17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

VĚDA: Vesmír nevznikl

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vilma 8.1.2007 23:36

oponujme informační model vesmíru

to mi připadá jako funkce sypače písku (do motoru) v sehraném kolektivu

maja 9.1.2007 0:04

Re: oponujme informační model vesmíru

Vy vidíte důsledky informací, já vnímám jejich podstatu, to je vše

Vilma 9.1.2007 13:41

podstata nebo obsah informace

Mohla byste uvést příklad podstaty informace? Pokud by to měl být její obsah, pak by se měl tak i nazývat. Asi jsem hloupá dnes po ránu, ale neumím si vysvětlit, co může být její podstatou. Možná, že podstatná část obsahu, to hlavní bez obalů a nebo to, co je pro příjemce nebo odesilatele nejdůležitější?

maja 10.1.2007 23:08

Re: podstata nebo obsah informace

Ve výsledku je to pocit, který vnímáme jako radost, nebo starost.

Schneider 26.8.2007 8:36

Re: oponujme informační model vesmíru

 Vážená paní Vilmo!

      Jste skutečná bojovnice a získala jste si mé sympatie. S Vaším postojem a textem

 celého článku, doufám, že se vyjadřuji ke správnému článku,  souhlasím.  Osobně  si 

myslím, že informace patří k souboru vlastností reality tak jako třeba historie, což je informatika v poněkud jiné podobě, které jsou komplexní a nelze je dělit. Pokud tedy se zkoumá realita z tohoto hlediska nelze o ní vyslovovat absolutní soudy, pouze dílčí.   

Schneider 26.8.2007 8:47

Re: Re: oponujme informační model vesmíru

 Ještě dodatek. Informace je každá lokální změna stavu hmoty, na níž reaguje hmota jako celek. Tedy, která v ní vyvolá komplex dalších změn. Ve fyzikálním světě reality se těmto změnám říká interakce. Aby tyto změny mohly proběhnout  musí mít  svého  nositele.  Pošťáka,  který informaci doručí.  Proto  informace  je nedělitelnou  komplexní  vlastností

hmoty.  Zánikem  interakcí, přenosu informací,by zaniklo vše. Tak jako fyzikální prostor je teoretický nekonečný, tak vznik a přenos informací v něm je teoreticky věčný. 

mary-kate 6.1.2007 17:50

?

Mám otázku......co máte z toho že to tady všechno tak moc řešíte? teda kromě bolavých prstů?

Vilma 6.1.2007 18:11

možná něco

z toho, že se nedáváme balamutit a křtít jako naivní kojenci, což je v podstatě darebáctví.

maja 6.1.2007 21:35

Re: ?

Ono se tomu řešení dá říct asi těžko, ale je to docela dobrý způsob jak si ujasnit některé zkutečnosti a přitom se bavit. někdo tlachá u piva v hospodě a co z toho má, kromě mozolů na zadku?

Kolemjdoucí 5.1.2007 13:32

K autorovu "racionálnímu filosofickému" vyjadřování:

Pokud „vesmír“ označuje souhrn všeho, co existuje, pak to, řekl bych, vůbec není nejabstraktnější pojem, protože to vůbec není pojem, ale vlastní jméno. Nevidím žádný proces abstrakce, pouze sjednocení částí do celku. Něco jiného je pojem „jsoucno“, ten je skutečně maximálně abstraktní, protože abstrahuje ode všech konkrétních znaků existujících věcí, jevů, … a ponechává jediný společný znak, že jsou. Ale slovo „vesmír“ je pouze název jednoho souhrnu. Kdyby např. existovala jen Země, bylo by slovo „Země“ pouze souhrnným jménem pro všechno, co na ní (a uvnitř) existuje, ale žádné abstraktum.    

Věta „Pojem vesmír je souhrnem všeho, co existuje“ je taky nereglérní. Autor chtěl patrně říct „Rozsah pojmu je souhrnem …“, že?

Vilma 5.1.2007 17:19

Re: K autorovu "racionálnímu filosofickému" vyjadřování:

to je jakási sprcha na naše horké hlavy. Ale my se můžeme, myslím, šťourat dál v méně kontraverzním měřítku galaxie nebo atomu. Když znovu čtu po první reakci kolemjdoucí příspěvek, tak se mi zdá, že je přece jen na místě. Stává se v této diskusi, že když nejsou argumenty, pak se apeluje na nadhled, schopnost abstrakce, oproštění se od pozemskosti a podobně. Asi proto, abychom ztratili i zbytek rozumu.

Kolemjdoucí 5.1.2007 19:52

Re: Re: K autorovu "racionálnímu filosofickému" vyjadřování:

Já jsem chtěl svou poznámku adresovat hlavně autorovi, který se, jak se zdá, snaží o exaktní LOGICKÉ vyjadřování. Do vašich dlouhotrvajících diskusí ohledně FYZIKÁLNÍ podstaty problému bych se neodvážil vměšovat. Ale když už jste se ozvala, tak bych řekl, že potíž především spočívá v tom, že fyzikové dnes používají pojem informace ve významu na hony vzdáleném tomu původnímu, a tudíž se prostě nemůžete dohodnout. Myslím, že místo slova informace si mohli zvolit jiný výraz, aby zbytečně nemátli veřejnost. Kromě toho  nevím, jaký výraz pak použít k označení informace v tom původním smyslu, o jaké píšete Vy, Vilmo.

Jednou tu jeden teoretický fyzik obhajoval tezi, že neexistuje žádná objektivní realita, žádná skuteřnost (pan Pergill si na to možná vzpomene). Čímž mnoha čtenářům vyrazil dech, protože co pak fyzikové a ostatní přírodovědci zkoumají ? Na to dotyčný pán pořádně neodpověděl a až do konce obhajoval tvrzení o neexistenci skutečnosti - obj. reality.

Vasil Ceral Hradec Králové 4.1.2007 6:20

nobelovka

Nobelovou cenu je už možno získat za bludy.Naše dalekohledy ještě nedohlédli na konec vesmíru a ani nedohlédnou,jelikož vesmír je nekonečný.A člověk jež chce znát svůj původ tak si představuje,že tu byla nějaká síla jenž to tu vytvořila,viz třesk.Hmota ve vesmíru je neustále v pohybu,a při tak rozlehlém vesmíru,někde se hroutí a jinde po výbuchu se utváří nová galaxie.Ale ta hmota tam byla už předtím,žádná prapolévka,byla tam galaxie.Nobelovka byla získána neprávem.Vasil z Nedělišť.

Ivo Vašíček 1.1.2007 22:06

tohle sice neřeší vznik/nevznik, ale jak by to mohlo fungovat

Pro ty, kteří přemýšlejí. http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/E92C9EF797DEE56DC1256E970048C267

Někteří to nepotřebují, protože už všechno vědí, protože jejich ústy promlovají vědci (jiní tomu říkají pseudologica phantastica).

Vilma 2.1.2007 11:30

jen další rozsévač bludů

o tom, že informace mají být "skutečnou realitou" (nestačí aby byly jen realitou), lidé matematickými stavy a celý vesmír jediným počítačem. Přírodní zákony mají být software, běžícím na hardware vesmíru, programátorem a matematikem má být bůh.

Přes tento odkaz se čtenář dostává i na stránky o objektivismu, který to vše popírá a tak by měl někdo příliš snaživému I. Vašíčkovi strhnout prémie

Ivo Vašíček 2.1.2007 12:36

dík za potvrzení diagnozy

Vám nestačí vydávat své poblouzněné názory za názory vědy, Vy tady i písemně otevřeně lžete. V celém článku na který jsem dal odkaz, není jediné slovo o hardware a ani o nějakém bohu. Odkaz na objektivismus jsem tam nenašel, ale možná jsem špatně hledal (ale i kdyby, tak co).

Vilma 2.1.2007 13:15

Re: dík za potvrzení diagnozy

Na článek S. Lloyda v českém překladu jsem se dostala Vaším odkazem zde, s přesným uvedením adresy. Každý si může ověřit, že jsem věrně  vyjádřila  jeho názory, které jsou v podstatě totožné  se zde hlásanými bludy o neexistenci  částic ani vesmíru, jen samých informací. Možná, že to sám dotčený diskutující nečetl a nebo nepochopil. Které mé názory jsou poblouzněné, zejména ve věci hmoty a informací?

