11.5.2024 | Svátek má Svatava


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pete Brich 4.8.2008 22:13

Politická ekologie nebo politická klimatologie?

8-oPB

Hadí oči. 4.8.2008 23:10

Re: Politická ekologie nebo politická klimatologie?

Bipolární lubrikace.

M 4.8.2008 19:27

ZDE

http://www.guardian.co.uk/environment/2008/aug/01/climatechange.carbonemissions

Ainsel 4.8.2008 20:05

Re: ZDE

Autor "není klimatolog" a to je zde jasně definováno metelkou ... ekonomové do toho nemají co mluvit :-D

tatina 4.8.2008 19:08

U těch zelených člověk nikdy neví,čím zase překvapí.

Vše ale směřuje k tomu,že zelení po tomto volebním období skončí na smetišti dějin.Lidé pomalu prokouknou to jejich strašidelné politikum a pak se budou zelení divit,co vše se může stát a jak skončili.Jen jsem zvědavý,kde zase politický  turista Bursík skončí.Že by v ČSSD?

Martin 4.8.2008 22:12

Re: U těch zelených člověk nikdy neví,čím zase překvapí.

proc by neskoncil v ods, s myrkem si tak dobre notujou

i.h. 4.8.2008 17:53

Pekne shrnuti pro Metelku od pana,

co ma tech impaktovanych publikaci z oboru klimatologie podstatne vic nez on: Timothy Ball

L.Metelka 4.8.2008 20:36

Re: Pekne shrnuti pro Metelku od pana,

Fajn. Tak mi jistě odpovíte na dvě úplně jednoduché otázky:

1. Byla podobná stagnace teplot zaznamenána už někdy v minulosti, nejlépe v období nejvýraznějšího růstu teplot, tedy po roce 1970 nebo je tohle první případ?

2. Pokud se to už vyskytlo, co to znamenalo z hlediska dlouhodobého vývoje teplot?

Pete Brich 4.8.2008 22:09

Rok 1970 je pro klimaoteplovače minulost?

Potěž Al maGore!!;-D;-D;-DPB

L.Metelka 4.8.2008 22:16

Re: Rok 1970 je pro klimaoteplovače minulost?

Jen jsem se snažil, abychom se bavili o období co nejpodobnějším dnešnímu. Aby pak někdo (pro jistotu) nezačal vykřikovat, že tohle a támhleto bylo určitě úplně jinak než dnes. Jiné koncentrace skleníkových plynů, jiná úroveň sluneční aktivity a já nevím co ještě...

Máte snad něco proti?

Pete Brich 4.8.2008 22:21

Re: Re: Rok 1970 je pro klimaoteplovače minulost?

Jaká je časová hranice mezi meteorologií a klimatologií, pane Metelko?

PB

L.Metelka 4.8.2008 22:23

Re: Re: Re: Rok 1970 je pro klimaoteplovače minulost?

Proč by tam měla být časová hranice?

jojo 5.8.2008 8:31

Re: Re: Re: Re: Rok 1970 je pro klimaoteplovače minulost?

Mohl byste mi pane Metelko vysvetlit, jak z vasich vypoctu, na ktere pouzivate ten skvely rpogram plyne, ze rozhodujici je vliv cloveka? Jak se do rovnic implementuje?

L.Metelka 5.8.2008 8:42

Re: Re: Re: Re: Re: Rok 1970 je pro klimaoteplovače minulost?

Tak za prvé - to tvrzení o rozhodujícím vlivu člověka platí zhruba na 90%.

A za druhé - já jsem tohle nepočítal.

Ale chcete-li o tom vědět víc, můžu doporučit http://www.ipcc.ch/pdf/assessment-report/ar4/wg1/ar4-wg1-chapter9.pdf . Tam najdete podrobnosti, odkazy na literaturu apod.

i.h. 4.8.2008 17:47

Metelka uz definitivne zmutoval

na takoveho druheho Simunka. Kazdou hovadinu bude do krve obhajovat, misto aby pracoval na sve druhe impaktovane publikaci. Jenom aby pan doktor nezaspal dobu, momentalni situace po debaklu s biopalivy smeruje k vyhlaseni doktriny katastroficke stagnace teploty, eventuelne katastrofickeho ochlazovani !

renoar 4.8.2008 17:10

Nekonečný příběh HYSTERIE

Kouknu na Psa - zase klima....Dneska jsem z toho ňákej trochu utahanej :-) co takhle zkusit něco jiného - máme za sebou hysterie kolem ropné krize v 70-tých , přežili jsme ptačí chřipku, šílené krávy, AIDS, -  čest padlým (jako na vojně, ztráty do 3% povoleny). Kobylky i americké brouky jsme porazili, také lidstvo se navzdory 30? let starým předpovědím nepřelidnilo a hlady nepomřelo. Navzdory ozónové díře jsme furt tady, po hysterii kolem deštných pralesů ani vidu ani slechu (kupodivu stále dýcháme, a že se tam těží jako o dušu), dlouho nebyl žádný Live Aid, apod. Klimatismus+ekovětrníky/slunečníky/ekocokoliv+biomasa/biocokoliv se jako témata pomalu ale jistě vyčerpávájí.....

Takže navrhuji vyhlásit nové téma - jakou hysterii si střihneme příště: 3 světová kvůli vodě? GMO? Panika z nanotechnologií/nanorobotů? Celosvětová hysterie z týrání domácích zvířat obojky, vodítky? Hysterie kolem dalšíhoho viru? Orwellovského šmírování? První autobusové linky na měsíc? Muslimské asimilace?

Cenou je tak maximálně osobní uspokojení nad správnou trefou. Někteří lidi holt potřebují za každou cenu spasit lidstvo (za jejich peníze), někteří zase holt potřebují být spaseni. A sedlák  zase půjde ráno do chléva, potom na pole aby to večer komentoval slovy: komu není v ... rady, tomu není pomoci.

Jan Daniel 4.8.2008 17:45

Re: Nekonečný příběh HYSTERIE

Je možno i recyklovat témata minulá. Když se vymyslí jak z nich extrahovat peníze a udělá se jim dobrý marketing. Příklady:

1) Různí prognostici v 16.století: Lidé vykácejí lesy a po vyčerpání zásob dřeva nastane zhroucení. Skutečnost: dřevo dávno přestalo být klíčovou energetickou či stavební surovinou. Francouzští zemědělci argumentují, že zrušení zemědělských dotací by vedlo k „nekontrolovatelnému zalesňování francouzského venkova“. 2) R.Malthus (18.století): Prudký růst populace, předbíhající růst produkce potravin povede k hladomoru. Skutečnost: počet obyvatel planety se od té doby zněkolikanásobil, ale lidstvo je živeno tak, jak nebylo nikdy předtím v historii. 3) Karel Marx (19.století): Kapitalismus povede ke zbídačování dělnictva a celosvětové proletářské revoluci. Skutečnost: kapitalismus vedl k růstu životní úrovně a bohatství proletariátu, které lidstvo nikdy předtím nezaznamenalo. 4) Paul Ehrlich, 1968: Ve své knize "Populační exploze" předpověděl, že prudký růst populace povede k vyčerpání zdrojů a v 70.a 80.letech zemřou stovky milionů lidí hladem. ("India couldn't possibly feed two hundred million more people by 1980"). Jeho Population Bomb však nikdy neexplodovala. 5) Římský klub v r.1972 prohlásil, že zásoby zlata dojdou v roce 1981, rtuti v roce 1985, ropy v roce 1992, mědi, olova a plynu v roce 1993, což povede k ekonomickému chaosu. Ve skutečnosti se předpovědi doby, kdy vyčerpáme zásoby ropy posunují každých 10 let o 10 let dopředu. 6) V roce 1977 president Jimmy Carter s jistotou předpověděl, že v příští dekádě vyčerpáme všechny známé zásoby ropy. 7) Různí věrozvěstové 80.let: Svět zahyne v nukleární zimě následující po světovém konfliktu vyvolaném agresivní politikou Reaganovy administrativy. Skutečnost: namísto příchodu jaderné apokalypsy kapitulovalo sovětské impérium. 8) Svědkové Jehovovi: Armagedon nastane v r……

Dobré je i tohle: V roce 1976 Lowell Ponte vydal bestseller "Ochlazování: Začala již doba ledová? Přežijeme?"

para 4.8.2008 18:06

Re: Re: Nekonečný příběh HYSTERIE?

Pěkné příklady Danieli. Uvádíš právě takové, které se Ti hodí do krámu vid?  Např. k té výživě jen maličkost - kdyby se nenašla náhrada za Chilský ledek - Guano - jako zdroj dusíkatého hnojení - asi bychom o problémech s potravinami slyšeli. Dnes neslyšíme díky zvládnutí jeho průmyslové výroby ale v přírodním cyklu je ho již o 50% víc jak kdykoli v historii Země. Koncentraci CO2 jsme přehnali zatím jen o 30%, freony jsou zcela novinkou a tak díru do světa O3 už s nimi lidstvo zvládlo udělat.... Co na ty úspěchy lidské vynalézavosti říkají ekosystémy na kterých jsme zpětně závislí to už kdoví proč už neuvádíš.... A k té Hysterii on je to pojem spíše lékařský se kterým si poradil S.Freud tak,  že odstranil příčiny tohoto chování uvědoměním si jich. Nechceš nazvat příčiny pravým jménem i Ty? - a vyhnout se tak hysterickému opakování zástupných problémů?

Pete Brich 4.8.2008 19:08

Kdyby pračlověk nevynalezl oheň, dodnes jíme skopové syrové

:-D:-D:-DPB

para 4.8.2008 20:37

Re: Kdyby pračlověk nevynalezl oheň, dodnes jíme skopové syrové

Jo tím skopovým je pěkně primitivně vyjádřena část aspektu. .. A vývoj šel dál.. ohen nás hřál ale naučili jsme se i bližní upalovat... vynalezli jsme jádro a málem jsme se navzájem vyhubili dřív než nám začlo sloužit. Nemám obecně nic proti pokroku - zneužívání pokroku je to na co i P.B. asi pozapoměl - a o to i dnes jde.

Pete Brich 4.8.2008 22:12

Re: Re: Kdyby pračlověk nevynalezl oheň, dodnes jíme skopové syrové

Upřímnou soustrast. Jak s tím vůbec můžete žít.;-(PB

para 4.8.2008 17:10

Podvody "zellených oteplovačů"- nebo pana Bartoně a spol?.

Není bez zajímavosti, že na téma GO se články klimaskeptiků oběvují nejčastěji na NP s kraje týdne. Dnes se jich tu sešlo hned několik. Mám spíš věřit na náhodu nebo na schopnosti managmentu NP vědomého si faktu, že přes neděli se tolik nečte...? Je také s podivem, že klimaalarmisté - tak často uvádění jako "šiřitelé panik", zde nepublikují prakticky vůbec! - ač tomu pravidla inzerce nebrání.  To,  že několik vědců /Metelka, Liapin..../ hájí naměřené hodnoty a vědeckost přístupu k problému nelze považovat za "ryk klimaalarmisty" tak jak je Klimaskeptiky presentován. Navíc klimaskeptičtí autoři článků se vůbec neobtěžují k jakékoli diskusi na toto téma, nejsou pravidelně s oboru a to také o ledačems vypovídá. Cítím za tím dost hluboké rozpory a tendenčnosti. Dokonce i když ten Klaus ve svém CEPovém týmu dal dohromady "G.O. Realita nebo bublina" přizval autory, kteří sice nepochybují o vlivu CO2 a skleníkovém efektu na klima - jen se snažili zlehčit jeho vliv a tedy i vliv lidský. Tady na NP ne - tady je to jakoby naprosto jasné - např. pan Barton nepochybuje že:... "že změny klimatu jsou přirozenou součástí vývoje planety Země"- tečka - jakoby na Zemi nebylo po lidech ani stopy!  Divné, divné, podivné... - nebo,  že by další - tentokrát Bartonův podvůdek?;-)

i.h. 4.8.2008 17:28

Ja myslim,

ze to ridi Bush se zidama. Nemyslite ?

Jan Daniel 4.8.2008 17:47

Re: Ja myslim,

Já tipuju Dalíka. Říkal to Jyrka na tiskovce.

para 4.8.2008 17:48

Re: Ja myslim...

No co já na NP pamatuju tak už i toho Buše nazval někdo zde "zeleným"....  A osobně mám za to, že za mnohé si mohou především lidé sami a na loutková divadla řízená rafinovaně ze zákulisí moc nevěřím - né že by to tak ale tu a tam nemohlo být.

TTSO 4.8.2008 16:58

odlamovaný ledovec z okraje Gronska taje nebo se jedná o důsledek hrnutí roustoucí masy ledu?

to je otázka doby.

Jsou ledovce které v alpách v 16-17tém století pohltily farmy,pole, vesnice,lesy a tradiční kupecké stezky dnes na ůstupu do pozic před nedávným pohlcením prostoru nebo nepřirozeně tajou ?:-P

qwert 4.8.2008 16:30

pánové, mně se zdá, že zbytečně diskutujeme o hodnotách na úrovni chyby měření

pokud to tak není, ať mě pan Metelka opraví. Nicméně musím říci, že mě debata o antropogenním vlivu na množství CO2 připadá již opožděná. Za posledních 10 let jsem zažil 3 velké povodně a dvě slušné vichřice. Jde-li o shodu náhod či projevy nastupující klimatické změny, to přenechám jiným. Já se budu starat jen o to, aby mě voda neodnesla a víchřice neurvala střechu.

jasan 4.8.2008 16:54

Re: pánové, mně se zdá, že zbytečně diskutujeme o hodnotách na úrovni chyby měření

ale jiste...  presne tak.

Misto "boje"  proti klimaticke zmene se starejme o omezeni a vyuziti jejich dusledku...

Jenze za co by pak EU bojovala_

Honza42 4.8.2008 16:57

Re: pánové, mně se zdá, že zbytečně diskutujeme o hodnotách na úrovni chyby měření

No vidíte, po velmi dlouhém období z Vás konečně vypadlo něco rozumného. Že pokud něco jako GO existuje, tak má smysl řešit následky. Protože příčiny jednak neznáme a jednak nejsou řešitelné (zejména z politických důvodů, technicky ano a poměrně snadno a levně jadernou energetikou)

Zajímavé Qwerte. Místo toho, abyste ku radosti sociálních inženýrů omezoval své prdění, tak si opravíte střechu. Ne že bych Vás považoval za intelektuálního giganta, ale když Vám jde o Váš vlastní kejhák, jednáte kupodivu racionálně. 

qwert 4.8.2008 17:16

Re: Re: pánové, mně se zdá, že zbytečně diskutujeme o hodnotách na úrovni chyby měření

Již dost dávno jsem VŽDY tvrdil, že "Kyoto" je nesmyslné a že přístup USA přinese ve finále lepší plody a výsledky než přístup EU. Inu jak říkali Skauti, mimochodem rovněž ochránci přírody, buď připraven.

rovněž jsem vždy tvrdil, že environmetální přínosy - to je něco jako třešnička na dortu - to má být jakýsi vedlejší, postranní efekt našeho snažením taková malá odměna za to, že jsme si vylepšili střechu atp. Nikoli cíl. Problém ovšem nastane, pokud tu hypotetickou střechu někdo chce opravovat způsobem, který nejenže nepřinese žádný přínos, ale ještě zamoří široké okolí.

Jinak je mi pochopitelně bližší řešit namísto CO2 spíše to, jak je možné, že stožáry vvn se ulomí při rychlosti větru kolem 130 km/hod a proč nejsou dimenzovány třeba na 200, když existují např. výrobci antén, kteří garantují přežití parabol. antény právě i v těch 200 km/h.

A pod.

K jádru - není to zvýšení závislosti na Rusku? Pak je zřejmě lepší plyn.