BERNSKÁ SMEČKA: World Dog Show Leipzig 2017
Bernský honicí pes. Světová výstava psů v Lipsku 2017 foto: Tommi Yrjänä
Letošní světovou výstavu psů měla původně hostit Jižní Amerika. Jako mnoho jiných jsme se zaradovali, když Mezinárodní kynologická federace FCI rozhodla, že pořadatelskou zemí se nakonec stane Německo a výstavním městem saské Lipsko, bude to tedy skoro za rohem… Termín uzávěrky přihlášek na výstavu je vždycky stanoven s poměrně velkým předstihem a my jsme nakonec hodně zvažovali, máme-li se vůbec hlásit. Přece jen dva výstavní dny by znamenaly naši nepřítomnost doma v míře větší, než se právě nyní hodí. Našim nejstarším fenkám Kalince a Hispánce (přečíst si o ní můžete zde) totiž táhne na čtrnáctý rok; kdo se mohl předem spolehnout, že nás zrovna v té době nebude zapotřebí doma.
Rozhodli jsme se raději nic neriskovat. Rozhodnutí to bylo jistě rozumné, ale když se výstava přiblížila, holky byly v dobré kondici a mně najednou začalo být přece jen trochu líto, že my u toho nebudeme. Z Litvy totiž měla přijet mladá Bijou (naše Bijou je její babičkou a přečíst si o ní můžete zde) a z Finska „náš“ Kyösti a jeho syn Hemmo, to by přece bylo tak pěkné rodinné setkání! V předvečer výstavy jsem si posteskla a můj muž jen letmo prohodil: „Klid, Kyösti ti to vyběhá!“ (Pokud je někomu tenhle Kyösti trochu povědomý, je to zakladatel chovu bernských honičů ve Skandinávii a psali jsme o něm zde.)
Tedy akce to byla velkolepá, do Lipska se přihlásilo na 31 000 psů ze 73 zemí (osobně mne asi nejvíc překvapila účast vystavovatelů až z Filipín a z Vietnamu). Podle oficiálních údajů šlo o historicky vůbec největší výstavu psů na světě, která se kdy konala pod křídly FCI. Z České republiky pocházelo 1 770 přihlášených, což v procentuálním vyjádření znamenalo 5,7 %; pro zajímavost – větší podíl na tomto koláči měla jen pořádající země (27 %), a pak Rusko (11 %) a Itálie (7 %).
Němci jsou proslulí tím, že i na běžných mezinárodních výstavách mívají hodně zajímavý doprovodný program, však také na jejich výstavách zpravidla bývá nejvíc na soutěžích nezainteresovaných diváků. Tentokrát se v rámci výstavy světové konala další důležitá výstava German Winner Show, jakož i řada jiných soutěží pro psy – mezinárodní soutěž ve flyballu, mistrovství Německa v agility, oblíbený tanec se psy a další (např. evropský šampionát v dog divingu, nevěnujete se někdo náhodou tomuto sportu?).
Na stránkách výstavy byl dokonce k nahlédnutí výstavní katalog (!) a bylo možné on-line sledovat výsledky z výstavních kruhů, které byly vkládány okamžitě po posouzení každého plemene (dokonce jsme v každé chvíli věděli, kolik z účastníků už bylo posouzeno). Jinak celý den běžel přímý přenos doprovodného programu a odpoledne pak obvyklé závěrečné soutěže v rámci Show Parade. Pět dní jsme se zájmem sledovali, co se v Lipsku na výstavišti dělo. Program byl perfektní, osobně jsem s velkým uznáním shlédla skupinu border kolií, které se dokázaly zcela samostatně bravurně postarat o několik ovcí, které je „poslouchaly“ na slovo. Veškerou tuto podívanou divákům u počítačů zprostředkovali dva moderátoři (německy a anglicky) velmi dobře o všem informovaní.
Závěrečné soutěže byly hodně náročné, s takovým množstvím přihlášených psů pochopitelně souvisela účast daleko většího počtu plemen než na „běžných“ výstavách. Jen těch loveckých plemen, kolik se přijelo ukázat, úplná paráda. Také fakultativní soutěže (juniorhandling, chovatelské skupiny, páry, přehlídka potomstva) byly silně obsazené. Byl to pro nás zase úplně jiný zážitek, než být osobně uprostřed toho všeho hemžení. Rozhodně jsme toho viděli mnohem víc než obvykle a pohodlí domova se šálkem kávy také pro jednou nebylo k zahození.
A jak dopadla naše želízka? Bohužel mladá Bijou do Lipska nedorazila, nejspíš měla své dny. Finští kluci nám udělali obrovskou radost. Kyösti v obou dnech exceloval, dvakrát se stal naprostým vítězem plemene (BOB). K tomu mu také patří tituly German Winner a World Winner. Jakožto Best of Breed Kyösti vždy postoupil do soutěže o vítěze 6. skupiny FCI (honiči a barváři), kde jsme ho po oba dny viděli běhat. Bylo nám jasné, proč je světovým vítězem už podruhé (má nejvyšší titul také z loňské Světové výstavy v Moskvě), v pohybu se mu sotva kdo vyrovná, stejně jako kdysi jeho otci Abaxovi, Světovému vítězi 2006 (přečíst i o něm můžete zde). Zamáčkla jsem slzičku a moc jsem ten úspěch přála jeho šťastným majitelům Jaaně a Tommimu.
Psáno v listopadu 2017. Osobní stránky autorky najdete zde.
Foto: Tommi Yrjänä