27.5.2022 | Svátek má Valdemar


PSI: Jak roste dogák Yoda – díl IV.

2.5.2022

(Předchozí díl najdete zde.)

Zítra bude Yodovi pět měsíců.

Yoda 21. týden věku, duben 2022

Měří 68 cm v kohoutku. Night měl 66 cm a Beta 63 cm. Hmotnost pouze odhaduji (přesná bude někdy v květnu – až půjdeme na očkování), myslím, že má okolo 40 kilíček. Hubený Night vážil stejně jako výrazně menší Betka – oba měli 35 kilo.

Night, cca 19. týden věku

Beta jako štěně, cca 19. týden věku

Yoda, 18. týden. Duben 2022

O Betě jsem před šestnácti lety napsala: Ale rozhodně nyní není podle dozího standardu – je hrozně dlouhá, má krátké přední nožičky a hóóódně vysoký zadeček… S těmito disproporcemi souvisí i drobné potíže s obratností – je schopná se občas přerazit o libovolnou součást svého tělíčka. A u Nighta jsem stejnou pasáž citovala. Z toho plyne, že je to zcela normální a ani Yoda není výjimkou.

Night, cca 19. týden věku

Beta jako štěně, cca 19. týden věku

Yoda, 20. týden

Night přezuboval rychle, na pěti měsících měl ze starých zubů jen dva viklající se špičáky. Beta měla ještě mléčné špičáky všechny, Yoda má zatím stále ještě tři – ale dva už začínají být pohyblivé. Na rychlosti konzumace obsahu misky se nic nemění – vše zmizí ihned.

S čistotou nemělo problém žádné z našich dosavadních pěti dogátek. Prostě v tomto věku už se spí celou noc a dopoledne už se taky žádné loužičky nedělají – prostě jsou to šikovná čistotná štěnítka.

Yoda, 18. týden

Doma – stejně jako jeho předchůdci, je hodný. Žádný superničitel z něho nevyrostl. Doufám, že mu to vydrží. Zato zahradničení je jeho vášeň. Výkopové práce chce provádět na místech, kde již bylo kopnuto. Tedy v záhonech. Provizorní oplocení byl jen veselý hrací prvek…

O Nightovi jsem napsala: On je totiž náš chlapeček zatím poměrně tvárný. Zatímco Betka pohlavek rozhodně neřešila, a klidně zkusila zakázanou akci zopakovat (jestli to fakt jako nemůůůůže), tak na ptáčka Jarabáčka stačí zvýšit hlas a on se rychle stáhne. Zdá se, že prostě holky (Arona i Beta) byly podstatně větší „osobnosti“ než kluci (Xerxes a Night).

Yoda, 20. týden

Tak tedy Yoda osobnost je. Je velmi nezávislý – klidně kluše v neznámém prostředí daleko před námi. A odbočit, schovat se mu?? Funguje to jen částečně. On ví, že nás doběhne. Když si něco vezme do hlavy, paličatě na tom trvá. Odvést ho z místa, které ho zaujalo, je někdy hodně obtížné. Usedne a sedí. A skoro bych řekla, že po mně provokativně hledí, co s tím udělám :o)

Yoda 21. týden

V terénu je obratný, šikovný. Ale někdy z ničeho nic běžnou věc vyřeší hysterickým skokem vpřed. Hlavně přechody vody. I mělký brod se snaží přeskočit. I v místě, kde je jasné, že nedoskočí. Klidně padne mezi kameny. Na setkání s bratrem dokonce takto zahučeli mezi kameny oba dva. Brácha se opičil – neb taky vodu nemusí a veleskok napodobil. Trénujeme pravidelně. Moc to nejde…

Přes vodu to moc nejde. Yoda 21. týden věku.

Beta byla kosatka, on je kosatec dravý. Lov je radost největší. Ale musím ho pochválit – kouše už přeci jen s větším citem a i s Trpajzlíky si dokáže krásně hrát. Už je nehryže, už si hrají.

Night s námi nebojoval. Jeho vášeň největší byli psi. Yoda je při setkání se psy hodně submisivní, rozhodně se ke psům chová laskavěji a opatrněji, než k nám. Snad mu to vydrží. Snažíme se, aby mu psi nebyli vzácní – chodíme často tam, kde se „přepsíno“.

Yoda, 18. týden

Navíc jsme byli i na společné procházce s částí báječné smečky vzorně vychovaných labradořích holek. To se mu moc líbilo. Až do chvíle, když zjistil, že jsou to převlečené kachny… Ne, do vody nevlezl ani za nimi.

Yoda, 20. týden věku, na výletě s labradorkami v oboře pod Ralskem.

Setkání s bráchou se taky vydařilo. Paničku známe (je to Pepova spolužačka z vejšky a shoda náhod způsobila, že harlekýnský brácha Yeager je její) a vydali jsme se za nimi až do dalekých hor Krušných. Kluci spolu poběhali, trošku se ožužlali, poblbli, a po společné procházce zcela odpadli… Určitě to nebylo poslední setkání.

Yoda 20. týden věku. Výlet za bráchou na Fláje.
Yoda 20. týden věku. Výlet za bráchou na Fláje.

Yoda s bráchou

Všechny naše dogy jsme od malinkata zatěžovali možná víc, než se ledaskde doporučuje (ale i zde se názory postupně mění). Ale kondice, dobré osvalení, vymakané vazy, ale i obratnost, zkušenost, různé podněty, zvěř, cyklisti, a vazba na nás... to jsou plusy, které se budou hodit celý psí život.

A Yoda se stává další turistickou dogou. Hodně chodí na volno, ale chodí i na dlouhé šňůře, i na krátkém vodítku. Většinou je na cestách, hatích, lávkách suverén, ale taky nás někdy překvapí neochotou něco zkusit (hlavně ta voda). Uvidíme. Mění se chlapec, vyvíjí, nabírá zkušenosti.

Yoda 20. týden věku. Český ráj

Heslo pro další dny je neměnné: přivolání, přivolání a zase přivolání. A taky pohnout s nastupováním do vozu. Je holomek ze všech štěňat nejtěžší, blbě se nakládá (buď chodí po rampě, a nebo ho tam házíme ve dvou) i vykládá (to zvládám i sama, dolů to jde snáz). Chrudoš má kufr vysoko a nechci ho ještě nechat vyskakovat.

Yoda 21. týden věku, 1. května 2022. Medvěd se zmenšuje, porovnejte s minulými díly :-)

Foto: Xerxovi. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do bohaté fotogalerie.

Xerxová Neviditelný pes


Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !