (univerzity Princeton a Harvard). Pod svým původním jménem Michelle LaVaughn Robinson předložila disertační práci (tzv. senior thesis, 225 stran, 1985) s názvem „Princeton-Educated Blacks and the Black Community“, v níž zdůrazňovala, že americký národ je založen na zločinu a nenávisti, že běloši jsou nevykořenitelní rasisté (ineradicably racist). Černochy třídí do dvou kategorií – na separationist a integrationist. Ona se hlásí k separatistům, přesvědčeným, že konflikt bělochů a černochů je nesmiřitelný, permanetní, potrvá věčně. Vyjádřila svou povinnost všechny síly vynaložit především a výlučně k dobru černošského společenství.

Robinsonová-Obamová uspořádala průzkum názorů mezi černošskými absolventy Princetonu. Za 400 rozeslaných dotazníků obdržela 89 odpovědí. Výsledek ji „zděsil“ (was horrified). Většina se totiž ztotožnila se společnými kulturními hodnotami Ameriky, pro ně důležitějšími než černošská výlučnost - její celoživotní postoj. Představa, že tohle by měla být první dáma země, leckoho věru děsí.

Její nazírání na svět je jednoznačně rasové – či rasistické – jenže nejvýznamnější mediální zdroje v zemi, z důvodů, jež si dovedu vysvětlit pouze jako jejich politicky korektní předposranost, si netroufnou do této ožehavosti se pouštět.

Někdo se ale v příštích měsících nepochybně značně ozve a veřejnost se bude zajímat – zejména v souvislosti s aktuálními pokusy zbavit se Affirmative Action, oné už tři generace trvající „pozitivní diskriminací“, preferenčního přijímání příslušníků některých menšin (ne všech - vyloučeni jsou Asiaté) na studia a do zaměstnání.

Pro úplnost: nepřekvapuje politicky opatrnický postoj princetonské univerzity, že se zdráhá poskytnout takovou disertaci k nahlédnutí případným zájemcům.

- - -

Nelze ovšem kandidáta Obamu vinit za úchylné názory manželky. Jinak ale bude posuzována jeho reakce – pokud se někdo troufne zeptat a otázaný se bude obtěžovat, aby odpověděl – třeba s mlžením či tvrzením, že o názorech své životní družky neměl tušení.

Taková přece byla jeho původní reakce na dotazy o jeho jiných stycích: zejména duchovní Reverend Jeremiah Wright, jeho mentor, rádce, náhradní otec, jenž ho oddával, jeho dvě děti pokřtil, dvacet let byl Obama členem jeho farnosti. Tento velebný pán se za posledních pár týdnů náramně zviditelnil a prezentoval se jako nenávistný, perfektní rasista. Nicméně ještě v březnu 2008 ve Filadelfii Obama ve svém medii tolik pochvalně komentovaném projevu na téma mezirasového porozumění a usmíření, obhajoval Wrighta, že to není potrhlý demagog, že on se ho nemůže zříct. Reverendova slova prošla několika modifikacemi – že šlo o vytržení z kontextu, že Obama mnohé nevěděl, neslyšel, nemůže se vyjádřit. Až tedy pak se přece jen vyjádřil a od svého dlouholetého zdroje inspirace se odvrátil a jeho názory zatratil.

Co vlastně Obama věděl či měl vědět?

„Všechno ovšem věděl už hodně dlouhou dobu.“ To je tvrzení, které předložil Stanley Kurtz, Ethics and Public Policy Center, v bohatě dokumentovaném pojednání „Jeremiah Wright’s ‚Trumpet‘ „ (The Weekly Standard, 19.5.2008). Tahle „Trumpet“ je Wrightův časopis, publikace s nákladem 100 000 výtisků. Dalo by se věřit, že Obama by nevěděl o její existenci, i když jeho portrét okrášlil obálku jednoho vydání, s detailním profilem v textu?

Zajímavé počtení v této Trumpetě: černošský muslimský, antisemitský rasista Louis Farrakhan je Wrightem prezentován jako „gigant dvacátého a jednadvacátého století“. Wrightův vztah k rodné zemi – ke kapitalismu, bělochům a s asimilací se ztotožňujícími černochy - je „trpce nepřátelský“ (bitterly hostile), americký patriotismus zavrhuje, o amerických černoších se vyjadřuje jako o „Afričanech, žijících v diaspoře na Západě“. Též to jsou „zpěvaví ptáci (songbirds) uvěznění v kleci zvané Amerika“. Ameriku obviňuje jednak z nedostatečné materiální podpory Africe a rovněž i z genocidy Afriky. Amerika je zločinný národ, jeho kriminalita a rasismus jsöu stejné jako v době otrokářství. A Ameriku beztoho objevili Afričané (jako důkaz cituje dokonale zdiskreditovanou knihu They Came Before Columbus autora jménem Ivan van Sertima).

Wright, prosazovatel oné black liberation theology, rovněž k věření předkládá zajímavost, že „černý Ježíš byl zavražděn evropskými ultlačovateli“.

Wright resolutně odmítá nařčení, že by byl černošský rasista, a vysvětluje, že černošský rasismus neexistuje, přece nemůže existovat.

„Co Barack Obama věděl a od kdy to věděl?“ otázkou uzavírá autor Kurtz a odpovídá „Vše věděl. Vždy věděl.“ Prádlo vskutku potřísněné A bude záležet na voličích, nakolik se všimnou.

K O N E C

Neoficiální stránky Oty Ulče