20.9.2019 | Svátek má Oleg


Vípák pípák I.

7.10.2017

Tentokrát o ptáčkovi, kterého snad každý zná. Jmenuje se vrabec domácí.

Když jsem byla malá, byli vrabčáci všude. Pak najednou nebyli. Z jednoho z nejběžnějších opeřenců se stal vzácný tvor. Ale časy se mění a počty vrabčáků u nás v okolí zase rostou.

Vrabec domácí

Průměrný vrabčák má asi 15 centimetrů a 30 gramů. Když se mu dobře daří a má životní kliku, dožije se i docela solidního věku. Rekordmani žijí i 19 let.

Vrabčák sameček je jiný než vrabčí samička. Ale bacha – vrabčí dorost je jednotný – vypadají jako samičky. I proto nás nemůže v létě zaskočit hejno, které vypadá jak dívčí parta...

Vrabec domácí

V zimě je častým hostem krmítek – chutná mu nejen slunečnice, ale nepohrdne ani jiným zrním či najemno nakrájeným rohlíkem. Koneckonců ta naše zahradní parta je zvyklá na celoroční přikrmování a někteří oprásklíci se od dědy nechávali i krmit z ruky.

Vrabec domácí

Betka je nadšeně plašila a vždycky jim všechnu housku vyžrala. Night je nad věcí – housku nežere a ptáci pípáci mu vůbec nevadí.

Tak co, taky máte vrabčí partu někde v okolí?

Foto: Xerxovi. Klikněte do obrázku v textu a podívejte se do fotogalerie!

Xerxová Neviditelný pes


Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.