5.10.2023 | Svátek má Eliška


PSI: Novinky o Ferince a Charliem

6.9.2023

Rok se s rokem sešel od posledních zpráv o Feri (*2009) a Charliem (*2012). Od minulého článku loni v září jsme stihli ještě v listopadu podzimní dovolenou a dokonce letos na jaře i jarní dovolenou v našem oblíbeném Vlkově, takže pejsci měli vyžití dost a mohli jsme si užívat celé dny spolu.

Feri oslavila v listopadu 2022 krásných 13 let a Charlie v prosinci téhož roku 10 let.

Charlie (lapinkoira) a Feri (německý vlčí špic)

Letos jsme se také seznámili s další lapinkou, krásným hnědým Lapinem a jeho bráchou Plyšoněm. Plyšoň je jakutská lajka a je skoro 2x větší, než Ferinka. Je to ještě rozjívený mladíček, takže Feri s ním neměla žádný problém, na to, že větší psy moc nemusí, a Lapina akceptovala jako většiny lapinky, který kdy v životě viděla. Loki, Charlie i Lapin zřejmě mají nějaké kouzlo, protože Feri psy prostě ráda nemá, ale lapinky, ty ona může.

Plyšoň, Lapin, Feri a Charlie

S našimi novými kamarády se nám dokonce podařilo dát 6 kiláčků okruh a Ferinka byla odhadnuta na mnohem mladšího psa, jak byla vitální a živá a v pohodě stačila na vycházce klukům.

Na jaře ale na řadu přišla pravidelná geronto prohlídka. Charlie dobrý, ale Ferinka měla nějaký malý útvar na slezině, který byl určen ke sledování. Dostali jsme taky doporučeno začít čistit její zuby, že má docela zubní kámen, a za měsíc kontrolní prohlídku sleziny.

Feri

Na kontrole paní doktorka vtipkovala, zda nemáme špatného psa, nemohla ten útvar ani najít, jak byl pořád maličký, a minule to musela být dobrá náhoda, že se jí ho podařilo hned odhalit. Takže zdravotní stav parádní, ale je potřeba v květnu stanovit termín na vytržení zadního zkaženého zubu.

Už nějakou dobu se mi zdálo, že Ferinka kouše jen na jedné straně tlamy, a tak jsem se těšila, že vytržený zub pro ni bude úlevou.

Přišli jsme v půli května do ordinace a jedna z doktorek na klinice jí píchla sedativa, že usne s námi v ordinaci. Feri ale měla jiný plán a ani po dalších dvou připíchnutích nevypadala, že by chtěla spinkat. To už si ji paní doktorka vzala do ordinace s tím, že za hodinku zavolá, až se bude budit, abychom si pro ni přijeli. Otočili jsme se s mužem na nákup do blízkého supermarketu a při skládání nákupu do auta jsme už měli telefonát, že je Feri vzhůru.

Feri a Charlie

Feri byla vzhůru zřejmě při celé operaci, prý se jim pořád budila, bylo dost těžké vůbec zub vytrhnout a na kontrolní sono sleziny se ani nedostalo. Dostali jsme doporučeno pár dní spíš měkčí žrádlo a jinak není nutné nic řešit, dáseň by se měla sama krásně stáhnout a zahojit.

Charlie a Feri

Po narkóze ale Ferinka vyloženě sešla. Nic jí sice nebylo, ale já jsem to na ní viděla, že není ve své kůži. Týdny plynuly a já si na tento stav zvykla. Až do půlky července, kdy ani nevítala štěkotem tatínka a moji kamarádku na návštěvě. Tatínek to odbyl, že na něj už zapomněla, protože většinou jezdím já k němu, ale já hned věděla, že je něco divně. Když pak nevítala ani moji nejlepší kamarádku, měla jsem jasno. Něco s ní určitě je. Sice je od narkózy jiná, řekla bych prostě psí důchodce, ale ten poslední týden s ní něco není v pořádku ani vůči seniornímu stavu. Takže šup na veterinu na kontrolní sono.

Poslední týden v červenci Ferince dělala sono nová paní doktora a nebyla si jistá bez konzultace, co to vidí na monitoru. Telefonicky jsme se pak dozvěděli diagnózu. Onkologický nález na játrech a paní doktora se po telefonu ptala, jestli nám pes vůbec žere.

Feri hlídá u trouby

Feri, jejíž jediná hlavní láska v životě je žrádlo, pořád ještě žrala s chutí. Prý je to velké, operovat to nejde, a jestli chceme, můžeme zajet na onko do Brna. My jsme se rozhodli, že do Brna nepůjdeme a já zrušila všechny svoje naplánované srpnové vandry a akce, abych s Ferinkou byla co nejvíc doma.

