23.9.2023 | Svátek má Berta


BERNSKÁ SMEČKA: Lucembursko a Alsasko 2022 aneb Po vlastní stopě

21.7.2022

Část třetí.

Předchozí část najdete zde.

Colmar – město hrázděných domů

Colmar je sice městem francouzským, ale jak do Švýcarska, tak do Německa je to opravdu jen kousek. Ostatně německý vliv se tu rozhodně nezapře. Nejstarší a spolehlivě nejatraktivnější čtvrtí Colmaru jsou Malé Benátky (Petite Venise). Po vodních kanálech se dá projet na lodičkách a přes kanály vede spousta mostů.

Malé Benátky, Colmar. Alsasko, 2022.

V Colmaru začíná proslulá cyklistická vinařská stezka dlouhá 170 km. V mnoha domech ve městě jsou vinné sklepy. v Alsasku se vínu neobyčejně daří. I v Colmaru jsme narazili na restauraci michelinskou hvězdou se pyšnící. Nemít s sebou Candy, tady bychom ji zcela jistě navštívili; oproti Lucemburku byly ceny velmi příznivé.

Pro Colmar je typická architektura barevných hrázděných domů a nesmírně bohatá květinová výzdoba; to je bezesporu hlavním důvodem, proč je toto město v průvodcích označováno za nejkrásnější město Alsaska, často i za město nejstarší. Jeho historie sahá do 8. století.

Malé Benátky, Colmar. Alsasko, 2022. V popředí Candy

Za nejkrásnější dům ve městě je všeobecně považován Maison Pfister, který mi učaroval; jeho styl je směsicí gotiky a renesance – samé věžičky, balkony a arkýře. Přivezla jsem si domů jeho obraz, své místo našel hned vedle obrázku Lucemburku.

Za zmínku stojí, že v Colmaru se narodil Frédéric Auguste Bartholdi, francouzský sochař a architekt, jenž navrhl známou sochu svobody (její kovovou kostru zkonstruoval slavný Gustave Eiffel). Jak známo, sochu svobody věnovala francouzská vláda Spojeným státům; méně známé je, že ji najdeme i v Colmaru. Nejslavnější rodák má v Colmaru muzeum, nachází se v jeho rodném domě.

Maison Pfister

Chtěli jsme bydlet v centru města a užívat si s Candy večerních procházek malebnými uličkami. Měli jsme zařízeno ubytování v pohodlném apartmánu, park byl přes ulici, učiněná paráda. Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, museli jsme vyšlapat do třetího patra, historický dům neměl výtah. Naše milá Candy to poprvé bez reptání vystoupala, ale pak už vždycky rovnou zamířila k jedněm dveřím v přízemí a tvářila se, že ona má bydlení tam. Pokaždé jsme ji museli chválit a nejen slovy přemlouvat, než s námi milostivě vstoupila na dřevěné rozvrzané schodiště.

Malé Benátky, Colmar. Alsasko, 2022.

Colmar je nádherné město, pastva pro oči, zejména večer poskytuje neopakovatelný zážitek. Zamilovali jsme si večerní procházky zakončené posezením na zahrádce některé z okolních kaváren či hospůdek, kde se světýlka nad kanálem odrážejí od hladiny. Nelze samozřejmě vynechat proslulé alsaské bílé víno.

Candy, odpočinek při večerní procházce.

Pro Candy jsme za tím účelem nosili s sebou pelíšek, na kterém se ráda uvelebila a pozorovala kolemjdoucí. Ač byl teprve konec května, město bylo plné turistů. Ve dne máte pocit, že zahrádek lákajících k posezení u kávy nebo vína je mnoho přemnoho, ovšem jakmile se začne stmívat, už to chce někde zakotvit, aby nebylo pozdě, zájem je obrovský.

Večerní procházky, Colmar. Alsasko, 2022. V popředí Candy.

Doufám, že jsme tu nebyli naposledy, ještě dobrý týden po návratu domů se moje myšlenky toulaly po Colmaru…

Pokračování příště

Foto: Mirek Menšík. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do bohaté fotogalerie!

Psáno v červnu 2022. Osobní stránky autorky: www.bernsky-honic.cz

Radana Menšíková Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !