26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
EW 22.12.2008 17:30

Ted pred vanoci mne docela rozesmalo.

kdyz jsem se docetla, ze spanelsti developeri instaluji na strechu domu falesne kolektory, aby mohli pozadovat statni eko-dotace na produkci slunecni energie. Takze vlada pojala jiste podezreni a dotace snizila.

Spain has a lucrative feed-in tariff program that requires utilities to buy solar electricity at high rates set by the government. After seeing an explosive growth of solar energy projects that far surpassed its estimates, the government reduced the solar electricity rates for solar power plants installed after Sept. 28 this year.

Normalne mam k neviditelne ruce trhu urcite vyhrady, ale v pripade techto "alternativnich energii" bych ji nechala fungovat naplno.

Ladislav 20.12.2008 14:09

Nevíme.....

Je zřejmé, že dochází ke změnám klimatu, tak jak to bylo vždy. Činnost lidí se na těchto změnách podílí. Jakým podílem je otázkou spekulace a jakým směrem také. V každém  případě je ale špatné celý problém zjednodušit na vliv kysličníku uhličitého. Celá atmosféra má dvojí funkci. Působí jako deka, která brání pronikání slunečních paprsku na zem, kterou ohřívá a brání ohřáté zemi k vyzařování do kosmického prostoru.Ironií je, že my vlastně nevíme, jak by tady bylo, kdyby nebyla činnost lidí. Byla by tady doba ledová nebo velká horka? Spekulativně je možno tvrdit, že současný způsob života byl pro klima na zemi výhodný v kombinaci s přirozeným působením. Zajímavé jsou změny, ke kterým došlo v USA 3 dny po 11.9.2001.Za pouhé tři dny, kdy nelétala letadla, došlo ke zvětšení rozsahu teploty o jeden stupen, což je neuvěřitelná rychlá změna. Je tedy velmi obtížně porovnávat klima před působením lidí a dnes. Zjednušené modely nerespektují vliv mraků,vliv znečištěného ovzduší a vliv  sníženého pronikání slunečního svitu na zem. Myslím si , že vlastně nevíme na kterou stranu změna ovzduší  by působila, zda jde oteplení nebo ochlazení.Je to otázka spekulace.Vždy všechno závisí na poměru působících činitelů. Každé extrémy jsou škodlivé. Mezi nimi existuje optimum, vhodné pro sledovaný parametr v určité době.Je tedy zřejmé, že všechna kategorická suverenní tvrzení jsou jenom spekulace a tak je nutno brát.

Zephir 20.12.2008 14:24

Re: došlo ke zvětšení rozsahu teploty o jeden stupen

Co je to "zvětšení rozsahu teploty"? Radči rovnou linkuj původní zdroj, když ho neumíš srozumitelně interpretovat a nepřispívej k informačnímu šumu na povrchu planety.

M.Lapin 20.12.2008 14:25

Re: Nevíme.....

Pán Ladislav, pracujete v danej problematike, že tak presvedčivo hovoríte o uvádzaných faktoch? Je pomerne veľa vedeckých inštitúcií, ktoré publikujú rad hodnotných vedeckých a lektorovaných článkov na danú tému. Teda, nie v novinách ale v impaktovaných časopisoch. Máte prehľad aj o týchto informáciách?

Suchoř 26.12.2008 22:56

Re: Nevíme.....

zapomněl jste citovat ještě Bibli svatou

Zephir 20.12.2008 14:35

Re: velmi obtížně porovnávat klima před působením lidí

Obtížné to je, ale ne nemožné. Antropogenní emise měni planetu v kouli obalenou neprůhlednou dekou, podobnou Venuši ve který začíná převažovat vertikální cirkulace nad horizontální, což snižuje klimatickou i biologickou diverzitu planety.

Zephir 20.12.2008 15:06

Re: Je zřejmé, že dochází ke změnám klimatu, tak jak to bylo vždy

Není, dnes se během pár let rozpouštějí korálový útesy, který rostly a přežily víc jak čtyřicet tisíc let. S touhle filipikou bysme mohli dospět až do stádia, kdy se planeta stane rozžhavenou rudou koulí. Takovou přece už kdysi taky byla, tak proč se vlastně znepokojovat?

EW 22.12.2008 1:02

Re: Je zřejmé, že dochází ke změnám klimatu, tak jak to bylo vždy

Jaktoze se rozpousteji? Myslite ten australsky utes? Tak ten je docela v poradku...katastroficke zvesti se jaksi nepotvrdily.

Zephir 22.12.2008 14:24

Re: Je zřejmé, že dochází ke změnám klimatu, tak jak to bylo vždy

Samozřejmě, že se rozpouštěji, o co opíráte svoje přesvědčení?

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601081&sid=a5LmlZgQzoPQ&refer=australia

 Poukud si myslíte, že australský útes je docela v pohodě, napište to na Wikipedii, určitě tam na váš názor dychtivě čekají.

http://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_threats_to_the_Great_Barrier_Reef

EW 22.12.2008 17:12

Re: Je zřejmé, že dochází ke změnám klimatu, tak jak to bylo vždy

Sorry, tohle zrovna na katastrofu nevypada. Pritoda ma sve zdroje a moznosti.

The study lends support to a much-debated theory that a natural ocean thermostat prevents sea-surface temperatures from exceeding about 88 degrees Fahrenheit (31 degrees Celsius) in open oceans. If so, this thermostat would protect reefs that have evolved in naturally warm waters that will not warm much further, as opposed to reefs that live in slightly cooler waters that face more significant warming.

http://www.ucar.edu/news/releases/2008/coral.jsp

Ludva 22.12.2008 8:50

Re: Nevíme.....

Pokud se bez letadel zvýšila teplota o 1 oC, zřejmě vlivem vymizení kondenzačních stop za letadly, tak stejný vliv mají i lesy. Odparem vody zvyšují oblačnost. Nekácejme a zalesňujme.

Zephir 22.12.2008 14:25

Re: Pokud se bez letadel zvýšila teplota o 1 oC

A pokud ne, tak vše co říkáte je blbost.

EW 22.12.2008 17:35

Re: Nevíme.....

Jezismarja - zrovne tuhle kdosi spocetl, ze severske lesy, jsouce temne, vlastne prijimaji tepelnou energii. Mozna by se naopak cela tajga mela vykacet ;-D;-D  a nahradit svetlo lepe odrazejici pousti?

Ja bych to proste nechala bejt... az prilis mi cela ta hysterie pripomina "porucime vetru, desti" let padesatych... akorat, pravda, tam byl jeden rozdil. Vetru, desti se melo poroucet proto, aby se lidem zilo lip. Kdezto ted je to proto, aby se zachranila maticka Zeme, a lidi at klidne chcipnou, stejne je jich dost... A s tim mam urcity problem.

Ludva 26.12.2008 15:42

Re: Nevíme.....

Ještě jednou, nejde jen o odrazivost, ale hlavně o odpar vody, kterou ty lesy zadržují a postupně uvolňují. Vytvořit poušť je snadné, naopak je to velmi těžké. A co se tedka vlastně zachraňuje ? Možná koryta pro zelené.

brhlik2 18.12.2008 22:44

Kutílek

Jistě je to zkušený člověk a o půdě mnoho ví,

ale:

Byl to i Kutílek, který svým výzkumem přispěl k rozsáhlým "melioracím" a odvodňování zemědělské půdy, zkrácení kilometrů potoků a tím úbytku vody v krajině.

Možné důsledky meliorací na přírodu a krajinu v některých publikacích velmi okrajově zmiňuje, ale podle mého názoru velmi nedůrazně a spíš je zastáncem odvodňování.

para 19.12.2008 7:41

Re: Kutílek

Pokud by se držel "svého kopyta" a navrhl třeba něco jak v půdě vázat víc uhlíku .... - mohl by být dál i ve svém pokročilém věku velmi uznávaným a lidstvu prospěšným. Timto klimatickým pomníčkem ale o své renomé tak akorát přišel - podobně jak jeho přítel Klaus. Příklady táhnou - bohužel i dolů.:-(

pars 19.12.2008 9:06

Re: Kutílek

Znovu jsem prošel inkriminovanou Kutílkovu knížku. Je tam lecos podnětného z různých oborů - o organické vazbě uhlíku v půdě. Z dvoustovky stran tam věnuje tomuto problému jen jednu stránku /77/. Pro zajímavost hektar bažin váže 700t, stepy lesy a orná půda mírného pásma kolem 150t a tropické pralesy 100t, skalnaté pouště 1t a kupodivu severská tundra 220t. - viz Vybrané kapitoly s pedologie a mikrobiologie Růžek, Voříšek ČZU. Od Kutílka by bylo popravdě RACIONÁLNÍ, pokud by ze svého oboru do problematiky klimatologie a koloběhu uhlíku přispěl podstatně větší měrou. To ale paradoxně  ke své odbornosti i názvu publikace neudělal. :-(

pars 19.12.2008 9:27

Re: Kutílek

V druhé větě mi za pomlčkou vypadlo slůvko  MÁLO.

