23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Peterka 13.11.2007 0:24

Mořná, že GMO neškodí,

ale - viděl jsem na  instruktívním filmu, že geneticky modifikovaná rýže (je to již dávno, snad se nemýlím, že šlo o rýži) - přidaný byl gen z tabaku - zabíjela škůdce, male larvy . Normální rýže byla těmito larvami "ožírána". A TEĎ: biologie nás učí, že vývoj všech organizmů tedy i člověka je v počátečních fázích stejný. Oveřit si, že konzumace této rýže je pro první hodiny-dny lidského plodu neškodná lze oveřit  takovýmto způsobem:  Vybereme si  2x 100 žen, jedna skupina bude před otěhotněním jíst pravidelně 1-2 měsíce rýži nemodifikovanou, druhá modifikovanou . Potom povinně otěhotní a po narozenění dětí,  budeme jejich zdraví sledovat minimálně 10 let. Snad potom můžeme prohlásit jestli GMO škodí nebo ne.  Problém je ovšem v tom, jestli se najdou ženy ochotné na tento pokus přistoupit. (Příklad: neodzkoušený  "lék" Contergan v 60.-tých letech v Německu, kdy se narodilo mnoho zdravotně a tělesně poškozených dětí.) 

qwert 12.11.2007 12:35

K té louce - sečeš? Sušíš? Nešíříš plevely sousedům? - Definuj plevel

mimochodem - uspokojivá definice plevele neexistuje. Já osobně znám jedinou jakž takž vyhovuhjící : kytka, obvykle jinak vynikajících vlastností,  na špatném místě.

František I. 12.11.2007 12:57

Re: K té louce - sečeš? Sušíš? Nešíříš plevely sousedům? - Definuj plevel

Zefirátko bude muset s tím kukuřičným pylem doběhnout do Mexika. Tam mu roste nejbližší příbuzný plevel, se kterým se kukuřice v labolatorních podmínkách kříží(a to ještě hodně těžko). Možná ovšem věří, že se mohou křížit druhy nepříbuzné. Možná i tak vznikl. Na vojně jsme si večer předčítali z takové hnusné knihy, kde panička svému milenci během oplodňování něžně říkala:"Miláčku, šukáš jako bůh, ale pes nejsi..!" Takže mi začíná být jasné, odkud se tu Zephir ukázal.

ptakopysk 12.11.2007 13:23

Re: Re: K té louce - sečeš? Sušíš? Nešíříš plevely sousedům? - Definuj plevel

já si spíš myslím, že Zephyra museli rodiče vyhrát v tombole na hasičským plese. Něco takovýhohle se snad ani nemohlo narodit...;-(

ps 12.11.2007 13:44

Re: Re: Re: K té louce - sečeš? Sušíš? Nešíříš plevely sousedům? - Definuj plevel

Tlačenku asi někdo ukrad.

vita 12.11.2007 13:59

Re: Re: Re: K té louce - sečeš? Sušíš? Nešíříš plevely sousedům? - Definuj plevel

Ale kdepak - ZEPHIR je celkem typická odrůda "vzdělance humanitního" - tedy ve skutečnosti nevzdělance, schopného ovšem diskutovat formálně (tedy po jazykové stránce) správně na libovolné téma. Obávám se, že takových scholastiků vychrlí naše "filosofické" (ve skutečnosti misosofické) fakulty každoročně desítky tun.

Bohužel...

Kdyby byl výjimkou, ani by mě nenapadlo se s ním dohadovat - ale proti zástupům blbů (znáte to - "kdyz nás budou mjijóni") se bojovat musí.

Zephir 12.11.2007 15:15

Re: Re: K té louce - sečeš? Sušíš? Nešíříš plevely sousedům? - Definuj plevel

Ale tady přece vůbec nejde o to, co se s čím kříží. Jde o to, že se toxickej pyl šíří do okolí a rozptyluje tak toxickou látku na koncentraci, která už škůdce nezabíjí, naopak imunizuje. Proč si myslíš, že Monsanto nařizuje ochrannej pás úplně jiný plodiny kolem každýho pole s GMO kultivarem? Kdyby taková možnost neexistovala, ochranný pásy by byly zbytečný, čili je vidět, že i Monsanto o tomto problému ví a snaží se ho (po svém) minimalizovat.

František I. 12.11.2007 15:32

Re: Re: Re: K té louce - sečeš? Sušíš? Nešíříš plevely sousedům? - Definuj plevel

Zefirátko, to nenařizuje Monsanto. To nařizují direktivy EU.

Zephir 12.11.2007 15:42

Re: Re: Re: K té louce - sečeš? Sušíš? Nešíříš plevely sousedům? - Definuj plevel

Monsanto to má jako návod na svým webu. Na direktivy EU se přitom neodvolává. Chrání tím samozřejmě primárně svý zájmy. Chce, aby jeho kukuřice zůstala genově čistá. Když nevyloučí sprášení, bude jednak každej zemědělec moct tvrdit, že GMO nepěstoval z vlastních semen, ale ze sprášenejch z okolí. Druhak pak bude okolní kukuřice sloužit k rychlýmu školení škůdců na jeho GMO a účinnost jeho GMO plodiny tak pude do škopku. Monsanto neni nijak zainteresovaný na tom, aby jeho kukuřice co nejdřív ztratila účinnost a on musel vyvíjet a nechat testovat novou. To stojí prachy.

František I. 12.11.2007 16:30

Re: Re: Re: Re: K té louce - sečeš? Sušíš? Nešíříš plevely sousedům? - Definuj plevel

Véřte, Zefirátko, ona není kukuřice jako kukuřice. Existuje poměrně hodně sort a představte si, že v drtivé většině nekvetou stejně. Navíc jejich pyl je poměrně těžký, takže má co dělat, aby se šířil v kukuřičném poli. Problémek ještě máte v tom, že ne každá kukuřice se s tou jinou spráší. Takže máte zhruba 10% možnost, že pyl dolétne a 5% možnost, že se spráší. Pokud ano, tak to odnesou rostlinky nakraji pole. V konečném rozboru to vyjde jistě na méně než 10 povolených % GMO.

ZEPHIR 12.11.2007 17:38

Re: Re: Re: Re: Re: K té louce - sečeš? Sušíš? Nešíříš plevely sousedům? - Definuj plevel

Kukuřice je zavedená na samosprášení větrem. Je to v zásadě tráva. Proč by se nemohla každá kukuřice se s tou jinou sprášit? Přestaň si vymýšlet. Ochrannej pás kolem GMO neni vymyšlenej pro okrasu.

Hnyk 12.11.2007 12:33

V USA se GM Potraviny jí víc jak deset let

No, až je tam budou jíst 100 a nebo více let, a pořád bez následků, tak Vám budu věřit p. Brezina!!

František I. 12.11.2007 12:50

Re: V USA se GM Potraviny jí víc jak deset let

Tak to abyste přestal jíst odrůdy jablek Bohemia a pít víno Zweigelt, Palava, Moravský muškát, Moravský Cabernet a úplně přestal jíst ředkvičky, saláty, a podobný brajgl.Ty tu nemáme snad ani 15 let.

Zephir 12.11.2007 15:18

Re: Re: V USA se GM Potraviny jí víc jak deset let

Šlechtěné odrůdy ani při nejlepší snaze pěstitelů nemůžou překročit rámec druhu, natož rodu nebo celého živočišného kmene. Skutečnost, že byste v rámci šlechtění zkřížil kukuřicí s baktérií je zcela vyloučena. My tu bariéru překročili a musíme tedy počítat s následky.

Ble 12.11.2007 17:01

Re: Re: Re: V USA se GM Potraviny jí víc jak deset let

To bych netvdil. Retroviry a podobne potvory presne tohle totiz obcas delaji - minimalne casti rozlicnych genu z bakterii v sobe mame vsichni. Na Oslu o to byl kdysi zajimavy clanek.

ZEPHIR 12.11.2007 17:47

Re: Re: Re: Re: V USA se GM Potraviny jí víc jak deset let

To že to občas dělají neznamená, že je jíme po gramech v GMO potravinách. Mon810 kukuřice obsahuje průměrně 100 mg Cry1Ab kg/sušiny

K prosazování GMO a GM potravin se běžně používá zatajování informací před veřejností a v řadě případů také korupce:

1) Agrochemická firma Monsanto dostala pokutu 1,5 miliónu dolarů za systematické uplácení indonéských úřadů při prosazování GM plodin a vedení firmy přiznalo plnou odpovědnost za „nežádoucí činnost“. Podle BBC se jednalo o ilegální platby nejméně pro 140 vládních úředníků a členů jejich rodin. Úplatky vykázalo Monsanto jako „konzultační poplatky“ a dopustilo se tak podle amerického ministerstva spravedlnosti porušení amerických zákonů. Je zajímavé, že podle mluvčí firmy Monsanto i v Česku byl jako konzultant placen příbuzný (otec) ministerské úřednice zodpovědné za problematiku GMO.

2) Jiným příkladem může být kukuřice MON 863, kterou Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) schválila na základě utajované studie firmy Monsanto provedené na zvířatech. Výsledky experimentu byly zpřístupněny veřejnosti až na základě žaloby a soudního rozsudku. Podle přezkoumání francouzskými experty v čele s profesorem Séralinim z ústavu CRIIGEN a francouzské státní komise pro biotechnologie vykazovala GM kukuřice MON 863 známky toxicity pro játra a ledviny u potkanů jí krmených.

Frank Wood 12.11.2007 21:56

Re: Re: Re: Re: Re: V USA se GM Potraviny jí víc jak deset let

Jinak řečeno, opět po Zephyrovsky pozměňujete informaci. Přesněji je to takto (podle Greenpeace, které asi nebude lobovat pro Monsanto): "První skupina (potkanů) vykazovala rozdíly ve

velikosti ledvin, mozku, srdce a jater, jakož i významné váhové

rozdíly. Může jít o příznaky toxicity, které ale nebyly prozatím

hlouběji prozkoumány." Jinak řečeno, může i nemusí vykazovat známky toxicity, ale pro Vás je to již pravda zjevená ...

 

žaba(k) na prameni 12.11.2007 12:19

Vono je to holt složitý

Člověk se vyvinul z vopice, ta zase z nějakýho vačnatce či prasavce, ten zase z druhohorních ještěrů (vědci říkají, že by to měl být nějaký compsognatus, či oviceratops), ten ještěr zase ze stegocefala, ten zase z devonské praryby lalokoploutvé, ta praryba zase z nějakýho silurskýho členovce a ten členovec vznikl už v kambriu z trilobita.

No a tak jak vidno, na počátku byl trilobit.

Čili člověk je jen geneticky modifikovaný trilobit, čili trilobit GMO !!

Nutno člověka zakázat a zlikvidovat.....(Y)

 A mohlo by se začít s grínpisoáry, ti jsou ze fšech lidí nejchytřejší, čili nejvíce vyvinutí, čili jsou to nejvíce GMO zmutované trilobití zrůdy .....(Y)

Zephir 12.11.2007 12:26

Re: Vono je to holt složitý

Trilobiti vyhynuli sami, s tímhle přístupem se nemusíme o osud lidstva obávat.

žaba(k) na prameni 12.11.2007 13:18

Re: Re: Vono je to holt složitý

jen někteří, t.j. většina T. vyhynula. Jiní  T. geneticky modifikovali. (Pro pořádek my jsme nejspíše potomci kambrijských pláštěnců, nikoli Trilobitů. Takže jsme nejspíš něco jako červi GMO, ale trilobit  GMO zní líp)  Blízko k  Trilobitům (z lat. Tres lobos = tři štíty) mají dosud žijící a velmi známí Listonoh,  lze jej nalést i u nás a  Ostrorep  z  Atlantiku, poblíž Cape Cod.

František I. 12.11.2007 12:13

to OK

Kupodivu je v zákonu pamatováno i na váš případ. Mezi GMO a NGMO musí být vysazený pruh zcela jiné plodiny. Například mezi dvěma kukuřicemi, jednou GMO a druhou NGMO musíte vysít například řepu, obilí, brambory apod. Pokud byste hodně řval a hodlal pěstovat bio, tak v rámci dobrých sousedských vztahů by tento pruh měl (doufám, že snad nemusel)vysadit i kulak, holdující GMO. Pro vás by to mělo ovšem jednu nevýhodu. Stříkal by to chemií, po které by vychcípali všichni vámi oblíbení luční tvorečkové nejen na tomto poli, ale i na části vaší kvetoucí louky. V tom mu totiž nemůžete zabránit a hraniční pruh byste musel vysázet vy. Ale raději si to ověřte jinde. Tak velký expert zase nejsem.

Zephir 12.11.2007 12:27

Re: to OK

Ano, to je ale právě v podmínkách soukromého hospodaření v Evropě docela problém, v Evropě jsou políčka malá a plodiny se střídaj.

František I. 12.11.2007 12:46

Re: Re: to OK

Milé zefirátko, tam se totiž dovedou dohodnout sedláci mezi sebou. V poslední době jim ani nic jiného nezbývá, protože se k nim rozšířil jakýsi bázlivec. Tento brouček, pokud nevymrzne, strašně rád žere kukuřici kořínky. Jakmile plodinečka doroste výšky cca jednoho m, tak se prostě položí, jako stromy po Kateřině. Kam se hrabou kruhy v obilí nebo ti padlí hlupáčci od Chlumce. Sedláci z produkčních oblastí honem tlačí na vládu, aby urychleně schválila gen, obdobný BT, Taky od Monsanta, který je účinný proti tomuto broučku. Abyste na tato fakta moc necivěl, tak pro vaši informaci Monsanto sice také prodává osivo, ale především prodává licenci na využití jejich BT a jiných genů ostatním osivářským firmám, který tento gen implantují do svých komerčně úspěšných kultivarů. Takže ne všechny GMO osiva jsou od Monsanta.(Ve skutečnosti jich je menšina.) Jsem zvědavý, nakolik bude sedlácká snaha u biopřitroublých rakušáckých politiků úspěšná. Jestli měli letos v Österreichu problémy, příští rok budou ještě větší. Totéž se týká Itálie a Jižní Francie. Zmíněným problémům s kukuřicí v tom nezabrání ani francouzský kulič Šerkézi.

ok 12.11.2007 13:04

Re: Re: Re: to OK

Vy jste sedlák, nebo za sedláky jen mluvíte? Já jsem vlastník půdy, a GMO na svém pozemku prostě nechci, nemám pro to totiž žádný rozumný důvod.

Ze své zkušenosti můžu říct, že malí sedláci GMO nebudou chtít, oni tam totiž chtějí i žít, a svoje pozemky předat dalším generacím. GMO budou chtít jen velkopěstitelé sedící v klimatizované  kanceláři 200 km od lokality - pak jsou ty pozemky a peníze z nich dostatečně abstraktní.

Mimochodem, kolik hektarů vlastní pan Brezina, že se v této věci tak angažuje ;-D ?

František I. 12.11.2007 13:23

Re: Re: Re: Re: to OK

Pane, nikdo vás k tomu nenutí. Rozhodnutí je čistě na vás, ale pozor, i na vašem sousedovi. Vy to pěstovat nechcete, on ano. S tím těžko něco uděláte. Jestli u vás není ani zavíječ, ani bázlivec, je hloupost pěstovat GMO kukuřici. Jestli u vás je v takovém množství, že působí velké škody, je hloupost GMO nepěstovat. Totéž platí u plevele. Pokud se vám ho vyplatí likvidovat mechanicky, budiž. Pokud ne, je tu Monsanto.

ok 12.11.2007 15:35

Re: Re: Re: Re: Re: to OK

To co píšete vy, je rozumné slovo. Toho ovšem Březina není schopen.

To co píše Březina, je pouhá propaganda. I když je to rozhovor s genetikem. Dotazy totiž volí Březina.

Ladislav N. :-))) 12.11.2007 16:18

Re: Re: Re: Re: Re: Re: to OK

A propagandu dělá genetik, že? ;-D

ZEPHIR 12.11.2007 20:56

Re: Re: Re: Re: Re: to OK

Nikdo nikomu nebráni nic pěstovat, klidně ať si soused pěstuje durman a blín za předpokladu, že mi zaručí, že mi jeho produkty nebudou dávány nějakou oklikou k snědku. Jeho svoboda totiž končí přesně tam, kde začíná ta moje.

ptakopysk 12.11.2007 13:30

Re: Re: Re: Re: to OK

mňo pokud ti sedláci pěstují pšenici, tak lze s takřka stoprocentní jistotou říci, že pěstují GMO pšenici. Nebyla ovšem připravena vsazením konkrétního genu na přesné místo DNA, ale byla vytvořena masivním ozařováním osiva radioaktivním zářením a pak rozmnožením vhodného mutanta .  Pokud vám TOHLE připadá jako přírodní výběr, pak klobouk dolů....

qwert 12.11.2007 11:43

problém je v tom, že prakticky nemáte na výběr

možná jsem hladal špatně, ale nikde jsem nanašel granulovanou krmou směs (králíci, drůběž), která by neobsahovala GMO sojové boby. Byť je ten obsah jen kolem 2 procent, je tam. Osobně se GMO nijak neobávám.

Problém GMO spíše leží v tom, že výrobci GMO osiva si chtějí podržet MONOPOL na dodávky osiva. Běžně si každý pěstitel může ponechat část výnosu jako osivo, případě GMO osiva si dodavatelé vyhrazují, že toto nesmí provést.

Co se týká samosprášení GMO a ne GMO je to problém výhradně kukuřice - ochranná vzdálenost mezi plolem s GMO kukuřicí a obyč. kukuřicí by musela či měla být alespoň 5-7 km. JIstě chápete k čemu by to vedlo pokud by tato vzdálenost byla uzákoněna. Prakticky by bylo možné vyšachovat GMO kukuřici ze hry.