21.5.2024 | Svátek má Monika


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav N. 9.2.2007 2:00

Re: Re: Je snadné se strefovat do článku ekonoma, který zjednodušuje problematiku ad absurdum

Souhlasím, ale pro čtenáře jsou pak bezcenné oba texty - hloupý článek i reakce na něj. A Ladislav Metelka získává politické body na Britských listech:

Jak se stát českým klimaskeptikem

HK 9.2.2007 10:39

Re: Re: Re: Je snadné se strefovat do článku ekonoma, který zjednodušuje problematiku ad absurdum

Ladislav N.: díky za odkaz na ten článek "Jak se stát českým klimaskeptikem" - je výborný, vipný a trefný. Doporučuju k přečtení i ostatním.

kirast 9.2.2007 1:00

To se mi opravdu líbí

Světová věda neumí předpovědět v neděli, jaké bude počasí v pátek, ale jak bude za deset let ví snad s devadesátipětiprocentní jistotou. Tyhle články si budu schovávat a za deset let (jestli se toho dožiji, jestli mě globální oteplování neuvaří za živa nebo neumrznu v další době ledové) si v nich budu listovat.

Ladislav N. 9.2.2007 1:00

Horší je přečíst si článek klimatologa, jistého Ladislava Metelky, údajně vědce, k němuž nelze ani napsat komentář, neb v BListech je už raději (po přiblblém provozování cenzury zákazem odkazování na jiné, konkurenční texty) zrušili úplně. Ten článek

Horší je přečíst si článek klimatologa, jistého Ladislava Metelky, údajně vědce, k němuž nelze ani napsat komentář, neb v BListech je už raději (po přiblblém provozování cenzury zákazem odkazování na jiné, konkurenční texty) zrušili úplně. Ten článek se jmenuje

Jak se stát českým klimaskeptikem (přímý odkaz je systémem NP cenzurován)  - a autor se jím podle mého názoru diskvalifikoval ze seriózněji pojaté diskuze. Že si nyní vybral tak snadné sousto, jakým je nešťastný text Petra Macha, je pro mne spíše potvrzením jeho aktivistického zaměření, než skeptického vědce opatrného na znění výroků, které používá.

Hlavní problém spočívá v tom, že ač se zemské klima s jistou pravidelností otepluje a zase ochlazuje po stovky milionů let (a příčiny nejsou dostatečně podrobně prozkoumány), z extrémně krátkého období několika desítek let podrobných měření má jistá skupina vědců odvahu předpovídat "katastrofickou budoucnost" a krmit prostřednictvím médií neinformované masy, aby zpětně prostřednictvím zelených demagogů v politice občany státu obrali o jejich peníze na pokusy "otočit Zemí pomocí pevného bodu ve vesmíru"...

Jsme svědky v přímém přenosu, jak mohutná dokáže být ekologistická zelená propaganda, pokud se z části vědců, kteří mají politickou a finanční podporu a nevyřčený "politický úkol" pomoci demagogům v jejich snahách "poručit větru a dešti", stanou nekritičtí šiřitelé vlastních (neověřitelných) předpovědí.

Nesmysly vypuštěné z EK o povinném snížení emisí automobilů (tedy nutně i  výkonu motorů) i další ekologistické aktivity (snahy zavést rozsáhlé "ekologické daně") synchrobizované s těmito "klimatologickými výstupy" svědčí o koordinovanosti postupu v mezinárodním měřítku.

Ladislav N. 9.2.2007 1:05

Je snadné se strefovat do článku ekonoma, který zjednodušuje problematiku ad absurdum

 - Tak měl znít nadpis příspěvku, který byl opakovaně (kvůli odkazu na

článek L. Metelky v BListech) odmítnut ke vložení.

Plné jméno deníku je systémem rovněž cenzurováno... (Y)

Ladislav N. 9.2.2007 1:12

Re: Je snadné se strefovat do článku ekonoma, který zjednodušuje problematiku ad absurdum

Tak beru zpět ty Britské listy, šaškárna cenzury NP s odkazem na ně ale platí. :-/

MK 9.2.2007 1:21

Re: Re: Je snadné se strefovat do článku ekonoma, který zjednodušuje problematiku ad absurdum

Uz jsem na tu cenzuru upozornil vcera ci predevcirem. Byl jsem ovsem napaden, ze na Blistech neni diskuse vubec. Nevim, jek to souvisi s cenzurou. Nektere deniky maji diskusni forum, jine nemaji.  Ty co se rozhodly ho mit, by nemely cenzuru zavadet. Odkazy na jine nazory by mely byt povolene - snad jeste svobodu diskuse mame.