EW 22.12.2008 17:46

Re: Kutílek

je fajn, ze jste tak prisny na Kutilka. Co v tom pripade reknete na soucasne dilko "Hokejka" Manna et al. , kde k modelovani globalni teploty pouzil data, o nichz ti, kdo je sebrali, vyslovne prohlasuji, ze jsou to data srazkova (vyjadruji monzunove aktivity), nikoli teplotni, popripade autori vyslovne varuji pred pouzivanim jiste casti dat z 20. stoleti, protoze data byla v tu dobu narusena mistni stavebni aktivitou a neodrazeji "prirodni" stav?

para 31.12.2008 9:07

Re: Kutílek

Dík za typ - tuhle publikaci ve zbírce nemám, nečetl jsem....

 Jen ještě k té "přísnosti". Mě se na dílku pana Kutílka nejvíc příčí zneužití slova RACIONALITA  v názvu použité od profesora směrem k veřejnosti, čímž uvádí mnohé v omyl. Tento přístup je neprofesionální a politovánihodný. Sám jsem nejprve trochu naletěl...

To, kolik materiálu sebral, pročetl, předkládá k zamyšlení je od staršího pána pozoruhodný výkon. Jeho nterpretace a dedukce jsou pak tou smutnější stránkou kterou se tak nebojím nazvat a kritizovat nebot on sám zneužil své profesůry a profesionality tím, že vědomě navíc odmítl nechat publikaci jakoli "recenzovat" a výslovně uvádí na str 10 ..."Očekávám jak věcné námitky, tak osobní útoky. To vše at směřuje jenom na mou osobu"...

brhlik2 18.12.2008 22:15

změny vegetačního krytu Země

Díky za recenzi. S tím, že oteplování je způsobeno více činiteli, lze jedině souhlasit.

Zajímalo by mě do jaké míry se na oteplování podílí faktor "změny vegetačního krytu Země". Podle mého laického pozorování velmi významně:

- O kolik se od začátku 20.století zvýšila zastavěná plocha? Vezměme si třeba obří plochy parkovišť, hypermarketů a velkoskladů kolem Prahy - Divil bych se, kdyby zabetonování a vyasfaltování volné krajiny nemělo vliv na změny klimatu. Někdo může říct - zastavěná plocha nepokrývá větsinu souše, v Čechách jsou to řádově procenta povrchu, ale sečteno, mohou "městské tepelné ostrovy" ovlivňovat globální klima mnohem víc, než si klimatologové myslí.

- Ještě nebezpečnějším faktorem je podle mě kácení tropických pralesů. Každý rok nenávratně zmizí plocha pralesa velká jako celé Rakousko. Hodně bych se divil kdyby tak rychlé ničení zelených plic planety Země nemělo vliv na globální oteplování.

Můj názor je, že zmírnit změny klimatu mohou jak bohaté, tak i rozvojové země: rozvinuté země - zastavit nekontrolovanou výstavbu ve volné krajině, rozvojové země - zastavit kácení lesů

L.Metelka 19.12.2008 9:09

Re: změny vegetačního krytu Země

V tom případě hledejte pojem "Land use".

Něco najdete třeba v http://www.ipcc.ch/pdf/assessment-report/ar4/wg1/ar4-wg1-chapter7.pdf nebo v http://www.ipcc.ch/pdf/assessment-report/ar4/wg1/ar4-wg1-chapter9.pdf

Ludva 19.12.2008 14:44

Re: změny vegetačního krytu Země

Za kácení lesů není asi tak snadné vybírat poplatky jako za "emise" CO2.  Lidé taky dovedou velmi rychle vytvořit poušť, kdežto zalesnit ji je problém. Taky si myslím, že ty lesy a pralesy mají podstatnější vliv na klima než třeba spalování fosilních paliv.

EW 22.12.2008 17:42

Re: změny vegetačního krytu Země

Ano, zastavime ve vyspelych zemich vystavbu. Imigranti budou bydlet ve slumech a ceny bytu pro puvodni obyvatele stoupnou nad moznosti normalniho cloveka nejmin o rad. Jen se kouknete, co s cenami britskych nemovitosti dela pomerne volna imigrace ve spojeni se zakazem stavet v tzv. "zelenych pasech" kolem mest (usetrim vam praci - skromny domecek  puvodne urceny pro kvalifikovane delniky a mistry v letech dvacatych v Sheffieldu stoji ted mlady par celozivotni hypoteku...).

Fajn. Jdeme dal. Rozvojove zeme zastavi kaceni, tim prijdou o podstatny podil narodniho produktu, obyvatele zacnou umirat hlady nebo migrovat k nam. Jeste porad to povazujete v teto podobe za dobry napad?

Otakar 18.12.2008 20:38

Člověk je tvor přizpůsobivý.

A prostě podle "počasí" žije buď v ledovém iglů a nosí kožešiny, nebo se nahatej drží ve stínu aby se nespálil na slunci.Tak to vždy bylo a bude. Těžko může nahatej a přehřátej ostrovan chtít po zmrzlém eskymákovi, aby méně topil v iglů, aby jemu nebylo ještě víc teplo. Nicméně se objevil zvláštní tvor "zelený mlok", který vysvětlil eskymákovi proč mu je zima a ostrovanovi proč mu je teplo a po obou chce za poradenství a ochranu před globálními vlivy zelené daně, oba čeká válka s mloky, tentokrát zelenými. Já vítám globální oteplování, přes všechny nástrahy zelených mloků, se bude muset lidstvo přizpůsobit a to vyvolá nové myšlenky, nové iniciativy, nové technologie a nové postupy v ekonomii a konečně i politice. Pokud se skutečně globálně otepluje, tak to nic a nikdo nezastaví, protože na to lidské síly a hlavně prostředky prostě nestačí, takže se můžeme těšit, že se v naší zeměpisné poloze více ohřejeme a prostě  ušetříme. Mne by stačilo, kdyby nějaký "oteplovač" prostě nám nevědomým vysvětlil jak to je a bylo s Gronskými a Antarktickými ledovci a jejich zmenšováním a zvětšováním, alespoň v posledních 2000 letech. Jak je možné, že staří Vikingové kolonizovali Gronsko v 10 století a říkali mu zelená země a údajně se tam v této době pěstovalo i obilí, jak je možné , když se tak naříká, že taje a odlamuje se u Antarktidy Wilkinsův šelf, že je pouze cca 1000-1500 let starý (co tam bylo před tím), jak je možné, že se ve středověku (14 století) ve střední evropě oteplilo a bylo možno začít pěstovat vinou révu a na př. údajně i melouny. Nebylo by tedy rozumné se na toto "globální oteplování" prostě připravit a spíše síly a prostředky věnovat na využití nových možností, než bojovat s větrnými mlýny. Vážím si postojů pana prezidenta a děkuji mu za jeho trvalé a racionální postoje , bohužel mají jeho postoje dopady na "nezpochybnitelnost" zelených dotací z veřejných prostředků a proto má nepřátel víc než dost, protože jako vždy i zde jde o peníze a to až na prvním místě.

karbet 18.12.2008 21:29

Re: Člověk je tvor přizpůsobivý.

Gratuluji. Jeden z mála, co používá rozum. To ti teplí zelení nemají.

Zephir 20.12.2008 15:03

Re: teplí zelení nemají

Ale mají a tou měrou, jaxe budou fosilní zdroje vyčerpávat jim bude situace hrát stále vic a víc do noty. Jednou z největších projevů blbosti je víra, že ti druzí jsou blbější než já sám, čili ignorance.

para 18.12.2008 21:29

Re: Člověk je tvor přizpůsobivý.

Pro Otakara a další ktrým jde o pravdu a né opravdu o peníze nabízím ke studiu něco s literatury české. Např Kadrnožka G.O Země - VUTIUM Brno 2008 nebo AcotHistorie a změny klimatu - Karolinum Praha 2005 či Svoboda Vašků Cílek Velká kniha o klimatu zemí koruny české... a další literatura. I pan Kutílek má uveden bohatý soupis literatury. Tady nejde o "zelené dotace" jak někomu kdoví proč vrtá hlavou tohle téma "peněžní" a ignoruje cca dvě třetiny energie spalovaného uhlí vypouštěné do ovzduší masivně a dlouhodobě..... i okolnost že za padesátiletí severočechům uhlí už dojde...  Tady jde i o pohodlíčko sám hledat a přiznání si "nepříjemné pravdy" že v tom jedeme svým způsobem všichni - někdo víc někdo mín... A v neposlední řadě jde i o to, co asi bude až ty fosily spotřebujem a setrvačnost globálního oteplovacího procesu se sejde s bezmocností lidstva kterému vyschl levný energetický pramen jež ho dosud plnil pýchou egoistické a relativně krátkověké úspěšnosti.:-(

karbet 18.12.2008 21:38

Re: Člověk je tvor přizpůsobivý.

Co tím jako básník chtěl říct ? Že máme půl uhelné energie vydat za čerpání Co2 do země a sami zmrznout ?

para 18.12.2008 22:10

Re: Člověk je tvor přizpůsobivý.

Jo Karbete i na to zmrznutí může dojít - tedy např pokud by se golfský proud poněkud "odklonil či pozastavil"... A k tomu čerpání do země - ono nemusí být od věci vytěsnovat tím CO2 ze země metan a s ním pak topit.... Celá ta problematika je alespon pro mě velmi zajímavá - to jsem chtěl říci.;-)