18.6.2024 | Svátek má Milan


BERNSKÁ SMEČKA: Lucembursko a Alsasko 2022 aneb Po vlastní stopě

14.7.2022

Část druhá

První část si můžete přečíst zde.

Lucembursko – ráj hradů, zámků a zřícenin

Začnu chválou rána. V příjemném městě Ettelbruck sliboval už začátek dne krásné počasí, všechno ještě bylo v takovém tom slunečném ranní oparu. Obchody se začínaly otevírat, prodavači chystali nabídku na venkovních stojanech. Z pekárny to ukrutně vonělo, takže ač jsme byli po snídani, zašla jsem pro koláč a čerstvou bagetu (oblíbila jsem si tmavou, říkali jí tradiční). Byl všední den, někteří šli za svým programem pěšky, jiní jeli na kole. Kavárny měly otevřeno a všude už někdo svou ranní kávu popíjel.

Ettelbruck v Lucembursku.

Nikdo nikam nespěchal; zaujala mne dvojice dam, které se pozdravily a uprostřed ulice si začaly povídat. Auta, které za nimi přibrzdilo, si nevšimly. Řidič nejevil nejmenší známku nervozity, trpělivě čekal, až se cesta uvolní. V tomhle městečku jsme se stavili jen tak. Bez konkrétního cíle jsme se prošli a vnímali příjemnou atmosféru. Ne že by v Ettelbrucku nebylo nic zajímavého, mají tu muzeum věnované bitvě v Ardenách, ale to jsme samozřejmě s Candy vynechali. Na parkovišti jsme si tady poprvé všimli nabíječek elektromobilů, k vidění jsou poměrně často.

Ettelbruck v Lucembursku. V popředí Candy.

Esch-sur-Sure je malebná horská vesnička u řeky Sauer; nabízí moc pěknou scenérii pod ruinami hradu z 10. století. V průvodcích je někdy Esch-sur-Sure dokonce označována za jednu z nejkrásnějších vesnic v Evropě. Všechno je nádherně upravené, pořád bylo co obdivovat. Při odjezdu jsme míjeli veřejné parkoviště s toaletou, což se zrovna hodilo. Toaleta byla bezplatná, čistá, dobře vybavená a vše fungovalo.

Esch-sur-Sure, Lucembursko.

Esch-sur-Sure, Lucembursko.

Městečko Clervaux leží v kouzelném prostředí, vévodí mu dominanta hradu stejného jména. K vidění je tu dále impozantní katedrála, románský kostel a benediktinský klášter sv. Mořice a Maura. Zaujala nás ovšem také cukrárna au Chocolate. Na její zahrádce nebyla ani noha. Dali jsme si moc dobrou zmrzlinu a najednou se stolky kolem nás začaly plnit. Než jsme snědli své tři boule (kopeček zmrzliny je boule de glace :-), bylo volných stolků už poskrovnu.

Clervaux, Lucembursko.

Clervaux, Lucembursko.

Clervaux, Lucembursko. V popředí Candy

Vianden je půvabné středověké město, patří k turisticky hojně navštěvovaným. Zajímavostí je, že zde v exilu žil Viktor Hugo. Dominantou města je gotický hrad, jedno z největších a nejzachovalejších feudálních sídel v Evropě; narodil se tady Jan Lucemburský.

Vianden, Lucembursko

Vianden a Beaufort, Lucembursko

Původní gotický hrad Beaufort byl během třicetileté války hodně poničen. Pozdější snaha o jeho přestavbu dopadla tak, že vedle něj bylo vybudováno nové sídlo, hrad renesanční. Beaufort se nachází v lesnatém regionu Mullerthal, kde je možné také navštívit park nazvaný Malé lucemburské Švýcarsko.

Beaufort, Lucembursko

Kousek od hradu Beaufort je na březích řeky Sure město Echternach. Jeho dominantou je benediktinský klášter. Došli jsme k němu, ale bohužel ve městě panoval čilý stavební ruch, což náš dojem nijak zvlášť nevylepšilo. Co mne ovšem zaujalo, byla věž na konci opevnění, která dostala nový kabát a dělala dojem obytné stavby. Na křižovatce jsme tu viděli jedinou dopravní nehodu celé této dovolené. Byl to jen menší ťukec z nepozornosti. Řidiči jsou tu celkově mnohem klidnější a nespěchají, nám to přišlo vhod.

Echternach, Lucembursko

Echternach, Lucembursko

Pokračování příště

Psáno v červnu 2022. Osobní stránky autorky: www.bernsky-honic.cz

Foto: Mirek Menšík. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do bohaté fotogalerie!

Radana Menšíková Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !