15.5.2024 | Svátek má Žofie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L.Metelka 24.8.2009 12:12

Re: Jestli autor svou teorii obhájí...

Právě proto, že ji do budoucnosti namaloval nulovou, vypadá to, jako by tam trend nebyl. Kdyby ji "utnul" rokem 2008 a udělal analýzu trendu, dostal by něco úplně jiného, co se mu nehodí, tak to udělal tak, jak to udělal.

Je to celkem srandovní článek...

Jen mě děsí, jestli takhle nějak pracují ekonomové...

L.Metelka 24.8.2009 12:10

Re: Prosim vas, me temi pojmy

Na harmonické složky můžete rozložit celkem cokoli. I časovou řadu, kterou si vymyslím. Otázkou tady ale je, jestli ten rozklad je jen matematická operace nebo jestli má nějakou souvislost i ve fyzikální realitě.

Autor článku zůstal u toho rozkladu jako matematické operace, ale měl by ještě alespoň naznačit nějakou fyzikální souvislost těch periodicit, které tam (údajně) našel...

Chris Kelvin 24.8.2009 12:09

Jestli autor svou teorii obhájí...

...tak je to nový kandidát na Nobelovu cenu. Kam se hrabe Milankovič se svými cykly! Jak lehce nastínil onu záhadnou funkci i její vysvětlení, jak krásně ji aproximoval do budoucna opět k nule...

:-D

i.h. 24.8.2009 12:06

Prosim vas, me temi pojmy

neohromite, nemusite se tolik snazit. Ja pojmu spektralni analyza rozumim docela dobre, nebojte se. Kdyz v signalu nejake slozky (frekvence) jsou, tak je spektralni analyza najde, a ty, ktere tam nejsou, nenajde. Tak nevykladejte o "nekonecnem poctu", vy uz jste jako Dr. Metelka. Jiste muzete pouzit Besselovy polynomy, ale rec je o periodickych jevech. Co ty frekvence znamenaji, je jina vec. A vy jste si jist, ze dotycny signal skladanim dotycnych frekvenci (periodickych jevu) nevznikl ? Odkud berete tu jistotu, analyzoval jste dotycne signaly ? Jakou metodou a k jakym jste pritom dosel vysledkum ? Domnivate se, ze kolisani teplotniho signalu vzniklo nejakou transformaci monotonne rostouciho signalu koncentrace CO2 ? Jakou transformaci jste dostal z monotonne rostouciho vstupu oscilujici vystup ? A tak bych se mohl ptat dal. Zkuste neco z toho zodpovedet, at se poucime.

L.Metelka 24.8.2009 12:06

Re: Pane Metelko,

Dá. Mám-li třeba 150-leté řady, můžu ale namodelovat jen to, co se mi v těch 150-letých řadách projeví. A výsledky pak interpretovat tak, že to jsou výsledky nikoli s obecnou platností, ale že platí jen pro těch 150 zpracovaných let.

Chápete?

Ivan Nový 24.8.2009 12:04

Re: Pane Metelko,

Ano, takže klima se statistickými metodami modelovat nedá.

Ivan Nový 24.8.2009 12:01

paro,

no když došlo dřevo, začalo se používat uhlí.

L.Metelka 24.8.2009 12:00

Re: Pane Metelko,

No a právě kvůli Vaší poslední větě jsem psal, že na předpovědi se tohle použít nedá, že je to nástroj pro analýzu a ne pro prognózu.

Mám-li data za určité období, mohu analyzovat jen to, co v těch datech je a jen ty vlivy a souvislosti, které se mi v tomto časovém úseku projeví. Nic víc. Ale to je problém úplně každého statistického modelu...

Ivan Nový 24.8.2009 11:59

paro,

ano, navíc globální teplota ani nemusí být reálným a skutečným agregátorem klimatu.

Ivan Nový 24.8.2009 11:57

Re: Pane Metelko,

Je analýza dat a analýza dat. Vše závisí na periodicitě zkoumaných jevů. Když neuronové sítě a regresní analýzu použijete například k analýze chemického příhřevu oceli prostřednictvím regrese a umělých neuronových sítí, může to mít smysl, protože periodicita všech jevů je vysoká. U klimatu je to sporné, protože periodicita je nízká, vzhledem k časovému horizontu předpovědí. Co vlastně dělá neuronová síť? Umí rozpoznat danou třídu funkcí, u kterých neznáme přesné analytické vyjádření. Ale její korelace mimo obor učebních dat je jen čistá náhoda.