M

Ladislav N. 9.2.2007 2:06

Re: Re: Re: Je snadné se strefovat do článku ekonoma, který zjednodušuje problematiku ad absurdum

Máte pravdu, ale Britské listy si za to mohou samy. Majitel začal cenzurovat odkazy na jiné názory či fakta, než ty zveřejěné na BL a po znechucených reakcích čtenářů zrušil diskuse úplně. Takže když dnes "na oplátku" cenzuruje NP odkazy na Britské listy, lze to do jisté míry pochopit (alespoň pro ty, co "byli u toho"). Jinak je to blbost, kterou lze obejít třeba takto: ;-)

Ladislav Metelka - Jak se stát českým klimaskeptikem (Britské listy)

LM 9.2.2007 7:57

Re: Horší je přečíst si článek klimatologa, jistého Ladislava Metelky, údajně vědce, k němuž nelze ani napsat komentář, neb v BListech je už raději (po přiblblém provozování cenzury zákazem odkazování na jiné, konkurenční texty) zrušili úplně. Ten čl

Tak ať pan Mach píše inteligentnější texty. Nikdo mu v tom nebrání...

Ladislav N. 9.2.2007 11:30

Re: zbytečná reakce...

Mě překvapuje, že na něj vůbec reagujete - místo užitečnějšího článku o vlastní problematice oteplování. :-/

i.h. 9.2.2007 0:58

Zdravim pana docenta z Brna,

kdyz nejde o jadernou energii, opusti ho posedlost a ejhle, argumentuje logicky.

aida 9.2.2007 1:08

Re: Zdravim pana docenta z Brna,

Ovšem nesmí mluvit o angličtině, pak jak by ho vyměnili.:-/

i.h. 9.2.2007 1:13

Re: Re: Zdravim pana docenta z Brna,

No jo, to jo, ale ta prava posedlost jako u jaderek tam neni. Muzu otazku do pruzkumu ? Umite spravne prelozit "He could do it but won't" ?

Dušan Neumann 9.2.2007 2:54

Re: Re: Re: Zdravim pana docenta z Brna,

ta věta je sama o sobě gramaticky chybná (ve městském slangu) - "mohl to udělat ale neudělal"

Kanuk 9.2.2007 4:40

Re: Re: Re: Re: Zdravim pana docenta z Brna,

Není to náhodou: "Mohl by to udělat ale neudělá"?

macecha zlá 9.2.2007 6:53

Re: Re: Re: Re: Re: Zdravim pana docenta z Brna,

Normálně hej, ale v zemi kde včera již znamená zítra by to mohlo být i podle Von Neumanna.

i.h. 9.2.2007 8:06

Re: Re: Re: Re: Zdravim pana docenta z Brna,

No, dekuji za prispevek do pruzkumu. Vsude, kde jsem tuhle konstrukci videl, znamenala Mohl by, ale nechce (I could, but I won't, rika obcas treba Archie). Chapu, ze to vedi Americani, ale je to takovy drobny chytak na lidi, co se svymi znalostmi anglictiny vychloubaji. Treba soudruh Culik, kdyz mi pred lety po emailu nadaval, to neznal a prekladal to blbe.

i.h. 9.2.2007 8:10

Re: Zdravim pana docenta z Brna,

V podstate se - podle me - u  "I could but I won't" jedna o parafrazi znameho westernoveho "Vy neslysite, cizince ? Slysim, ale nedbam".

i.h. 9.2.2007 0:56

Asi se otepluje, to jo,

ono se otepluje uz od zacatku 18 stoleti, ze ano. Nekde se otepluje a nekde se ochlazuje. Ovsem cela diskuse je o tom, "ze za to muze nenazrane lidstvo", coz svorne tvrdi cast klimatologu, dokladajic to modely udajne validovanymi pro obdobi poslednich padesati let, ktere pouziva pro predpoved na pristich 100 az 200 let. Ty modely nejsou schopne popsat poradne ani klima pred rokem 1910. Ale musime jim VERIT, pac je to vsecko "vedecky dokazano".

Pane Metelko, japa je to s temi vystupy modelu od roku 1850 ?

LM 9.2.2007 8:00

Re: Asi se otepluje, to jo,

Zatím jsem nic nenašel, ale moc času na to nemám...

I.L. 9.2.2007 0:39

"Trendy"

Dobra poznamka...  Me by jako matematika zajimalo, co se vlastne  mysli tim "trendem". Takova vec je jasna  v pripadech, kdy se snazime oddelit "signal" od "nahodneho sumu"  - ale co to je "sum"  v tehle   klimatickych datech rocnich

prumeru, na tom (nezprumerovanem) obrazku? To bych si moc rad precetl. Nemyslim nejistotu mereni, myslim ty osklive velke  odchylky roku N od N-1,  viditelne  i na globalnich datech, ne pouze "v Klementinu"

LM 9.2.2007 8:01

Re: "Trendy"

No, když použijete trochu statistiky, tak ten signál od šumu oddělíte docela slušně, ne? Vy byste to mohl vědět...

I.L. 9.2.2007 8:12

Re: Re: "Trendy"

Kazda matematicka metoda vyzaduje splneni jistych predpokladu,  aby jeji pouziti nebylo irelevantni ci primo nesmyslne. I ta  "trocha statistiky", na kterou se

ptam. Odpovedi jeste  neni "kdyz to tak (skoro) vsichni delaji". Ptam se napr., zda ty rocni  fluktuace ktere zhlazujete jsou "sum" a proc je zhlazujete. Existuje jisteze

elementarni matematicke tvrzeni, ze u kazde zhlazene krivky najdete "trendy"

otazkou jest zda maji  nejaky smyslupny vyznam pro puvodni casovy zaznam ci nikoliv

LM 9.2.2007 8:18

Re: Re: Re: "Trendy"

Ano, tam, kde jde o dlouhodobé systematické změny, tam jsou jednotlivé roční oscilace prakticky šum...

A.S. Pergill 9.2.2007 0:21

Problém spočívá v tom,

že zde presentovaná křivka ukazuje pouze hodnoty ze 2. poloviny 19. století a dál ke dnešku, zatímco graf v článku pana Macha ukazuje ještě cca stovku let předtím, kdy teplota klesala zhruba stejně, jako dnes stoupá (takže v prvních letech činnosti Klementina tam měřili přibližně ty samé teploty, co se tam dají naměřit dnes). Přitom vliv tepelného ostrova je zcela jednoznačně vyšší dnes, než v dobách zahájení systematického měření teplot.

Pan Mach zkrátka ukazuje kompletní křivku tvaru "U", která ukazuje, že se více-méně nic moc neděje, co už tady nebylo (konec chladnějšího období), zatímco vy jste z ní uřizli polovinu a vydáváte ji alarmisticky za křivku tvaru "J", a ta starší data před veřejnosti (a patrně i politiky) tajíte.

johana 9.2.2007 0:44

Re: Problém spočívá v tom,

souhlas. Hezký příklad toho, jak se při troše obratnosti dá z původně nejednoznačných dat získat kýžený výsledek. Skoro mám chuť si s těmi daty taky trochu pohrát...

MK 9.2.2007 0:48

Re: Re: Problém spočívá v tom,

Pohrajte Johanko, pohrajte a pak nam to tu pekne predvedte .... Ovsem obavam, se ze se asi nedockame neceho vecnejsiho.

johana 9.2.2007 0:52

Re: Re: Re: Problém spočívá v tom,

věcnějšího než co?

macecha zlá 9.2.2007 1:13

Re: Problém spočívá v tom,

že si neumíte spočítat první derivaci, respektive diferenci, jedná li-se o data diskrétní -- což je jeden z nejjednodušších nástrojů matematické analýzy dat .. pak byste třeba udiveně zjistil, že se "něco" opravdu děje.

I.L. 9.2.2007 1:17

Re: Re: Problém spočívá v tom,

No on  problem spociva spis v tom, ze nekteri proste nic jineho nez pocitat derivace

(dostatecne zhlazenych....)  grafu  tedy kreslit "trendy" neumeji :-(