21.5.2024 | Svátek má Monika


ROZCESTNÍK: Tennant Creek

19.1.2010

Městečko Tennant Creek leží na hlavní silnici spojující jih Klokánie s tropickým severem, jen kousek na jih od křižovatky, kde končí od východu vedoucí hlavní silnice Barkly Highway.  Švehla - Austrálie - Tennant Creek - 1

Ta vede zhruba stejnými místy kudy první osadníci hnávali stáda krav z Queenslandu na pastvu a pak zpět na trh. Spojnice sever - jih se jmenuje Stuart Highway, pojmenovaná po neohroženém průzkumném cestovateli Johnovi McDouall Stuartovi, co jako první Evropan přešel Klokánii od jihu na sever. 

Jak se na Klokánii sluší a patří, tak z Tennant Creeku to je na sever, do hlavního města Severního teritoria Darwinu, pouhých 1 000 km a na jih do Alice Springs polovinu, tedy 500. Žije zde zhruba 3 500 obyvatel, z nichž je něco přes dvě pětiny, tedy kolem 1 500, domorodého původu.

I městečko uprostřed ničeho má svoje zajímavosti. Necelých 100 km na jih (to je prosím v těchto končinách blízké okolí) leží Devils Marbles, tedy ďáblovy kuličky kde jsme se už se Zvířetníkem jednou podívali. Dále to jsou Barkly tablelands, ohromné vyvýšené pláně pokryté Mitchelovou travou. Když píši ohromné, tak i tak myslím. Tyto pláně mají rozlohu 240 000 km čtverečních a to je zhruba velikost britských ostrovů se vším všudy. Však zde také leží jedny z nerozlehlejších dobytkářských farem na světě.

Švehla - Austrálie - Tennant Creek - 2Tennant Creek leží zhruba uprostřed Severního teritoria, 377 metrů nad mořem. Podnebí tu je pro průměrného Evropana poněkud drsné. Průměrné maximální teploty jsou v rozsahu 24 až 38°C. Průměrně po 22 dnů v roce tu teplota přesahuje 40°C. Průměrné minimální teploty jsou v rozsahu 12 až 25°C. Srážky tu jsou, ale sezónní, protože zde se projevuje monsunová činnost.

Takže od počátku listopadu do konce února zde spadne v průměru 452 mm deště, aby po zbytek roku nespadlo téměř nic. Azuro tu je zhruba 155 dnů v roce. Populární je místní přehrada Mary Ann, zásobárna vody pro městečko a vítané místo k vodním sportům.

Nejzajímavější na městečku je snad jeho historie. I když evropská historie tohoto místa začíná pouze v roku 1860, když John McDouall Stuart tudy procházel na jedné ze svých expedic, tak je o to barvitější.

Milý John McDouall Stuart pojmenoval potok na sever od nynějšího městečka Tennant Creek, po mecenáši Johnovi Tennantovi, co financoval Stuartovu výpravu. Osada co později vznikla, byla pak pojmenována stejným jménem. Když byla vybudována telegrafní linka spojující Melbourne s Londýnem v sedmdesátých letech devatenáctého století, tak zde byla postavena repeater station, tady jakýsi zesilovač telegrafního signálu, kterých bylo na lince požehnaně.

Nejbarvitější historie nás však posunuje do třicátých let století dvacátého, když se v těchto místech odehrávala poslední australská zlatá horečka. První zlato zde našel honák dobytka Jack Noble. Bleskurychle se do místa dostavili zlatokopové, koupili si klajmy a začali kutat. V té době byla zlatá pole v okolí třetí co do množství vytěženého zlata v celé Klokánii. Švehla - Austrálie - Tennant Creek - 3

Zlato se zde stále těží. Celkem se zde vytěžilo 210 tun zlata. Nyní se však v okolí také těží a vyváží převážně do Číny mangan, bauxit, olovo, zinek, stříbro a měď. Na starých zlatých polích je jakýsi skanzen, kde se turistům předvádí, jak se tu zlato dobývalo a také jak se taví a slévá do ingotů.

Vlastní městečko je položeno 12 km na jih od potoka stejného jména. To proto, že kolem telegrafní linky a budov zesilovače byla zřízena 11 km rezervace. Místní zkazky však nabízí daleko zajímavější varianty.

V roce 1934 postavil Joe Kilgarriff z Alice Springs hotel jménem Tennant Creek na jižní straně potoka. Tato hospoda stále existuje a je to historický monument pionýrských dob. V roce 1935 přibyl do městečka Cecil Armstrong a hned druhý den po příjezdu začal péci chléb pro místní občany.

V roce 1937 postavil Armstrongovu pekárnu a kavárnu, kde po dalších 20 let přispíval k rozkvětu městečka. Tato budova také stále stojí, i když pod jiným jménem. Milý Cecil měl velice jednoduché telefonní číslo k zapamatování. Byla to 1. Stejné číslo měla i jeho poštovní schránka na místní poště. To aby si nemusel moc pamatovat a aby se snad nespletl.

A nejlepší nakonec. Tato zkazka nám vypráví, že nynější osada Tennant Creek vznikla v místech kde, počátkem třicátých let dvacátého století, po dešti zapadl do bahna naložený náklaďák s pivem. Město bylo oficiálně naplánováno o několik kilometrů dále na vyšším místě, kde nehrozily zátopy v období dešťů.

Švehla - Austrálie - Tennant Creek - 4Když ale tento náklaďák uvízl, kde uvízl, na cestě k plánovanému místu městečka, tak místní zlatokopové, horda všeho schopná, se utábořili u milého náklaďáku, dokud nebylo všechno pivo vypito. A tak v tomto místě vyrostly základy budoucího městečka. Tehdy tyto vypadaly jako nějaké slumy, velice primitivně a divoce.

Během druhé světové války zde byla vojenská nemocnice a australské letectvo používalo místní runway k nouzovým přistáním bojových letadel.

Do městečka Tennant Creek se většina návštěvníků dostane po silnici autem. Je zde však i letiště a pak i železniční stanice pověstného Ghánu, železnice spojující Jih Klokánie se severem. Tato trať je ponejvíce vytížena nákladní dopravou, ale dvakrát do týdne jede schnellzuk z Adelaide na jihu do Darwinu na severu a zpět a na požádání v Tennant Creeku zastaví. 

Dnes je Tennant Creek moderní městečko na australském outbacku. Nepostrádá několik hotelů, motelů, karavan park, malou, nízkorizikovou nemocnici, banky, supermarkety, autoopravny, benzin pumpy a jiné vymoženosti civilizace. Takže až náhodou pojedete napříč Klokánií od jihu na sever, či naopak, nezapomeňte se zastavit v tomto městečku a porozhlédnout se po okolí.

Další fotky najdete zde 

George Švehla



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !