21.9.2021 | Svátek má Matouš


ZANINY CESTY:Botanická zahrada Malešice

1.6.2021

Skoro nikdo o ní neví (s výjimkou Bláži :-). Je to školní botanická zahrada, oficiálním názvem Botanická zahrada Střední odborné školy stavební a zahradnické, a tak je přístupná jen ve všední den, ale zase zdarma. Najdete ji v Malešicích v ulici Pod Táborem. Není moc velká, ovšem patří k ní školní zahradnictví, kde se dá taky strávit nějaký čas.

Jiráskova vila v botanické zahradě

Jiráskova vila v botanické zahradě

Na začátku 20. století pozemek s už tehdy honosnou vilou koupil Antonín Jirásko, majitel největšího pražského obchodu s uhlím a továrny na nábytek. Úpravou pozemku na zahradu pověřil významného zahradního architekta Františka Thomayera (bratra lékaře Josefa Thomayera).

Za války byli ve vile Němci, v té době se ztratila veškerá dokumentace k vile i k zahradě, stejně jako sochařská výzdoba zahrady. Po válce byla vila se zahradou vyvlastněna a v péči státu dost sešla.

Školní botanická zahrada se z ní stala po roce 1990.

Botanická zahrada

Botanická zahrada

Přišli jsme na ni náhodou, když jsme cosi zařizovali poblíž (ono to okolí není zrovna místo, kam by šel člověk na procházku, ještě k tomu z Bohnic). Ale za zdí v zeleni je sice slyšel hluk z ulice, ale jinak je tam moc příjemně. Všude je spousta stínu – část stromů je ještě původní, takže víc jak sto let stará. Rybník s rybami, které by asi byly ochotné dát se krmit. Ehm, nutrie…

Je z velké části ve svahu.

Je z velké části ve svahu.

Tahle zahrada je ze tří pražských botanických zahrad nejmenší, přece jenom to původně byla zahrada soukromé, i když velice výstavné, vily. Ale různě se klikatící cestičky člověku umožňují příjemně v ní strávit dost času.

A navíc – jak píšu na začátku – o ní málokdo ví, takže se nemusíte prodírat zástupy lidí, kteří si chtějí vyfotit ty roztomilé kytičky (jako vy).

Letos jsem tam bohužel byla v dost ošklivý den, bylo zataženo a nevlídno, typické jaro 2021. Na fotkách je to vidět, ale třeba vás, kdo to nemáte daleko, mohou inspirovat.

Foto: Zana. Na další fotky se můžete podívat tady na Rajčeti.

Zana Neviditelný pes


Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...