Ivo Vašíček 2.1.2007 13:46

těžko si to můe

Nevím kde píše S. Lloyd o bohu a nevím jak by to mělo s jeho vědeckou prací souviset. V diskusi těch nesmyslů uvádíte mnoho a nemíním je vyvracet perpartes. Nevěřím v žádného boha či bohy, ale nikomu neberu jeho přesvědčení. Informační model vesmíru je ve vztahu k náboženstvím zcela irelevantní. Z fyzikálního hlediska je podstatné, že je mnohem přesnější než modely hmotové. Z pohledu informačního modelu hmota objektivně existuje, ale je tvořena informacemi stejně tak jako pole. Podívejte např. na http://cba.mit.edu/

Vilma 2.1.2007 18:45

Re: těžko si to může

Podívala jsem se na předchozí odkaz, který propaguje model vesmíru jako živoucího či fungujícího superpočítače, jehož hardware má být každá částice vesmíru a programem (softwarem) informace. Samozřejmě, od boha matematika. Článek s odkazem uvádí nějak vydedukovaná (nechci používat neslušných ani hrubých výrazů) čísla, že vesmír coby ten superpočítač, má mít kapacitu paměti 10exp90 bitů a že všemu dění v něm odpovídá 10exp120 počítačových operací. Neupřesňuje, zda nějakých makrooperací a nebo jen takových, které by odpovídaly kvantu interakce kterési částice ve vesmíru a nebo v atomu buňky autorova mozku. Uvádím zde shodný zápis mocniny čísla ve tvaru XexpY, jako v článku doporučeném I. Vašíčkem. Článek ještě omračuje údajem o tom, že počet atomů ve vesmíru je ve srovnání s tím "jen" asi 10exp65 (škoda, že neuvedl zdroj pro toto i jinak zajímavé číslo). Píši o tom proto, že existují ne zcela irelevantní úvahy i o kapacitě lidského mozku (A. Smith, R. B. Livingston, C. J. Herrick) a jejich závěry jsou ne jen srovnatelné s těmito čísly. Každý neuron kůry velkého mozku je totiž zapředen do vrcholně složité spleti nejjemnějších vláken a většina neuronů mozkové kůry je přímo nebo nepřímo spojena s každou kortikální oblastí. Počet vzájemných spojení pak převyšuje číselné představy, které astronomové kdy uvedli pro měření vzdáleností mezi galaxiemi. Kdyby jen jeden milion kortikálních nervových buněk byl propojen ve všech možných kombinacích ve skupinách po dvou neuronech, odpovídal by počet různých spojení mezi nimi číslu 10exp2783000. Z dosavadních poznatků se dá soudit, že reálně může být dosaženo (učením, poznatky, zkušenostmi, četbou) ještě daleko většího počtu anatomicky schopných spojení mezi neurony. Těch je totiž ve zdravém mozku až sto miliard, ne jen jeden milion. Na naší pouti od člověka tugenského se tato kapacita ještě neustále zvětšuje a máme se na co těšit za další milion let vývoje člověka. Tolik pro doplnění článku, doporučovaného do této diskuse.

Vilma 2.1.2007 23:54

Re: Re: těžko si to může

opravuji údaj na 10exp66

Sysa 4.1.2007 13:52

Jo

to je docela hezké vysvětlení, moc se mi líbí. Nijak mně totiž nenutí například nosit hadr na hlavě nebo cokoli jiného nesmyslného....

Vilma 2.1.2007 18:49

per partes

porozuměla bych i metodě charakteristik

Vilma 6.1.2007 18:28

Trvám

na tom, aby pan I. Vašíček ráčil se namáhat a uvedl zde to, co pokládá z mé strany za poblouzněné nesmysly. Sama jsem jeho názory oponovala jednotlivě a věcně.

Ivo Vašíček 7.1.2007 12:43

je mi vás líto

Pár ukázek Vašich zvěstování pronášených ve stylu zvěstování Aláha:

Informace jsou výsledkem subjektivního pozorování, zpracování a zobecňování jevů.Každý si odvozuje nebo získává o tomtéž jevu více nebo méně odlišné informace. Proto ani nemůže existovat něco jako informační etalon či kategorie.;-DŽádná fyzikální veličina není informací.;-DTěmi se stává teprve výsledek vyhodnocení našeho pozorování nebo měření, ze smyslových vjemů našich receptorů.;-DJeště by se ale mělo vědět, že entropie se, jako odvozená a nikoliv přímá fyzikální veličina, měřit ani pozorovat či jinak vnímat.;-DInformace si tedy vytváříme ze smyslových vjemů naším rozumem. Samotné neexistují.;-D;-D;-DInformace musí být o něčem, o nějaké podstatě, věci, o látce, jejich vlastnostech, o nějakém ději. Bez té podstaty, kterou by popisovala, informace sama o sobě neexistuje, informace o ničem byla by ničím.

Vilma 7.1.2007 13:31

Re: je mi vás líto

Takže prosím pěkně po pořádku o Váš protinázor. Začneme tím prvním, zda si mohou dva lidé, nebo i tentýž jedinec (po letech a pod.) vytvořit o tomtéž jevu rozdílné informace. Přeji Vám, abyste se nemusel při tom modlit k Alláhovi, na kterého se odvoláváte

Ivo Vašíček 7.1.2007 14:04

snad už naposled

To první jsou dvě věty (aby to nebylo vytržené z kontextu). Jednotka informace je dle EN ISO 1000 jeden bit. Vy tvrdíte, že žádný etalon neexistuje a zdůvodňujete to subjektivním vnímáním. Jeden bit je jeden bit a na žádných jedincích to nezáleží. Pokud je informace velikosti jeden bit například 1 není to 0. (tak je to v definici). O tom si dva jedinci nemohou utvořit rozdílný dojem.

Mimochodem svoje božská prohlášení aplikujete i na pravidla českého pravopisu, který sice není mým oborem, ale vašim také ne a přesto mě sebevědomě opravujete a to zcela špatně. Doporučuji slovník českého jazyka. Vymítat se píše s (i) nikoliv s (y) jak to v diskusi sebevědomě tvrdíte. Doporučuji návštěvu odborného lékaře, vaše sebevědomí se již odtrhlo od reality.

Ivo Vašíček 7.1.2007 15:32

úsměvný paradox

ve slovníku je výraz exorcize - vymítat i výraz eradicate - vymýtat (nejprve jsem našel to měkké, je to v abecedě dřív). Vymýtat s tvrdým y mi v seznamu najednou ožilo a existuje. Odhaduji (zcela amatérsky spekulativně), že jsou oba výrazy odvozeny od jiného slova - vymýtat - vytvořit mýtinu, vymítat - zbavit existence, tedy nemít). Takže pardon existují oba výrazy, ale moc moudrý z toho nejsem.8-o 

i.v. 7.1.2007 18:46

k tomu vymítání zla

exorcize  -  vymítat zlé duchy [] exorcize  -  vymítat ďábla [] exorcise  -  vymítat zlé duchy [] exorcise  -  vymítat ďábla

Vilma 7.1.2007 21:49

nikoliv naposled

s pravopisem máte asi pravdu, ačkoliv už si nepamatuji, zda jste chtěl vymítat zlého ducha, a nebo jste měl na mysli mýtinu. Měla jsem dobrý úmysl a tak jsme si to užitečně zopakovali. Ve věci informace jste se vyhnul podstatě věci a odvedl jste pozornost na počítačové zpracování informací. Normu EN ISO 1000 si prostuduji. Podstata otázky však spočívala v tom, co je informace a nikoliv jaká je její jednotka. Kromě toho, jednotka není totéž, co etalon. Etalon musí musí mít nějaký obsah, či vzorek. Takže prosím, abyste ráčil odpovídat přímo na otázku, která byla naposledy položena a to první větou Vašeho seznamu mých nesmyslů. Pokud byste chtěl bez dalšího vyjasnění diskusi opravdu ukončit, jak to uvádíte v záhlaví příspěvku, pokládala bych to za darebáctví. Pevně věřím, že Vám to učitelská čest nedovolí

Ivo Vašíček 8.1.2007 10:14

jste jak malé dítě

které si "vydupává" pozornost. Začněte od začátku a zopakujte si fyziku a matematiku. Pro začátek bych doporučil něco o Booleově algebře (je to v osnovách střední školy). Jinak co se jednotek týče jsou základní a odvozené. Některé základní jsou historicky odvozené od etalonu (etalon je porovnávací vzorek), to však už dnes neplatí (etalon není dostatečně přesný) a základní jednotky jsou ustaveny pomocí definičních vět. Informace velikosti jeden bit je jednou ze dvou jednoznačných možností. Pozn. Každá číslice používaná v desítkové soustavě má informační hodnotu 4 bitů. Vyplývá to z toho, že musíme položit čtyři jednoznačné otázky abychom číslici identifikovali.

Teď už musím opravdu pracovat a klidně budu darebák, moje trpělivost není nekonečná.