27.5.2022 | Svátek má Valdemar


PSI: Jak roste dogák Yoda – díl III.

4.4.2022

(Předchozí díl najdete zde.)

Včera byly Yodovi čtyři měsíce. Váží zhruba 35 kilo (18. března 2022 na veterině při očkování vážil 29 kilo) a měří kolem 63 cm. Štíhlý Night byl přibližně stejně vysoký, ale 30 kilo ještě neměl. Betka ve stejném věku byla výrazně menší – měla 26 kilo a 56 centimetrů.

Yoda, štěně dogy, 14. týden věku. Březen 2022

Stejně jako jeho předchůdci začal v tomto věku měnit zuby. Stejně jako Nightovi mu nejprve začaly růst horní P1 – ty mléčný chrup nemá, rostou rovnou nové. Ale už mění i řezáky – nahoře má obě I1 prořezané, dole má staré pryč a nové ještě vidět nejsou. Ale to teď půjde rychle.

S růstem zubů i dlouhých kostí stoupá spotřeba živin. Yoda je jak kyselina – sežere (spíš vdechne) všechno, co se objeví na misce (granule, nahrubo namleté skelety a krky, jemně mletá zelenina s olejem a ořechy, jogurt s medem a ovocem). Nejen na misce – přebírá i kompost, ptačí zob vyházený z krmítka, zkouší žebrat… prostě hláááád. Krmíme stále ještě 5x za den. Dostává i přípravky na klouby, vitamín C a fluor na zuby.

Yoda, štěně dogy, 17. týden věku. Březen 2022.

V pohybu je šikovný, i když je momentálně dost přestavený (zadní nohy má delší než přední), ukázkově ladně kluše (jako Betka), mimochod vůbec nepoužívá. Nemá rád vodu, brodění potůčků a stružek z tajícího sněhu mu vadí. Zdá se, že Night byl vodomilná výjimka.

Yoda, štěně dogy, 17. týden věku. Březen 2022.

Yoda je čistotný štěník. Loužičky jsou zcela výjimečné – a to když se doma hodně rozjede, řádí, lítá, blbne a pak to nestihne až ven a znectí dlažbu v předsíni. Večer je vyhnán čůrat naposledy na zahradu kolem desáté večer a ráno v šest ho budím.

Spí jak špalek celou noc. Schody už chodí i ráno sám. Night to měl stejně, Betka už taky vydržela spát až do rána, ale po schodech se ještě nosila. Takže už posilujeme jen při nakládce do auta (i když z cvičných důvodů občas vytáhneme i nástupovou rampu).

Yoda, štěně dogy, 14. týden věku. Březen 2022.

Socializace v civilizaci by nám šla. Spořádaně se choval na fakultě, suverénně zvládnul i město (včetně výtahu z podzemních garáží). Na vodítku netáhne, chodí zatím téměř předpisově.

Na výletech v přírodě by nám to taky šlo. Kde to nezná, tam se nás drží. Ale umí i řádit – běhat s šiškou v tlamě, trýýýskat s šíleným výrazem, umí skákat přes kmeny.

Yoda, štěně dogy, 15. týden věku. Březen 2022

Momentálně nám jde podstatně lépe povel „čekej“ než povel „ke mně“. Ale to se ještě bude v čase měnit a vyvíjet. Zatím je to stále malý kluk, ale je venku rozhodně nezávislejší a suverénnější, než byl Night i Betka. A to mě trochu děsí…

Yoda, štěně dogy, 17. týden věku. Březen 2022.

Stejně jako jeho předchůdci je jeho největší vášní psí společnost. Umí si hrát s psíky malými i velkými, je stále uctivý štěník, který uznává starší.

Yoda uctivě leží, 15. týden věku. Březen 2022

Ale odvolat se ze hry nedá. Ani sušené masíčko (kterému jinak neodolá) nepomůže. Musím si pro něj dojít a odvést ho. A ani to není snadné. V posledních dnech zvolil strategii „usednu a sedím a hledím“. Odvést jeho pozornost od hry s kámoši je docela fuška. Ale ještě jsme kořeny v lesoparku nezapustili…

Yoda se kamarádí, 16. týden věku. Březen 2022

Night byl jemný. Nekousal – a vlastně jsme měli radost, když v podobném věku si s námi konečně trošku uměl zahrát na přetahovanou či maličko zabojovat. Beta byla Kosatka dravá a Yoda je Kosatec dravý. I když se to pomaličku zlepšuje, stále ještě občas nějaký ten šrám utržíme. Zapomene se v zápalu přetahovacího boje a překousne do živého. Pak tedy přiletí ihned facka – tam si na pozitivní výchovu ani nevzpomenu… Prostě chudák pes. Hladový a bitý…

Yoda, štěně dogy, 16. týden věku. Březen 2022

Doma se chová vzorně. Když je doma sám, maximálně přemístí (jen přemístí, nekouše) na pelech nějakou botu. Má dost hraček, ale myslím, že většinu dopoledne prospí a prolenoší.

K návštěvám je zpočátku nedůvěřivý, musí se rozkoukat. I venku není rád, když se k němu někdo žene a chce ho hladit. Potřebuje chvilku času. Ale koho už zná, toho vítá s radostí. Trpajzlíci už jsou děsně velcí, odpadá tak zvýšený neustálý dozor. Osm let rozdílu od posledního štěníka Nighta je výrazný…

Yoda, štěně dogy, 15. týden věku. Březen 2022

Úkoly pro příští měsíc – udržet rovné nohy, neprošlápnutá tlapátka, lesklý kožíšek a taky přivolávat a přivolávat a přivolávat. Už teď se začínají lidi velkého černého psa bát… a on je to zatím maličký brouček…

Yoda, 17. týden věku, medvěd už pod ním není vidět. Březen 2022.

Foto: Xerxovi. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do fotogalerie!

Xerxová Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !