30.10.2020 | Svátek má Tadeáš


ČLOVĚČINY: Vánoční tango

23.12.2009

Po víkendu, ve kterém jsme nejprve oslavili vánoce pravidelnou vánoční "maškarní" milongou, pak s partou předvedli dvě hromadná vystoupení na plese záchranářského kurzu a pak vybrali na pár tisíc stromů na globální milonze. Na které, aby se to nepletlo, jsem také vystupoval. V půlnoci a ve dvě v rámci pásma divadelních skečů Tango nightmares. Jenda - vánoční milonga

Ale popořadě. Argentinské tango už se v Praze (zase) tancuje deset let a skoro tak dlouho se chvíli před vánoci pořádá vánoční milonga. Tedy taneční zábava po argentinsku.

Tahle milonga je speciální tím, že má vždy nějaké téma. Pokud se dobře pamatuji, tak v roce 2006 to byla osmdesátá léta, v 2007 James Bond, loni swing a třicátá léta a letos drákula a upíři vůbec. Také jsem plánoval zajít si do půjčovny a pořídit si na to nějaký pěkný obleček, ale nakonec jsem to nestihl a vyrazil jsem jen tak v černém.

Ostatní to neflákali, takže sál byl plný drákulů s černorudými plášti, do sucha vysátých obětí, nebezpečně přitažlivých upírek od kterých bych se kdykoli nechal zakousnout a dalších. Dorazilo i jedno odporné monstrum, které ze začátku nikdo nepoznal, a sápalo se tam na nevinné dívky, ale byl to jenom Steve.

Klub 2. patro, ve kterém se milonga konala, nám byl alespoň ze začátku trochu malý a na parketu nebylo moc k hnutí, ale po půlnoci se to trochu uvolnilo a myslím, že kdo vydržel, ten si skvěle zatancoval. Snad. Já jsem teda rozhodně nestihl otancovat všechny, které jsem chtěl, nebo které chtěly tancovat se mnou. To se nedalo stihnout, když jsme končili už ve čtyři.

Ovšem co jsem stihnul bylo vyzvat k tanci slečnu, o které jsem si nejdřív myslel, že tancuje standard a na milongu se jen přišla podivat s kamarádkou. Pak že tango tancuje už dlouho, ovšem není z Prahy, a nakonec jsem zjistil, že fakt tancuje standard, má Béčka (soutěžní třídu! né to co teď Jakuba a ty další asi tak dva pány na zvířetníku napadlo) a argentina má za sebou 1, slovy jednu, hodinu. Pánové a dámy, smekám! A doufám, že nebyla na milonze naposledy...

V sobotu jsem dospával ještě přes poledne, ale v pět už jsem byl na Karláku u Charitasu a popoháněl kroužkovce, aby se rychle přezuli a mohli jsme si vyzkoušet ta vystoupení. On nástup a odchod se musí domýšlet až na místě, podle sálu, a první zkouška vypadá vždycky strašně.

Řady nejsou, kruhy a jiné spartakiádní patvary už vůbec ne, některým se pletou strany, protože kde mají být žebřiny jsou stoly a kde má být ta krátká stěna u dveří je pódium, na podlaze nejsou čáry jako v tělocvičně ani si člověk nemůže rozpočítat délku kroků aby skončil v zarážce na úrovni tyčí na šplhání, protože ty tam taky nejsou... A do toho si ještě šéf (to jest já) vymyslí, že na každé vystoupení jsou žebřiny... teda ta strana kde jsou... vlastně nejsou... to... jinde.

Ale projeli jsme si obě vystoupení, dohodli jak daleko má kdo kdy dotancovat, jak nastoupíme a tak, a zmizeli v šatně než přišlo obecenstvo. A pak už jen válečné barvy, šatičky, fráčky a čekat. Nejdřív waltz... no určitě tam pár kiksů bylo, sem tam některá řada byla spíš jak když střelí ze samopalu, ale celkově to myslím vypadalo dobře. A obecenstvo si to evidentně myslelo taky.

A mix latiny byl ještě lepší... už při ůvodním pasu (doble), kterým se opravdu jen nastupuje, začali záchranáři tleskat do rytmu a pak ještě několikrát. A když jsme dotancovali, uklonili se a odešli za sálu, tak najednou slyšíme, znovu to naše paso. Oni si vyžádali, aby jim zvukař pustil ještě jednou tu naši muziku a sami se tam pokoušeli tancovat to co předtím my. A dobře se u toho bavili. Kdyby se mi to nekrylo s další akcí tak na tomhle plese bych rozhodně rád zůstal a tancoval s nimi.

Ovšem místo toho jsem provedl zrychlený přesun do Teatrina s mezipřistáním doma, trochu se roztangoval a před půlnocí už byl připravený na to dívadlo. Dívadlo na téma co se taky může nebo co se rozhodně nemůže stát na milonze.

Skeč první, Mismatch. Přichází Marie. Na podpatcích cca 190cm na výšku, ostatní rozměry se neprozrazují, ale žádná vychrtlina. Usedá. Nastupuji já. Na výšku tak možná 175. Předvádím se a odkládám se k baru. Mezitím nesměle vejde Luboš. Cca 210 cm. A vbíhá Rania. Cca 150cm a třicet kilo i s postelí. Ano a modří již vědí. Já chci Raniu, Luboš chce Marii, dopadne to přesně naopak. Luboš chvíli tančí v hlubokém předklonu, já se mezitím, ze začátku marně, pokouším uvést Marii do pohybu.

Konečně uděláme pár kroků, samozřejmě nic nevidím, narážíme do Luboše. Znovu pár kroků, znovu náraz, a zatímco se zlobím, Marie si sundává boty. Konečně něco vidím a tančíme... chvilku. Tedy musím říct, že navést partnerku o půl hlavy větší než já, aby odkopla židli je netriviální úkol.

Marie si odchází postěžovat, já si sedám na židli, u které si sundávala boty, Luboš zvedá Raniu a ta tančí metr nad zemí, a já mezi tím zjišťuji, že ty stříbrné botičky na deseticentimetrových podpadcích jsou stejně veliké jako moje boty. Teda až na ten podpatek... tak co bych si je nevyzkoušel... žjóva já jsem najednou vyrostl... normálně teď Marii koukám do očí... konečně se nám dobře tancuje a skeč končí. A prej mi ty botičky slušely... ;-)

V dalším skeči nastupuje "hygienická" dáma, v rukavičkách a s upjatým výrazem. S prvním partnerem tančí velmi asepticky, s kapesníčkem mezi obličeji. Pak na ní nastoupí maník, co tancuje bos a v tílku, a to zděšení snad ani nebylo hrané. A do třetice nebezpečný elegán a dáma taje, odmítá elegána (o)pustit a prkna, jež znamenají svět, opouští zavěšena na jeho noze.

Pak pár dalších relativně realistických scének a nastupuji noční můry opilé, všemi ignorované "Popelky", která celou dobu sedí v rohu jeviště. Tango na kolečkových bruslích, tango s potápěčskými ploutvemi, tango s baletkou,... a nakonec hromadný závěr a svatba Popelky. Myslím, že se nám to povedlo, ale doufám, že to nenajdu na YouTube.

P.S.: Zkoušel jsem pak na těch podpatcích tancovat se svou obvyklou tangovou partnerkou a říkala, že až na to že jsem byl o něco vyšší nepozorovala rozdíl. Ale já fakt doma po večerech nechodím na podpatcích! Fakt!!

Vánoční milonga:
http://ceg.fsv.cvut.cz/misc/jirka/akce/2009-12-11
http://picasaweb.google.com/krizenecka/UpirskaMilonga?authkey=Gv1sRgCP7umdLSrt287wE#

Globální milonga:
http://picasaweb.google.cz/krizenecka/20091212GlobalniMilonga?authkey=Gv1sRgCMTB2e3Jhoj_GQ
www.globalmilonga.org/ 

Jenda