29.9.2022 | Svátek má Michal


PSI: Jen tak ze všedního života Feri a Charlieho

7.9.2022

Předchozí díl najdete zde.

Lika může za to, že vám představím pár naprosto všedních a nezajímavých novinek ze života útulkové lapinkoiry Charlieho a vlčí špičky Feris Zimní sen. Prý nevadí, že nemám žádný zajímavý novinky, že i pár obyčejných všedních zpráv potěší.

Tak snad má pravdu a i běžné denní rutiny a zvyklosti potěší svojí všedností a obyčejností. Obyčejnost a všednost totiž nemá jen nevýhody toho, že pak vypadám jako panička, co se psy nic nedělá, nerozvíjí je a nepodněcuje:), ale má i výhody toho, že život je zajetý v běžných kolejích a nedějí se žádné převraty.

Lapinkoira Charlie a Feris Zimní sen, německý vlčí špic

Takže u nás všechno funguje parádně. Charlie, i když se pořád trochu bojí užších prostor, už několik týdnů, možná měsíců nevrčí a naopak je schopen v úzce pootevřených dveřích hodit otočku o 360°, zlomit se v pase a negalantně převálcovat starou dámu, která se v jeho patách dere ke mně do ložnice. Charlie, který by dřív do tak úzkého prostoru s fenou nešel nebo by na ni zavrkal, kdyby ho překvapila zezadu, ji prostě smetl a u toho se vesele smál, nedbaje, že ona jen překvapeně chudák kouká, kam jí všude šlápl.

Jídlo probíhá naprosto bez potíží a oba způsobně čekají, až dosedne miska na zem. Charlie je neposeda, nepostojí, neposedí, takže se často při sezení vrtí a někdy nevydrží čekat dlouho, ale podávání krmě je už mnohem komfortnější především pro mě, protože se mi nesnaží obě misky vyrazit z ruky.

Charlie

Potřebu – bobek – doma už neudělal několik týdnů, což přičítám i tomu, že v těch vedrech mají celou noc otevřeno ven kvůli ochlazení prostoru pro lepší spánek, a tak si může chodit, kdykoli se mu zlíbí se vyprázdnit.

I bez otevřených dveří by se to ale asi dalo odhadnout, protože při potřebě čůrat vydává sípavě funící zvuky, který mě spolehlivě vzbudí. Bohužel ale nepřišel na to, že u bobku by měl taky funět a sípat, protože když jen tiše stojí u dveří, tak to mě zatím ještě fakt nevzbudí.

Charlie

A vzpomněla jsem si, že máme jednu velkou změnu. Charlie štěká! On, pes, který nevydával žádný zvuky a později po pár týdnech jen lehký bafání, tak při příchodu domů ječí jak hysterka, hlasem vysokým tak, jak se to na psího mládence nehodí. Ječí nejen při vítání, ale i pokud je na ulici nějaký pohyb. Je z něj prostě ječící siréna, a fena, hlídací štěkací špic, je proti němu tichý společník :D

Feris Zimní sen, německý vlčí špic

Ferinka má bohužel po kastraci trošku problém se zádíčky, škaredá jizva po operaci asi ovlivňuje břišní svaly a je vidět, že se jí už špatně skáče na postel, a od jara chodí přes krabici, o kterou se zase 3x za den můžu přerazit já. Hlavně v noci bez brýlí, když chci taky ven:)

Na začátku prázdnin absolvovali oba důchodci pořádnou prohlídku, kdy byla Feri (nar. listopad 2009) i Charlie (nar. prosinec 2012) shledáni jako zdraví důchodci v dobré kondici, přestože Feri, která má sklony k tloustnutí, od kastrace přibrala. Bohužel s bolavými zádíčky se jí tuk ukládá víc kolem bederní páteře, což zhoršuje možnou bolest.

Feri

Protože má sklony k tloustnutí a už před kastrací byla na nízkotučných granulích, kdy z 9 % tuku není už moc kam klesat, doufám, že kúra veterinární diety zabere a to kilo, co má ke svým ideálním 15 - 16 kg, zase sundá, aby se jí líp skákalo. Zajímavý je, že když vaří manžel, tak v pohodě vyskočí předníma tlapama na linku a očuchává, co je k mání, to o bolesti neví nic :) Když vařím já, tak stačí jeden škaredej pohled na Feri, která se mlsně dívá, co se zrovna kuchtí, a ona má jasno, že tady jí pšenka nepokvete.

Charlieho nechává vaření klidným, nechodí ani kontrolovat troubu, dění v kuchyni je mu vlastně úplně jedno, pokud se zrovna nepodává psí krmě.

Charlie a Feri

S česáním a manipulací se to ale moc nelepší, je to bojínek a hysterka, šáhnout na sebe nenechá. Když je potřeba ustřihnout kudlibabku nebo dredík, musím povolat na pomoc manžela ze zálohy. On se ale týrání pejsků většinou účastnit nechce, a tak mi dá práci ho aspoň občas ukecat.

Charlie a Feri s paničkou

Týrání pejsků probíhá následovně – manžel má jeden kousek mlsky pro Feri a hodně kousků pro Charlieho. Feri má bolestný a Charlie odvaděč pozornosti. Když totiž čmuchá a snaží se dostat do zavřené dlaně, plně se soustředí na dobrotu a já můžu rychle střihnout. U jiných psů by to možná šlo v jedné osobě – jedna ruka drží mlsky, druhá stříhá –, jenže Charlie je pytel blech a ne pes. Říkám, že je hadochobotnice, protože se tak vrtí, že i když se zajímá o ruku s pamlsky, skáče ze strany na stranu jak divokej kůň a dá docela práci ho dredu nebo kudlibabky zbavit.

Manipulace se zásadně odehrává na posteli, protože Charlie má rád, když jsme na jeho úrovni a neskláníme se k němu shora. Pro nás je pohodlnější sedět na posteli, než se válet po studené podlaze, kde má větší stabilitu on, a když začne skákat a divočit, tak nevím, jestli mám dřív pouštět psa, nůžky nebo chránit brýle. Místo pamlsku jde někdy použít i jeho oblíbený balonek, to je totiž nejlepší věc na světě a často si ho celou procházku nosí jak největší poklad.

Charlie s milovaným balonkem

A jestli letos bude studená zima bez topení, tak já určitě neumrznu, protože Charlie se ke mně chodí tulit a celou noc je na mě nalepenej. S páníčkem spát v obýváku nechce, zatímco Ferinka spokojeně chodí do obýváku zbavit se toho divočáka a nalepit se na páníčka. Prej na to vyrušování a skákání po hlavě není v noci vůbec zvědavá.

A tak si obyčejně a všedně užíváme té domácí pohody.

Feri a Charlie

Dosavadní řetěz článků o Charliem najdete zde – v každém článku je vždy odkaz na ten předchozí. První speciál o Feri najdete zde.

Foto: Mawenzi. Osobní stránky autorky: www.mawenzi.cz

Mawenzi Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !