10.6.2024 | Svátek má Gita


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ivan Nový 24.8.2009 10:32

pane Metelko,

neuronová síť je modelem lidského uvažování, tím klima modelovat nemůžete. Genetické algoritmy nehledají skutečná nezávislá řešení, ale pouze možná řešení, na základě zadaných hodnot. Namodelují vám jen to, co chcete vy a jaký výsledek chcete mít, a to jaký výsledek chcete jim řeknete zadanými daty. No a na ty wavelety se podívám.

I.Laengsfeld 24.8.2009 10:30

Re: dodatek

Pouzivat se muze leccos... Zkuste matematicky zformulovat

opravnenost pouziti Box Jenkinsonovych metod. Ja je nezlehcuji apriori, neznam je detailneji (akorat tusim, ze tam jsou predpoklady na nestacionaritu, ktere nebude lehke obhajovat, jak jste k nim prisli) podeziram ovsemze, ze byly vyvinuty pro smysluplnejsi aplikace - nez jsou ty, ktere se pouzivaji v klimatologii. Ja jsem polozil zcela jasnou otazku - odkud berou klimatologove informaci o tom, jaky typ nestacionarity klimatu vlastne mame predpokladat. Proste to jen "linearizovat" (nebo tedy obecneji, vrazit tam jakykoliv ad hoc predpoklad charakteru zmeny, pouze s neznamymi koeficienty) takhle slozitou vec, to by bylo dost tristni. Cim to, ze opravdove kapacity teorie stochastickych procesu a teorie dynamickych systemu ve svete se ke klimatu radeji vubec nevyjadruji?

i.h. 24.8.2009 10:25

Pane doktore, vy jste zase dojemny,

muzete si nelinearne modelovat s neuronovou siti nebo Box-Jenkinsem jak chcete, kdyz vam ovsem PREDPOKLADY pro dany typ modelu nesedi, tak namodelujete pouze peachoviny. To snad je i vam znamo.

para 24.8.2009 10:21

Re: Kdyz nekdo zapali les,

Hoření je přírodní jev - není to o harašení v hlavách či na smetištích.... Je to souhra teplot, vlhkostí, rychlosti větru a typu porostů. To vše je důsledek ovlivnovaný místním klimatem počínaje a lidskými žháři konče. Klimatická pásma se posouvají velmi pomalu - anomálie klimatu vznikne během  měsíců a požár se šíří i takřka skokem.:-/

Yowda 24.8.2009 10:18

Re: Velká autorova lež

právě taková, jakou ji odhlasuje IPPC, neboli Intergovernmental Panel on Pendullum Change. ;-P

L.Metelka 24.8.2009 10:16

Re: dodatek

Co třeba Box_Jenkonsovy modely? Co třeba nelineární modelování (neuronové sítě, genetické algoritmy)? Co třeba wavelety? Nebo další podobné metody?

Myslíte si, že se nepoužívají?

míla dvořáková 24.8.2009 10:15

Re: A co to je globální oteplení?

R^R^

I.Laengsfeld 24.8.2009 10:12

dodatek

Prokladat hladkou krivku jednim (jedinecnym! nemame k dispozici dalsi Zemekoule na porovnani, a srovnavat s Marsem a Venusi asi nebude to prave...) klikatym zaznamem (treba te globalni teploty) je totiz principialni nesmysl. Chce to trochu matematickeho vzdelani ovsem, tohle pochopit. Mluvim opet o namerenych velicinach, ne o modelech, kde takova vec samozrejme muze mit gramotny smysl. Zformulujme na zaver bonmot. Podeziram, ze v zacatcich klimatologie byla prave ta predstava, ze "klima" se (temer) nemeni. Pak jsou totiz pouzitelne mnohe ty statisticke postupy (i bez specifikovani onoho mystickeho "Omega"). Klimatologie jako statistika aplikovana na zkoumani casovych rad stacionarniho procesu (nehodnotim klimatologii prostorovou, tedy mereni odlisnosti klimatu Horni a Dolni Lhoty, Horni a Dolni Zeme, tam je to pouzivani statistickych metod samozrejme naprosto OK i v pripade menicicho se klimatu) to dava smysl. Obor proste vyrostl na predpokladu, ze objekt jeho zajmu se nemeni... Skoro vsechny jeho metody byly zalozeny na tomto predpokladu - jehoz neplatnost se ale postupne stala nejmodnejsi ideologii poslednich desetileti ... trochu metodologicky problem, nerekli byste ? ;-)

i.h. 24.8.2009 10:11

Asi jste myslel

otazku kruciálni, ale otazka krucinální taky neni spatna.

i.h. 24.8.2009 10:10

Kdyz nekdo zapali les,

tak za to muze globalni oteplovani ? A kdyz se pozar rychle siri, protoze se v lese nechava veskery podrost a necisti se (viz novinove zpravy), muze za to globalni oteplovani ? Jestli vam uz trosku neharasi ...

I.Laengsfeld 24.8.2009 10:10

Jedna obecna metodologicka poznamka

Muj (obecny) dotaz bych smeroval hlavne ke klimaalarmistum, ale i nekterym klimaskeptikum. Existuje veda zvana teorie pravdepodobnosti, na niz navazuje veda zvana matematicka statistika. V tom druhem nejsem odbornik, ale o tom prvnim neco vim. Aspon tedy to, ze rigorozni zaklady dostala od Kolmogorova, v "pozadi" teorie je pojem pravdepodobnostniho prostoru "Omega" a na nem pravdepodobnostni miry (sigma algebry nechme zatim byt :-) Navazujici teorie stochastickych

procesu stacionarnich nebo i nestacionarnich (tam vsak predpoklady na charakter nestacionarity musi byt jasne formulovany, odkud ze je klimatologove maji?) provadi ruzne, nekdy dost sofistikovane operace s trajektoriemi, "rozklady signalu" "filtrovani sumu" apod. apod. Uz pres 60 let

(po pionyrskych pracech Wienera, sovetske skoly a dalsich). Ten prostor "Omega" nemusi byt explicitne charakterizovan (nekdy neni snadne ho popsat ani v nejjednodussi situaci, napriklad pri hazeni minci :-)ale MUSI tam nekde v pozadi byt! Sledujeme li pocasi (nemluvim ted o numerickych modelech kde to "Omega" znamena volbu ruznych pocatecnich a okrajovych podminek a je samozrejme v principu realizovatelne") mame k dispozici JEDNU trajektorii sloziteho, NEstacionarniho systemu. Kde je to "Omega" ksakru? (Pri nestacionarite procesu naprosto krucinalni otazka). Dokaze nekdo odpovedet? (Samozrejme, ze nedokaze... ;-) Neznam ani jednu metodu teorie stochastickych procesu, ktera by byla schopna rici cokoliv netrivialniho o charakteru nestacionarity procesu, z nejz zname jen JEDNU (pomerne kratkodobou, cca 100 let ale to neni nejdulezitejsi problem) trajektorii. Muzete dat nekdo odkaz na respektovanou

matematickou monografii? Teorie stochastickych procesu... u rutinnich uzivatelu statistiky, ne do hloubky seznamenych s matematickym pozadim jejich teorie hrozi totiz pokrik typu

"Vsichni prece tyhle metody pouzivaji". Jenze to neni odpoved, jsou pouziti smysluplna (jisteze existuji, i v te ekonomii) a nesmyslna.

para 24.8.2009 10:07

Re: Vědec se snaží zjistit, jak se věci mají.

Za modlou zisku a také na přímo ní stojí ultraliberální ekonomie - také náboženství svého druhu.;-)

para 24.8.2009 10:04

Re: Velká autorova lež

Průměrovat a srovnávat teploty není nesmysl - nesmysl se ale dá z dat vyrobit demagigickou interpretací. Viz Váš "důkaz" o tom, že se klima nemění.

JaS 24.8.2009 9:54

Re: Vědec se snaží zjistit, jak se věci mají.

Za účelem zisku.

JaS 24.8.2009 9:53

Re: Vědec se snaží zjistit, jak se věci mají.

Ještě něco: vědci mají zájem zjistit skutečnost, náboženští ideologové (křesťanští, komunističtí, globálně oteplovací) mají zájem ovládat hloupé masy.

K. Babák 24.8.2009 9:51

Re: Velká autorova lež

Co to je teplota oceánu? Nepletete si to s teplotou povrchové vrstvy na nějakém místě?

JaS 24.8.2009 9:47

Vědec se snaží zjistit, jak se věci mají.

Proto skutečný vědec je vždy připraven na zjištění, že věci se mají jinak, než se doposud domníval. Náboženský ideolog vysvětluje jevy tak, aby to zapadalo do jeho ideologie, proto si tuhle něco přidá, támhle něco zamlčí. S Kristem, s Leninem, s klimatem ...A to i když svoji ideologii prohlašuje například za "vědecký světový názor".

para 24.8.2009 9:45

Globální změny

Mají řadu příčin a nebýt zde vlivu homo patrně by měl pravdu pan Zemánek nebot by se posledních cca 30let na naší planetě začalo skutečně ochlazovat. Tyto závěry ale udělali i klimatologové viz obr. 9   z práce:   http://www.czp.cuni.cz/Knihovna/publikace/klimaticke-zmeny-web.pdf

Háček tvrzení o vážných nebezpečích souvislostech se změnami na Zemi není jen ve změnách klimatických ale v celé řadě změn které život dnes dominantnímu druhu co planetu ovládnul budou velmi komplikovat.    http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/scenare-soumraku-civilizace-rustu   Je pravděpodobné, že za pár století se zase začne teplota na Zemi v globálu snižovat a to naopak možná velmi prudce. Technologické , společenské a i náhlé přírodní vlivy ale mohou s těmito typy prognoz významě začachrovat. viz dnešní ekonomická recese.  Dnes však žijeme v době kdy v globálu stále převládá vliv antropogení a oteplovací. Je proto od pana Zemánka pěkné, že upozornuje na řadu vlivů ale zavádějící až nebezpečné tvrdit, že se vlastně vše jaksi samo již vykompenzovalo...... Požáry v dnešním Řecku jsou mementem,  které totiž může potkat v nedaleké budoucnosti i nás či naše následníky.

roninW 24.8.2009 9:45

Re: Ano ke klimatické změně nedochází

souhlas ropy je dost jen né té co teče sama ze země za dolar

roninW 24.8.2009 9:43

Re: Hora porodila myš

v kronikách jsou přesnější zprávy než si myslíte.  Někdo třeba popsal jak hluboko za jak dlouho promrzl led na rybníku a z toho se dá leccos spočítat

Ivan Nový 24.8.2009 9:42

Re: Velká autorova lež

Yowdo, jaká je průměrná poloha kyvadla?

roninW 24.8.2009 9:40

Re: Velká autorova lež

Srpen je slunečný, ale teplý???  Z konkrétních důvodů pečlivě vnímám teploty každého léta. Letos to byla pohoda. Příjemné sluneční léto /tedy srpen) ale teplé ? Nikoliv Nejde o to jak vysoko vystřeléí teploměr, ale jak dlouho tam zůstane. Jasný slunečný den v červnu je velký rozdíl od jasného slunečného dne v srpnu.

co se týče oceánu, nenajdu odkaz, ale od 2007 se růst teploty zastavil a pozvolna klesá.  Všiměte si že oteplovači se touto hodnotou přestali ohánět.

Yowda 24.8.2009 9:34

Re: Velká autorova lež

Klimatologové očekávají, že v srpnu a září teplota oceánu dál poroste. A od října se teplota oceánů bude prozměnu snižovat, takže  lze do budoucnosti predikovat, že dojde ke globálnímu ochlazování, že?

Ivan Nový 24.8.2009 9:31

Re: A co to je globální oteplení?

Například když se v jihoamerckém pralese sečte hmota všech tvorů, tak všichni mravenci váží tolik, co všechny ostatní druhy dohromady.

Ivan Nový 24.8.2009 9:28

Re: Velká autorova lež

Sám vidíte, že průměrovat a srovnávat teploty je nesmysl, vždy najdete nějaký chladnější či teplejší rok. Množství srážek za rok je přitom konstantní. To je důkaz, že se klima u nás nemění.

čtenář zdrojů 24.8.2009 9:22

Velká autorova lež

Tak prý máme v Česku nechladnější a nejdeštivější léto, tvrdí autor. Autor patrně vůbec netuší, že meteorologové považují za letní měsíce červen, červenec a srpen. Srpen ještě neskončil, takže se dá těžko letošní léto porovnávat z předchozími. Zatím to ale vypadá, že srpen bude nejteplejším měsícem letošního léta a posune ta letošní léto mezi ty teplejší.

Pokud bychom porovnali průměrné teploty v Česku jen za první dva letní měsíce červen a červenec, pak letošní rok není nejchladnějším za posledních 15 až 20 let ani náhodou. Je totiž mírně nadprůměrný s odchylkou +0,3°C. Jen od roku 1998 jsme měli chladněji než letos v letech 2000 (+0,3°), 2001 (0,0°) a 2004 (-0,2°). V závorkách jsou odchylky od průměru.

Vůbec nechápu, kde autor přišel na to, že rok 2009 je v Klementinu chladný. Chladný byl pouze leden a červen. Ostaní měsíce byly nadprůměrné. Duben byl dokonce v Klementinu druhý nejteplejší od roku 1770.

Docela by mě zajímalo, kde autor přišel k "funkci nahodilých teplotních anomálií". Nemá tady žádný odkaz ani neuveřejnil tuto funci s jejími proměnnými.

Autor tvrdí, že o klimatu rozhoduje teplota oceánu. V tom má pravdu. Pak ale zapomněl dodat, že teplota oceánu v posledních měsících rapidně roste. V červnu dosáhla úrovně teplot z mimořádného roku 1998 a v červenci už byla nejvyšší v historii měření. Klimatologové očekávají, že v srpnu a září teplota oceánu dál poroste.

Yowda 24.8.2009 9:19

Re: Globální oteplování zřejmě skončilo již před 30 lety

klimatologové nejsou kolonisti vy jeden!!! ;-D;-D;-D

Klimatolog tam pravidelně od roku 1850 přijížděl na kanoi, maskován opalovacím krémem  domorodci ho přezdívali "Blázen, co strká trubičku do vody" a nijak si ho nevšímali.

Princ Drson 24.8.2009 9:18

Neco takoveho muze vyjit jenom

mezi ekonomy.:-D

cb 24.8.2009 9:12

Re: Ano ke klimatické změně nedochází

Zeleni magori by strasne radi lidstvo ridili a pretvareli k obrazu svemu. Jako vsichni levicaci.

cb 24.8.2009 9:11

Re: Ano ke klimatické změně nedochází

Ropy je dost, akorat stoupaji naklady na jeji tezbu. Te drahe ropy je nekolikdesitekkrat vic nez te levne, co tezime dneska.