Charlie vůbec nedbal, že Ferinka vypadá přešle. Klidně po ní skáče a šlape, když se mu to hodí, nebo když mu leží na balónku, tak do ní šťouchá, aby mu uhnula. Miluje přesně jen jediný konkrétní balónek, takže jsem vykoupila internet a doma jich máme schovaných asi 6 dalších, protože žádný jiný nechce.

Charlie

Přesto občas cestou kolem zverimexu, který neznám, nakouknu a dám nesplnitelné požadavky. Větší než tenisák, bez děr a vlysů, za které jdou dát zuby a umožní balónek ve vteřině sežrat. Ne moc tvrdý, ne moc měkký. Většinou nepochodím, ale jednou mi paní prodavačka vytáhla žlutý zázrak. Balónek z hmoty, ze které se dělají pullery. Prý pullery odolají kousání a jsou oblíbené. I já jsem o tom slyšela. Balónek mi sice na Charlieho tlamu přišel trochu větší, ale za zkoušku nic nedám. Dnes má Charlie nový oblíbený balónek a těmi starými bere zavděk, jen když si ten nový zelený zašantročí.

Nedávno jsem také něco hledala pro kamarádku v psí krabici a narazila na lanový uzel ještě po Vokounovi. Charlie o něj nikdy nejevil zájem, tak jsem ho schovala, ale tentokrát mě napadlo ho jen tak pohodit na podlahu a nechat ho tam válet. Týden, dva, měsíc. Charlie se stal milovníkem uzlů a systematicky pracuje na jejich rozmotávání a bohužel i konzumaci. Ale asi jsem radši, když žere uzel a ne moje nové trekové sandály, kterým ožral všechny pásky. Tolik jsem se těšila, že staré a prošlapané vyřadím na pantofle, ale smůla. Ještě to letos v těch ošmajdaných budu muset vydržet. Živit tohle zvíře je někdy opravdu finančně náročný :-)

Charlie s milovaným balonkem. Lapinkoira

Ani ne měsíc po posledním sonu, v neděli 20. srpna, jsem si všimla, že si Ferinka žmoulá tlapičku, a našla nateklé a škaredé nehtové lůžko, tak jsme si domluvili veterinu tak, abychom šli za „naší“ paní doktorkou. Feri bohužel na veterinu zase nechce, stejně jako po kastraci, ale když celou operaci vnímá a budí se, není se co divit, že se brání návštěvě. Termín jsme dostali hned 22. 8. 2023 a za rybičky v pamlskovníku se Feri i celkem nechala vyšetřit.

Na tlapičce je kvasinková infekce, tak je nutné umývat speciálním šampónem, a na podporu a regeneraci jater máme schváleno, že přejít na veterinární jaterní dietu není špatný nápad. Jenže zatímco Ferinka baštila rybičky, paní doktorka měla dost času vše na sonu řádně prozkoumat. A myslí si, že to není onko nález, ale že to nakonec vypadá na zbytnělý žlučník. Dostáváme lék ursosan 1x denně na 3 týdny, po kterých přijde kontrola, zda se to lepší, nebo ne. Pokud ne, bohužel bude nutná operace žlučníku, protože jinak může nečekaně prasknout, a to by mohla být definitivní konečná.

Ferinka

Pořád jsem si říkala, že novinky napíšu, až budu vědět začátkem jara, co ten nález na slezině. Jenže při trhání zubů se sono nestihlo, a tak jsem pořád vyčkávala, až budu něco vědět. Když už jsem ale věděla, neměla jsem chuť vůbec nic psát.

Charlie a Feri

Ještě štěstí, že si Ferinka poranila tu tlapičku a jeli jsme na veterinu v krátkém úseku znova. Protože bez žlučníku, to dneska žije kde kdo. A moje Ferinka, to je ještě mladice. A že jí v listopadu bude 14? Nikdo by jí to nehádal, protože ještě zvládne hodinovou procházku, slyší, vidí a zubů má dost. Mohla jsem jí alespoň dnes na kontrole koupit zubní pastu, protože když tu s námi bude dalších 13 let, tak musíme na ty zuby pořádně kouknout, aby ten jediný vytržený i jediným špatným zubem zůstal.

KONEC.

Ferinka 2023

Foto: Mawenzi. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do fotogalerie!

Osobní stránky autorky: www.mawenzi.cz

Mawenzi Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !