27.11.2022 | Svátek má Xenie


MLSOTNÍK: Špagetová dýně pečená s mletým masem, rajčaty a hříbky

4.11.2022

Před lety, když byly děti malé a jen tak něco jsme do nich nedostali, v těch dávných dobách, kdy akceptovaly jen nahaté nudle a kečup, připravil bratranec můj rodný špagetovou dýni. Na talíři dětem naservíroval něco, co vypadalo jako křehké špagety. Děti netušíce podraz to vlákenné cosi ochutnaly, poválely v puse a za několik minut si šly s prázdným talířem přidat. Ve vzpomínkách mi zůstaly blednoucí útržky postupu přípravy a každý rok jsem si říkala, že ten špagetovo dýňový zázrak někdy musím vyzkoušet.

I dostala jsem minulý rok semínka špagetové dýně, letos na jaře zasadila, celé léto zalévala a na podzim sklidila dýni. Co dýni... dýničku! Do obou dlaní se vlezla. Z toho večeře pro čtyři lidi nebude, usoudila jsem moudře a v obchodě zakoupila o dost větší pruhovanou tykev s nálepkou Spaghettikürbis. K tomu mleté maso a sýr na strouhání. Prošla recepty, které měly v názvu špagetovou dýni, rozhlédla se po zásobách, hluboce se nad sebou zamyslela a dala jsem se jako vždy do improvizace.

Na jídlo, které jsem na začátku října uvařila, pro dva (až tři) strávníky potřebujete:

  • středně velkou špagetovou dýni, ca. třicet centimetrů dlouhou (a jednu malinkou)
  • mleté maso, 400g
  • cibuli a česnek
  • sůl, chili papričku, koření (já měla po ruce sušenou směs na špagety – česnek, oregano, chili)
  • jedno vejce
  • pár čerstvých hříbků
  • plátky slaniny
  • nadrobno nakrájená rajčata
  • sýr na posyp

Dýni podélně rozkrojit, vydlabat semínka, do pekáče položit slupkou nahoru, podlít vodou, zakrýt a dát na půl hodiny péct do 150 °C. Pečením slupka ztvrdne, vnitřek změkne. Kontrolujte podlití (zn. já to ještě včas zachránila).

Špagetovou dýni jsem nejdřív upekla

Mleté maso smíchat s osmaženou cibulí a česnekem (jen nahrubo nakrájím, v receptu měli česnek se solí třený), přidat koření, sůl a vejce.

Dýně opatrně otočit (jsou horké), do vydlabaného prostoru naplácat masovou směs, položit na to plátky slaniny. Zasypat rajčaty. Měla jsem ze zahrady pár klouzků, které jsem usmažila a přidala k rajčatům. Rajčata a houby na mase nedržely všechny, zbytek se pekl vedle dýně na dně pekáče v sosu, který z masa a dýně vytekl.

Pak se má dopéct s nádivkou

Péct přikryté tak dlouho, až bude maso hotové. Já pekla asi 45 minut. Dle potřeby podlévat.

V mých vzpomínkách leží na talíři maso nakrájené na plátky na opravdových špagetách. Moje kuchařská realita byla jiná. Maso bylo hotové, dýně se ne a ne rozpadnout na vlákna.

Jenže se dopéct nechtěla, takže se dále pekla zvlášť - nutno dovydlabat.

Vařící dýni jsem z pekáče vyndala a maso vyklopila zpět na rozpečená rajčata s houbama a sosem. Ze ztvrdlé slupky jsem dýni vydlabala a ještě chvíli samotnou pekla. Při bližším zkoumání se daly objevit struktury podobné špagetám, povětšinou to ale byla prostě dýňová hmota.

A nádivka i dýně se pekly zvlášť

Ve výsledku to na talíři vypadalo dohromady dost dobře a chutnalo to ještě líp.

Kdo pátrá, kam se poděla má malá dýnička, pak vězte, že se v první fázi pečení rozpadla na vodnaté nudličky a skončila jako část sosu pod pečenou dýní.

Bylo to výborné.

Kdo tuší, že neumím při vaření počítat, hádá dobře. Plánovala jsem večeři pro čtyři osoby a uvařila pro dvě. Tři osoby se sice najedly, ale nenasytily. Příště toho uvařit víc nebo brambory jako přílohu. Pro hnidopichy – já moc nevečeřela, jen žužlala. Trápily mě zuby – viz včerejší článek.

Komu chybí na obrázcích a v popisu sýr, který je uvedený v rozpisu ingrediencí, při vaření a konzumaci ho prostě nezapomene použít.

Přeji vám dobrou chuť, ať už dnes vaříte či jíte cokoliv...

Foto: Eva Schlittermann. Úplnou fotodokumentaci vč. hříbků najdete tady na Rajčeti.

Eva Schlittermann Neviditelný pes