L.Metelka 24.8.2009 11:46

Re: Pane Metelko,

Takhle můžete argumentovat vždycky, takže by asi podle Vás byla jakákoli analýza dat nesmysl, protože vždycky tam může něco důležitého chybět.

Ale jestli něco důležitého chybí, dost slušně poznáte na analýze reziduí...

Jestli naopak něco přebývá, to Vám řekne analýza citlivosti prediktorů...

A pokud jste zmínil slovo "předpovědi", bál bych se tohle používat k předpovědím. To je vyloženě diagnostický nástroj, ne prognostický...

para 24.8.2009 11:43

Re: paro,

Jo kdežto ropa je "fluidum" a toho je zas nekonečně málo...;-)

Kdybychom měli kámen mudrců nebo alespon dostatek energie v rukou snadno bychom si mohli vyrobit s jakékoli "hmoty" jakoukoli "surovinu".  Jen ta velikost Ekostopy a rostoucí populační křivka spolu s rostoucí měrnou spotřebou a vzájemnou agesivitou by pak spíše mohla vést k vzájemnému vyhlazení....

Ivan Nový 24.8.2009 11:42

Re: Pane Metelko,

To co tam nepatří nepoznáte, protože máte málo údajů vzhledem k časovému rozsahu předpovědí.

para 24.8.2009 11:37

Re: Václav Klaus je hlava, Vy sr áči pitomí ! To kompozitiivní teorie mu to dovoluje ! Dzp.

Jo a díky "kompozitivní teoriií" nás zviditelnuje ve světě jako tunelářskou a klimatologickou velmoc.;-)

čtenář zdrojů 24.8.2009 11:35

Re: Velká autorova lež

stánkaři mají kšeft, když svítí slunce a nikoli když jsou vysoké teploty. Pro stánkaře je lepší jasno a +20°C než oblačno a +25°C.

Stejně tak je pro vlekaře lepší zima s teplotami kolem -2°C s hromadami sněhu, než -20°C bez jediné vločky.

;-P

para 24.8.2009 11:35

Re: Je agregátorem klimatu globální teplota?

A má klima jen jediný agregátor?  Sotva. Podobně sotva,  jako že oteplování zkončilo před 30 lety.

Kajan 24.8.2009 11:34

Václav Klaus je hlava, Vy sr áči pitomí ! To kompozitiivní teorie mu to dovoluje ! Dzp.

para 24.8.2009 11:33

Re: Kdyz nekdo zapali les,

Honzák si je jist kdo kecá.... vyzná se kdo je při požárech první... Že by byl tím žhářem? - to by bya perla!  Nenávistným štváčem je ale dosti jistě.:-/

Ivan Nový 24.8.2009 11:32

Je agregátorem klimatu globální teplota?

A není jím spíše hydrologická síť?

Ivan 24.8.2009 11:31

Re: To ale neni pravda,

Spektrální analýza samozřejmě není žádné kouzlení, neříká ale nic o tom, jestli rozkládaný signál skutečně vznikl složením jeho spektrálních složek. Funkci složíte pomocí jakéhokoliv systému  funkcí daného funkcionálního prostoru, které tvoří v onom prostoru bázi. Takových rozkladů je nekonečný počet. Pokud předpokládáte, že signál vznikl složením periodických funkcí typu sinus nebo cosinus, máte spektrální analýzu v podobě, ve které jste o ní slyšel. Pro rozklad si ale stejně dobře můžete zvolit třeba hyperbolické funkce nebo Besselovy polynomy nebo jakoukoliv jinou z nekonečně velkého počtu bází příslušného funkcionálního prostoru (z praktických důvodů se obvykle volí ortogonální báze, ale není to samozřejmě nutné).

Jen ne zcela dobře rozumíte pojmu "spektrální analýza". Ten rozklad už v sobě obsahuje předpoklad, že signál skutečně takto vznikl (ale mohl vzniknout i nekonečně mnoho jinými způsoby). Čili spektrální analýzu používáme tehdy, když máme předpoklad, že signál vznikal (jako tomu je například u zdrojů elektromagnetického záření) opravdu složením elementárních rovinných vln. (Vyzáření atomu je v kvantové mechanice popsáno pomocí elementárních rovinných vln.)

L.Metelka 24.8.2009 11:30

Re: Pane Metelko,

No, vycházíme z předpokladu, že reálně existující vazby se projeví v datech. Máte něco proti tomu? Nebo máte něco lepšího?

Proč by měl vyjít nesmysl? Pokud ty vazby v reálu nejsou a na datech se neprojeví, proč by je model namodeloval? Samozřejmě po každém takovém modelovém výpočtu musíte udělat analýzu citlivosti prediktorů a analýzu reziduí, to snad dá rozum...

Ivan Nový 24.8.2009 11:27

paro,

Výrok suroviny nedojdou, a výrok nedojde ropa, jsou rozdílné výroky. Surovina je de facto hmota a té je kolem nás nekonečně mnoho.

Niky 24.8.2009 11:27

Re: O tomto víkendu slavil Václav Klaus ve Francii obrovský triumf,

www.klaus.cz.

Ivan Nový 24.8.2009 11:25

Pane Metelko,

jistě, ale vyjde vám nesmysl, který s realitou nemá nic společného. Vzniknou vám uvnitř modelu vazby, které v realitě nejsou. A takový model si můžete strčit za klobouk. A nebo na něj můžete aplikovat scénáře :-)))

honzak 24.8.2009 11:23

Re: Mimochodem!

ale světový oceán měl v těchto dnech jistě teplotu nejmenší!

Ivan 24.8.2009 11:22

Re: Asi jste nepostřehl, že např. Koperník byl kněz a svůj spis o heliocentrismu věnoval papeži, který ho přijal..

V době Galilea musel být každý občan "dobrým katolíkem", jinak by ho rychle upálili. Ve sporu se spíše než o fakt oběhu země kolem slunce jednalo o to, že Galileo si tento názor, který tehdy byl dobře znám i oficiálním astronomům Vatikánu, nenechal jen pro sebe.

Co se týká Mičurina, mýlíte se stejně hloupě jako ona ideologicky poznamenaná encyklopedie. Mičurin jako skvělý sadař se nikdy žádných sporů o genetiku nezůčastnil, protože sám sebe nepovažoval za vědce. Byl pouze sadařem (mimo jiné několikrát zvaným k přesídlení za velmi výhodných podmínek do USA).

 Do tzv. Ždanovova projevu byla v SSSR genetika jako vědecký obor na vynikající světové úrovni. Např. jeden z předních sovětských genetiků přezdívaný jako "zubr" zaváděl na své vědecké cestě po USA genetiku na americké university. Pak až do konce války pracoval jako vědec světové proslulosti v Berlíně, kde měl celý vědecký ústav (umístěný poblíž Tiergartenu). Jeho žena později vzpomíná na to, jak jí bylo úzko, když se její manžel vracel bryčkou rozbombardovanými ulicemi Berlína a zpíval přitom ruské pijácké písně. Po válce se ocitl v gulagu, odkud ho zachránili přátelé ve chvíli poslední.

Ždanov použil v projevu demagogii ne nepodobnou současné demagogii ODS proti Akademii věd.  Mimo jiné říkal: "Čím se to zabývají sovětští vědci v době, kdy po těžké válce potřebuje země zvýšit sklizeň obilí? Zkoumají, jak se měnila barva očí mušky drozofily - to je taková ta muška na shnilém ovoci - během blokády Leningradu. ...  A to za naše, sovětské peníze...."  Stejně jako ODS se Ždanov domníval, že úkolem vědy je hledat něco ekonomicky výhodně využitelného, zatím co úkolem vědy je poctivě zkoumáním mapovat náš svět. Jestli se ve zmapovaných oblastech objeví nebo neobjeví něco využitelného už není věcí vědy. A po jeho projevu už šlo genetikům v SSSR o život.

L.Metelka 24.8.2009 11:19

Re: dodatek

Měříme i spoustu dalších věcí. ENSO, PDO, sluneční aktivita, vulkanický prach - to všechno je a můžete to dát do modelu (třeba neuronového regresního).

Ten ale nedělá žádný rozklad, žádnou dekompozici, anóbrž nelineární regresi...

Jura Jurax 24.8.2009 11:17

Re: Vědec se snaží zjistit, jak se věci mají.

Přesněji ne konat, nýbrž páchat dobro ... ale hlavně na tom získat moc k ovládání tupohlavého davu a tudíž samozřejmě prachy :-/

Ivan Nový 24.8.2009 11:17

Re: dodatek

Naměřená data jsou ten signál, jeho rozklad určuje model. Měříte to, co odpovídá vašemu modelu. Například měříte CO2, protože váš model předpokládá, že CO2 má vliv.

L.Metelka 24.8.2009 11:16

Re: No ale to ma pan kolega Nový

Děkuji...

Korelace, které nemají s fyzikální realitou nic společného. To pěkně předvedl pan Zemánek u těch "oceánických oscilací" s periodou 3,45 roku a 8 let. Ani se nepokusil dát je dohromady s nějakou fyzikální realitou.

S ANN pracuju dost často