Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BERNSKÁ SMEČKA: World Dog Show Leipzig 2017

Radana Menšíková
diskuse (27)

Bernský honicí pes. Světová výstava psů v Lipsku 2017 foto: Tommi Yrjänä

Letošní světovou výstavu psů měla původně hostit Jižní Amerika. Jako mnoho jiných jsme se zaradovali, když Mezinárodní kynologická federace FCI rozhodla, že pořadatelskou zemí se nakonec stane Německo a výstavním městem saské Lipsko, bude to tedy skoro za rohem… Termín uzávěrky přihlášek na výstavu je vždycky stanoven s poměrně velkým předstihem a my jsme nakonec hodně zvažovali, máme-li se vůbec hlásit. Přece jen dva výstavní dny by znamenaly naši nepřítomnost doma v míře větší, než se právě nyní hodí. Našim nejstarším fenkám Kalince a Hispánce (přečíst si o ní můžete zde) totiž táhne na čtrnáctý rok; kdo se mohl předem spolehnout, že nás zrovna v té době nebude zapotřebí doma.

Bernský honicí pes. Světová výstava psů v Lipsku 2017

Rozhodli jsme se raději nic neriskovat. Rozhodnutí to bylo jistě rozumné, ale když se výstava přiblížila, holky byly v dobré kondici a mně najednou začalo být přece jen trochu líto, že my u toho nebudeme. Z Litvy totiž měla přijet mladá Bijou (naše Bijou je její babičkou a přečíst si o ní můžete zde) a z Finska „náš“ Kyösti a jeho syn Hemmo, to by přece bylo tak pěkné rodinné setkání! V předvečer výstavy jsem si posteskla a můj muž jen letmo prohodil: „Klid, Kyösti ti to vyběhá!“ (Pokud je někomu tenhle Kyösti trochu povědomý, je to zakladatel chovu bernských honičů ve Skandinávii a psali jsme o něm zde.)

Bernský honicí pes. Světová výstava psů v Lipsku 2017

Tedy akce to byla velkolepá, do Lipska se přihlásilo na 31 000 psů ze 73 zemí (osobně mne asi nejvíc překvapila účast vystavovatelů až z Filipín a z Vietnamu). Podle oficiálních údajů šlo o historicky vůbec největší výstavu psů na světě, která se kdy konala pod křídly FCI. Z České republiky pocházelo 1 770 přihlášených, což v procentuálním vyjádření znamenalo 5,7 %; pro zajímavost – větší podíl na tomto koláči měla jen pořádající země (27 %), a pak Rusko (11 %) a Itálie (7 %).

Bernský honicí pes. Světová výstava psů v Lipsku 2017

Němci jsou proslulí tím, že i na běžných mezinárodních výstavách mívají hodně zajímavý doprovodný program, však také na jejich výstavách zpravidla bývá nejvíc na soutěžích nezainteresovaných diváků. Tentokrát se v rámci výstavy světové konala další důležitá výstava German Winner Show, jakož i řada jiných soutěží pro psy – mezinárodní soutěž ve flyballu, mistrovství Německa v agility, oblíbený tanec se psy a další (např. evropský šampionát v dog divingu, nevěnujete se někdo náhodou tomuto sportu?).

Bernský honicí pes. Světová výstava psů v Lipsku 2017

Na stránkách výstavy byl dokonce k nahlédnutí výstavní katalog (!) a bylo možné on-line sledovat výsledky z výstavních kruhů, které byly vkládány okamžitě po posouzení každého plemene (dokonce jsme v každé chvíli věděli, kolik z účastníků už bylo posouzeno). Jinak celý den běžel přímý přenos doprovodného programu a odpoledne pak obvyklé závěrečné soutěže v rámci Show Parade. Pět dní jsme se zájmem sledovali, co se v Lipsku na výstavišti dělo. Program byl perfektní, osobně jsem s velkým uznáním shlédla skupinu border kolií, které se dokázaly zcela samostatně bravurně postarat o několik ovcí, které je „poslouchaly“ na slovo. Veškerou tuto podívanou divákům u počítačů zprostředkovali dva moderátoři (německy a anglicky) velmi dobře o všem informovaní.

Bernský honicí pes. Světová výstava psů v Lipsku 2017

Závěrečné soutěže byly hodně náročné, s takovým množstvím přihlášených psů pochopitelně souvisela účast daleko většího počtu plemen než na „běžných“ výstavách. Jen těch loveckých plemen, kolik se přijelo ukázat, úplná paráda. Také fakultativní soutěže (juniorhandling, chovatelské skupiny, páry, přehlídka potomstva) byly silně obsazené. Byl to pro nás zase úplně jiný zážitek, než být osobně uprostřed toho všeho hemžení. Rozhodně jsme toho viděli mnohem víc než obvykle a pohodlí domova se šálkem kávy také pro jednou nebylo k zahození.

Bernský honicí pes. Světová výstava psů v Lipsku 2017

A jak dopadla naše želízka? Bohužel mladá Bijou do Lipska nedorazila, nejspíš měla své dny. Finští kluci nám udělali obrovskou radost. Kyösti v obou dnech exceloval, dvakrát se stal naprostým vítězem plemene (BOB). K tomu mu také patří tituly German Winner a World Winner. Jakožto Best of Breed Kyösti vždy postoupil do soutěže o vítěze 6. skupiny FCI (honiči a barváři), kde jsme ho po oba dny viděli běhat. Bylo nám jasné, proč je světovým vítězem už podruhé (má nejvyšší titul také z loňské Světové výstavy v Moskvě), v pohybu se mu sotva kdo vyrovná, stejně jako kdysi jeho otci Abaxovi, Světovému vítězi 2006 (přečíst i o něm můžete zde). Zamáčkla jsem slzičku a moc jsem ten úspěch přála jeho šťastným majitelům Jaaně a Tommimu.

Psáno v listopadu 2017. Osobní stránky autorky najdete zde.

Foto: Tommi Yrjänä

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Václav Vlk st.
17. 7. 2024

Putin je diktátor a vůbec mu nezáleží na tom, koho a kde zabije, ale není to idiot.

Viktor Daněk
19. 7. 2024

Obrat dosavadního politického kurzu Evropské unie v příštích letech nenastane. Europoslanci ve...

Stačí málo a člověk při prvním kontaktu s ní hned přijde o život. Řeč je o fentanylu, syntetické...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Jaroslav Petr
19. 7. 2024

Přírodou konzervovaná kůže mamuta, který uhynul na Sibiři před 52 000 lety, dovolila rekonstrukci...

Jan Adamec
19. 7. 2024

Hrabě Monte Christo francouzského autora Alexandra Dumase je mnohem víc než dobrodružný příběh. Ve...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz